Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

ЕВРОПА ... 88-ма

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Re: ЕВРОПА ... 88-ма

Писане  Булти on Съб Апр 02 2011, 12:46

...впрочем вече постоянно си мисля за нея , но докато слушам музика най осезателно усещам липсата и . Сега тя е толкова далеч от мен ...Представям си , как ще ме посрещне . Виждам всичко с подробности в забавено движение . Как слизам трудно по трапа с големия куфар и чантите в ръце , как стъпвам на българска земя и се взирам в тълпата да я открия , но не я виждам . Тръгвам , чувам гласът и , трепвам и започвам отново да я търся с поглед . Тя е там в разноцветната тълпа , просълзена и усмихната . Куфарът тежко пада в праха . Времето спира . И тогава тръгвам , бягам към нея . Тя нерешително пристъпва за миг и се втурва към мен . Тичаме един към друг . Само ние се движим , света около нас е застинал ...протягаме ръце , докосваме се и пръстите ми усещат нейната топлина . Притискам я към себе си и усещам биенето на сърцето и . Един безкраен нежен миг ....пурпурни огньове чертаят залеза и отнякъде се дочуват приглушените звуци на орган ...ние тръгваме по криволичещ между звездите , светещ път и ситни бисери скърцат в краката ни ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Апр 02 2011, 14:57

10.06.88г.
    Средиземно море

Днес следобед щеше да бъде кръщаването , но уви , май се отложи . Добре , че сутринта проведохме изпита по ТУК . Писаха ми 4 . Сега имам куп свободно време и се чудя как да го оползотворя ...
    Водата е отново кристално синя . Домъчнява ми за Черно море . Като се върна , времето ще е хубаво за плаж . Ще мога да убия някое друго попче . Разбрах , че морското ми име ще бъде "попче". Само какво съвпадение . Сърбят ме ръцете за харпуна и да прегърна жената ...
    Прослушвам си записите . Май някои песни съм ги записал по два пъти . Касетите са пълни със записи от радиостанциите , където сме престоявали в отделните пристанища . Много разнообразна музика ...Снощи гледахме Корида по испанската телевизия . Гадна работа .

12.06.88г.
    На 10ти беше кръщаването . Искараха ни всички на лодъчна палуба . Стояхме , чакахме , докато не се дочу тропот и не се появи Нептун със жена си и свитата от дяволчета . Дяволетата бяха наши колеги , кръщавани миналата година на ветрохода Калиакра . Бяха изрисувани живописно ...

13.05.88г.
    Бреговете на Гърция

Всички спят уморени от топлината . Продължавам с кръщенето . ...Докараха маса и на нея сложиха няколко вида уиски . В ролята на Нептун , беше споменаваният досега неколкократно капитан О'кей . Отиваше му тази роля . Жена му , играеше един тип от гейшите ( колегите навигатори ) . Как го направиха да прилича на жена , още не мога да повярвам . Пича в действителност си мязаше на овчар , а искара едни изтънчени женски маниери . Нептун четеше от един дълъг пергамент , съставен от стари морски карти . За всеки кръщелник , бяха предвидени по няколко стиха , свързани с новото му морско име . Обикновено те засягаха неговите недостатъци . Една трета от написаните за нашата рота имена , бяха мое дело , втората трета на Илиян Петров , а третата на Илиян Траянов . Моите бяха най сполучливи . Доказателство за това бе смехът на другарите ми . Нека проследим този обичай , извършван обикновено при преминаване на екватора , наречен Морско кръщаване или "солено миросван " ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Апр 03 2011, 14:55

...чувам аз името си . Отивам и заставам пред Нептун . Той прочита изцепките за мен : " - На този , който пръв попадна под женско токче , му давам името "Попче" ! " Следва смях от околните . Здрависвам се с Нептун . Отвратителната му жена си предлага прелестите , като изкуствен едър бюст , гадна мазна буза и надпис на английски : " Целуни ме ! " на лявото бедро . После виночерпецът раздава уиски . Предлагат се 6 , 7 вида . Ти му посочваш някоя бутилка , но която и да е , в устата ти се отзовава глътка морска вода , гарнирана със специални , задължително противни подправки . После отиваш на бръснар , въоръжен с дървени ножици и бръснач . Той първо те насапунисва с неква гадна смес , в която има грес и паста за миене на трюмове . Сядаш на стола и почва яко да те маца . Прави ти няколко рогчета на косата и те пуска за по нататъшна обработка . Ролята на бръснаря играеше един от палубните моряци . После трябваше да се премине през спасителен пояс , изправен вертикално на 30 см над палубата , вързан с две успоредни въжета . Обаче две малки дяволчета по всякакъв начин ти пречеха , като или те дърпаха за някой крак или те натискаха надолу или ти въртяха пояса . От другата страна на пояса те чакаше трето дяволче със шланг в ръце и безмилостно насочваше към теб силната струя с горчива и солена вода , която люто щипеше в очите . Преминал и през това мъчение , вече можеше се смяташ за кръстен . Най голямата емоция беше кръщаването на няколко трътльовци , които трудно преминаха през пояса и без да им пречат . Настроението и въодушевлението , които предизвика тоя морски обряд бяха страхотни .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 11 2011, 10:28

На следващия ден ни вдигнаха в общокорабна тревога . Изкараха ни на най високата палуба със спасителни жилетки . Стояхме половин час на слънце и после ни свалиха на лодъчна палуба . Още половин час раздувки и тъпотии за нападения на подводници , бомбандировачи и не знам кво си още . И това чудо свърши ...Днес ни свърши вахтата . Цвятко Дончев ни каза сами да си напишем оценките ...Вече времето е идеално за плаж в България . Снощи хванах Хоризонт на средни вълни и оттам разбрах , че било подходящо . Печем се на палубата като гущери . Някои се опекоха като пилета на фурна . Има и душ с морска вода , но много е солена и когато попадне в очите , те започват да щипят и сърбят . Докато си правя слънчеви бани , използвам времето и за спортуване ...
    Току що пристигнахме в Пирея . Не знам защо , но разлика от другите пристанища сега изпитвам особено вълненние , сякаш и друг път съм бил тук . След малко ще стъпим на гръцка земя ...

16.06.88г.
    Бургас

Току що бутнахме родния кей . Разбрах че скоро няма да ни пуснат , така че ще имам време да опиша последните дни от плаването ...В Гърция излязохме следобед . Бе много горещо . Принципно след кръщаването си беше станало горещо . Излязохме с нагрети от слънцето вратове . Пристанището на Пирея е голямо . В него няма шлюзове и канали , като в Анверс и Хамбург , но също е много красиво . Разположено е в залив подобен на Бургаския по големина . В него имаше огромни пътнически лайнери , които пътуваха за островите ( фериботи ) . На комина на всеки кораб бяха нарисувани очертанията на острова за който пътуваше . Нашият кораб изглеждаше нищожен в сравнение с тези бели великани . Пирея е много красива . За разлика от островърхите кули в северните страни , тук постройките бяха по живописни ...Пътищата им са лудници ....

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 11 2011, 11:00

datajumanji написа:Ей...
    Защо не пишете във форума???
    Айде за мен ясно...в момента нямам време...
    Ама айде малко по-сериозно де! Very Happy Very Happy Very Happy

...горното ми мнение , беше последния епизод от това плаване , бях го написал на компа , но съм пропуснал да го кача тук ...и след това спрях да пиша ...щото за да продължа , трябваше да премина през един от най гадните моменти в живота си , а тва не е никак лесно ...след една седмица отлагане...продължавам ...

наздраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 11 2011, 11:20

...така плаването завърши...след това започна лятната отпуска . Бяхме отишли на Варвара с палатката , аз , жената и малкия ни тогава син . Понеже дивото къмпиране беше забранено , бяхме принудени да си опънем палатката , срещу солидно заплащане естествено , в двора на един дърт мангал . То тогава квартира да си намериш беше голям проблем . Още си спомням преходите пеш от селото до морето , като най-много му се вземаше огъня на колегата админ - не знам дали помни нещо оттогава Suspect ...докато аз се гмурках гол в бурното море , моите хора ме чакаха на брега , скрити под сянката на едно одеало . Удрях главно попчета . Стоях по един час в Морето , излизах посинял , напичах се по камъните и аре отново в дълбините . От ден на ден вълните ставаха все по големи , като последните дни все едно се гмурках във врящ котел . Но това бяха ПОСЛЕДНИТЕ МИ ДНИ за това лято и аз не пропусках , въпреки че камъните се търкаляха по дъното , навсякъде се носеха туфи от изскубнати водорасли и всичко живо се бе изпокрило , най вероятно в тъмните покои на Нептун ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 11 2011, 11:41

...броените дни минават бързо ...Последен ден . Последен следобед в Бургас . Последен секс в полутъмната спалня . Навън листата на смокините шепнат стари гръцки предания ...и те унасят . Сънят , който ще помня винаги . Невероятен бе .... плувах сред ято делфини . Гмурках се с тях и изплувахме заедно преплитайки телата си . Не съм докосвал делфин , но в съня ми бяха невероятно нежни , гладки и приятни ...когато се събудих бе мръкнало а луната надничаше зад пердето , щурците свиреха на двора луда симфония ...старата къща...погалих нежно жена ми , която още спеше , но уви , онова докосване в съня бе съвсем различно...

Последната промяна е направена от Булти на Пон Апр 11 2011, 12:16; мнението е било променяно общо 2 пъти
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 11 2011, 12:12

...варненска утрин . Около мен бягат курсанти , аз тренирам на уредите . Вече съм четвърти курс . Най трудното съм го избутал . Имам една поправка , но изпита е лесен . ДВГ - елементарно е , не като 5-те части висша математика , дето имах само 5-ци и 6-ци . Всъщност аз теорията я бях взел , но на практическия изпит в училището , някой ми направи номер и не можах да пусна един генератор . И аре наново целия изпит , но е лесен , никъв проблем ...от няколко дена ме мъчи гадна , появила се незнайно откъде кашлица . В устата си имам вкус на гнило и разложено . Изпитвам и болка на точно определено място на гръдния кош ...след няколко дни положението ми се влошава, като почвам да вдигам и температура . Водят ме във военна болница . Правят ми снимка . Пиемат ме по спешност . Лекуващият ме лекар , ми споделя , че ако ме бяха докарали няколко дни по късно , щеше да е фатално ...следват дни прекарани между живота и смърта... в просъница чувам как санитарите , тихо си шепнат за мен ... че тоя няма да го бъде , че как оня коравия от спортната рота , от долната стая , вчера бил хвърлил топа...след години прекарах още 3 или 4 четири бронхопневмонии и все на същото място в гърдите бе огнището ...след време това ме наведе на мисълта , че през онази злополучна отпуска , в бурното море , най вероятно съм вдишал някаква частица и тя се е заклещила в белия дроб... по късно , след като почнах да се занимавам по усилено и старателно с йога и гмуркане тия проблеми изчезнаха ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Апр 13 2011, 11:31

...както и да е , оцелях . Имах време и да уча , когато се почувствах малко по добре . Изписаха ме по рано и ме пратиха в училищния стационар за доизлекуване . Там пък бе гъч с новобранци , пълна лудница . Издържах и това и бях върнат в строя . Отпуснаха ми 5 дни за подготовка за изпита . Някъде по това време се случиха две странни неща . Първо почна да се говори за някаква странна "перестройка" . Ние не разбирахме кво точно означава тва . Политкомандирите ни събираха в големи зали и ни обясняваха , че трябва да почнем да се перестройваме , да се преустройваме и не знам си кво да правим още . Ние гледахме с недоумение , усещахме смущението на командирите и в сърцата си чувствахме , че нещо не е наред . Много мътна изглеждаше цялата работа , какво точно трябваше да се преустройва ... Когато ни приеха , ни набиваха в главите , че ние сме елита на България ( най големия наплив беше за нашето училище ) , надъхваха ни с идеите на комунизма , равенството между хората и расите , разните могамби от разните му краища на света бяха наште братя ...Ние набивахме крак в стройни редици , земята се тресеше под нас , стискахме здраво калашниците и бяхме готови да убиваме в името на социализЪма ...давахме въоръжени караули , патрули и наряди , ходихме на бойни походи облечени с химически облекла и противогази , учехме се как се цепят кратуни с лопатки ,стреляхме с автомат , картечница , РПГ , хвърляхме гранати , постоянно слушахме пропаганда и понякога , дори и ни оставаше време за учене . Така , ден след ден , времето минаваше , ние стискахме зъби , но уверено продължавахме напред ...щото светлото бъдеще беше пред нас ...е понякога имаше съмнения , издънки и вълнения , но бяхме млади и много не ни дремеше ...но сега трябваше да се преустройваме ...но кое точно ...няма да забравя как един пич , с прякор Габровеца ,веднъж взе думата и каза : " - Другари , аз вече постоянно , дори и без нищо да съм направил , все се чувствам виновен за нещо , дори и само за това , че минавам по плаца - пак се чувствам виновен ...и сега трябва да се преустройвам ???!!!??? "...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Апр 13 2011, 13:17

...второто странно нещо , което се случи , касаеше единствено и лично мен . Всичко започна , когато ме извикаха за пръв път при ВКР-то . За незнаещите тва означава : Военно КонтраРазузнаване . Влязох на разпит в полутъмна стая . Стоях прав и срещу мен бе насочена заслепяващата светлина от настолна лампа . Така не можех да видя лицето на разпитващия ме , но чувах гласът му ...и като се почна една : " - Имаш ли роднини в Гърция ?" , " Имаш , не лъжи !!! Получихме сигнал !!!" , " Поддържаш ли конктакт с тях ?"...и така десетина дълги разпита . Аз естествено отричах , но някой ме беше тропнал от старата махала . Някой свързан с тайните доноснически служби , някой който ни е познавал добре , някой комшия ... с който и днес се разминаваме на улицата...Тогава за да бъдеш приет във военно училише не трябваше да имаш роднини , живеещи във вражеските капиталистически държави . Аз естествено бях скрил тоя факт при кандидатстването си...От малък да стана капитан ми беше мечта . Като малък , докато другите деца си играеха безгрижно , аз решавах задачи , за да ме приемат в математическата . Не обичах математиката , но тя бе средство за да ме приемат и като я опознах ми стана любим предмет . После в гимназията , решавах на ден по 50 задачи , докато пишлемета от махлата ходеха на плаж . После изпити ...и кво - накрая трябваше да се откажа ... щото имам роднини в Гърция , щото родата по бащина линия са наследници на старите гърци , населили Западния бряг на Черно море , 15 хиляди години преди нахлуването на Червената армия в България ...щото прадядо ми е загинал при Чаталджа за свободата на България и още му стои името на арката в Созопол , но правнукът му е по неблагонадежден от тарамбуките , които бяха приети в Чуждестранния корпус на Морското , измет и паплач , но им даваха изпитите , щото бяха от братските революционни страни ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Апр 13 2011, 13:56

...как се развиха събитията по нататък . Отидох аз на изпита - поправка . Изпита ме един цивилен . Изпитва ме , изпитва и накрая ми вика : " - Момче ще ти пиша 4 , но като ти гледам другите оценки , смятам че можеш повече , що така , имаше достатъчно време да се подготвиш ? " Обяснявам му аз , че съм ползвал единствено учебника и не съм имал достъп до помагалата , като огромни чертежи , диаграми и пр. " - Добре тогава , давам ти още една седмица , ползвай ги и ела пак да ти пиша 5 ! " ...Отивам аз пак на изпит , пиша рисувам , пиша изчислявам и умувам . Цивилния се въртеше около мен , но в един момент изчезна ...и тогава влезе Оху-боху , едър чобан с първобитно изражение , но облечен в морската униформа на капитан 1 ранг . Още с влизането си , ми се развика и почна да ми се кара с неща от рода " - Аве ти , колко пъти ще се явяваш на изпит , ве ! " ...имах усещането , че всеки момент ще ме удари ...притесних се , от носа ми текна кръв , оня ми се развика още повече " - За нищо не ставате , кви механици ще станат от вас !!! " ...по някое време спря да вика , но мислите ми вече отдавна не бяха там , бях някъде далече...чух да казва : " Щи задам един елементарен въпрос - на кви натоварвания е подложен коляновия вал ? " ...в главата ми беше празно , насилих се да мисля , но не се получи , единственото което продумах бе : " На огъване ?!? " Оня побесня . Сграбчи ме за ръката със всички сили и започна да я извива и огъва . Щях да припадна от болка , а той ревеше в ушите ми : " Огъване-е-е-е и усукване-е-е-е , ще-е-е з-а-а-а-помниш ти за цял живот !!!" . След това ми заяви , че аз нищо не знам , щом туй елементарно нящо не зная . Изобщо не прочете какво съм написал по темата , която ми се падна , събра листите на топка , смачка ги и със злоба ги захвърли в кошчето . След половин час бях при контраадмирала , който пък ми каза , че втори път ( първият път беше , когато ми разрешиха да се оженя във първи курс ) компромис няма да ми направи и съм изключен поради слаб успех ...

П.С. ...уф , докато пиша , наложи се отново да премина през всичко това ...аре утре пак ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Апр 15 2011, 14:00

...шокът бе голям . Години след това , дори и наскоро ми се е случвало , да се събудя с мисълта , че все още съм курсант , че изключването ми е било някакъв глупав сън или да сънувам , че хем съм изключен , хем не съм , пък продължавам да уча , но ми остава оня фатален изпит . Години , изпълнени с труд и усилия бяха пропилени напразно . Бях на нулата . Сизиф . Посоката на живота ми вече бе променена тотално . Оставиха ме няколко седмици в училището да помагам на старшината . Колегите ми в стаята сутрин ставаха , отиваха на физзарядка и после на занятия . Аз бях някакъв излишен елемент , хем съм там , хем не бях с тях ...По някаква странна логика , признаваха за военна служба само 1-та , 2-та и петата ( последна ) година прекарана във военното училище . Така ми оставаше още една година за дослужване ( накрая ми се събраха 4 години служба колективно потупване ) . Морската военна служба бе 3 години ...Връзкарите и леко провинилите се , изключени курсанти оставаха в домакинския взод към Морското , а тежките случай бяха изпращани на заточение на учебния боен кораб във военната база на Варна . Познайте къде бях екстрадиран аз - там - на единствения останал на служба тогава , ДЪРВЕН боен тралчик в България , а може и в целия свят . Английски боен съд , останал вероятно от времето на потъването на Великата армада ....следващите приключения продължават вече на него...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Апр 15 2011, 14:50

89 год.
    УБК " Н.Й.Вапцаров "
    421

05.06.89г.
    Базата . Варна

След 1 час тръгваме . Вече всичко е готово за това щурманско плаване . Последни мигове във Варна . За мен минават твърде бързо , защото съм бакар ( да не се бърка с бЪкар - български каяк рибар Very Happy ) и се занимавам с измиването на чинии и почистване на масите за храна . През това плаване , това ще бъде основното ми занимание . Изключвам моментите , само когато ще се снемаме ( отделяме от кея ) и заставаме по чуждите пристанища . Плаването ще бъде две седмици . Ще посетим 4-ри съветски пристанища : Новоросийск , Поти , Севастопол и Одеса . Взел съм си пари , но не се надявам да купя нещо особено ...Жена ми дойде на свиждане . Приказвахме си два часа и тя си замина ...Снехме се (отделихме се ) . Контраадмиралът стоеше на пирса за да ни изпрати . Когато корабът излизаше от Базата , той приветстваше ( козирува или отдава чест ) . Последен поглед назад , последен поглед към пристанището на Варна . Ние сме строени на бака ( носовата палуба ) и отдаваме чест на Фара ( What a Face ) Със нас са и едни смахнати кинаджии от ГЛАВПУНА ( главно политическо управление на народната армия ) и се чудят кво да снимат . Техниката им е престаряла и като ги гледам , не притежават особено майсторство ....Зацепваме навътре в Морето . Не изпитвам нищо ...
    Отдавна вече не се вижда бряг . Това усещане ми е познато и много приятно . Водата стана по светла и по чиста , с приятен нежнозелен цвят , нямаше нищо общо с тая в пристанищата . Има вълни , клати , но се издържа . Така да бъде до края на плаването . Преминахме покрай голяма туфа водорасли . Възвръща ми се надеждата , че животът в Морето има шанс да оцелее ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Апр 16 2011, 12:06

06.06.89г.
    Черно море

Сутринта ни събудиха рано за да правим приборка . Слънцето вече беше изгряло . Духаше силен морски вятър . Беше много красиво . Биех стирки и се задъхвах . Дробовете ми бяха отвикнали да бачкат с пълен капацитет . Вълнението е също като вчера . Все още не се вижда бряг . Има промени и в радиоефира . Българските станции се хващат все по трудно . Днес почти се изгубиха . Хващат се добре румънците , Съюза отлично , не толкова добре и турците . Общо взето умряла работа , повечето станции излъчват тъпа музика , чувствам се на края на света ....Събудих се за обяд и през финестрина видях високи брегове потънали в мъгла . Питах и разбрах , че сме стигнали до Кримския полуостров . След обяда го разгледах по внимателно . Толкова високи брегове досега не бях виждал , сякаш стигаха до небето . В подножието им се виждаха блокове и постройки , които от тук изглеждаха миниятурни . Скалист бряг , насечен и назъбен , на места обрасал с гори , на места гол , груб , сякаш издялан с брадва . Имаше нещо заплашително мистично в него .

07.06.89г.
    Новоросийск

Брегът е все така висок . Пристанището е по голямо от варненското , а залива е колкото бургаския . Мръсен град . Мръсен поради циментовия завод , който се вижда от морето . Разправят че затова тук заточвали всички проститутки на Съюза ...Утре ще изляза в отпуска . Днес съм бакар . Пристанахме и се събраха хора да ни оглеждат . Рускините общо взето са дебелички , но има и симпатяги между тях .

08.06.89г.
    Новоросийск

Днес излязох . Не останах очарован от града . Слабо движение , скапани коли и скапани магазини , само паметниците им са хубави ....Снощи рашъните се тълпяха около кораба да ни купуват буклуците . Това е доходен бизнес , но опасен . Един от матросите бе изпян от курсантите , стажуващи на кораба и се наложи с една кофа с мастило да дава обяснения . Купих някои неща за жена ми , но за себе си и сина , нищо не харесах . Бедна история ... Градът е разположен от лявата страна на залива . От дясната страна е циментовия завод . Още по вдясно , на три големи квадрата са разположени къщичките на заточените проститутки . Наистина прилича на концлагер . Отзад високи планини , отпред морето . През деня ходят да работят в завода , вечер се прибират , без да имат достъп до града ...

Шморхи

Брой мнения : 14

Писане  Шморхи on Нед Апр 17 2011, 20:41

Уфффф бе Булти! Супер интересно е и ти много увлекателно го пишеш, но пак на час по лъжичка ни тормозиш. колективно потупване
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 18 2011, 12:30

Шморхи написа:Супер интересно е и ти много увлекателно го пишеш
    ...благодаря ти ...

09.06.89г.
    Поти

Вчера по обяд се отделихме . Изпратиха ни двама офицери и двама цивилни мъже . Когато корабът тръгна , един от тях отговори на махането за сбогом на командира ...Брегът е все така висок . Понякога не се и вижда . Сутринта видяхме планини със снежни върхове . Някой каза , че това било Кавказ . Наближавахме Грузия . Времето е отвратително горещо . Където и да се намирам из кораба се потя непрекъснато . Наближихме и Поти . Градът е разположен в равнинна местност . Пристанището е по малко от новоросийското . Застанахме не във военна база , а на морска гара .Приятно бях изненадан от наличието на палми . Да, тук наистина е юг . Посрещнаха ни с музика и строени матроси . Грузинско посрещане . Грузинците са чернокоси , чернооки , мургави и темпераментни мъже . Все още не съм видял какво представляват жените , но утре излизаме в отпуска . Чува се , че вечерта щяло да има увеселителна програма на пристанището в наша чест , а утре състезания ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 18 2011, 14:48

12.06.89
    Севастопол

...Забавата в Поти , се състоеше в гледането на военен оркестър , изпълняващ военни патриотични песни от рода на " Калинка мая " . Тя бе предназначена за курсантите от военния профил на Морското училище , които караха стажа си на нашия кораб . Специално им донесоха и пейки . После офицерите си направиха джумба в каюткомпанията ни , а ние двамата с Митев (колега , бивш курсант като мен , но изключен още в първи курс ) , като бакари седяхме до късно и чистихме след тях ....На другия ден така и не можах да изляза в отпуска . Трябваше да гледаме задължително , състезание по волейбол между отборите на кораба ни и тяхната база . Срещата се състоя в една вмирисана "спортна зала" с излющена мазилка . Тяхната военна база е голяма колкото варненската . Състезателите им бяха поне с 10 години по възрастни от нашите . Биха ни , но те бяха отбор който тренира постоянно , дори фланелките им бяха специални - с надпис " волейбол " С катер ни взеха , с катер ни върнаха направо на кораба . През цялото време валя проливен дъжд . Въобще и не видяхме града ...
    Севастопол е много по голям от Варна . Брегът там е разчленен на безброй заливчета . В самия град се влиза в нещо като естествен канал . Подобно на реките Елба и Шелба , но в умален мащаб . В Севастопол няма цивилно пристанище . Има много безброй малки пристани , но само за военни кораби . Военноморска база , двадесет пъти по мощна от варненската , а само в Севастопол има повече бойни кораби отколкото целия ни флот .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Апр 21 2011, 16:15

13.06.89
    Севастопол

Вечерта излязох в отпуска . Градът е пълен с паметници . Нямат много магазини . Около центъра пълзят безброй схлупени улички . Прилича на Варна , но е по представителен от нея . Интересна е връзката на града с морето , изградена изцяло от камък , няма никъде пясък . Навсякъде е строено и зазиждано , личи си , че Севастопол е стара крепост . Паметник до паметник , човек се разхожда между символи . Изпитвам усещането , че се разхождам в стар замък с поникнала в пукнатините трева . Пъплят малки корабчета , пъплят непрекъснато изпълнени с хора , от залив в залив . Военните кораби не се забелязват , но тяхното присъствие се усеща . Магазините им са бедни и в тях постоянно има тълпа . Не си купих нищо съществено , само дреболии за спомен ...

18.06.89 год.
    Одеса

Преди няколко часа напуснахме Одеското пристанище . Одеса е по голям град от Севастопол . По голям , с повече архитектурни забележителности , като арки , паметници , мостове и други , но в Севастопол се чувствах по добре , защото хората там се държаха по топло и сърдечно с нас (нас , българите ни имаха за братя ) . Седя си аз на една пейка в Севастопол( с униформата ) , идва един старец и ме заговаря : " - Тьи , болгар ?" , аз отговарям утвърдително , след което той ми стиска ръката , извинява ми се и заминава . Останах трогнат и безмълвен ...
    В Одеса наистина имаше повече магазини и стоки . Успях да изляза само за 5,6 часа , което се оказа крайно недостатъчно да обходя всичко . Търсих големи плавници , но не видях никъде .

19. 06 . 89 г.
    Варна
    Преди половин час бутнахме пирса . Военните започнаха бясно изнасяне на багаж . Чакат ги коли , било служебни , било лични . За курсантите пристигна специален автобус , да ги закара по домовете и специален камион за багажа . Мен никой не ме чакаше . Плаването свърши , но за мен не бе завършило , щото нямаше как да се прибера в къщи ...остана ми и неприятното впечатление , когато минавахме срещу река Дунав , водата около кораба беше тъмно кафява .

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Апр 25 2011, 12:23

15.09.89 г.
    остават 15 дни до Уволнението

...Днес се возих на БТР . Голям кеф ...Снощи дойде една баржа - 709 . Когато бях на стаж в Атия през 87 г. , бях скибал там Кемпеса ( приятел от старата махала ) , като новобранец . Оказа се , че още служи на нея и се видяхме за 1 час . Той бил студент , задочник в Симеоново ... Днес черпих за рождения си ден , защото смятах , че днес следобед ще се приберем с кораба в Базата и после ще изляза в ДО ( домашна отпуска ) - Боцмана ( прекия ми началник ) така ми обеща . Поляха ме с бака топла вода . Тошо - и много добре направи така , щото някой друг щеше да ме полее със студена . Сутринта дадоха подготовка за БОЙ - ПОХОД , но отложиха за утре . Вече търпението ми се изчерпва ....

16.09.89г.
    рожден ден
    остават 14 дни до Уволнението

...Върнахме се сутринта в Базата . Правихме и приборка ( почистване ) и най сетне Стартера ( пом. командира) ме извика да ме пусне в ДО . Излязох и на Аспаруховия мост имаше към 20 човека стопаджии .Най после и моят късмет се усмихна . Жена ми беше в Поморие , в къщи ( Бургас) нямаше никой . Преоблякох се с най голямо удоволствие цивилен и хванах рейса без билет за Поморие . Оттам взехме сина и обратно в Бургас. Сложихме го да спи , а ние отидохме да се къпем ... Последната ДО в живота ми . Жената ми купи за подарък черни обувки преди да си тръгна ....

УВО
    Уволних се на 29 - петък и още не мога да повярвам . Взех си всички документи от Варна . Имах чувството , че само са ме пуснали в отпуска и пак ще трябва да се връщам обратно . В деня на уволнението валя силен дъжд . Много силен . Пътувах с рейса и над главата ми протече . До мен седеше Гинко от МГ-то в Бургас ( баси , тогава беше ерген , студент , после завърши и се ожени ...пътуваше като елмеханик ...жена му почина докато раждаше заедно с детето ...баси света... ) Гинко разтвори чадър вътре и бяхме голяма карикатура ...като се прибрах се оказа , че Катя е на нощно дежурство в болницата . Карахме го заедно . Незабравими мигове , нищо че десетия етаж беше плувнал във вода , нямаше ток и на много места бе паднала мазилката , сякаш се намирахме в бомбардирана болница в Ливан ...В старата ни къща също имаше поражения . Баща ми изкара уиски пазено с години ...Дълго време не можех да повярвам , че съм се уволнил . Много дълго . Предполагам че с времето ще свикна ( дори и сега понякога още сънувам , че чакам уволнението ) ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Апр 26 2011, 16:55

3 .10 .89 год.
    Днес със триста зора , успях да си уредя документите за работа , като брегови моряк в Порт флота . Заплатата ще бъде малка - 140 лв....Днес вписах сина ми в паспорта и се подстригах , но вече модерно ...Трябва да достигна обратно равновесието в себе си , отпреди да вляза в казармата ....Търсих навсякъде гуменки , но никъде няма . Най накрая си намерих едни , платнени и фалшиви , колкото си искат за 10 лв . Купих ги , защото нямаше други и щях да остана и без тях . От спортния магазин си купих долница , анцуг за 10 лв....Направих онова малкото аквариумче . Купих две гупи , два хелера , а няколко дена по късно и две плати . Сложих и водорасли . Повечето от тях се хванаха . Първите дни водата се избистри и след това стана кристално чиста . Аквариума стана особено красив . Напомпих гумите на колелото на баща ми , но той ми обеща 100 кинта да си купя ново и да не закачам неговото ....Тая работа , като брегови моряк се оказа най айляшката в цяла България ( или така си мислих тогава аз What a Face ) . Номера е само да си там на разположение и понякога отиваш на маневри . Ще прочета доста книги там .Като за начало започнах като временно заместващ . Смените са следните : днес бачкам от 8 до 19 часа , след това утре отивам в 19 часа на работа до 8 сутринта , два дена почивам и пак цикъла се повтаря отново . Днес се запознах с пичовете от нашата смяна . Повечето са дърти . Има едно момче като мен - 66 набор . Веднага се сдушихме . Голям хаймана е , но става за приятел ...

11.10. 89 год
    Днес почивам , но цял ден валя .Тъпо време . Въртях се из къщи като муха без глава . Нищо съществено не свърших , освен че залепих тръбата под мивката , дето я бях пукнал със стрелата от харпуна , докато я отпушвах отгоре ( What a Face ) . С епоксидна смола и марля я лепих и заспа ... На нощната смяна към 11 часа правихме маневра на пристанище Запад . Сутринта след работа се прибрах в къщи и му направих здраво бягане до Солниците и обратно . После тренирах на уредите до Цурка ...

8 . 11 . 89 год
    Днес създадох моето фото ...
    (някъде по това време , докато проявявах ръчно в черна доза един чернобял филм в къщи , чух по радиото , че са свалили бай Тошо )

Шморхи

Брой мнения : 14

Писане  Шморхи on Сря Апр 27 2011, 01:07

Човек, колкото по-рядко пишеш, толкова по-интересно е. И това колкото е комплимент, толкова....бе я се почеши по дупето и се сети. бой
    Догледах тази вечер единия филм от "Карибски пирати" и не знам защо, но упорито се сещах за теб. Образа, героя...все там се върти, около бултинските работи.
    Давай нататък!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Апр 27 2011, 10:20

Шморхи написа:Давай нататък!
    ...ъм то свърши ве брат What a Face...някой ден ще кача и снимки ...колкото повече времето ще се подобрява , толкова по рядко ще са посещенията ми тук ...Морето зове ... удавник
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Мар 06 2012, 13:06

...намерих едни гадни диапозитиви оттогава ...пеещия каубой :

...в каютата :

...кръщенето :

Jorestes

Брой мнения : 3611
    Местожителство : София