Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Как да си направим 3D очички за пилкери и воблери

Share
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Чет Фев 12 2015, 23:58

Ribarina написа:http://www.altmex.com/product.php?ProductID=145
    http://sukibaits.com/3-d-ochi-za-izkustveni-primamki-ot-owner.html
    Зъркели

Вместо да си купуваме скъпите очички, можем да си ги направим лесно, бързо и евтино.
    Този начин е доста популярен и не е от вчера. Досега само бях чел за него и в тази тема ще направя първия си опит в правенето на очички.

Необходими материали:

- безцветен/прозрачен рядък лак;
    - холограмна хартия от книжарницата (един голям лист, който ще стигне за над 1000 очички е около 3 лв) - може да се използва каквато и да е друга холограма или алуминиево фолио;
    - кибритени клечки или клечки за зъби;
    - пластелин;
    - черен лак за нокти;
    - игла (с нея правим зениците с черния лак);

От холограмната хартия изрязваме кръгчета с желания диаметър - в случая 6 мм.
    Забиваме вертикално клечките в пластелина, след което капваме малко от безцветния лак върху върха им и залепяме на него кръгчетата. Чакаме да изсъхне.

С върха на иглата и черния лак оформяме зениците. Пак изчакваме да изсъхне.

Капваме с големи капки от безцветния лак, така че да се оформи полусфера върху очичките. Заради повърхностното съпротивление на лака няма опасност той да прелее зад ръба на холограмните кръгчета.

Ако лакът след изсъхването си слегне, може да се добави още.
    Накрая сваляме очичките от клечките и ги използваме по предназначение.

Последната промяна е направена от noemis на Съб Фев 14 2015, 13:14; мнението е било променяно общо 1 път
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Как да си направим 3D очички за пилкери и воблери

Писане  Ribarina on Пет Фев 13 2015, 10:02

Не знам как е при теб ама мен вече ме гледат подозрително като си купувам лакове за нокти Very Happy
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пет Фев 13 2015, 19:26

Страхотна тема Монка , благодаря ти !!!

либоф-ф-ф либоф-ф-ф либоф-ф-ф
    noemis

Писане  noemis on Съб Фев 14 2015, 13:23

Бях писал, че ще използвам гъст безцветен лак, но се оказа че това е грешка. Лакът образува балончета и поради големия вискозитет не можах да ги изкарам на повърхността, съответно очичките отидоха в коша.

Сега сложих рядък лак за камък и проблемът с балончетата се реши. Единственият недостатък е, че трябва да се капва по няколко пъти, тъй като лакът се свива след като изсъхне. Това удължава времето за направата им, но нали нямаме бърза работа...

Снимки след като станат очичките.

Ribarina написа:Не знам как е при теб ама мен вече ме гледат подозрително като си купувам лакове за нокти Very Happy
    Вече не обръщам внимание, дори си взимам УВ фенерчето и си светя по рафтовете. Отвреме на време девойчетата ме гледат малко странно, но като им се ухиля насреща и започват да се правят на разсеяни ... Very Happy , а има и такива, които питат дали могат да помогнат с нещо. Rolling Eyes
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Фев 14 2015, 13:36

йессс

... аз пък , като ходя да си купувам лакове , винаги отивам със жената ....

много мисля
    noemis

Писане  noemis on Съб Фев 14 2015, 14:03

Забравих още нещо - как по-лесно да направим зениците.

Вместо да се мъчим с иглата, можем просто да отрежем през средата една клечка за зъби (трябва да е с кръгло сечение). Мацваме с лак откъм отрязания край и го използваме като печат - трябва само да нацелим сравнително точно центъра на очичките - едно докосване е достатъчно. Зеницата става идеално кръгла и без неравности. Ако искаме зеници с елипсовидна форма, правим си клечка с елипсовидно сечение (при доста воблери се срещат такива).

По този начин могат да се правят и очичките на чепаретата, мисля че ще е доста по-бързо и лесно от широко практикувания метод с капчица на върха на игла.
    noemis

Писане  noemis on Нед Фев 15 2015, 14:21

Още малко допълнения.

Преди да започнем да оформяме лещата на очичките, като капваме лак върху тях, е добре да ги позиционираме колкото е възможно по-хоризонтално. В противен случай капката може да протече или върхът на полусферата да не е над зеницата. За целта е достатъчно да наклоним клечките в подходящата посока (използването на пластелин за основа в случая много помага).

Също така след като сме направили зениците, пак преди да започнем да оформяме лещата на очичките, е добре да минем с тънък пласт от безцветния лак върху черния лак на зеницата. Ако не го направим и започнем да капваме направо отгоре, започва някаква реакция (не знам каква) между двата лака, която води до отделянето на множество балончета за около 10 мин., и ако безцветният лак е гъст и/или бързо съхнещ балончетат остават и очичките отиват в коша за боклук.

Да се има предвид, че вече оформената леща се превръща в ... увеличителна леща и увеличава размера на зеницата под нея. Затова тя се прави с една идея по-малка от търсения размер.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 15 2015, 18:35

- Баси майстора !!!

Shocked Shocked Shocked

Браво !
    noemis

Писане  noemis on Пон Фев 16 2015, 23:09

Очички + пилкер =

Още снимки тук.
    shturetc

Брой мнения : 295
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Вто Фев 17 2015, 02:15

Респект и уважение за вложения труд,за сравнително доста качествените пилкери (и очичките,разбира се,и очичките!!!) и за подробното обяснение за невежи като мен.
    Приложник съм и като форма бих докарал нещата,ама като химия......... па кой лак как се окослявал.та мехурчета,та чудесии....Ужас....Респект и..аз съм у магазинО Very Happy

Рибарин,скрънзо,веднага да броиш 10 кинта на пилкер бой Лодка за 15 бона се гласиш да купуваш,а чиляшкия труд не цениш,така ли Embarassed надраве

ПП Аз,кУ бях сторил таквиз чудесии на ръка,щях да им търся цена близка до тази на воблерите на ЙоЗури смях
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Фев 17 2015, 07:56

1.99 за брой Very Happy . Той айляк човека може да си прави каквото си иска и дразни хората. Ще му пусна някой път малкият звяр да увършее и да види как се крие всичко. Аз съм принуден да връзвам и майсторя на борсата в ранни зори и посред нощите. Ама някой ден ще си направя хоби стая и ще ви покажа как се правят работите.

Тъй като се замисля,хайде 2,20 лв че пестя за лодка
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Фев 17 2015, 10:42

колективно потупване колективно потупване колективно потупване

9,95 lv.

Twisted Evil
    noemis

Писане  noemis on Вто Фев 17 2015, 12:31

Не продавам, само подарявам!!! Very Happy

Засега тези (пилкери и очички) са единични бройки и са буквално уникати - дали обаче ще хващат риба и то, надявам се, повече от другите, тепърва ще се разбере. Във всички случаи, обаче, тръпката от експериментирането и пробването на нови неща си остава.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Фев 17 2015, 14:23

... и по бързо минава Зимата ...

... ама ти много вдигна летвата - как сега да качвам тук моите нови произведения ...

въххх
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Фев 17 2015, 15:08

Ако искаш извади си окото с моите познания и на Монката уменията ще ти избачкаме едно ново с GPS, wi-fi с последната версия на андроид. Ако слушаш ще ти монтираме и трето око с 12 мр камера със светкавица LED .
    noemis

Писане  noemis on Вто Фев 17 2015, 16:44

Ribarina написа:Ако искаш извади си окото  с моите познания и на Монката уменията ще ти избачкаме едно ново с GPS,  wi-fi с последната версия на андроид. Ако слушаш ще ти монтираме и трето око с 12 мр камера със светкавица LED .
    ... плюс автоматично прихващане и проследяване на целта (лавраци и гофуси) и мерник с лазерно насочване! Very Happy

Булти, много често практиката показва, че не твърде сложните и лесни за изработка такъмчета работят по-добре. Това моето е да си начешя крастата и преди всичко защото ми доставя удоволствие да си играя и да експериментирам. От десет провала един да сработи, ще съм повече от доволен.

А на Рибарина специални благодарности за очичките, защото той (с линка, който пусна в темата за пилкерите) ме вдъхнови да се пробвам и за моя най-голяма изненада, взе че се получи.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Фев 17 2015, 18:22

Гледай сега Заразно Зло и може да ти дойде идея за око на Бултито. ако не се получи поне зомби ще си направим
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Фев 17 2015, 18:29

Според мен трябва да се регистрираш в БГ мама там е само за теб да ги научиш п..ките загубени как се прави
    .................................................................................................................................................ат.....................................
    http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=731601.75
    Гледай каква упулена лисица
    noemis

Писане  noemis on Пет Фев 20 2015, 00:27

Първата партида е готова. Всъщност това е от втори опит, първият се провали заради балончета в лака.

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Фев 20 2015, 17:06

Браво !
    noemis

Писане  noemis on Чет Мар 12 2015, 17:09

Някой да знае или да има идея как могат да се изрязват лесно и бързо кръгчетата за очичките. С ножичка е доста пипкаво (особено за кръгчета с диаметър 3-4 мм) и никога не стават толкова добре, колкото на мен ми се иска.

Мислех си за заосрени в единия край тънки тръбички (с различни диаметри), които като се натиснат с отвора надолу в холограмата да изрязват кръгчетата, но откъде да намеря такива или да си направя в момента не ми идва на ум.
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Мар 12 2015, 17:37

Това, което ще ти свърши работа се нарича ЗАМБА . Би трябвало да има във всеки уважаващ клиентите си железарски магазин, може би в Практикер. Само да не ти пробутат от 3 мм. до 30 мм. вкл. целият комплект.
    Иначе прекрасно може да ти свърши работа горната част на чехословашките перомоливи Кохинор, след разглобяване и леко заточване на външната метална обвивка.
    По време на Соца доста се ползваха от проектанти и счетоводители. Very Happy

Сега видях, че ти трябва Ф- 6 мм. , в такъв случай обикновен канцеларски перфоратор за 3 лв. ще ти свърши работа.
    noemis

Писане  noemis on Чет Мар 12 2015, 17:57

Благодаря много!  ръкостискане
    А тази ЗАМБА достатъчно добра ли е, че да може да изрязва кръгчета в тънка холограмна лента?  scratch
    (всъщност ми трябват всички диаметри от 2 до 7 мм.)

Ето това ми трябва като диаметри:
    ЗАМБИ К-Т 5БР. /БЪЛГ./ 2-6ММ
    http://markita.net/zambi-k-t-5br-balg-2-6mm.html

Но дали стават за тънка хартия?

kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Мар 12 2015, 18:30

Да, по начало Замбата се изработва от качествена стомана, има страничен отвор за вадене на изрязания материал и накатка за безопасно държане на инструмента.
    Използва се за направа от гума, корк,гьон (кожа),кече, латун!!, пластмаса и др. материали за уплътнителни О- пръстени (рингове) в хидравличните системи под налягане.
    Изрязването се получава не чрез натиск (притискане), а с лек удар с чукче в горната част на замбата.
    Материалът може да бъде и много листов (много пластов).
    Отдолу се поставя подложка от здраво дърво, най-често варен бук.
    Може да ползваш дъската за рязане на хляб, ако не те види госпожата, след това не става за работа по предназначение и. Very Happy
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Чет Мар 12 2015, 18:36

noemis написа:
    Някой да знае или да има идея как могат да се изрязват лесно и бързо кръгчетата за очичките. С ножичка е доста пипкаво (особено за кръгчета с диаметър 3-4 мм) и никога не стават толкова добре, колкото на мен ми се иска.

Мислех си за заосрени в единия край тънки тръбички (с различни диаметри), които като се натиснат с отвора надолу в холограмата да изрязват кръгчетата, но откъде да намеря такива или да си направя в момента не ми идва на ум.

1) канцеларски перфоратор - ф4 или ф4,5

2) канцеларски перфоратор с модифициран(и) перфориращ(и) щифт(ове) + модифицирана долна планка с променен(и) отвор(и);

3) стара телескопична антена - набор метални тръбички, които подлежат на подходящо фино заточване; заточените тръбички се въртят внимателно между 2 пръста; важна е подложката под холограмния лист;

4) приспособление - шаблон с отвори + комплект поансони;

А - върху метална планка с дебелина 3-4 мм и дължина 10 см се разчертава надлъжна осова линия, напречни оси на определени разстояния и се маркират центровете на желания брой отвори - с шлосерски център + леки удари с подходящ чук; центърът не се държи в горния край - където се удря с чука - а по-ниско, щото..

Б - по надлъжната осева линия се разполагат ред центрове на бъдещи отвори с необходимия диаметър - примерно ф2, (ф2,5), ф3, ф3,5 .. (необходими са свредла с подходящия диаметър), а в двата края на планката има още 2 центъра за 2 отвора ф4;

В - необходима е още една такава метална планка със същите габарити;

Г - отворите в двете планки се пробиват едновременно/съвместно двете планки; първо се пробиват отворите ф4 (или ф4,5) в двата края на планките, притиснати една към друга; планките се прикрепват здраво една към друга с два винта М4+гайки; след това се пробиват отворите с избрания диаметър - примерно ф3; с по-голямо свредло ф5 (ръчно с леко завъртане) или с часовникарска пила се отстраняват мустаците (стърчащи неотделени стружки) около отворите; шаблоните с отвори са готови.

Д - холограмата (листа) се поставя между двете планки и планките се пристягат една към друга с винтовете М4 + гайки; двете метални планки се присъединяват една към друга така, че отворите ф3 (ф2, ф2,5, ф3,5) да съвпадат достатъчно добре;

Е - пирон 3 мм (2мм, 4 мм) се забива в подходяща дървена дръжка; с малък ъглошлайф, фин шмиргел или фина (часовникарска) пила се отстранява шапката на гвоздея и се обработва челото - ръба на цилиндричната част - това ще бъде режещия инструмент; челото трябва да бъде перпендикулярно на въображаемата надлъжна ос на поансона; добре е да се мери с шублер; добре е да се пробва как поансона влиза в отворите на съединените планки;

Ж - преди изрязването на кръгчетата шаблона (планките) се разглобява; планките, винтчетата М4, гайките и поансоните се изтриват внимателно с памуче или марля натопена в johnnie walker blue; става и johnnie walker black, но качеството на изрязваните (щанцовани) кръгчета няма да е същото; оставят се промитите части да се изсушат на стайна температура; през това време се изпива една чаша (100 ml) от почистващия разтвор - с мнооого лед; ако частите вече са добре изсъхнали - налива се още една чаша от почистващия разтвор - ледът просто е задължителен; за ккк'ви кккръгчета ставвваше ддума ? в шшишшето имма ощщще пппоне 500 ml.. нннаццция тттехххнничессска

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Сеп 25 2017, 05:22