Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Морски риболов на Порто Куфос, 15-19 юни 2015 г.

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Re: Морски риболов на Порто Куфос, 15-19 юни 2015 г.

Писане  kuins on Пет Юли 03 2015, 12:07

Напълно съм съгласен с мнението на колегата chpetrov.
    1. В продължение на 4 пълни дни ние не видяхме жив рибар, освен онзи нещастник на пирса и оставените без надзор петуни на плажа.
    2. Единственият рибар, който мина покрай нас караше лодката си като венецианска гондола и чак като ни подмина измъкна от рундука някаква риба и победоносно я размаха.
    3. Видяхме на два пъти леководолази в началото на залива. В последствие разбрах, че единият от тях е познат на нашата дъщеря,софиянец, който има хотелче на юг от Царево и редовно ходел на Порто Куфо за охтаподи и йедри риби, които замразявал и реализирал в кръчмата към хотела си като екстра бонуси.
    4. Моя милост има известен опит в улова на главоноги - никъде по пристана не видях никаква следа от уловът им. А мастилото им е ужасно трайно, пропива в цимента и се задържа с месеци, да не кажа и с година.
    5. На прословутия Пангус през цялото време не се видя никаква риб. лодка, само една учебна парусна яхта беше спряла в района, но спирането може и да е за по....ъъъъ....уроци бой
    6. Нашият нов приятел Маки не спомена за никакви актуални риби, настояваше, че сега е сезона на калмарите. По същото (почти) време на сезона, високоуважаемият доктор въобще не споменава за улов на калмари. Верно е и това, че Маки ги лови от лодка, докато Доктора е бреговак.
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Пет Юли 03 2015, 12:23

Каквото и да е, мястото е вълшебно и рибата не е от чак толкова голямо значение.
    Много пъти съм се връщал с минимален улов или без никакъв, но безкрайно доволен заради красивите места където съм бил.
    Много се надявам тази година да хвана хубаво време с по-спокойно море, за да мога да ви покажа брега откъм морето между Тюленово и Камен бряг.
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Пет Юли 03 2015, 12:32

chpetrov

Писане  chpetrov on Сря Юли 08 2015, 21:38

noemis

Писане  noemis on Чет Юли 09 2015, 00:40

Гледах го вече това.
    Тук бих пробвал на джиг и воблери тези две места, а не дупката в средата.

chpetrov

Писане  chpetrov on Пет Юли 10 2015, 00:37

3 седмици по-късно:

цариградското грозде вече не е стипчиво

френското грозде става все по сладко

малините .. даа, малините

къпините .. ммм, къпините

след седмица - и черния касис ще бъде достатъчно зрял
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пет Юли 10 2015, 15:24

noemis написа:
    Гледах го вече това.

kuins

Писане  kuins on Пет Юли 10 2015, 17:22

chpetrov написа:3 седмици по-късно:

малините .. даа, малините

къпините .. ммм, къпини

Едно време имаше такъв лаф: "Да се е.а в дневалния!", в смисъл:"Кога ли ми е вървяло, че и този път да ми провърви!?" Very Happy
    Приспособления за бране (стълба) видях, че имаш, обичаш сам да си вършиш работата.
    Природата се е отплатила за положените грижи и труд.
    Сега трябва да опазиш плодовете от пилците. стрелям

noemis

Писане  noemis on Пет Юли 10 2015, 18:55

chpetrov написа:
    noemis написа:
    Гледах го вече това.

Греда!
    Тези рибни ферми там ли се намират?
    За лаврак може би?!?
    chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Юли 11 2015, 01:29

на около 2 км - запад-югозапад - все още няма садки
    chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Юли 25 2015, 00:40

kuins написа: ... Имам подготовка и за улов на калмари:skuter ...

Добре е, че на третия ден на стъмване задуха ураганен вятър и бързо-бързо се прибрахме...

Иначе щяхме да се оппитаме по тъмно да хванем някой и друг калмар

Я ние - него, я той - нас

"Ам" калмара, ама и калмара "ам" - рибката която се опитва да отмъкне (в самото начало)

Малиии.. как ли щяхме да го вкарваме в лодката - той е горе-долу колкото нея.. как ли сенсей Куинс щеше да го транжира с фамозния си нож с жълтата дръжка .. къде ли щяхме да търсим фризер с обем 1-2 куб. м .. как ли щяхме да го транспортираме до Bg при 30 градусова жега ?

Добре е, че на третия ден на стъмване задуха ураганен вятър и бързо-бързо се прибрахме
    kuins

Писане  kuins on Съб Юли 25 2015, 08:20

chpetrov написа:
    kuins написа: ... Имам подготовка и за улов на калмари:skuter ...

Благодарение на новият ни познат от Гречко, със странното име Маки, може би Макис, но поради разредената му ограда отпред, аз чух - Маки Very Happy , който беше любезен да ни снабди с тази прекрасна, воняща на циганска уля (както казваше татко, Бог да го прости) долома, аз предчувствах сериозни емоционални преживявания. Стръвта, доколкото разбирам е добре изпечена в морска сол едра гопа.
    Но..

Добре е, че на третия ден на стъмване задуха ураганен вятър и бързо-бързо се прибрахме...

Такива емоции не липсваха  skuter , дори малко в повече...

Иначе щяхме да се опитаме по тъмно да хванем някой и друг калмар

Бях подготвил и съответните прибори за улов с подръчни материал...

Малиии.. как ли щяхме да го вкарваме в лодката - той е горе-долу колкото нея..
    замислен

С общи усилия, драги, с общи... ся щи кажа

как ли сенсей Куинс щеше да го транжира с фамозния си нож с жълтата дръжка ..

Със Сенсейски умения и опит, натрупан през вековете (ХХ и ХХI) Very Happy ,Приятелю!

къде ли щяхме да търсим фризер с обем 1-2 куб. м ..

Докато ти, приятелю, се грижеше за кораба си, аз не спирах да работя на тихия фронт с точният човек - чорбаджийката на хотела: Very Happy

как ли щяхме да го транспортираме до Bg при 30 градусова жега ?

В лЬодката и на буксир.Я виж къв си убавец! ръкостискане

Сега сериозно.
    Смея да твърдя, че това приключение е едно от най-хубавите неща, които ми са се случвали, за което сърдечно ти благодаря!
    надраве с Пиринско!
    Бъдете здрави!
    chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Юли 25 2015, 10:23

kuins написа: ...

Благодарение на новият ни познат от Гречко, със странното име Маки, може би Макис, но поради разредената му ограда отпред, аз чух - Маки Very Happy , който беше любезен да ни снабди с тази прекрасна, воняща на циганска уля (както казваше татко, Бог да го прости) долома, аз предчувствах сериозни емоционални преживявания. Стръвта, доколкото разбирам е добре изпечена в морска сол едра гопа...

Моля сенсей Куинс да ми помогне да повиша своя езиковедски и технологичен уровен :

1) Какво всъщност е "циганска уля" ? Що за аромат е това ?

2) Какво означава "добре изпечена в морска сол" ?

Когато отивах на калмаролов с моя приятел Никос - той ползваше именно такава стръв - полусуха сардела (т.е. сардина, гопата е по-различна)

По сравнително сухите и неомекнали сардели имаше полепени полувлажни частици - нещо като дървени стърготини - в тъмното нямаше как да разгледам внимателно какво точно е полепнало по стръвта

След поставянето на стръвта на калмариерата трябваше да изплаквам ръцете си от полепените люспи и (вероятно) дървени стърготини, защото ухаеха на леко (леееко) вмирисана риба ... или на "циганска уля"

Вече сме обсъждали как се съхранява стръв за морето - прясна, посипана с лед на зърна, но това е ефективно за час-два, защото много бързо омеква, а лед на зърна се продава в супермаркетите, но едва ли в малки опаковки..  

Очевидно местните риболовци (калмароловци) съхраняват сарделите за стръв не в хладилник, а по древна (общодостъпна и ефективна) технология :

Exclamation в подходящ съд - поставен на сянка в барака или друго помещение,

Question посолени със сол - запазва ги за известно време от разлагане и остават достатъчно твърди, за да се държат  стабилно на куката,

Idea поръсени с (нещо като) дървени стърготини - така стръвта остава сравнително суха - може би при посоляване се отделя течност и стърготините я попиват ?

scratch дали аромата на "циганска уля" допълнително не привлича желаещи за похапване морски обитатели - имат достатъчно сетива за да усетят  този натурален ароматизатор?

Сарделите в Гърция са 4-5 евро/кг - ако намеря отворен магазин "DOLOMATA"

Няколко технологични въпроса, които си задавам:

1) С ВСЯКА (дори ефтина) сол ли става ефективно осоляване ? Има едра морска, има ситна морска, има каменна, има хималайска, има персийска..

2) Каква е приблизителната пропорция за ефективно осоляване - количество сол на кг риба/стръв ?

3) Наистина ли се добавят (нещо като) дървени стърготини и в каква пропорция - докато попие отделената при осоляването течност ?

4) Кой е критерият за това, че осолената риба все още става за стръв - твърдостта и/или умерения аромат на "циганска уля" ?

5) .. Засега 4 са достатъчни

Според Гео Милев - септември ще бъде май

Бих искал края на септември да бъде като средата на юни..
    kuins

Писане  kuins on Съб Юли 25 2015, 11:29

chpetrov написа:
    Моля сенсей Куинс да ми помогне да повиша своя езиковедски и технологичен уровен :

1) Какво всъщност е "циганска уля" ? Що за аромат е това ?

Изразът татко, Бог да го прости, го използваше за всяко нещо, което (където) смърди (вони).
    Когато поотраснах съм запомнил, че в дворът ни в кв.Акациите понякога идваха дърти циганки да гледат на ръка и да просят. Сядаха по турски на земята на двора.
    Тогава те , разбира се, бяха без бельо и ароматите, които се разнасяха от тях бяха мирис на "циганска уля". Very Happy

2) Какво означава "добре изпечена в морска сол" ?

Не съм специалист по осоляване на морска риба. Местните от Поморие и Созопол са ненадминати в това тайнство. Споровете м/у двата полиса е от дълбока древност, както и войната помежду им. Спомням си думите на моят покоен приятел Илийчо (Бог да го прости, че той ми е казвал, че неговата баба - коренячка от Анхеало казвала за Созополлийки така : "-Те не могат да солят риба, като я ядеш и ти се схумясва устата" , каквото и да значи това, но била кръвна обида. Мъжът и пък бил потомствен солар и познавал всички тайни на Поморийското езеро.
    Знам само, че соленето става на прясна, неизмита от морската вода риба, която се подрежда в подходящ съд и се затрупва със предварително изпечена във фурната на печката едра морска сол. Някои слагали и в солта натрошена на прах тухла, но аз лично не съм го правил. Съда с рибата стои на тъмно в в помещение с постоянна температура в продължение на година, че и на повече.
    В нея настъпват гнилостни процеси, които се придават специфичен аромат.
    Отварял съм такива съдини с риба и съм установявал, че рибата, освен със сол е покрита и с наситен воден р-р.

Когато отивах на калмаролов с моя приятел Никос - той ползваше именно такава стръв - полусуха сардела (т.е. сардина, гопата е по-различна)

Твърде вероятно е твоят гръцки приятел да ползва някакви трици(дървесни, по- вероятно зърнени) за подсушаване на стръвта и допълнителна твърдост при нанизване на иглата на калмариерата.

По сравнително сухите и неомекнали сардели имаше полепени полувлажни частици - нещо като дървени стърготини - в тъмното нямаше как да разгледам внимателно какво точно е полепнало по стръвта

Мисля, че са обикновени трици, дървени стърготини трудно се намират в този ендек на Халкидики. Very Happy

След поставянето на стръвта на калмариерата трябваше да изплаквам ръцете си от полепените люспи и (вероятно) дървени стърготини, защото ухаеха на леко (леееко) вмирисана риба ... или на "циганска уля"

Ако беше я изкиснал във хладка вода няколко часа, можеш спокойно да я консумираш, нищо вредно не е останало в нея, ноооо аромата, ах ароматаааа...

Вече сме обсъждали как се съхранява стръв за морето - прясна, посипана с лед на зърна, но това е ефективно за час-два, защото много бързо омеква, а лед на зърна се продава в супермаркетите, но едва ли в малки опаковки..  

Така е, временна работа, а риба се лови с осолена стръв от векове.

Очевидно местните риболовци (калмароловци) съхраняват сарделите за стръв не в хладилник, а по древна (общодостъпна и ефективна) технология :

Exclamation в подходящ съд - поставен на сянка в барака или друго помещение,

Question посолени със сол - запазва ги за известно време от разлагане и остават достатъчно твърди, за да се държат  стабилно на куката,

Idea поръсени с (нещо като) дървени стърготини - така стръвта остава сравнително суха - може би при посоляване се отделя течност и стърготините я попиват ?

Точно, при пребиваването си у Гречко се запознах с един пичага, женен за българка от Коньовица Very Happy Казваше се Маноли и беше майстор по покриване на къщи, опасен занаят, но добре платен.
    Че той е израснал на рибарските кораби в Миханьона, имали са и магазин с баща му за риба.
    Той ми е споделял, че рибата гърците са я подготвяли за солене още на кораба.
    Тяхното море, знаеш, е по-солено и е твърде вероятно по-дългото и запазване, накисната само в морска вода.

Сарделите в Гърция са 4-5 евро/кг - ако намеря отворен магазин "DOLOMATA"

Мисля, че сардела се нарича осолената(обработена) сардина.

Няколко технологични въпроса, които си задавам:

1) С ВСЯКА (дори ефтина) сол ли става ефективно осоляване ? Има едра морска, има ситна морска, има каменна, има хималайска, има персийска..

Препоръчвам само черноморска едра сол.

2) Каква е приблизителната пропорция за ефективно осоляване - количество сол на кг риба/стръв ?

Рибата се покрива и овалва в сол, колкото е нужно.

3) Наистина ли се добавят (нещо като) дървени стърготини и в каква пропорция - докато попие отделената при осоляването течност ?

Нямам представа, чувал съм са счукана тухла, но може и да е бъзик...

4) Кой е критерият за това, че осолената риба все още става за стръв - твърдостта и/или умерения аромат на "циганска уля" ?

Като уискито е, колкото повече стои, по-добре е за ядене и за стръв евентуално. Важното да е постоянна и сравнително ниска температурата, където се съхранява.

Според Гео Милев - септември ще бъде май

Велик поет, гледал е в бъдещето. Very Happy

Бих искал края на септември да бъде като средата на юни..

Внимавай какво си пожелаваш!

Ставам да правя салатата за ракията. наздраве
    chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Юли 25 2015, 12:30

kuins написа: ... бих искал края на септември да бъде като средата на юни ... Внимавай какво си пожелаваш! ...

Ееми пожелавам си от 28 септември докъъъм 2-3 октомври .. и ако може после пак от 26 октомври нататък ..

Много е вероятно сафридите, които през юни бяха колкото малки скумрии - през септември-октомври вече да са пораснали колкото средни скумрии ..

Ти добре знаеш къде там има и скумрии и паламуди - само на някаква си миля и половина ..

Знаеш и как ще започне приключението :

Не знам какво не и' хареса на зелената ракия .. твърда била .. хммм

Проблемът са бъдещите избори в края на октомври (които все още не са насрочени, де)

Не знам защо са решили, че без мен - на работното място - изборите няма да бъдат същите

Обмислям как пожеланията ми да се материализират
    kuins

Писане  kuins on Съб Юли 25 2015, 16:48

chpetrov написа:
    kuins написа: ... бих искал края на септември да бъде като средата на юни ... Внимавай какво си пожелаваш! ...

Ееми пожелавам си от 28 септември докъъъм 2-3 октомври .. и ако може после пак от 26 октомври нататък ..

Човек да не се пошегува, сериозните неща изискват сериозна подготовка Very Happy Very Happy Very Happy ..че и двукратно!!!??? Сериозно изпитание за бедния български пенсионер.. Sad

Много е вероятно сафридите, които през юни бяха колкото малки скумрии - през септември-октомври вече да са пораснали колкото средни скумрии ..

Това означава промяна на тактиката и оборудването: За сафрида чепаре с не повече от 8 бр. куки №№ 7-8, по-голямо разстояние м/у куките 25-30 см., УВ ламе зелено+тиквено + перце от ишил, долу пилкер 80 гр. с тройка + УВ-ламе, различни бои.

Ти добре знаеш къде там има и скумрии и паламуди - само на някаква си миля и половина ..

Знам, знам...Посока юг-югозапад, преди Торони. Very Happy
    Необходимо е и да се промени програмата:
    При добри атм. условия - двуразово влизане.
    Сутрин от 5,30 до 9,30 ч. - сафрид, скумрия, паламуд.
    Излизане, обработка на рибата, вкл. задължителна консумация на риба на обяд,после нани - нани по византийски.
    Второ влизане в 18,00 до 23,00ч. за сафрид и калмари.
    Калмарите се замразяват, рибата се соли под вещото ръководство на Макис Very Happy

Знаеш и как ще започне приключението :

Важното е как ще завърши приключението Very Happy наздраве

Не знам какво не и' хареса на зелената ракия .. твърда била .. хммм

Много зелена, бре, кви омайни билета имаше вътре, не знам. много мисля
    Едно прозрях:- Развързването/завързването на езика е право пропорционално на изпитото количество (Първи Закон на Куинса) ся щи кажа

Проблемът са бъдещите избори в края на октомври (които все още не са насрочени, де)

Няма никакъв проблем, с тях и без тях - все тая за нашего брата.
    Спомням си преди години имаше един тук, в Б-с с името на известен църковен певец.Че той като правеше сутришен крос по крайбрежната алея на Булеварда, негови фенки- червени бабички, го спираха да Му целуват ръцете в знак благодарност.
    Свещена простота опело
    Сегашният началник е по-окомуш, знае кого да държи за шлифера и градът е променен.
    Е, приятелят Ноемис няма да е доволен от малоумното очертаване на някои места на вело алеите (стана хит в световната ИН - мрежа), но какво да правим.
    Казвам го- докато на кормилото на държавата и на местното управление не застане върл, заклет, честен риболовец-никакво оправяне.
    Засега командват авджиите и техните пазванти.
    И разчистване на "циганската уля" облечена в червени тоги. бой

Не знам защо са решили, че без мен - на работното място - изборите няма да бъдат същите

Като те знам, колко си пунктоален, мисля, че имат известно право.

Обмислям как пожеланията ми да се материализират

Гледай по-настоятелно и леко закачливо Синьото око пиша

Чиърз с Ариана и събирай капачките!

shturetc

Брой мнения : 297
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Съб Юли 25 2015, 22:38

Абе,чета си от известно време с интерес ,че и с кеф приключенията бат'Чавдарови и бат'Куинсови по гречко,мъ днес съ замислий...абре,абдали (не само вий двамата,а цялата Булти-група),давайте да сбираме кинти и да си вземем едно гречко островче--от 3-4 до 9-10 милиона лева бая примамливи оферти има. Мииии,шибаното ченгесарско мекере Меди Доганофф и без друго изкупи де що имаше читав терен по нашиОт брЕг---ний пък да си вземем за вечно наше (ако "Златна зорЪ" след година -две не реши да национализира и експроприира всьо и вся) някое островче по Егея,покрай което дибидюс гола се е плацикала мома Афродита Rolling Eyes Idea

ПП Бат'Куинс,две тежки забележки към теб.
    Първо градовете,дет' са водили ъхъ,ъхъ и "пунически" войни по нашето черноморие са Аполония и Месемврия....за солта на селцето Анхиало! АбЦилютен ФАКТ!
    Второ,другият път,кога колегата Петров ти предложи зелена,пембяна,виолетова или кърмъзъ ракия (стига да е добита от естествени материали ,а не по алхимичен път),твърда,лека,груба,мека мЪ викаш мен дЪ дегустирам и дЪ защитя честа юнашко-бургаШка.Само количеството да се мери в литри,а не в мили таквиз(или грамчета) надраве

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Нед Окт 21 2018, 03:34