Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Различни видове стръв за морски риболов в Гърция

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Различни видове стръв за морски риболов в Гърция

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 11:17

chpetrov
    kuins написа:Това е крайбрежната улица на Полихроно. Рай за нощните риболовци, не че са много, място има за всеки. Най-важното, че е осветено и работещи заведения, колкото искаш, само  кинти  да имаш. Вземат си по едно фрапе ( 2-3 евро) от близкото заведение, един пластмасов стол назаем, хвърлят по две пръчки, слагат звънците и чакат - обикновено ципури и мурмури на фарао. 
     на кафе    йессс
    Подходящата стръв е сериозен  кинти  проблем за тези, които не могат сами да си я набавят. Във форума има академици в тази област. Много рядко донесената от България стръв е достатъчно ефективна, а мурмурите и ципурите са повече капризни, отколкото всеядни.

kuins
    chpetrov написа:
    kuins написа:Това е крайбрежната улица на Полихроно. Рай за нощните риболовци, не че са много, място има за всеки. Най-важното, че е осветено и работещи заведения, колкото искаш, само  кинти  да имаш. Вземат си по едно фрапе ( 2-3 евро) от близкото заведение, един пластмасов стол назаем, хвърлят по две пръчки, слагат звънците и чакат - обикновено ципури и мурмури на фарао. 
     на кафе    йессс
    Подходящата стръв е сериозен  кинти  проблем за тези, които не могат сами да си я набавят. Във форума има академици в тази област. Много рядко донесената от България стръв е ефективна.

вЕрно ви казва колегата Петров, така е!
    Споменатото Фарао е един плосък жив червей, понякога дълъг около 40-50 см. Режат от него 4-5 см. парчета и го захващат зигзагообразно на кука 1-2 номер, крива орловка. Фараото го съхраняват на хладно в морска вода о живее седмици наред. Цената му преди 5 год. беше 15 евро за 1 бр. Другата долома (стръв) е около 5 и повече евро. Всичко е в картонени кутии, като нашите за локум Very Happy , но задължително с всички необходими атрибути - фирма продавач, дан.№, дата за годност и т.н. Там данъчните са едни млади момчета, които държат да си запазят държавната служба и хич не се церемонят при констатирани нередности. И полисмените им са такива - пускат ти актчето вежливо и усмихнато ти обясняват какво ще ти се случи, ако не платиш в едноседмичен срок - глобата става двойна и те мушкат в базата данни Sad
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Re: Различни видове стръв за морски риболов в Гърция

Писане  chpetrov on Нед Юли 27 2014, 16:19

" ... Sensei (先生?) is a Japanese word that is literally translated as "person born before another"
    Сенсей ( 先生 ? ) е японска дума, която буквално се превежда като "лице, родено преди друг" ... "

Моля сенсей kuins да се съгласи и да подготви начален ограмотителен курс  подшушвам за различните видове стръв за морски риболов в Гърция.

Τα δολώματα και η χρήση τους (Примамки и тяхното използване)

1. ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ (червеи)
    1.1. ΑΓΡΙΟ: Το συνηθισμένο μέγεθός του είναι δέκα έως δεκαπέντε εκατοστά περίπου. (Обичайният размер е десет до петнадесет сантиметра.) ...
    1.2. ΜΑΝΑ: Όσον αφορά το μέγεθός της, τη βρίσκουμε λίγο πιο μεγάλη από το άγριο, με μια μικρή αύξηση στο πάχος της. (Що се отнася до размера, ние откриваме, малко по-голям, отколкото в дивата природа, с леко увеличаване на дебелината.) ...
    1.3. ΧΑΛΚΙΔΕΪΚΟ ή ΜΟΝΟΔΟΛΙ: Ο μέσος όρος του μεγέθους του είναι στα επτά εκατοστά περίπου. (Средният размер седем сантиметра.) ...
    1.4. ΜΑΥΡΟ: Σκουλήκι των αμμουδερών βυθών. (Червей за пясъчни дъна) ...
    1.5. ΦΑΡΑΩ: Το μήκος του μπορεί να πλησιάσει και τα δύο μέτρα. (Дължината може да се приближи двете мерки.) ...
    1.6. ΑΚΡΟΒΑΤΗΣ: Πωλείται στα περισσότερα καταστήματα με είδη αλιείας, μέσα σε μικρά χάρτινα κουτάκια. (Продава се в повечето магазини, които продават оборудване за риболов, в малки картонени кутии.) ...
    1.7. ΚΟΚΚΙΝΟ ή ΙΩΔΙΟΥ: Το βρίσκουμε πολύ δύσκολα. (Намира се и се съхранява трудно) ...

2. ΟΣΤΡΑΚΟΕΙΔΗ (черупчести)
    2.1.ΠΕΤΑΛΙΔΑ:  ...
    2.2. ΠΟΡΦΥΡΑ:  ...  
    2.3. ΣΩΛΗΝΑ:  ...
    2.4. ΣΑΜΑΡΙ:  ...  
    2.5. ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ: ...

3. ΜΑΛΑΚΟΣΤΡΑΚΑ (ракообразни)
    3.1. ΓΑΡΙΔΑ: ...
    3.2. ΚΑΡΑΒΙΔΑΚΙ: ...
    3.3. ΚΑΒΟΥΡΙ: ...

4. ΨΑΡΟΔΟΛΙΑ (части от риба)
    4.1. ΣΑΡΔΕΛΑ: ...  
    4.2. ΓΑΒΡΟΣ: ....
    4.3. ΣΚΟΥΜΠΡΙ - ΣΑΒΡΙΔΙ: ...

5. ΑΣΠΡΟΔΟΛΙΑ (мекотели, например калмари)
    5.1. ΚΑΛΑΜΑΡΙ: ...
    5.2. ΘΡΑΨΑΛΟ: ...  
    5.3. ΜΟΣΧΟΧΤΑΠΟΔΟ: ...

6. ΖΩΝΤΑΝΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ (живи риби) : Ο σπάρος (спари), ο κοκοβιός (попче ?), η ζαργάνα (зарган), ο κέφαλος (кефал), η καλογριά (калугрия), η αθερίνα (атерина)...

Имайки предвид очаквания интерес към тази тематика - моля също така уважаемия admin да организира формата и начина на провеждане на обучението  потупване , както и условията  кинти  за участие в обучението, а също така и да съдейства за доставянето на някои от нагледните пособия  стрелба .

И накрая - още една скромна молба към уважаемия admin и към сенсей kuins - ако е възможно моята скромна и непорочна особа да бъде включена в една от първите обучаващи се групи
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Нед Юли 27 2014, 17:27

Едно време, га бяф млад, като четях романите на Дж. Калвел- Чугун и другите Very Happy  Very Happy  Very Happy запомних една широко употребявана фраза, изречена отривисто, почти заплашително:
    Хай, окаримаска!!!
    Вече не си спомням какво значи, но ми звучи по джапанезки. Very Happy 

Това е висока чест за мен, но не съм сигурен дали ще се справя на трезва глава, много саке трябва да гаврътна, след това от онова - широколистното, накрая за мехлем на душата една чайна церемония от 2-3 обучени девици, и т.н. и т.н.
    Сериозна работа е това нещо - обучението. Shocked 
    Че виж, дори и аз допускам грешки:
    1.5. ΦΑΡΑΩ: Το μήκος του μπορεί να πλησιάσει και τα δύο μέτρα. (Дължината може да се приближи двете мерки.) ...

Аз писах, че фараото достига до 40-50 см. дължина, но тези, които ги продават, може би са били само част от схоликито (червеят), а цял жив не съм срещал.
    Чувал съм, че ги вадят от големи дълбочини и на определени острови, затова и е толкова скъп.

Буквалният превод на горния текст е: Дължината му може да достигне до два метра. Very Happy 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 17:45

йессс 

либоф-ф-ф либоф-ф-ф либоф-ф-ф 

Чиърз 
    chpetrov

Писане  chpetrov on Нед Юли 27 2014, 19:12

kuins " ... Чувал съм, че ги вадят от големи дълбочини и на определени острови, затова и е толкова скъп... "

ΦΑΡΑΩ (velikomorski crv)

chpetrov

Писане  chpetrov on Нед Юли 27 2014, 19:17

kuins

Писане  kuins on Нед Юли 27 2014, 20:25

Благодаря на колегата за нагледните клипове.
    Явно, този който ми е споменал за големите дълбочини, не е бил достатъчно компетентен. Но уловът на Фараото наистина е цяло изкуство, интересно каква примамка има в капана.
    Нашийот Админ ако отиде там дето ги фащат ще напрай една бала  кинти 
    А за другите цръве явно се използва приливно-отливната вълна и вмирисана скарида.
    После с клещичките и хоп- в кутията. Very Happy 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 22:12

kuins написа:
    Нашийот Админ ако отиде там дето ги фащат ще напрай една бала  кинти 

- ако отидем заедно , ши деля с вас ...

... по братски или по равно - както кажете ...

мъни
    chpetrov

Писане  chpetrov on Нед Юли 27 2014, 22:45

kuins написа: ... интересно каква примамка има в капана ...
    "Това" нещо живее във/под дъното и едва ли си позволява да гони дивеч във водата. Със сигурност похапва дребни живи придънни и дънни обитатели - стига да може да ги захапе - представи си внезапно изскачаща уста от дънния пясък. Похапва също така и паднали на дъното части от риби, октоподи, скариди, калмари, раци ..
    Търся телефон/email на изобретателя-производител на капана, но на друг клип се вижда прекрасно конструкцията и принципа на действие, както и големината - колкото 10 годишен gsm.
    Admin-ът неотклонно следва отдавна взето решение ..
    kuins

Писане  kuins on Пон Юли 28 2014, 10:35

Сенсей ( 先生 ? ) е японска дума, която буквално се превежда като "лице, родено преди друг"

Не искам да противореча на колегата Петров, но искам да напомня, че от активно пишещите има по-възрастни от мен, не говоря за активно четящите форума, може и да са десетки.
    Все пак имам малко опит в риболова на Егейско море, все пак аз лично ходех по брега на морето повече за Релакс и осъществяване на социални контакти, а не за прехранването на семейството ми.
    Много от нещата са онагледени в клипове и написани във Форумите, затова ще ви запозная само с това, което сам съм прилагал и съм сто процента убеден в ефективността му.
    В тази връзка съм установил, гледайки клиповете, че най-ефективен се оказва спининговият риболов, който аз не съм практикувал по понятни причини - прекалено скъпо за средно статистическия български пенсионер ловно оборудване, търсене на подходящи, дащни места и т.н.
    Затова започвам с най-простото устройство, широко разпространено за улов както на кефалови, така и на хищници, т.нар. ПОЛИАНГИСТРО [МНОГО КУКИ(ВЪДИЧКИ)].
    В риболовните магазини продават най-различни модели и те не са много скъпи - 1,5 до 2 евро за бройката.
    Това, което ще ви покажа е за колегите, които обичат САМИ да си правят такъмите, лично за мен удоволствието от рибохващането е двойно, когато сам съм си приготвил такъма и това е от времето, когато 7-8 годишен чичо ми, по-малък брат на татко, Бог да ги прости, ми показа как се връзва куката с т.нар. "скрит възел", при който намотките стават от лопатката към закривената част на куката.
    За изработка на полиангистро са необходими от 10 до 20 бр. куки, бели или черни, ковани, тип орлов нокът, от № 6 до № 4 в зависимост каква риба ще търсим:

Отрязваме едно парче месина с дължина 50 - 70 см. в зависимост от броя на куките. Аз съм избрал най-ефтината - 1 лв. бройката в китайския заради добрите спомени от Дамил-тектана едно време.
    Не че сега няма качествен Дамил, но този е от онова - гаражното производство:

Започваме от първата кукичка, която връзвам с гореспоменатия скрит възел.
    След нея на 1,5 см. разстояние връзвам втората кука, вече с т.нар. открит възел (4-5 намотки от закръглението към лопатката на куката). и така до последната, равномерно през 1,5 см. до петнадесетата в случая кука:

Накрая оставяме 20-25 см. празно и правим обикновен клуп за захващане с вирбела към основното на пръчката:

Полиангистрото ни е готово, сега трябва да решим какво ще хващаме.
    За улов на кефалови е разпространен методът със стръв - тесто от обикновено пшенично брашно, омесено със ситно накълцана сардина.Тестото, добре премесено със сардината, да има добра жилавост, за да не падне при по-далечно замятане. Около оформената като дебело кебапче стръв се намотават равномерно , като първата и последната кука са забодени в тестото.
    Замята се на избраната дистанция, поставя се пръчката изправена, монтира се сигнализатора (камбанката), сядаш на стола и се въоръжаваш с търпение. След 15 - 20 минути следва кълване, което значи, че рибата вече се е хванала. Излизат кефали м/у 500 гр. и 1,5 кг. Гърците не я кльопат тази риба, русопондиите и албанците обаче не и придирят.
    Този метод е разпространен главно по плажните , отдалечени от къпещи се хора ивици.

При улов на хищни риби (лефер и лаврак) , стръвта е прясна, или осолена ЦЯЛА сардина, като намотаването на полиангистрото е спираловидно около рибата и се започва от главата към опашката.
    Ударът е по-енергичен и неочакван, следва рибата да бъде засечена без избързване, добре е авансът да бъде отворен, ако машинката няма системата "брайтнър" или нещо подобно, което ме мързи да го търся у Гуглю. Very Happy 
    Този риболов се практикува в пристанищните гавани и покрай буните (естествени , или изкуствени), Подходящи са и дълбоки места около скални образувания.
    Този риболов поднася и изненади във вид на уловени октоподи със значително тегло, затова е препоръчително наличие на здрав кеп, както и месини с достатъчно добри якостни показатели.
    Надявам се, че съм бил малко, малко полезен за колегите, които се интересуват, а за останалите не чак толкова досаден.
    Бъдете здрави, аз вече се разконцентрирах, от към кухнята се носят ароматите творението на Д.Д. - агнешки чревца със зелен лук и ориз. йедене  Чиърз 
    Как да се занимаваш с обществено-полезна работа при такива обстоятелства???
     надраве 

chpetrov

Писане  chpetrov on Пон Юли 28 2014, 11:25

理解 (uakarimasu), сенсей kuins  наздраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 28 2014, 11:46

... аз само да запитам - с горепоказания метод , нещо пречи ли , да се ловят и кефалови в Черно Море - демек да пренебрегнем блатния червей  и да ловим с тесто  Question ... в тая връзка , Филип преди няколко дни , ми спомена , че са ловили миналата година , морски кефал с хляб - на пружина във Велека , кво пречи да се пробва и в морето ... тъй че Сенсей - въпросите станаха два  Question  Question  Question

п.с. - сори за спама , ако се наложи ще отворим нова тема   Idea
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пон Юли 28 2014, 12:47

Да караме подред :

1. ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ (червеи)

1.1. Κόκκινο ΑΓΡΙΟ: ...

http://bulti.forumn.org/t503-topic#15472

1.2. ΜΑΝΑ (τσουτσουνι): ...

1.3. ΧΑΛΚΙΔΕΪΚΟ ή ΜΟΝΟΔΟΛΙ: ...

0'35" - 0' 45"

1.4. ΜΑΥΡΟ:  ...

1’37” – 1’47”

1.5. ΦΑΡΑΩ: ...

притежателите на този капан трябва да внимават какво пъхат в него  а-а-а-а-а 

1.6. ΑΚΡΟΒΑΤΗΣ: ...

1.7. ΚΟΚΚΙΝΟ ή ΙΩΔΙΟΥ: ...

1’08” - 1’21”
    kuins

Писане  kuins on Пон Юли 28 2014, 13:06

chpetrov написа:理解 (uakarimasu), сенсей kuins  наздраве 

Направих си труд да попитам Гуглю за превода - има още 42 синонима освен разбрано, разбирам.
    Това е велика нация, толкова измъчена, ограничавана през вековете от микадото и кръга около него посредством споменатите ЧУГУНИ. в.ж. "Цар Плъх" и др.
    Имам един приятел - моряк, пътувал из целия свят, правил 6 месечен ремонт на кораб в пристанищен град в Япония, може и да е Осака, не помня.
    Че неговото мнение за тази нация е такова: Онези, вика, с тесните очички, дето гледат на далече (в бъдещето, доп. мое)!
    Това го казва Фарито, стар моряк, много бургазлии го знаят, и аз съм напълно съгласен с него.
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Юли 29 2014, 12:44

2. ΟΣΤΡΑΚΟΕΙΔΗ (черупчести)

2.1.ΠΕΤΑΛΙΔΑ: ...

1’50” – 4’05”

2.2. ΠΟΡΦΥΡΑ : ... (цвят порфира !)

2.3. ΣΩΛΗΝΑ: ...

2.4. ΣΑΜΑΡΙ: ...  

2.5. ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ: ...

Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Юли 29 2014, 13:10

йессс
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Юли 29 2014, 13:17

3. ΜΑΛΑΚΟΣΤΡΑΚΑ (ракообразни)

3.1. ΓΑΡΙΔΑ: ...

3.2. ΚΑΡΑΒΙΔΑΚΙ: ...

3.3. ΚΑΒΟΥΡΙ: ...

http://bulti.forumn.org/t50-topic

наздраве 
    kuins

Улов на риба на ръка от кейова стена

Писане  kuins on Вто Юли 29 2014, 20:22

Благодаря на колегата Петров за изчерпателните нагледни материали към темата. супер 
    Аз продължавам темата, като се придържам към методите, които практикуват местните риболовци в Гърция - максимално опростени, но много ефективни.

Става въпрос за едно много просто устройство, което масово се използва за улов на мурмури и кефали от кейовата стена.
    То представлява намотана на коркова, или полиуретанова катушка месина с Ф= 0,30 мм. с дължина 15-20 м., обикновено бяла, на нея е нанизано 5-6 см. гумено черво (най-добро е от вентила на вътрешната гума на велосипед). Във вело сервизите ги имат намотани на ролка, и като им поискаш, дават по една педя така - даром. Накрая на месината е хванат посредством обикновен клуп бидем с дължина 20-25 см. с Ф= 0,20 мм., с кука , черна, късо рамо, № 6-8.
    В областта на свързването има една оловна сачма от 1,5-2 гр. Такъмът е готов. Very Happy 
    Ето отбелязаното място на кея на Ней Миханьона, където се събират риболовци за улов на мурмура. И аз доста съм висял тук, но не мога да се похваля с кой знае какви успехи. Там има стари гърчоля, които цял живот само тази и по този метод риба хващат.

Забележете, колите са до/зад тях, никой не ги безпокои, всички са седнали на удобни столове.

И тук вече идваме до използваната стръв, която е и захранка за събиране на рибата. Всеки един от тях има до себе си две кофи, едната за стръвта (примамката) и друга за уловената риба.
    Стръвта е малка, почти зародишна черна мида. Византийците знаят места с такива находища и пълнят едната кофичка с гроздове мидички.
    Като се установят на мястото, обикновено 4-5 човека един до друг за да захранят по-голямо петно, забождат съвсем леко мидичката (с диаметър 4-5 мм) в основата , където са власинките
    и замятат на ръка, като предварително са изтеглили на необходимото разстояние гуменото черво.
    Когато куката със стръвта (мидичката) падне на дъното , хващат червото по средата и чакат кълването. Мурмурата е много предпазлива риба и самото кълване е едвам забележимо потрепване края на сигнализатора. Следва рязко засичане и ако имаш късмет и си уцелил момента, рибата проблясква още на дъното. Хващат се риби около педя и по-малки. Комшиите прибират всичко в кофата. Задължително е периодичното подхранване, всеки пред себе си.

Уловът на кефал с това устройство е подобен с тази разлика, че използваната захранка е едър, жълтеникав пясък, примесен богато със сардела, накълцана на дребно.
    Пускат 2-3 големи топки от сместа непосредствено до стената на кея.
    Кефалите се въртят около стената да пасат водорасли и облакът с примамка ги събира под нашият човек.
    Той този път за стръв ползва малко филенце от прясна сардела, пуска куката с тежеста непосредствено до стената и пак хваща сигнализатора.
    Кълването и тук е съвсем незабележимо.
    Този риболов изисква много опит и усет за момента на засичане, при мен 90 процента бяха греди. Very Happy 
    Иначе удоволствието е голямо от непосредствения контакт с уловената на ръка риба.
    Бъдете здрави, ако ви е омръзнало - казвайте! Very Happy 
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Юли 29 2014, 21:25

uakarimasu, сенсей kuins  

акцията на въдицата е забележителна

стойката на въдицата е ... лека и удобна ... и не потъва

наздраве
    kuins

Писане  kuins on Вто Юли 29 2014, 22:04

chpetrov написа:

акцията на въдицата е забележителна

стойката на въдицата е ... лека и удобна ... и не потъва

Акция 0,5 - 1,5 гр. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
    Прекрасно клипче, радват се като деца на улова.
    Явно това място е дащно заради мидените полета в близост.
    Аз преброих поне четири вида риба - мурмури, цилура (малка), сарго и накрая в кутията видях и едър сафрид, мисля, че имаше и каранкс, с чертите по дължина на тялото..
    Отначало онзи тип с пръстена хващаше на 12 метра дълбочина - направи 25 придърпвания по 0,5 м.  Very Happy 
    После мустака ги вадеше от по-плитко.
    Изобщо - богато на много и разнообразна риба море.  наздраве
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Юли 29 2014, 22:12

kuins написа: ... Отначало онзи тип с пръстена хващаше на 12 метра дълбочина - направи 25 придърпвания по 0,5 м ...

малиииии  ръкостискане 

сенсей kuins,  надраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Юли 29 2014, 22:16

... страхотна Тема , създадохте ...

супер супер супер 

... карате ме да се чувствам неудобно , поради критиката която отправих оня ден  Embarassed  - относно ... аре няма значение ... пичове сте отвсякъде ...

либоф-ф-ф

Последната промяна е направена от Булти на Вто Юли 29 2014, 22:17; мнението е било променяно общо 1 път
    kuins

Писане  kuins on Вто Юли 29 2014, 22:17

надраве надраве надраве 
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Юли 29 2014, 22:26

Булти написа:... страхотна Тема ...

Бих се радвал ако преразгледаш досегашното си решение и - когато му дойде времето (а то ще дойде през есента)  - да се включиш в темата с нагледни пособия, с подводни снимки от мястото на събитията и преди всичко с егейски улов, но за него би следвало да има нова тема, чийто брояч ще се върти като на бензинова крайградска колонка в петък привечер

Чиърз
    chpetrov

Писане  chpetrov on Сря Юли 30 2014, 13:54

4. ΨΑΡΟΔΟΛΙΑ (части от риба)
    4.1. ΣΑΡΔΕΛΑ: ...  (сардина)
    4.2. ΓΑΒΡΟΣ: .... (хамсия)
    4.3. ΣΚΟΥΜΠΡΙ - ΣΑΒΡΙΔΙ: ... (скумрия, сафрид)

ΨΑΡΟΔΟΛΙ всъщност е примамка от нежива рибка, като главата е отстранена, а рибката е разрязана надлъжно. Този rig (такъм, монтаж) е с крайна неподвижна кука 2/0, междинна подвижна кука 1/0, стопер за ограничаване на подвижната кука, шлаухи между двете куки и между подвижната кука и стопера и вирбел. Дължините на двата шлауха са съобразени с размера на рибката-стръв или обратното – ако дължините на шлаухите са примерно по 4 см, то дължината на подходящата рибка-стръв е около 10 см. След забиването на крайната кука и на междинната кука в надлъжно разрязаната рибка – с подходящ конец рибката се „затваря” надеждно, но не като наденици, а - доколкото е възможно - със запазване на рибешката форма.

Още 2 начина :

Има и други начини

Последната промяна е направена от chpetrov на Чет Юли 31 2014, 14:43; мнението е било променяно общо 1 път

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Юли 25 2017, 05:38