Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Възможни инциденти и рискови ситуации в морето ... начини за тяхното разрешаване ...

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Възможни инциденти и рискови ситуации в морето ... начини за тяхното разрешаване ...

Писане  Булти on Чет Юли 03 2014, 12:39

... темата си започна съвсем невинно - с една намерена детска топка в Морето  ...

... нека нашия опит тук споделим - че може и човешки живот ... дори и отдавна да сме напуснали вече този свят ... след години ... да спасим ... 

Бултиръкостискане 

... и както си ловях риба до Фарватера , глеам - самотна топка в Морето ... ТРОФЕЙ  cheers  :

... тамън загребах към нея и :

... та я гоних само на мАтор  Very Happy  ...

Последната промяна е направена от Булти на Пет Сеп 12 2014, 12:13; мнението е било променяно общо 2 пъти
    Булти
    Admin

Re: Възможни инциденти и рискови ситуации в морето ... начини за тяхното разрешаване ...

Писане  Булти on Чет Юли 03 2014, 12:44

chpetrov... Crying or Very sad 

Моите весла са от 3 части : цяло весло за кану, набито в дуралуминиева тръба ~ ф50х1,5 + дъбова ръкохватка, набита в тръбата от другия и' край.

Наглед - няма какво и как да се счупи..

Оказа се, че в дръжката на веслото за кану е имало малък чвор - на повърхността на дръжката се виждаше само ф 2 мм петънце. Счупи се точно там..  За радост - наблизо е бил белия гарван.

Булти... най лошата комбинация в морето е едновременно  : да ти се счупи гребло и да се развали мотора  Neutral ... преди си носех едно разглобяемо на две части , резервно гребло , но като се обърнах с лодката  преди - го изгубих ... то пълна застрахова няма де - винаги ще се случи нещо дето не си очаквал  Very Happy ... прав си - най добре е  римският    il Corvo Bianco  или както арабите му викат : الغراب الأبيض  ,  а бурите в Африка : die Wit kraai    ...  и комшийте ни от запад : Бела Равен  Very Happy  ... да е наблизо ...

chpetrov
    Булти написа:... най лошата комбинация в морето е едновременно  : да ти се счупи гребло и да се развали мотора...

Веднаж бях с колеги (информатици) на язовир Искър. Предложих им те да плуват бавно с лодката, а аз да плувам до тях и така да се опитаме да прекосим язовира (отдавнашна моя мечта). 

По едно време сред шестимата пасажери в лодката настана суматоха - оказа се, че на оста на електродвигателя някак си е успяло да се навие доста дебело влакно. 

Тогава се наложи да наблегнат на греблата. 

По едно време се чу леко пропукване и след още няколко загребвания едното весло се сгъна.

Добре, че нямаше вятър, бяха сравнително близо до брега и - къде с гребане, къде с бутане - акостираха успешно, но прежълтели. 

Срећан бели гавран (равен) ръкостискане 

Така и не преплувах този язовир  Crying or Very sad
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Re: Възможни инциденти и рискови ситуации в морето ... начини за тяхното разрешаване ...

Писане  chpetrov on Чет Юли 03 2014, 16:21

Линкор

Наблюдателят на мачтата забелязва бързо приближаващо се торпедо, изчислява надве-натри курсовете и установява, че няма за кога да се предприема маневра - остават 2-3 минути до фаталната среща (с бързия влак)

Капитанът вика боцмана и му нарежда тутакси да събере екипажа и ВНИМАТЕЛНО да ги подготви за неминуемия удар

Боцманът надува свирката :

- Събирайте се веднага, бе, киртаци

Екипажът се строява

- Гле'йте мно'у фнимателно : сега ще си извадя ч'уена (да не нарушаваме благоприличието, но боцманът се изразил другояче), ще прасна кораба и ще го разцепя

В строя настъпва леко оживление

- Тоа па' се е надрънкал...  

Боцманът - без да обръща внимание на приказките в строя - изпълнява заканата си

Тряяяяяяяяс

Пушилка, вълни, парчета със свирене летят на всички страни

След половин час вълните се успокояват, пушилката се разнася, една полусцепена греда се люлее над вълните

На едния край на гредата - капитанът, на другия - боцманът

- Боцмааааан  

- Ест

- Идиоооооот, простааааак, торпедото мина покрай корабааааааа  чук 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Юли 03 2014, 20:58

скок скок скок 
    nikelkar

Брой мнения : 7
    Местожителство : София

Писане  nikelkar on Сря Авг 27 2014, 10:55

Здравейте момчета.
    Може би съм най новия член на форума, но за това пък съм най-активния читател.
    Понеже рискувам да стана твърде многословен ако зачекна темата за веселбата във този форум та за това направо на темата.
    Така и така става дума за сигурност, направих оглед на оборудването си и установих че съдбата не е на моя страна и спасителните ми жилетки са по близки и приятели и няма да са ми налични до петък вечерта когато поемам по дългия път София-Варна-Бургас-Царево.
    Та ... отново на темата ... в Бургас ще бъда в неделя и понеделник сутринта (туй вече друга съдба - бургаски зет). Молбата ми е да споделите магазин от който да си закупя жилетки : една детска и една или две за възрастни -тежка категория.
    Повечето неща които видях в нета ми се сториха малко свръх бюджетни, но предполагам че на място в магазина (ако някой ме упъти до него) ситуацията ще е различна.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Авг 27 2014, 12:23

Добре дошъл , колега !!!

ръкостискане

Добре дошъл Добре дошъл Добре дошъл

Блок Краставицата в Лазур , в Бургас - дали ти говори нещо Question Знаеш ли как да стигнеш до него ?
    nikelkar

Брой мнения : 7
    Местожителство : София

Писане  nikelkar on Сря Авг 27 2014, 14:07

Благодара за милото посрещане Чиърз

Тъкмо разглеждах електронния магазин на Аква спорт. А краставицата ми е любима шопинг дестинация в Бургас Very Happy

Ако имам късмет с интернета, във вторник след обяд ще има фотосесия (от риболов ли разходка) на Арапя и Царево от към морето.
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Сря Авг 27 2014, 17:15

Ей как ме е яд че нямам снимки или видео като ми падна двигателя малко след Биволите в големите вълни. Ей това е авария.Пък за дребни инциденти ще пиша после че ще заминавам на нощен за сафриди и чернокопи
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Сеп 12 2014, 12:11

noemis написа:
    Ribarina написа:Я да ви питам сега : Аз за затвора ли съм?
    Карам с 25 коня без капитанско и ходя на средата на залива

Разбира се, че си в нарушение, но щом не си регистриран и не си обвързан с пристанище/стоянка не могат да ти пратят глобата - оставяш да ти напишат предписанието/констатацията и им пожелаваш приятен и успешен ден. Нямат право нито да те арестуват, нито да те глобят на място ... Гранична полиция нямат право да ти направят нищо друго, освен да ти кажат, че ще ти направят констативен протокол за някакво нарушение. Този протокол отива в Морска администрация и т.к. лодката ти не е регистрирана те го хвърлят направо в коша (няма къде да го пратят). Нямат право да ти го пращат другаде освен, там където ти е стоянката на лодката (ако е регистрирана). Все пак лодкатата с тези коне е задължителна за регистрация (мисля, че беше от 20 коня нагоре, но за по-сигурно трябва да се провери).

От ИАРА не могат да те дърпат за нищо друго, освен ако не си превишил килограмите за улов (в зависимост от това дали имаш билет или си рибар си има съответните квоти). Ако те пипнат с превишен улов, могат да ти направят акт направо на място.

Това е накратко!
    Информацията е от висш служител на МА Варна и по разбираеми причини няма да дам повече подробности за него.

ПП. Носете си лични карти и спасителни жилетки колкото са хората в лодката (само за нерегистрирани лодки!!!!). Друго не ви трябва, но е желателно да си имате поне компас, достатъчно вода и гориво и ... вие си знаете.

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Пон Ное 24 2014, 22:21

Разбира се, че си в нарушение, но щом не си регистриран и не си обвързан с пристанище/стоянка не могат да ти пратят глобата - оставяш да ти напишат предписанието/констатацията и им пожелаваш приятен и успешен ден. Нямат право нито да те арестуват, нито да те глобят на място ... Гранична полиция нямат право да ти направят нищо друго, освен да ти кажат, че ще ти направят констативен протокол за някакво нарушение. Този протокол отива в Морска администрация и т.к. лодката ти не е регистрирана те го хвърлят направо в коша (няма къде да го пратят). Нямат право да ти го пращат другаде освен, там където ти е стоянката на лодката (ако е регистрирана). Все пак лодкатата с тези коне е задължителна за регистрация (мисля, че беше от 20 коня нагоре, но за по-сигурно трябва да се провери).

Моите уважения,но тука не си прав.Може да не си обвързан с пристанище,но имаш постоянен адрес-по лична карта. По този констативен портокол задължително се взима отношение,защото преди това му е взет входящ номер и той е заведен в деловодството на Гранична полиция.Лодка над4,56 см,трябва да има регистрация в ИАМА
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Пон Ное 24 2014, 23:08

todor471 написа:
    .............
    Моите уважения,но тука не си прав.Може да не си обвързан с пристанище,но имаш постоянен адрес-по лична карта. По този констативен портокол задължително се взима отношение,защото преди това му е взет входящ номер и той е заведен в деловодството на Гранична полиция.Лодка над4,56 см,трябва да има регистрация в ИАМА
    Според моя човек нямат право да те търсет по лична карта за това (законът не го позволявал). Каквото и да е, на практика се получавало точно това. Ти да си чул (от първо лице, а не "някой ми каза") да са търсили някой по постоянен адрес и със влязла в сила санкция по този начин? На практика за такива случаи се взимало отношение като се остави протокола да му изтече давноста и после в коша.

И това, което коментирахме не беше толкова дължината на лодката, а санкционирането за отдалечаване от брега на повече от разрешеното разстояние.

todor471

Писане  todor471 on Вто Ное 25 2014, 00:08

Много здраве му кажи на твоя човек. Че някой не си върши работата не означава,че си безнаказан или си над закона

todor471

Писане  todor471 on Вто Ное 25 2014, 00:13

Във всеки един администратовен акт,нак.постановление,глоба,фиш и всичко за пари-навсякъде се взимат данните и номера на л.к.
    noemis

Писане  noemis on Вто Ное 25 2014, 20:11

Няма да тръгна да те убеждавам!
    По закон може да изглежда, че е така както пишеш, но на практика се получава това, което писах по-горе (нямам основания да не вярвам или да си мисля, че ме подвеждат).

Самата морска администрация се управлява чрез явно неспазване на конституцията, където ясно е записано кои актове на държавата имат по-голяма сила от други.

За да не съм голословен ще цитирам нещо, което писах преди време:

Цитат:
    Наредба за плаването и граничния режим във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, както и извършване на водноатракционни услуги с тях, обн. ДВ бр. 99 от 15 Декември 2009 г., посл. изм. и доп. ДВ бр. 33 от 27.04.2012 г.

Чл. 1.
    ................
    (2) Плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение са:
    1. моторни плавателни средства;
    2. моторно-ветроходни плавателни средства;
    3. ветроходни плавателни средства;
    4. плавателни средства, задвижвани с човешка сила.
    ............................

Раздел ІІ
    Правила за плаване във вътрешните морски води, териториалното море и вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт туризъм и развлечение

Чл. 13. (1) Джетове, както и други моторни плавателни средства, независимо от вида и наименованието им, трябва да бъдат снабдени с 2 (два) червени ръчни димни сигнала, сигнално огледало и свирка.
    (5) Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
    ....................
    6. „Скутер” е моторно плавателно средство за спорт, туризъм и развлечение, способно да развива скорост по-голяма от 5 възела или 9 км/ч.

Цитат:

Разпореждане № 68 - изисквания към корабите, които не попадат в обхвата на международните конвенции (13.06.2014)

2.4. За малките кораби, с надводен борд по-малко от 0,5 м., а също и за плавателните съдове, неподлежащи на задължителна регистрация и нерегистрирани по смисъла на "Наредба № 1 за вписване на корабите в българските пристанища" се определя район на плаване, с отдалечаване от брега до 500 метра през светлата част на денонощието, при вълнение на морето до 2 бала (0,60 м). Същите трябва да бъдат снабдени със спасителни ризи за всички лица на борда;

Първият текст е наредба и има по голяма сила от втория, който е разпореждане - това ще ви го каже всеки адвокат.

Според наредбата: "Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.", но според разпореждането: отдалечаването от брега е "...до 500 метра през светлата част на денонощието..."

Тъй като наребата има, образно казано, по-голяма сила от разпореждането, то следва, че максималното отдалечаване по смисъла на наредбата за плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение е 1 морска миля, а не 500 м.

Ако някой ви санкционира за това, че сте се отдалечили на повече от 500 м от брега, можете да му цитирате наредбата, а ако не се съобрази с нея и все пак ви глоби (на основание Разпореждане № 68) , имате пълното право и всички изгледи за успех да заведете дело и да го спечелите.

Ако гледаш разпореждането и зоните, забранени за плаване излиза, че всяка нерегистрирана лодка (гумена,моторна или на гребла) може да плава само в ивица от 200 м (не по-близо от 300м. и не по-далече от 500м. в общия случай)!!!!

Сега пак ще те помоля да дадеш поне един пример на санкционирана (без значение за какво) нерегистрирана лодка, собственикът на която (това чия собственост е също е невъзможно да се докаже) е бил потърсен по местоживеене.

todor471

Писане  todor471 on Вто Ное 25 2014, 23:05

Колега ,Ноемис аз ще спра да споря с теб,защото си мисля,че няма да има смисъл да те убеждавам в каквото и да е. наздраве наздраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 18 2014, 11:25

todor471 написа:... p.s.Това ми напомня за един случай на около 10тина мили източно от Емине.С мои приятели от Поморие отиваме да вдигаме калкански мрежи(същите на приказки бяха много големи)Тръгваме в 03 часа от Поморие с голяма алуминиева лодка-тип спасителна от кораб с кабина и оборудване за калканолов.Някъде по пътя към точката с мрежите, муфата на лодката загрява и блокирва-двигателя изгасва и в един момент настава страшна паника.Бряг от никъде не се вижда,никакъв обхват на телефона,Вятър-много силен,, бонент'' котвата не стига дъното.Следва суматоха и вайкане.Дойде ми на ум,че трябва да вържем две одеала за плаваща котва за да не се отдалечим много на изток.След няколко часа минаха едни колеги с една така и ни дръпнаха.

- тъй кЪт стане - пускам и двете котви аз - първо дънната , после плаващата - лодката значително намаля скоростта си ( ако има силен вятър или течение ) и шанса да се закачи някъде дънната се увеличава , пък и да не се закачи - не и пречи - да се сурка там Very Happy ... и тъй , докато вятъра ме отнася навътре или не срещна някой ... обърне ли обратно обаче - газ на греблата към брега - място за паника и излишно хабене на сила няма Very Happy .... ако няма плаваща , всяка кофа ще свърши  донякъде работа или както е направил Тошко - одеяла , панталони , яке - квото има ...
    Ribarina

Писане  Ribarina on Чет Дек 18 2014, 12:17

Явно не ти се е случвало да режеш котва като те духне вятъра,а котвата се опитва да те потопи смях

Само на Болшевик имам две котви и маховика на Опела отрязани при такива обстоятелства.

Когато отрязах последната купешка котва,дето уж и се прибират рогата за да излезе от камъните реших да ползвам евтини работи.И какво по евтино от маховик за 2500 лв на Опел Зафира. Че вързах го аз,хубава дупка удобна за връзване има. И с капитана хоп на Острова за попчета.Хубаво ама към обяд като се раздуха,си е..ло майката. Едни зайци,цели мечки. А аз нахален плътно в брега. Вече видях че работата отива на корабокрушение и задърпах въжето,изтеглихме се над котвата,на около 30 метра от скалите. Дърпам обаче не мърда.Започнах да въртя лодката,ама пак не мърда,викам си ще дръпна с лодката по силно,лодката ще изкърти кнеха. Вързах я отпред за халката и пак същата процедура,ама на заден и вълните почнаха да влизат.Взех тапи от мрежа,предвидливо сложени там след загубата на предните две котви и пуснах 5-6 метра въже,нахулих тапата,възел и нож.

Маховика и другите две котви,едната руска ,ей такива някакви

Така и не успях да ги намеря.Рапанджии и разни Бултита се въртяха в района и те сигурно знаят къде са смях

Сега ползвам заварени тънки арматури на една дебела тръба с 50 см . верига. Никакви проблеми със спирането на лодката,даже и на пясък ме спира,според капитана заради веригата. Лесно се вади от камъни,арматурата се криви.Сложих 200 м. въже 8 мм. . Найлоново обаче,другото ми се видя скъпо . Последните три години с тази комбинация съм нямал проблеми,като изключим ваденето на няколко мрежи нагелпени по котвата

Пък плаваща котва нямам , ползвам разни кофи и каси
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 18 2014, 20:27

... накрая си стигнал до истината ...

... котвите които си показал се пускат или с две въжета или със свински опашки - учудвам се , че не го знаеш ....

Shocked Shocked Shocked

Ribarina

Писане  Ribarina on Чет Дек 18 2014, 21:42

Е с две въжета де. Даже и шамандурка на въжето за вадене. Просто не работят тези котви. Не съм доволен

Между другото първата ми котва дето изгубих беше с една хълка,за която се връдва тънкото въже. То я изтегля и рогата се сгъват от пружината.  Капитана ми я подари като си кепих лодката.  Много ме е яд за нея. Трудно се разпъваше,но като дръпнеш си излизаше (нява да правя сравнение) . Доса време дълдисвах да я търся.ама там нищо не се задържа.
    Ще пжровя малко да видя има ли някъде снимка на котвата.  Капитана каза че е от комплект на руска гумена лодка.

ЕЙ ВСИЧКО МИ Е НА АРАБСКИ ИЛИ ЕВРИТ НАТИСКАМ БУТОНИТЕ ПО ПАМЕТ И НА ТЕЛЕФОНА И НА КОМПЮТЪРА Е ТАКА
    noemis

Писане  noemis on Пет Дек 19 2014, 01:17

Ribarina написа:Е с две въжета де. Даже и шамандурка на въжето за вадене. Просто не работят тези котви. Не съм доволен

...
    Странно, от 3 години карам точно с такава котва и до сега не съм имал проблеми ...
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 19 2014, 16:54

Направо не знам как не си я резнал още Very Happy

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Съб Сеп 23 2017, 21:26