Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Полезно за Гмуркането.

Share
    stonetales

Брой мнения : 821
    Местожителство : Sinemorec

Полезно за Гмуркането.

Писане  stonetales on Чет Сеп 15 2011, 12:24

Предлагам тук да споделяме Всичко полезно за лудостта, която ни е обзела и се нарича Гмуркане.
    Без значение каква е връзката на тези неща с гмуркането, тъй като полезността може да дойде от всякъде:)
    Да споделяме съвети, хванати цаки, случайно дочути неща, сериозни информации, като например тази, която пускам за начало.

Вчера човека който е качил тези неща ми го каза лично, тъй като идва от време на време на гости в съседната къща и го заразпитвах за съвети, техники и т.н.
    Надявам се да е и интересно и полезно за всеки:

http://www.divingbg.com/library.php
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Re: Полезно за Гмуркането.

Писане  Jorestes on Чет Сеп 15 2011, 14:17

Мерси много, тъкмо това го търсих. Very Happy наздраве
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Сеп 15 2011, 14:50

Той Булти е за мерси - питах го на лично какви са съотношенията при тренировките за апнеа - и на сухо и на статично и на динамично, тъй като при мен търпят развитие нещата, тоест, променят се от само себе си.
    Прато ме той във спиърфиш, ама там са нек`ви върли състезатели. Споделят неща, дето не ме и интересуват даже - в добрия смисъл на думата.
    Ами, вика ми той - отвори тема за апнеа тук.
    Е, какво разбирам от апнеа аз, за да отварям тема.

Ала днес ми хрумна такава тема - всичко, което някой счете за полезно, да го пуска, щот` иначе все някой се "оплаква", че имало спам, че `нам си кво.

Така, че, давайте:)

Значи при мен нещата с апнеата седят така. Сърцето ми е ненормално голямо и дробовете не са чак толкова големи, колкото ми е гръдния кош, а той "изглежда" голям.

И по тази причина си екпериментирам всяка сутрин - по 2-3 километра в лек, но непрекъснат ход, на променливи наклони.
    започнах с 3 раздишки, 1 задържане. Промени се на 3 раздишки 1 задържане 2 раздишки, задържане без въздух.
    После се промени, същото, но задържането без въздух е вече на 3 , а не на 2 раздишки.

Същевременно се концентрирам в "леката" походка и в горната част на главата, областта между третото око и върха на главата. Просто използвам времето на тренировка и за други неща. Връзват се прекрасно.

Не натягам. Нямам кой знае какви резултати, но пък се увеличават бавно и сигурно:)

Интересно ми е как е при вас?
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Писане  Булти on Пет Сеп 16 2011, 09:47

....благодаря ти за темата ....аз таквиз упражнения с бягане не ги аресвам , щот не обичам да сЪ изпУтявам What a Face ....ми напраО в морето влАзЯм и там си тренирам апнеата ... и зимата - йога упражненията дет съм описал за поддържане на форма ... ма аз и зимата си влизам редовно да гмуркам - е риба няма , но за сметка на туй къртя миди и си удрям и по някоя друга разходка за някоя заблудена , сплескана риба - само да я погаля и да я пусна , щот са забранени What a Face
    stonetales

Писане  stonetales on Пет Сеп 16 2011, 13:03

Чи кой бяга ве?:)
    Ходя си, лек като като пеперуда и махам с крила, дано предизвикам някакъв "ефект".
    А, рапанките всекидневно ги вадя, че ги обичам, ама това не е апнеа. Мотаене някакво.
    5-6-7 метра си ги слизам, ама няма даян за стоене много.
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Сеп 22 2011, 11:08

Това тук са две лични съобщения, изпратени ми от стар и опитен колега, в отговор на мои въпроси

Здравей колега stonetales,
    Няма никакво значение, какъв е опита ти в Подводния риболов.
    Щом имаш желание да се занимаваш с този нелек спорт, това е напълно достатъчно, да бъдеш считан за наш колега от всички участници във форума.
    Просто нямам думи....... по щедро предложение в продължение на 67 години, които съм на тази Земя не съм получавал......
    Имам в предвид, че съм строил вила в Черноморец на мой приятел през 2006 година, също занимаващ се с Подводен риболов......в която съм спал......... само една нощ......
    Строил съм почивна станция на предприятието в което работех през 1972 година в Мичурин( Царево)....която преди три година беше разрушена......
    Казвам ти всичко това, защото от Созопол до Ахтопол познавам всяко камъче във водата..... имам много приятели в Царево....... но за Синеморец определено не зная нищо, поради редицата забрани, ограничаващи достъпа преди години.
    Прегледах сателитната карта на брега в Синеморец, очертават се добри места за Подводен риболов, но......
    .... което промени целия ми начин на живот....храната, водата, упражненията....... сам си произвеждам всичко включително и хляба.....

А за помощ от мен можеш да получиш винаги, от 1 Септември до около 15 Ноември(зависи от температурата на водата) съм в Царево, все ще намерим начин да се видим.
    Обикновено влизам да ловя риба при изгрева на Слънцето до 10-11часа.
    Консервирам уловената от мен риба. Обядвам и лягам да поспя, като се събудя след обеда, събирам диворастящи гъби, които също затварям в буркани.

Когато има Мелтем на влизам в морето, въпреки че като по-млад го правех, защото тогава вървят най-големите риби и колкото и да е чудно, те се движат точно в прибоя.
    Като човек израсъл край морето разбираш за какво лудост става дума. ((Манук се е заблудил, че съм израсъл край морето)
    Внимателно прочетох постовете ти и препратката до „На себе си ли служим?...Бих казал че, бях възхитен.... но за съжаление малко хора ще те разберат.
    И още нещо, щом се занимаваш с йога и с няколко опита стигаш до 70 секунди апнея, ти не би трябвало да имаш проблеми.
    Просто се остави на Природата, най-важното в подводния риболов не е Апнеята!
    Напълно са достатъчни гмуркания до 6-8 метра с престой от 40-60 секунди, важното е да се научиш да изравняваш налягането и да не допускаш болка в ушите......
    Всичко друго са митове......Поредицата от неуспешни изстрела ще те научат, точно кога да натиснеш спусъка и къде да е насочен върха на стрелата.....това става напълно рефлекторно......Абсолютно безшумно "вмъкване" във водата.......пълна неподвижност след като залегнеш...... Рибата обича топлата вода, което означава, че по вероятно е да я срешнеш във вода до колнете(особенно през късния следобед) ,отколкото да речем на 10-12 метра дълбочина, така че , не се опитвай да поставяш дълбочинни рекорди, просто няма смисъл....... Има смисъл да я намериш и надхитриш, това става с много часове прекарани във водата.....внимателно наблюдаване на всичко, което се случва около теб.
    Трябва да знаеш коя риба с какво се храни и да я търсиш там, където има храна за нея....... и т.н.т.
    Желая ти всичко хубаво Манук.

Последната промяна е направена от stonetales на Чет Сеп 22 2011, 11:13; мнението е било променяно общо 1 път
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Сеп 22 2011, 11:10

Здравей Краси,

Ако имам възможност ще ти гостувам, но без пренощуване заради процедурите.
    Чета опитите ти за гмуркане и си мисля, че ще трябва да ти кажа още няколко неща, за да ти е по-лесно.
    Учудва ме факта че освен харпун си поръчал и „колан за рибата”.
    Нещо не ми е ясно, но да караме поред.
    Всички хора независимо от възраст, пол и т.н.т. имат положителна плаваемост. Когато уча някой- да плува, аз му показвам това като застана прав(вертикално) във водата с прибрани ръце към тялото- в резултат тялото изплува до веждите(темето е над водата).
    Така че, най- трудно е да потънеш и да застанеш на дъното. За да направиш това, се прави китово салто (чупка в кръста и изваждаш краката над водата),... но както си разбрал и това не е достатъчно, защото трябва да подминеш 5-6 метра, налягането на водата да свие гръдния ти кош и тогава вече може да се закрепиш на дъното ( на по- плитко просто е невъзможно).
    От тук нататък е ясно, че ще ти трябва баласт(колан с тежест), нещо твърде нудобно за голо тяло. Освен това, този занаят се учи с големи престои във водата 4-6 часа.
    И така стигнахме до извода за топлозащитно облекло(неопрен).
    Удобствата му са безспорни:
    1.Предпазва тялото от преохлаждане.
    2.При опасност служи като спасителна жилетка( токата на колана с тежести се откопчава при нужда много лесно с едно движение) тъй като неопрена е микропорест каучук с затворени микросфери с въздух, след като се освободиш от колана, костюма те изкарва на повърхността и не можеш да направиш беля за нищо на света.
    От казаното до тук е ясно ,че ако имаш възможност е добре да се снабдиш с неопренов костюм и тогава да мислиш за колан с тежести, които можеш да си изработиш сам от стари акумулатори ( една тежест струва 10-15 лева, а на теб ще ти трябват от 8 до 12 броя).
    И тук мога да ти помогна като се видим, от теб оловото от мен отливането с подръчни материали, докото си говорим.
    Знам че купуването на неопрен е скъпо удоволствие, но ето в момента в Пловдив във магазин „Фиеста” има неопрени за по 30-40 лева (втора употреба), ще добавя само, че нов неопренов костюм струва от 300 до 1000 лева.
    Проверих в Инернет магазин „Фиеста” има и в Бургас....... а нови най-ефтино се продават под блока "Краставицата", откъм Северния край. Има и в Царево, до Градската градина, продавача ми е приятел.
    Това е за сега, ако имаш въпроси пиши , ше ти отговоря при първа възможност.
    Поздрави, Манук.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Сеп 22 2011, 11:25

супер супер супер

...доста подробно ти е отговорил колегата Манук ...тежестите , мисля че бяха по 5 кинта , като ги купувах ...имал е предвид западния край на Краставицата , мисля scratch
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Сеп 22 2011, 11:28

Не минах покрай Манук снощи - стана тъмно, а той си ляга рано, заради ранното ставане.

Джимби е разочарован от липсата му на снимката, затова го поканих и него, като идвате насам, да се снимаме на Изпитанието в Попивалнята:)

Всъщност, като се замисля, единственото, което ми остава, след уроците на Манук е просто да дерзая. Което и правя де:)

Тииии Булти - защо не напишеш тук онова за половината минута престой, дето ти го е казал състезателя????
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Сеп 30 2011, 11:20

...ми значи , Христо Янчев си е направил сметката , че като стой долу под водата половин минута само , после много бързо си възстановява изгорения кислород горе и след броени минути отново се гмурка ...така сумарното време от апнеите прекарани на дъното се оказва най-голямо ...при дългите задържания на въздух , съответно се увеличават много повече и паузите между тях Exclamation и в крайна сметка сумарно стоиш по малко долу ....от друга страна винаги имаш и аванс ако в края на апнеята ти мине голямата риба ...и се поддържа и ритъм , а както всички знаем - поддържаме ли някакъв собствен ритъм - умората бяга Exclamation ...примерно : половин минута спускане , половина минута засада , половин минута изплуване , последвани от 5 минути почивка горе на повърхността - като в първите две минути от тях , пасивно успокояваме пулса , а в следващите три раздишваме...е направете сметка за един час гмуркане така , колко време ще прекарате на дъното Exclamation ...според мен най-важно от всичко е ритъма , който за всеки е индивидуален ...
    stonetales

Писане  stonetales on Пет Сеп 30 2011, 14:58

Това с ритъма ми хареса най-много.
    В смисъл, че когато "разкарах" надалеч всякакви съвети и правила и си хванах собствен ритъм на тренировките, ми върви най-добре, дълго и лесно.
    Jorestes

Писане  Jorestes on Чет Окт 13 2011, 08:40

Булти, много сърдечно бих те помолил ако имаш време и желание да споделиш твоят опит при началните стъпки на подводният риболов и гмуркане, как трябва и как е правилно да се започне , примерно при влизане на човек за първи път с харпун в морето, кои са основите на подводното дело??.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Окт 13 2011, 11:28

...ми аз как започнах ...събирахме се пешлеметата от махалата , правехме си дървени харпунчета със спусък от огъната вилица и гмуркахме из плиткачите да търсим попчета . Фюта , дори ги фащаше с голи ръце в дупките What a Face . Тогава продаваха едни тунелни и адски неудобни български маски , пък шнорхелите как горчаха - мани Neutral ...в началото на маска и шнорхел на два , три метра дълбочина...доста неща съм научил и от баща ми - дългогодишен харпунист . Не беше състезател , въпреки че е бил почнал , да се гмурка доста преди Христо Янчев . За разлика от него , бащата си беше кореняк бургазлия . Един тип в Нарибата ме нарече ученик на бай Христо Very Happy ...по скоро съм ученик на баща си Very Happy ...та почнал съм да се гмуркам в най ранна детска възраст и честно се чудя къв съвет да ти дам ....се едно да ме питаш : - Как да се науча да вървя ! или - Как да се науча да карам колело ! ....земи си там - едни маска , плавници и шнорхел , един къс харпун и лятото бой по поповете в плиткача по шорти ....преглъщаш като се гмуркаш или си кривиш ченето или гълташ по малко вода , да ти изпукат ушите и си ти ...после някой ден щи мине наблизо кефал ...и докато се усетиш , ще се видиш оборудван с най модерна екипировка , фанал се за някоя скала на десетметрова дълбочина ...чети в специализираните форуми на Спиърфиш , На риба или Гофишинг , там е събран опита и на други като мен ...па задължително прочети книгата на Димитър Минев : " Мълчаливия спорт "...

наздраве
    Jorestes

Писане  Jorestes on Чет Окт 13 2011, 13:02

Благодаря много, плувал съм много преди години даже по време на следването си бях спасител и в Щатите, но в БГ все оставях този спорт назад може би момента вече е дошъл.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Окт 13 2011, 14:10

...сега е момента да знаеш ...

супер
    stonetales

Писане  stonetales on Пет Авг 31 2012, 08:43

Пичове, току що открих нещо величествено.
    Обичам и гмуркането и тай-чи-то. Но досега не се бях сетил да ги комбинирам. Ходех като залухав по брега, дишайки и задържайки във странни и променящи се пропорции.

Ходенето - бързо или бавно, също не може да дори да наподоби движенията на плавниците във водата и онзи забавен, сякаш излязъл от дълбините на древността, ритъм на движение на краката.
    Карането на колело горе долу наподобява, но там апнеята е малко трудна - особено по Страндженските баире - нагоре-надолу.

Тай -чи, обаче, със неговите съзнателно забавени движения, се припокрива абсолютно със движенията на тялото във водата и съответно - със загубите а кислород, Единственото, което липсва е дълбочинният ефект и натиска на водата, обаче се оказа доста енергоемко - да ги съчетаеш. Въздуха не ти достига по същия начин - както долу, а факта, че движенията в Тай-чи са безспирни, буквално те вкарва в "тренажор за гмуркане".

И така - цяла зима ще си тренирам двете любими дисциплини - тай чи и апнея/гмуркане:)
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Авг 31 2012, 11:09

....защо изобщо не се учудвам ...аз открих за себе си ( щото и други са правили това , доста преди мен - Жак Майол - например ) връзка между Йога системата и гмуркането....всеки от нас преоткрива света около себе си по свой неповторим , уникален начин ...затова е готино да си споделяме опитностите и да не поставяме догми....боже , още колко неща те очакват да ги откриеш под водата - честно казано - завиждам ти....след като си се оборудвал с неопрен , да знаеш че преди на устието на Велека имаше страхотни речни раци - крият се в дупки на дълбочина около 2 , 3 метра - ако се поразтърсиш , може и да ги откриеш и... целогодишно да си печеш раци в голямата тава...аре току що спечелих една ботилочка джанкова ракийца .... наздраве
    stonetales

Писане  stonetales on Пет Авг 31 2012, 16:28

Значи - Ботилочката и без да си я спечелил, ще ти я дам, ала за съжаление каравидите вече ги няма. Тъпо е, ама е така.

А, за Вселената, която сутринта открих - нямам думи. И гмуркането и Тай-чи са Безкрайни:)
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Съб Сеп 01 2012, 00:33

Доказано е че от дъбочини и височини се полудява замислен Чета и не мога да ви се нарадвам бия се
    stonetales

Писане  stonetales on Съб Сеп 01 2012, 08:01

Скъпи мой РибарЮ:)
    Та ние с Булти се връщаме оттам:)

НА времето, при първото ми катерене, около къщичката на Лакатник, се оказа, че осигурителното въже беше просто омотано около един камък /не завързано/- изхлузи се като мокра връв, когато го дръпнахме да го събираме. Още там и тогава си бях умрял:) Осъзнах го тогава.

След време се обръщахме с кола и го бях видял секунди преди това - отпуснах се съвсем съзнателно /за да не се троша много/ и се оттървах само с един натъртен палец. И там бях умрял.

После един накърнен любовник ми опира пистолет в главата - мъртъв си бях и там.
    За къде повече?

А има хора, за които това е ежедневие.....военни, командоси, спецчасти, професионални водолази.

Но, за да запазиш душевното си спокойствие - просто "НЕ чети тази тема!":)
    stonetales

Писане  stonetales on Сря Окт 03 2012, 09:00

Нещо не намерих тема за апнея във форума, та ще го кажа тук.

Ако искате вярвайте - това си е ваша работа - за мен реалността е, че в момента, в който започнах Редовно, а не по много, да тренирам апнея, ми се скриха разширените вени, вени, които нося от двадесет годишен - време, в което нямаше видими причини да се появят, а и блъсках Хатха йога като ненормален. Стигал съм и до 8 часа асани на ден, което от сегашният ми мироглед си е Напълно ненормално.

ТА - ако искате вярвайте:)
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Окт 03 2012, 09:41

...разширените вени по краката ти , ми направиха впечатление миналата година , радвам се , че са изчезнали супер
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Сря Окт 03 2012, 17:40

Камъчко, дали е от апнеята не знам, ама от Май месец когато хапнахме първото яренце, до оня ден когато хапнахме второто, видимо си се подмладил с 4 години. Това ще рече, че за месец се подмладяваш с 1 година. така, че ако продължаваш така с упражненията, може да се очаква че до няколко години ще влезеш в пубертета и тогава най вероятно ще ти се появят разширени вени само на едно единствено място ама то ще е за радост, а не за кахъри.. Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Окт 04 2012, 10:32

...темата е леко почистена - моля да няма сърдити ...

надраве
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Окт 04 2012, 10:48

Само така:)
    бой бой бой

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Юли 24 2017, 07:44