Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Морето изсъхна - риба няма ...

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Морето изсъхна - риба няма ...

Писане  Булти on Съб Юли 26 2014, 15:25

Very Happy
    Булти
    Admin

Re: Морето изсъхна - риба няма ...

Писане  Булти on Съб Юли 26 2014, 18:11

noemis написа:
    Пак ще кажете "черната станция на фотУмО", но нека го има за поколенията и историята:

Риба, хваната миналата година, се пробутва за прясна в ресторанти по морето, алармираха созополски рибари. Това лято уловът е много слаб и кръчмите предлагат предимно вносна замразена стока. Често обаче я представят за българска, допълват търговци от Бургас и Варна.

Според данни на Института по океанология Черно море е на път да остане без риба. Лошите климатични условия това лято допълнително са я отблъснали.
    източник

- Ноемис , приятелю ... пиши си на воля тук , а не в другата тема ...

скок 
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Нед Юли 27 2014, 13:25

Откога информацията дали има или няма (в случая) риба не е по темата за съответната година???
    Или може би е по-добре в "Морски риболов 2014" да се пише само когато има хваната риба на принципа, че само добрите новини са новини. По-добре ли е да си заравяме главите в пясъка заради това, че ни харесва факта, че нещата от година на година стават все по-зле и наистина само една птичка (2012 г.) пролет не прави? Тенденцията е ясна и се усеща, достатъчно е да се види архива по години и в другите форуми, като за тази година например снимковият материал за успешни риболовни изледи и при най-посетените е меко казано плачевен.

Както и да е, ако искаш изтривай тази тема - аз в нея няма да пиша, както и кавото и да е по въпроса с "нямането" щом дразни толкова много, а и целта никога не е била такава (да дразни).

ПП. Сега да не почнеш да си мислиш, че се сърдя?
    Няма такова нещо, просто си излагам вижданията по въпроса (това последното го пиша, защото знам какво ще ти дойде на ум в първия  момент като прочетеш горното  Very Happy  )
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 13:34

... темата Морски риболов  2014 се създаде по твоя идея ...

йессс 

... в нея е добре ( според мен де  Very Happy  )  да пишем за нашите излети - било то успешни или не  Idea ...

... в тази  тук - новооткритата тема - е удачно да се пускат извадки от статистики разни и чужди източници  - така както си направил и ти ... и да разсъждаваме - има ли риба или няма  Very Happy  ...

ръкостискане

п.с. мисля , че ще има  голяма разлика между двете теми - нали  Wink ( независимо има ли риба или не )
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 13:51

... сега по темата : верно мен ,  лично ме дразни - все като мрънкат преди кво било , що било  Suspect ... преди ..... ама преди и населението на Земята е било в пъти по малко ... и Черноморието ни е било много по рядко заселено и гости от вътрешността са идвали много по малко ... и тогава - преди - не е имало нужда от толкова много риба - просто е нямало пазар за нея - нямало е и хладилници и фризери ... мрежите са били почти непознат уред - нямало е нужда от тях - кой ще си играе да чисти мрежи , след като на чуконта ще изкара повече и по бързо риба  Wink  ... ся тия Рибаре - дето реват най много , че рибата е малко ( то колкото и риба да има - тя винаги , все ще им е малко  мъни ) , те тия са най виновни , но най лесно е причината да се търси някъде другаде - или наводнения или незнам си кво - според случая  Very Happy ... 

... заведенията сега са много повече от преди ... и като няма прясна риба за всички , не вярвам да почнат да затварят  Very Happy  ....

Последната промяна е направена от Булти на Нед Юли 27 2014, 14:00; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 13:58

noemis написа:ПП. Сега да не почнеш да си мислиш, че се сърдя?
    Няма такова нещо, просто си излагам вижданията по въпроса (това последното го пиша, защото знам какво ще ти дойде на ум в първия  момент като прочетеш горното  Very Happy  )

ръкостискане 

... аз имам само желание ,  Форумът да стане по добър ... моето мнение не е меродавно .... всички сме хора ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Юли 27 2014, 15:06

noemis написа:
     Тенденцията е ясна и се усеща, достатъчно е да се види архива по години и в другите форуми, като за тази година например снимковият материал за успешни риболовни изледи и при най-посетените е меко казано плачевен.

... ся и за другите Форуми , ли да берем кахър  pirat - тука у нашиО риба си има ...

на-на-на  

....

Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Пон Юли 28 2014, 20:15

Сега да ви кажа аз : който не ходи не хваща.

Аз миналата седмица имам 4.8 кг попчета,две кила сафрид и една котка,а и един кефал утървах понеже нямах кеп

Не ми остава много време да пиша,вчера за малко да си бия рекорда от 60 часа безсъние и нямам време да пиша много,но ми знаете телефона.
    От 14 до 16 по закон спа  Very Happy 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 28 2014, 21:46

супер супер супер 

йессс  йессс  йессс 

ръкостискане

п.с. - само не спами Темата

смях 
    noemis

Писане  noemis on Вто Апр 07 2015, 14:09

Експерт: Черноморската скумрия се връща в Черно море

Черноморската скумрия се връща в Черно море. Това съобщи Атанас Чолаков, директор на ИАРА - Добрич. Той посочи, че това е много интересно, а освен това в последните години в уловите на специализираните обекти за риболов много често започна да се вижда улов на скумрия.

"Наистина скумрията не е много голяма - от порядъка на 20-25 см., но важното е, че се забелязва този вид", категоричен бе Чолаков.

По отношение на популацията на риба в Черно море, експертът бе категоричен, че всички риби намаляват.

"Аз съм на работа в ИАРА от 2002-а година и това, което ми прави впечатление е, че всяка година прогресивно общия улов на рибата намаля. И тук нямам предвид само калкана, но и карагьоза, който е един от основните видове, същата е ситуацията и за сафрида. Много е тъжно, че преди години с едно влизане на делян се вадеше около тон, тон и половина сафрид, в пролетния и есенния период, а сега трудно се хващат по 200-300 килограма", коментира още директорът на ИАРА в Добрич.

По думите му, същото е положението с цацата и с хамсията, а като цяло изводът, който може да се изведе е, че уловите намаляват.

Той допълни, че намаляването на рибата в Черно море се дължи отчасти на дейността на рибарите от Турция и другите държави, които не са членки на ЕС и ловят риба по различни правила. Атанас Чолаков посочи, че голяма част от рибите са преходни, което означава, че обикалят морето през различните сезони.

"За съжаление през последните години се забелязва, че самата риба - като вид, качество и размер намалява. Доколкото обаче аз знам, Турция, Грузия и Украйна вече предприемат мерки, като се задължават самостоятелно да ограничават уловите на калкан, който в последните години се вижда, че действително намалява. Макар, че в Турция както се хваща най-много риба, в момента се разработва проект съвместно с японски институт, за зарибяване с калкан в Черно море", каза в заключение Атанас Чолаков.

Как не съм видял досега и една такава хваната риба?!?!
    Нито на живо, нито на снимка, било някъде в пресата или рибарските форуми.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Апр 07 2015, 15:39

Всяка година по това време се почва с пасажи сафрид,скумрии и туруци. Всичките са майки и са хванати някъде около Синеморец. Следващия един месец ще са слухове и разкази как приятел на чичото на лелята на дадо му че вуйчо му хванал тонове сафрид и вътре имало туруци и малко скумрия,е и два три чернокопа
    Pretor

Брой мнения : 233

Писане  Pretor on Вто Апр 07 2015, 16:14

Като видя само, че източника на информацията е служител на ИАРА (дето не си мръдват пръстчето да поизловят барем някой и друг бракониер, ей тъй за цвят), изобщо не си правя труда да я подлагам на сериозно обсъждане. Very Happy Лакърдии, залъгвания, недомлъвки, финтифлюшки - приказки за малки и големи потупване .
    shturetc

Брой мнения : 295
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Вто Апр 07 2015, 23:14

Pretor написа:Като видя само, че източника на информацията е служител на ИАРА (дето не си мръдват пръстчето да поизловят барем някой и друг бракониер, ей тъй за цвят), изобщо не си правя труда да я подлагам на сериозно обсъждане. Very Happy  Лакърдии, залъгвания, недомлъвки, финтифлюшки - приказки за малки и големи потупване .

Абсолютно споделям написаното!
    + че вече пО' съм склонен да тресна един юмрук на иара-джийска педеруга,отколкото на мрежарите,които са опасали Моста (например...само лееек пример) с повече километра мрежа,отколкото ИАРА-Бургас събират за една година във всички водоеми в областта+морето (Тоше,нищо лично,братле Wink )

Сега с дедуктивните предположения-тоз' иараджия,щом е служител от 2002г.,ще е от мохамеданската квота на Симеончо каваля (за царчето-комунист говоря,да не се обиди някой съименникWink ) и на онази уруспия Долорес Арсенова,един от чиито миризливи мензиси беше обявяването на Германката за бивше лозе и...бързовременното застрояване на споменатата местност с благодарност към споменатата уруспия--една виличка и за неявот тебя и ...ще да е от спецовете,дека знаят рибите само по реки и гьолове.Та тръгнал тоя добрички гоУемец да обяснява,че черноморската скумрия се върнала пак (след 1967,'га още не съм се бил пръкнал на белиОт свЕт) по нашите брегове!?
    Знам,че по 30-40 кольоса годишно закичват наши рибари в мрежите си,ама....тук-във форума има доста морски чепарджии,че и мрежари,дето с по-голяма достоверност могат да споделят има ли възход скумриевата популация по българско или въпросният Атанас Чолаков (я 'Танас,я некой Асан) си словоблудства най-фриволно
    noemis

Писане  noemis on Пет Юни 26 2015, 14:01

Професор обясни защо изчезва рибата в Черно море

Проф. Веселин Пейчев е зам.-директор по научноизследователската дейност на Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН - Варна. Работи в него повече от 30 години, като изследванията му са в областта на морската геология и геоморфология. В интервю за "Монитор" ученият се спира на редица разработки на института. И обяснява защо рибата в Черно море намалява постоянно.

.....................
    - Напоследък учените от Института по океанология във Варна усилено се занимават с мониторинга на черноморските води. Докъде стигнахте с изследванията си?

- Работим по голям проект, който обхваща акваторията на Варненския и Бургаския залив, като изследваме температурата, солеността, химичния състав, главните йони, мезокомпонентите и микроелементите във водата, които показват на практика дали има замърсяване на морската вода. Изследват се още живите организми - планктонът, рибите, бозайниците, мекотелите, но още не сме приключили работа. След това ще бъде поставена апаратура и ще се получава информация в реално време за състоянието на водата.

- Напоследък все по-често се говори за замърсени плажове, за мръсна морска вода. Чисто ли е Черно море?

- Да. Защото най-голямото замърсяване на нашето море е било в края на 80-те години на миналия век. Сега данните показват добра чистота. Това се дължи главно на преустановената работа на най-големите промишлени предприятия замърсители. През последните години масово се строят и пречиствателни станции, което води до по-добри показатели на водата и по-добри условия на живот за морските обитатели, както и на условията за туризъм.

.........................
    - Кажете какво показват изследванията на рибните ресурси?

- Напоследък изследванията на рибните ресурси показват, че рибата в Черно море намалява, и то не заради замърсяване, а поради невъзможност за възпроизводство заради прекомерния улов. Промишлено значение има само трицоната, от която годишно се ловят по около 3 - 4 хиляди тона. Близо 3 хиляди тона е уловът на рапани, но и те намаляват. Намаляват и като количество, и като обем и големина на отделните екземпляри. Черната мида, която е филтър за морската вода, е с годишен добив от около 2 хиляди тона, но предимно от развъдните ферми по брега. Всичко друго е в много малки количества.

- Наскоро стана ясно, че заради мутации в Черно море има 3 вида калкан. Кажете повече подробности за царския деликатес?

- За трите вида калкан научих и аз наскоро. Това е откритие на наша колежка от института, но не мога да коментирам повече подробности, защото все още не съм добре запознат. При улова на калкана имаме една квота от 50 тона и толкова. Това обаче не е реално уловеното количество, защото не се брои нерегламентираният улов от турски рибари и българските им колеги бракониери. Малки са количествата и от другите черноморски видове риба като кефал, лаврак, чернокоп, скумрия, паламуд, попчета и др.

И моите впечатления са такива.

Водата определено е по-чиста от преди, рапаните позачезнаха, мидените полета се възстановиха или се възстановяват много бързо, но рибата намаля значително. При това положение би трябвало поне попчетата в крайбрежните по-плитки зони да са повече, но не би. Само сякаш паурите (крапусите) на някои места възстановяват полулацията си, другото е леш - красиво, обрасло с водорасли и миди дъно, но само с дребни рибки и микроорганизми.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Юни 26 2015, 16:01

Според мен многото чернокоп последните години изяде всичко. Аз поне не помня други години да е имало такива количества. Е и РК-тата имат голям принос като тралят дъното

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Пет Юни 26 2015, 22:28

Аз си държа на мнението,че намалянето на рибните пасажи е от нарастващата популация на делфини-изпапват всичко по пътя си,всеки ден ядът по тонове хамсия и цаца и стават повече и повече
    Ribarina

Писане  Ribarina on Съб Юни 27 2015, 03:28

Момчета всичко това е един безкрайно повтарящ се цикъл.

EU_BG_akademika

Брой мнения : 12

Писане  EU_BG_akademika on Съб Юни 27 2015, 06:11

todor471 написа:Аз си държа на мнението,че намалянето на рибните пасажи е от нарастващата популация на делфини-изпапват всичко по пътя си,всеки ден ядът по тонове хамсия и цаца и стават повече и повече
    Това е малко необмисленно изказване, делфинът съществува, наред с всички останали видове риба, тоест сега отдавна би трябвало да има само делфини. Аме не е така. В прорадата си иама равновесие, човекът е този който го нарушава.

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Съб Юни 27 2015, 08:33

Скоро и това ще стане,ако не се вземат мерки. Моите наблюдения са от тази пролет.Никога не бях виждал такива големи стада насред бургаския залив.
    noemis

Писане  noemis on Съб Юни 27 2015, 11:26

Основната причина е свръхуловът включително на маломерна риба и проблемът не е толкова в нашите РК-та, колкото в турските (те квоти не признават). Флотът им е огромен - само пред Босфора "чакат" около 400 като нашите а имат и не малко риболовни кораби с доста по-голям тонаж. Не случайно статистиката всяка година е, че турския риболов (при това по официални данни) в Черно море надвишава повече от два пъти количеството на уловената риба на всички други черноморски държави взети заедно !!!

Те просто не оставят нищо да мине, а каквото мине е твърде малко и дори след като хвърлят хайвера си, после оцелелите с малките рибки пак наесен биват причаквани и системно излавяни пред Босфора, защото изтърват ли ги в Мраморно и Средиземно море само за седмица-две в по-солената и топла вода рибата губи вкусовите си качества. Да не говорим, че всичко освен по фарватера на канала е преградено от хиляди мрежи, а в тесните места дори и фарватера преграждат (в часовете с най-малък трафик - играят си на примък-отмък: наближи кораб, дърпат мрежата и после пак). Нашите РК-та дето ги псуваме всяка есен са като изследователски, проучвателни кораби (взимат само проби) в сравнение с тях, но човек трябва до го види с очите си, за да осъзнае разликата в мащабите.

Това което пиша е разбира се за пелангичните риби - за нашите си дънни, месни обитатели, които зимата не мигрират, вината си е изцяло в нас.
    noemis

Писане  noemis on Чет Авг 13 2015, 18:36

Интересна статия, която дава правдоподобно обяснение за липсата на риба и масовото измиране на делфини.
    В материала са представени факти, с цел изясняването на причините за изплуването на толкова много малки мъртви делфинчета от морето през м. юли-август 2015 г. Изказана е хипотеза, която почива на факта, че при:

- подобни сеизмични проучвания
    - други геофизични изследвания
    - военни учения/действия

се използват технологии, които доказано нарушават или увреждат здравето и живота на част от морските обитатели.

Материала не е поръчков и не цели спирането на подобни, широко разпространени изследвания или тяхното отричане. Целта ЕДИНСТВЕНО е изясняването и предотвратяването на подобни инциденти!
    "Мълчаливият" убиец на делфинчета! - част 1
    http://www.koralbeach.com/node/399

"Мълчаливият" убиец на делфинчета! - част 2
    http://www.koralbeach.com/node/400

noemis

Писане  noemis on Пон Ное 30 2015, 10:00

"Тази година положението е трагично. Със седмици не излиза нищо. И друг път е имало лоши години, но като тази не е било. По цели дни мръзнем в морето, а накрая в мрежите - само две рибки, понякога са тотално празни", жалват се рибарите.

Според тях рибата в Черно море намалява с всяка изминала година. Случи ли се студена есен като тази, то положението става трагично.

"За никого не е тайна, че рибата в морето намалява от година на година все повече. Но сега има и друга причина. Водата е студена, морето - бурно и рибата бяга навътре. Не излиза към брега, затова и мрежите са празни", обясняват морските вълци.

Седмица преди Никулден прясната риба по Черноморието е най-дефицитната стока, а появи ли се на пазара, цената й е непосилна за джоба на повечето хора.

"Море гази, жаден ходи. Това е положението. Живеем на море, а ядем замразена скумрия, внесена от другия край на света", ядосват се търговци и клиенти.
    http://news.burgas24.bg/600313.html
    Тази година който и да питам, все се оплаква.
    Аз пък си хванах достатъчно рибка за зимата, само ме е яд че не ходих за попчета.
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Пон Ное 30 2015, 12:05

[quote="noemis"]
    ... само ме е яд че не ходих за попчета.

... за което съм отчасти виновен аз, бат' Куинса... а-а-а-а-а

Не си изпълних обещанието да те водя на отбалък, за което имам и известно оправдание, свързано с мои здр. проблеми.
    Надявам се да компенсирам догодина, ако е рекъл Господ. ръкостискане
    noemis

Писане  noemis on Пон Ное 30 2015, 12:24

Да си ни жив и здрав, попчетат могат да почакат!
    Ей го де е, само няколко месеца и пролет ке пукне!
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Пон Ное 30 2015, 12:54

noemis написа:
    ... пролет ке пукне!

Благодарско, приятелю! ръкостискане

"Пролет пукна, ние НЕ!" Very Happy Very Happy

Бъди здрав!

Sponsored content