Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Такъми и принадлежности - стари ли са старите неща?

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Такъми и принадлежности - стари ли са старите неща?

Писане  kuins on Чет Мар 26 2015, 11:15

Поразрових тук - там и открих доста полезни изкопаеми, свързани с любимото ми хоби - риболова. Very Happy
    Тази ролка с влакно Ф= 0,16 мм., Френска костенурка, е една от многото и различни размери + убиецът през 90-те години немски Дамил Тектан на ДАМ , които ми бяха изпратени като армаган от Гречко през 1993 г. Влакното е произведено преди 20 години. Направих тест на скъсване на възел, без наплюнчване, не можах да го скъсам с нормални усилия.
    Когато е навито на ролката има бледо кафяв цвят, развито - безцветно.
    Не съм го пробвал дали работи на море. За таранки е супер.
    Само това ми е останало, всичко друго съм разпилял: Very Happy

Преди години, когато ходех с приятели за едро попче на големи дълбочини, 20-30 м.,тежестта на чуконтата задължително е над 100 гр.
    Тогава изливах разтопено олово във винкел и го изковавах на различни размери и форми - кръгло, правоъгълно, куршумовидно и др. Показвам две тежести над 150 гр., сравнени с джобно ножче с дължина 85 мм.:

При едно от първите си посещения у Греции, си закупих рибарско ножче, направено от гречки мастор през 1985 г.
    Изхабило се е от заточване, леко ръждясало, но НИКАКЪВ луфт м/у чирените.
    Снабдено е с отварачка за бира и консерви: Very Happy

Преди години паламудените чепарета ги правехме с японски куки "Маруто" 2/0, 4/0, 5/0.
    Закупуваха се от ловно-рибарски магазин срещу представен ловен/риболовен билет с платен год. чл. внос.
    За сто хиляден град като Б-с имаше само ЕДИН такъв магазин.
    Събитие за общността беше когато пуснаха (за наши хора) първите Митчели и Рьобита.
    От време на време пускаха и по някоя чешка или руска пръчка на Спортния магазин, но който свари - той натовари.
    Какво знаят младите за "сладостта" на Соца!? Sad

Голямо предимство беше да имаш познат(приятел) моряк на корабите, които излизаха зад "завесата" и носеха ИСТИНСКИ норвежки Мустад, па закупени и от Истанбул.
    Такива куки мисля, че вече не се правят.
    Направени са за улов на солидни морски риби, без компромиси по отношение на острота, здравина и контра.
    Показаните куки са от (дясно на ляво) с номера 2/0, № 1, № 2, № 3 и № 4.
    Първата кука (2/0), се ползваше за улов на калкан на волта от бряг и лодка и парагада.
    Такава парагада с 200 куки ми откраднаха когато се нанесохме тук, в Мед.Руд. заедно с 6 (шест) риб. машини и много други полезни неща.
    Органите пак си местеха от левия в десния кльонковете. Very Happy и си придаваха загрижен вид.
    Другите куки - № 3 и № 4 са за едри папази на големи дълбочини.:

Бъдете здрави!

надраве

Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Re: Такъми и принадлежности - стари ли са старите неща?

Писане  Jorestes on Чет Мар 26 2015, 11:22

Страхотна Тема, Снимки и Нови стари неща........... супер супер супер
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Чет Мар 26 2015, 20:56

Много добре!

Точно по темата (прехвърлено от темата за чепаретата):

Пуснах го другаде, но нека да го има и тук - искам да ви покажа няколко куки, които са ми останали наследство от дядото и които едва ли ще мога да използвам някога (отново) в нашето моренце.

С такива навремето ловихме леферите и паламудите между Тюленово и Фара Шабла.

Едно сравнение с два воблера Yo-zuri и Sebile 110 мм.

Ето и едни норвежки куки от преди 89-та (за сегашните риби, масово под килограм, са идеални). Нямат ръждясване, а с тази контра каквото и да се хване няма измъкване. Останали са ми само двайсетина и колкото и да съм търсил през годините, не ги намирам (пп. намерих ги !!!) - изглежда че вече не ги произвеждат. Тези на снимката са част от оцелелите и от началото на 90-те до сега всяка година са във водата!

Как преди са можели да правят подобни куки, а сега дори най-реномираните изкарват едва два-три сезона (най-много)?!?!

Така нареченото "планирано остаряване" бърка много здраво по джобовете на хората, но това е друга тема.
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Чет Мар 26 2015, 21:03

Преди даваха един Рекс Хънт по Дискавъри. Че той разказа как куките вече се правят така че след няколко дена във водата да се разтворят. Всичко това с цел по рибите да не остават куки да им пречат на храненето. Според него ако рибата глътне куката и не успее да се убие куката ще се разтвори и рибата ще живее.Имало даже такъв закон в Австралия,който те задължава да ползваш освен разтворими куки и такива като орловките,да не могат да се гълтат,закачат се за външният край на устата

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пет Ное 24 2017, 22:09