Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Морски риболов

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Re: Морски риболов

Писане  kuins on Нед Ное 10 2013, 18:42

Завчера ходих за платерина на Черния пясък, м/у Форос и Кафка:

Бях се паркирал под това дърво:

Бях решил да съм като холандските рибари по системата хвани-пусни.
    Денят беше щастлив за една 300 гр. и две по-малки платерини:

Отдясно е нос Кафка:

Отляво нос Форос, в далечината любимият ни град:

Тази лодка отначало беше на Кафка, а после се премести на Форос.Работеше компресор, явно събираха рапани, или миди.

Един поглед от високо и надясно към Ченгене скеле:

Надявам се, да ви е харесало.
    Бъдете здрави и читави!

Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Нед Ное 10 2013, 19:21

йессс
    Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пон Ное 11 2013, 08:25

Страхотни снимкисупер супер супер 
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Вто Ное 12 2013, 14:59

Снимките и пейзажа наистина са страхотни, но за съжаление за нас гмуркачите там хич не бива.
    Не бях гмуркал от двайсетина и повече години там, но в близките години като ме налегна и мен кризата, понеже е близка дестинация опитах десетина пъти да гмуря там, обаче си е отврат от всякъде. Мътно, мръсно, че чак гнусно.. Не става...Sad 
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Вто Ное 12 2013, 19:37

Малко снимки от неделя - станахме в 4 сутринта с намерението малко преди изгрев да сме пуснали воблерите пред Дартанелите. До Лозово обаче почти пълзяхме в гъста мъгла. За късмет пред Варвара се изясни, но ни очакваше нова неприятна изненада - доста голямо мъртво вълнение (съответно прибой). Това разбира се не можеше да ни спре и след известни премеждия най-после бяхме в морето. Накратко, риба нямаше (лефер, чернокоп, сафрид) и към 10 бехме пред Лафинови камъни с идеята да хванем поне малко попчета. Да, но мъртвака беше наврял попчето по дупките, а като капак пристигна и малко стадо делфини, които се задържаха около нас през целия ден. Крайният резултат - 2 кг едри попчета и два смарида.

Все пак успях да изпробвам новото си творение - стойка за прътовете.
    Тук се вижда целият "арсенал": два пръта за попчета, два - заредени с воблерите и един с чепаре за сафрид + резервното гребло.

Следват няколко снимки от днешния риболов в Поморие (от 6 до 11 сутринта):

На излизане:

Все още чакаме "големите пасажи" паламуд идващи от Украйна. Това дали не е авангардът!? Първо идва детската градина, а после и батковците ...Very Happy
    Всички циганки се хванаха на рибките над воблерите.

Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Вто Ное 12 2013, 20:14

A аз бях в неделя на Булшевик и се прибрах с 5 кила сафрид,а в понеделник я втасах и сега съм на инжекции до петък
    Обаче времето се сговнясва а-а-а-а-а 
    Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Сря Ное 13 2013, 08:29

Браво и Поздравления!!!супер супер супер 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 13 2013, 12:37

Браво !!!

йессс
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Ное 18 2013, 14:04

Направо ме е срам да си призная,какво стана вчера,след като прочетох в На Риба темата "Риболов от лодка"
    Уникален карък ме е налегнал тази година
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Ное 18 2013, 14:12

...дай малко повече инфо ....

Very Happy
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Ное 18 2013, 16:05

Със Симеон отидохме на Отманли,скъсах въжето на двигателя,смених го,ходихме,видяхме,хванахме към кило попчета бия се 
    УЖАС !!!!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Ное 18 2013, 17:02

...а ве ,  агент .... не се коси , ве ...

бой бой бой 

....нъл си жив и здрав ...и не си на легло ...

супер
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Ное 18 2013, 17:04

...и кво общо , имаше тва с Нарибата  ???....

scratch
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Ное 18 2013, 17:40

Всички от "На рибата " имат поне по 5 кила Shocked 
    почвам да се чудя какво става
    noemis

Писане  noemis on Сря Ное 20 2013, 01:08

Обърни внимание, че всички, които са хващали толкова риба на 17-ти са били или на Ставрова банка или между Черноморец и Св.Иван.
    Ние обаче се въртяхме предимно около Св.Анастасия.
    (Това за русалките беше добре, хареса ми :) )

ПП. За тази събота и неделя времето се очертава да е хубаво - вятър между 2 и 4 м/с и температури около 15-17 градуса, което означава какво?!? ... skuter 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Ное 23 2013, 19:43

...дядото все вика : Морето изсъхна - риба няма !!!

Very Happy
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Ное 26 2013, 18:45

В неделя на Черноморец малко зарганчета се качиха в кофата и поеха към едно студено място в очакване да заемат място до бирата ми някоя вечер
    noemis

Писане  noemis on Вто Ное 26 2013, 22:18

В събота сутринта преди да тръгна към Силистар да снимам, се пробвах пред носа на Синеморец. Пак доста лодки, но всички закотвени и ловят попчета. Честно казано не виждам смисъл да застана на място с дълбочина от около 40 м и да се мъча с по някое и друго дребно и средно попче (такива излизаха този ден). То само докато оловото одиде на дъното колко време минава ... че и котвата как се вади от тази дълбочина (а се налага и често местене). За това място бях чел за трофейни екземляри от около половин кг и нагоре, но не ми било писано да хвана или да видя някой да хване такова. По принцип идеалното място за попчета (поне за мен) е на не повече от 20 м дълбочина.

Заговорих се с един колега и човека вика, че му писнало да клати за сафрид, ако съм искал сафрид да отида ей при онази зелена лодка, само тя имала сонар. Отидох, наистина вадеха но с много търсене и местене: така познатата до болка ситуация риба има, но пръсната на малки пасажи. Това, а и като цяло случилото се през тази година, ме убедиха ако имам възможност да си взема и аз един сонар. Само че като ще е гарга да е рошава - ще гледам да има като минимум GPS навигация, че с тия есенни и пролетни мъгли ... разбрах че миналата седмица бая народ е закъсал в мъглата (един с GPS и десет след него като кученца на разходка :) )

Я кажете какво значи ловене на сафрид "на ветрило"?
    Сигурно го знам, но под друго име.
    kuins

Писане  kuins on Сря Ное 27 2013, 08:26

noemis написа:
    (1)... Честно казано не виждам смисъл да застана на място с дълбочина от около 40 м и да се мъча с по някое и друго дребно и средно попче (такива излизаха този ден). То само докато оловото одиде на дъното колко време минава ... че и котвата как се вади от тази дълбочина (а се налага и често местене). За това място бях чел за трофейни екземляри от около половин кг и нагоре, но не ми било писано да хвана или да видя някой да хване такова...

(2)...Я кажете какво значи ловене на сафрид "на ветрило"?
    Сигурно го знам, но под друго име.
    Ще се опитам да отговоря от личен опит:
    (1) При улов на попче на такива дълбочини се използва т.нар. "чиконта".
    Основното влакно е мин.0,8-1,0 мм с дължина 50-80 м. намотано на корк или чамова мотовилка със специфична форма.
    Следва СЕРИОЗЕН вирбел за по-удобно държане на майката с улова, или когато се пуска зад борда въдицата. Майката е от влакно мин. 0,45мм. и с дължина 40-50 см. Следва тежест ръчно изкована, с продълговата правоъгълна форма и дължина 12-15 см. и маса= 120-150 гр.
    Непосредствено до оловото е вързана първата кука, норвежки "Мустад", бяла, мека серия № № 1 или 2, с КЪС бидем (не повече от 5 см.) и дебелина 0,35-0,40 мм. да стои изправен бидема и не се оплита.
    На разстояние 15 - 18 см. от първата кука нагоре  е вързана втората кука, но с малко по-дълъг бидем - 8-10 см.
    За едро попче се използва едър ем (стръв) - едра скарида, варена мида, пилешко месо, а понякога и обикновена сланина.
    Старите рибари правят и друг трик: за да поляга примамката винаги на една страна, оловото е с отрязана ПОД ЪГЪЛ основа.
    Така оловото винаги поляга на една страна и стръвта е видна и удобна за поемане от попърдака, в случая трофеен люхмар.Very Happy Very Happy Very Happy 
    Голям кеф е като го мъкнеш на ръка от 30-40 м. дълбочина, адреналинът е на макс!

(2). Улов на "ветрило" с чепаре от лодка е когато облавяш ветрилообразно, мятайки чепарето в различни посоки на разстояние 20-30 м. от лодката , оставяш няколко секунди да се изпъне линията и обираш постъпателно.
    След хващане на първата риба, вече знаеш какво да правиш- забавяш темпото и "товариш". Very Happy Very Happy Very Happy 
    Там където си хванал рибата, там е ятото и повтаряш мятането в този район, ако ли не - сменяш посоката на мятане.
    Недостатък е че можеш да ползваш чепарета с ограничен брой куки 10-12 бр., докато при метода "клатене" Very Happy Very Happy куките могат да бъдат и до 20 бр., и трябва при мятането да се съобразяваш с останалите лодки за евентуално оплитане на чепаретата и разменени реплики със споменаване на "мамата"!
    Надявам се да съм бил полезен.
    Бъдете здрави!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 27 2013, 20:14

...баси ..не знаех , че така се казва ....основно в Поморие лових така към края и ...с успех ....сафрида и чернокопа бе горе - по скоро само там се Фащаха  Shocked ...писах ви , кво бе към дъното - тъмнина ....и как да яде рибата желязото там - освен ако не я затралиш  Exclamation ...всъщност репортажа ми , за там не е завършил ...фанах малко Гората , бях изпаднал леко в неква форма на депресия - покрай последните трагични събития ....днес Ветъро не успя да ме уплаши и още съм там ..на инат ...при първа възможност ще пропиша  Very Happy ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 27 2013, 20:16

....приятелю , Агент Куинс ....

ръкостискане
    kuins

Писане  kuins on Сря Ное 27 2013, 20:57

Приятелю, Агент Булти! ръкостискане 

Зная, че си в труден период, но какво да се прави - това е живота, днеска сме тук, утре при Него!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 27 2013, 23:30

...ако трябва да съм напълно честен с вас ...не е само причината в трагичната кончина на Камико ...винаги в края на активния сезон ...изпадам в лека , но продължителна депресия ...която продължава до следващия  Twisted Evil  ...в случая събитията се наслагаха ...и ми дойде малко в повече ...Вятъра шуми навън ...изгледахме поредния филм и слагаме последни дърва в печката ...гарвани наоколо няма , но знам , че утре ще кацне наблизо ,  една нахална сврака и ще ме събуди  Very Happy ...па познайте де съм  Very Happy ...нема фтомобили , нема климатици , нема молове , нема магазини ...само чист Въздух , Свобода , малко Самота ....и Голяма , Безкрайна ...Меланхолия...

П. С.  - сори за спама ....

Чиърз 

...умрелия умрял ..живите искат да пият ...па писал съм го по преди ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Дек 13 2013, 19:25

...днес , след като се стъмни , имаше рибарЕ на мостО...

йеее  йеее  йеее
    noemis

Писане  noemis on Пон Дек 30 2013, 22:02

Вадят едър карагьоз с мрежи в района на Приморско. Вчера и днес на пазара до Краснодар го продаваха по 7 лв. килото. Карагьозът както казах е сравнително едър - около 300-400 грама парчето.

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пет Ное 24 2017, 11:26