Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

За Приятелството

Share

chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Re: За Приятелството

Писане  chpetrov on Съб Яну 31 2015, 09:40

Булти написа:
    мучо Чавдар написа:(благопристойност, само благопристойност)

- заядливост , само заядливост ... можем ли да минем без нея - не можем ли ...

scratch

... Духът  на Георги Марков , верно витае тук в тази тема ....

Shocked

Ти само кажи, че Форумът не бива да бъде чаак толкова .. ъъ .. благопристоен .. и тогава - само стой, та гледай

Ще се постарая - доколкото мога - да представя достойно село Княжево, където е раснал и Георги Марков

Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Писане  Булти on Съб Яну 31 2015, 09:43

Сенсей написа:Всеки здравомислещ човек ще си зададе въпроса - аджеба каква е връзката м/у лонгоза на Варненският "Пода" (там имаше заведение с прекрасно кисело мляко и хубава скара), някакви отколешни спомени  от крайстоличен панаир и любимият ми от миналото Литъл Ричард?

... спомените ...

chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Яну 31 2015, 10:49

Булти написа:
    Сенсей написа:Всеки здравомислещ човек ще си зададе въпроса - аджеба каква е връзката м/у лонгоза на Варненският "Пода" (там имаше заведение с прекрасно кисело мляко и хубава скара), някакви отколешни спомени  от крайстоличен панаир и любимият ми от миналото Литъл Ричард?

... спомените ...

еми те връзките са цитирани, спомени не се активират току-така

ала .. алабала

kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Съб Яну 31 2015, 14:41

...Защитена местност "Пода" -царство но птиците. В дъното "Узун герен"- вдясно и "Скарите"- вляво...

СКАРИТЕ

Това е едно съоръжение от много далечното минало. Имало е изградена бетонна пътека, с широчина 2,5 - 3 м., което е свързвало местността "Пода" със северозападната част на п-в "Кафка". Старите рибари го наричаха още "Крушката", там имаше далян на бай Георги Сачмата, приятел по авджилък на татко, Бог да го прости. Ходил съм като дете да ловя риба на камъш - предимно попче и сафрид на аланкат. Илария и платерина не хващахме, не я брояхме за качествена риба. Спомням си, че по скарите свободно се преминаваше на отсрещния бряг, само на 2-3 места трябваше да се гази до кръста. На отсрещният бряг (Пода) имаше рибарски колиби на трите тайфи цигани от Комлука, които теглеха грибовете си почти целогодишно.
    Скарите разделят морския залив на половина. От едната страна - морето, от другата Узун герена, където се вливат водите на езерото "Мандра".
    По римско време тук е имало дълбок проходен канал, който е свързвал морето и пътуващите в него търговци с крепостта Делтиум, сега селището Дебелт. При строежа на Комбината в Дебелт са открити много свидетелства за извършване на оживена търговия, остатъци от хидротехнически съоръжения, антични котви и др. артефакти.
    Самите скари представляват замонолитени метални рамки с разстояние м/у железните пръти 10-15 см. Идеята навярно е била да не се допускат едри екземпляри сладководна риба - шарани, сулки да преминават в морето и едри хищници от морето да навлизат в полу солената вода на Мандра тогава (преливната стена още не е била построена).
    Стари рибари са споделяли с мен, че заливът преди скарите представлявал като естествен далян, лесно влизат пасажите, привлечени от изобилието на храна, прииждаща от езерото, но много трудно намирала път към открито море.
    Явно някакъв  природен феномен, от който нашите предци са се възползвали максимално.
    Стига история, сега малко упътване как се стига до това място.
    По пътя за Созопол, в края на Бургас има табела вдясно за кв. Крайморие - 1 км., следвате табелите.
    Снимките са правени на 15.05.2014 г. от 18:40 до 19:25 ч.
    В самото начало на квартала ще видите новопостроената църква, вие завивате наляво по асфалта.
    Там пътят се разделя, наляво черен през полето, в дясно - асфалтов.
    Вие избирате черния път.

След стотина метра по черният път той се разтроява - надясно към плажа на Крайморие, в средата - към Черния пясък и н. Форос, наляво - към "Скарите".
    Ще карате по доста разбити коловози, аФтомобилЯ трябва да е сигурен.
    Стигате до тука:

Ето ги и остатъците от "Скарите".
    Вляво - от тук прииждат сладките води от Мандра.
    В дясно - морето, отсреща "Пода" с пилците.
    Времето е малко мрачно за м. май, слънцето се подава спорадично.

Ето го и началото на "Скарите":

Вдясно - Пристанището и Бургас:

Пробиващото над облаците слънце огрява крайните къщи на новобогаташите, скатали се в бившото бедно рибарско селце:

Тук са приютени лодки с различна регистрация на принципа " Първи по време - първи по право":

Ето го и замъка на рибарите.
    Не е внушителен, като банкерския и мутрагенския, но тук се събират хора със спокойна съвест и широка, рибарска душа:

Място има за всеки, който е участвал с труд в строежа на кейчетата.
    Както всяко нещо и тук, поради неустановеният статут всичко е ВРЕМЕННО, от подръчни материали:

Мераклиите за лодкостоянка са доста и кейчетата продължават почти до отсрещния бряг:

Използвам прокрадналото се слънце да направя този кадър с подготвените лодки  за залагане  на мрежите.
    В средата на кадъра е единственото дълбоко място, от където влизат и излизат лодките.
    Допълнение: Сега забелязвам на снимката че Д.Д. е излязла от купето и се занимава с обичайното подреждане на багажника .
    Тя е непоправима - уж излязохме на следобедна прогулка:

Това е единият от двата пътя (покрай краварниците), но сега беше абсолютно непроходим. Използва се долния, преди оборите вляво път:

Поглед към "Скарите" и "Пода" от по-високо. Гюрлуците са по-високи и от мен, Куинса:

Тази фотка ми хареса заради облаците на север и смокиненото дърво на северозапад:

Нали по природа съм си изключителен, местното куче така се привърза към мен, че почна да лее сълзи, горкото.
    Те, животните, най-добре усещат кой колко чини:

Тези гуми отпред не са "онази" гума на бай ви Митьо Фотото, но мястото е прекрасно за спининг на клатушка надвечер за едри чернокопи:

Тръгваме по обратния път, Д.Д., нали си е зиморничава, почти не е излязла от аФтомобилЯ:

В дясно постройки за строителни и др. материали. Тук някъде продават по-тънко епоксидна смола и стъкломат за ремонт на лодки:

Преди тези две дръвчета имаше едно друго, под което имаше спряна кола. Уж бяха двама на предната седалка, но интересно, единия се скриваше за известно време, после пак се показваше. Не посмях да снимам, пък и да съм я снимал, тук не е място за постване на такива самотни автомобили, които  развалят хармонията между хората.
    Тоз кадър също не е лош, кво ши кажите?:

...този път...

...шеметът...

...беше придружен...

...от по-добрата СИ половинка...

Последната промяна е направена от kuins на Съб Яну 31 2015, 15:09; мнението е било променяно общо 1 път

chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Яну 31 2015, 14:58

.. имах няколко книги на Радичков .. и на Йовков .. някъде съм ги забутал .. ама дорде този шемет пише тук - няма и да ги търся

kuins

Писане  kuins on Съб Яну 31 2015, 15:25

Пак се сещам за една мисла от Западните покрайнини:

- СОпри Митре вОло, да се изпИка магарето!

Аете пае-пае!

chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Яну 31 2015, 15:29

.. и сам да съм у трамвайо - па' че се бутам

Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Съб Яну 31 2015, 21:04

Булти написа:... и да си дойдем на думата ... песента сама ме намери ...

What a Face

... истинското Приятелство идва , когато Мълчанието между двама души е приятно ...

kuins

Писане  kuins on Съб Яну 31 2015, 21:23

Лично аз, с таз мома от клипа - приятел???
    Абсурд, в никаком случайом!!!
    С нея единствено може да обсъждам трактати от житието на Великомъченика Св. Августин Блажений. опело
    ...и казал Онзи: " Внимавай какво си пожелаваш!!!"...

tonio459

Брой мнения : 96

Писане  tonio459 on Сря Мар 11 2015, 08:54

kuins написа:Лично аз, с таз мома от клипа - приятел???  
    Абсурд, в никаком случайом!!!
    С нея единствено може да  обсъждам трактати от житието на Великомъченика  Св. Августин Блажений. опело
    ...и казал Онзи: " Внимавай какво си пожелаваш!!!"...
    Много дълго обсъждане! Многоооо!!!! Rolling Eyes

kuins

Писане  kuins on Чет Мар 12 2015, 09:49

tonio459 написа:
    Много дълго обсъждане! Многоооо!!!! Rolling Eyes

Сериозните неща, едно от които е Приятелството, изискват не дълго, а задълбочено обсъждане.
    ръкостискане

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Сря Мар 01 2017, 20:01