Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Хавайско копие

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Хавайско копие

Писане  Булти on Пон Авг 01 2011, 10:41

Приятели , позволих си да публикувам тук писмото на нашия колега :

" Rossko
    едно две въпросчета - Съб 30 Юли 2011 - 18:45

Здравей,
    когато съм на почивка по морето обичам да плувам с шнорхел и да гледам рибите.
    Тази година на перла беше пълно с попчета, реших да пробвам що е то хавайско копие.
    Купих си едно китайско телескопично за 13 лв. но горкото не издържа на напъна,
    пластмасовата тапа за която са прикачени ластиците се пръсна, а и самите ластици май не струват.
    Сега е на ремонт при един приятел стругар.
    Та на въпроса ... колко би трябвало да тежи едно такова пособие? Това е изработено от две много тънки
    алуминиеви тръби и снаждането (законтрянето) им едва ли ще издържи много, тежи около 250 гр и е 170 см.
    Имам тръба неръждаема стомана 14/1 мм дълга 150 см която е около 500 гр. Дали става за хавайско копие?
    Имаш ли идея от какво може да бъде направено.
    Стана малко дълго ... мерси предварително "
    Булти
    Admin

Re: Хавайско копие

Писане  Булти on Пон Авг 01 2011, 10:50

...приятелю Роско , дай някоя снимка да видим за кво става въпрос точно Suspect ...аз лично какво мога да ти кажа - дали си с хавайско копие или хавайски харпун - не ти трябват тежка стрела и силни ластици и щи кажа що - лично аз като стрелям по попчета , в момента на изстрела , върха на стрелата е на не повече от 10-15 санта от бай Поп - просто го примъквам бавно до него , като най голям кеф ми прави , главата му обикновено да е скрита в дупката и да го гръмна от упор стрелба ...

....ей я на , мойта пушка за попове :

....повече за нея тук :

http://bulti.forumn.org/t21-topic
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Вто Ное 15 2011, 06:09

Колкото е по-леко хавайското копие - толкова по добре.
    За стомана и всякакви други метали, освен алуминий, забравете.
    На времето си купувахме алуминиени тръбички за тел. антени от железариите и ставаха много удачни копия.
    Използвали сме и щеки за ски -малко по тежки и по къси идват, но относително добре се ловуваше и с тях.
    Леко копие, лек ластик, лек многозъбец - за мен това е истината.

rossko

Брой мнения : 8
    Местожителство : В.Търново

Писане  rossko on Пет Апр 27 2012, 16:40

Здравейте,
    ето че почна да се затопля времето и се сетих отново за морето.
    И какво да видя ... моят въпрос :)
    Хавайката е поправена и си чака реда, най-вероятно ще и трябват нови ластици
    Ще се търсят на място по морето, че из търновско ги няма

Зоро

Брой мнения : 174

Писане  Зоро on Пет Апр 27 2012, 20:11

Казаха ми че ластиците за прашката с която / сладкаводните / си мятат захранка били добри за хавайка Робинзон
    Ватус

Писане  Ватус on Нед Апр 29 2012, 04:20

Ластиците за прашка много бързо дават фира. Слънцето и солената вода много бързо им разказват играта.
    За мен най-добър ластик си остава катетъра.
    valyo68

Брой мнения : 42
    Местожителство : Горна Оряховица

Писане  valyo68 on Съб Май 19 2012, 09:33

Ластик на метър за бънджи 9мм - Salvimar,идеално за целта. Имаше и 8мм. но трябва да се провери за наличност.

ицо димитров

Брой мнения : 21
    Местожителство : Поморие

Писане  ицо димитров on Вто Яну 21 2014, 21:58

аз лично съм ужасно зарибен по хавайското копие и си купих ластик от нета дънлоп с доставката излезе 25 лв но си струваше добър е и за илария и за попче
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 22 2014, 18:23

супер
    Fram

Брой мнения : 160
    Местожителство : Велико Търново

Писане  Fram on Сря Авг 06 2014, 09:07

Мисля че тук му е мястото за разискване на риболова на попчета с хавайка. Аз в подводния риболов по финансови съображения съм се ограничил до там. Скалъпил съм екипировка с подръчни материали, две направени от мен хавайки, отлети от един приятел тежести от оловни пломби (5 по 2кг от които ползвам само едната тъй като гмуркам без неопрен), плавници от царевските сергии и на детето маската.  Embarassed .
    От няколко години ходим на почивка в края на август началото на септември във Варвара. Миналата година имах необнадеждаващ успех с копието. Научих се да ги целя поповете и барбуните, но за съжаление рибата беше много рядка. за час  час и половина излизах с 4-5 средни попчета.
    Бих желал да споделите вашия опит. Къде се търсят на каква дълбочина (аз се ограничавам до 8-10м) и т.н
    На някои може би звуча смешно но това е положението Rolling Eyes
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Авг 06 2014, 14:09

... хубав поп можеш да намериш и на 50 санта дълбочина - вреш се из дупки и подмоли и търсиш  pirat
    Ватус

Писане  Ватус on Сря Авг 06 2014, 14:15

Фрам, за попчета не е целесъобразно да гмуркаш на големи дълбочини защото умората ще е голяма.
    Попчета се бият на дълбочина до 3-4 метра.
    По важното е да им намериш градинките, има места където са съсредоточени десетки попардаци. Друг е въпроса, че за даден ареал популацията им е по малка.
    Успех, пприятелю! наздраве 
    Fram

Писане  Fram on Сря Авг 06 2014, 14:25

Много ви благодаря!!! Ако някой знае добри места с дупки и подмоли между царево и ахтопол, че и по на там, ще се радвам да сподели.

п.с. Във Варвара, ако не мине котка път, ще съм в периода 31 явгуст 13 септември. Ако случайно се заформи някоя форумна среща наздраве  в региона може да се отразя да се запознаем на живо.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Авг 06 2014, 18:32

... приятелю ... направи си сметката така , че  да те закарам някой път в района Влас - Емине ... та  да видиш кво значи - поп ...
    Ватус

Писане  Ватус on Сря Авг 06 2014, 21:42

Идеята за форумна среща и с хора от вътрешността на страната въобще не е лоша.. наздраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Авг 06 2014, 22:04

... не е , не е ...

надраве 
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Чет Авг 07 2014, 01:15

Булти написа:... приятелю ... направи си сметката така , че  да те закарам някой път в района Влас - Емине ... та  да видиш кво значи - поп ...
    Забрави ли, че миналата година ме прати там и че ти казах как всичко е засипано с пясък и поп няма. Гмурках точно пред фара и по 100 метра встрани от 7 до 12-тия метър - наистина само на отделни места си личи, че някога там е имало плочи. За цял ден проби, само десетина попчета.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Авг 07 2014, 09:37

... в интерес на истината - забравих , НО ... през годините когато ходих там - откривах  че дъното  ,  всеки сезон е различно - един път е засипано - друг път не , понякога откривах чудни плажчета в малки заливчета -  а на следващата година нямаше и следа от тях ... релефа  на дъното и брега  постоянно се меняха  - на чисто пясъчно дъно , запазило се няколко последователни години такова , след време откривах скали , осеяни с парчета от амфори - особено след буря ... а около мен , винаги работеха рапанджии ...
    Мястото там е такова - динамично - дори съм откривал пясъчни коси навътре в морето - на километър на навътре , водата ти стига до колене - газиш в пясък , на следващата година например - няма и следа от тия причудливи , подводни , пясъчни дюни ... всичко това съм го описал  в тогавашните си приключения ... и добри и много попове , има не само пред Емине , а както написах - в района чак до Влас . Пропуснах , че и на Север - до Иракли . Този район ми е до болка познат  pirat . Тогава те пратих на Емине за най сигурно - как да ти обяснявам - кой нишан и така нататък , като повечето заливчета са странно идентични - когато вървиш по брега , имаш чувството , че по няколко пъти минаваш през едно и също място , а вървиш в една посока по брега  Shocked ... и ако си облечен с неопрен , натоварен с богат улов  Wink...и пече слънце  ... Мистерията става пълна ...

... малко избягахме от темата , но Там съм намерил поне три хавайки  Very Happy
    Fram

Писане  Fram on Чет Авг 07 2014, 14:01

Булти написа:... приятелю ... направи си сметката така , че  да те закарам някой път в района Влас - Емине ... та  да видиш кво значи - поп ...

живот и здраве някой ден..., а сметки напоследък избягвам да правя, че все грешни излизат  Wink

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Юли 24 2017, 07:46