Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Техники, тактики и хитрости при улов на зарган от брега

Share
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Техники, тактики и хитрости при улов на зарган от брега

Писане  Ribarina on Чет Окт 16 2014, 18:55

А работата отива на голямо черпене. Идвай да те бия на заргани и да се напиваме.

Дребни били стрелба
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Чет Окт 16 2014, 20:34

Вярвам, че разбираш от шега  ръкостискане

Сериозно: от едната страна има стратегии, тактики, техники и хитрости; от другата страна - снимки на уловени риби без много приказки

Снимките ти са автентични отвсякъде, рибите са истински, мащабът си е 1:1

Черпенето си е черпене - когато му дойде времето  наздраве

Митко Кирилов

Брой мнения : 99
    Местожителство : Варна

Писане  Митко Кирилов on Пет Окт 17 2014, 09:37

Здравейте, приятели! Very Happy
    По непотвърдена инфо No  в неделя пред х-л Рубин Св.Св. Константин и Елена някои колеги са уловили рекордни cheers  за тукашните условия заргани с дължина над 70-80 см.  scratch Ако е така дали имаме "гости" от средиземноморието ? Question
    Интересно е дали някой наистина и на юг е попаднал на такива размери. pirat Доколкото си спомням рекордните размери от черноморския ареал са от порядъка на 55 -60 см? Shocked

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пон Окт 20 2014, 14:21

Да споделя една "хитрост". Very Happy
    Преди няколко дни  си закупих прехваленит куки Гамакатцу Хард и когато се опитах да вържа няколко такъма-греда. стрелба Лопатките на куките не бяха по-широки от диаметъра на стъблото и в резултат или изхлузване или прерязване на повода. а-а-а-а-а Добре че днес сутринта по пътя за работа минах покрай магазина, направих рекламация и ги смених. cheers Гледах ги под лупа и ми се струва, че със заменените може стане работата.Имал съм и друг път подобни случаи затова винаги гледам как е оформена лопатката, но този път се предоверих на марката! scratch
    Във връзка с горното да споделя и предложа едно решение при наличие на такъв случай.
    Практиката показва, че  този проблем се появява при изготвяне на такъми за зарган с малки куки /№14 са дащни!/ и флуорокарбоново влакно 0.134/ този размер за зарган при мен на Toray Premium се представя блестящо! cheers /.Затова в такива случаи правя следната операция, която се прилагаше за направа на чепарета по “старому”, но без да се слага перушина:
    1.На края на флуорокарбона правя един възел/обикновен или двоен/.
    2.След това го поставям над куката да стърчи около 1 см.
    3.3апасвам макара със здрав конец в пояса/ конецът да бъде винаги опънат/.
    4.Края на конеца захващам да стърчи малко зад лопатката на куката при наличие и на влакното
    5.Започвам да обримчвам с конеца куката с подаващото се влакно с възелчето на края.
    6.След като намотая достатъчно конец: 8-10 обримчвания го прерязвам максимално близо до куката.
    7.Издърпвам влакното и конеца да се прибере заедно с края му с възелчето  към лопатката и задължително го пробвам с опъване дали издържа.
    8.Режа от флуорокарбона един “колач”, обмазвам конеца, например с лак за нокти и такъма е готов.
    Ползата:
    1“Капризните” куки се вкарват в употреба.
    2. Има икономия на скъпото флуорокарбоново влакно: не се реже и хвърля почти нищо.
    3. Не се получава нараняване и къдрене на влакното от изтегляне при употребяваните стандартни възли.
    4. Линията стои права.
    5. Зъбите на заргана не повреждат възела, а конеца и ако той е достатъчно намотан поводът се използва по-дълго време.
    Може горното да е интересно и послужи някому, както и аз го прилагам.Съжалявам, но не мога да рисувам и правя  снимки и затова се постарах да баде подробно и разбираемо.
    ръкостискане
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Окт 20 2014, 14:35

От мен един съвет : Два пъти една и съща кука не се ползва , колкото и да е качествена.

Ей още нещо се сетих Very Happy вчера бях н Черноморец и морето беше много зле
    ,наложи се да променям такъма и разбрах че колкото ти е по изкелефенчена куката, толкова по рядко ти я я дат чернокопити. Ще снимам да покажа какви куки намерих в кутията
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Окт 20 2014, 15:06

Ето я снимката:

Нещо макрото не ми работи ама туй е кука неизвестна марка,малко по дълга с някакви два зъба по средата на стеблото дето не знам защо съм си я купил.Имам към 20 от тях и смятам вече с тях да ловя заргани.Малко е дебела,но резултатите са добри,вчера аз 5 риби,другите 20 човека 0,а приятеля ми дето ме извади от вкъщи 1. Чернокопите не ги броим,бяха много

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пон Окт 20 2014, 15:23

Ribarina написа:От мен един съвет : Два пъти една и съща кука не се ползва , колкото и да е качествена.

Ей още нещо се сетих Very Happy  вчера бях н Черноморец и морето беше много зле
    ,наложи се да променям такъма и разбрах че колкото ти е по изкелефенчена куката, толкова по рядко ти я  я дат чернокопити. Ще снимам да покажа какви куки намерих в кутията

Прав си , колега! Very Happy
    Затова на времето никога не започвах сезона за сафрид с по-малко от 100 чепарета cheers :винаги слагах ново!
    Такъмите по принцип са като ловните патрони: след като го изстрелящ слагай нов, йессс  ама май не винаги го спазваме.Е като не се хване нищо или 1-2 броя май нарушаваме това правило? scratch
    Нещо повече, при улов на зарган щом резне червея задължително се слага нов.
    Благодаря за коментара! наздраве

vladtina

Брой мнения : 20

Писане  vladtina on Пон Ное 03 2014, 20:54

Аз такива куки слагам за дънен монтаж за илария Very Happy

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Вто Ное 04 2014, 13:55

Здравей колега, Vladina,
    Тая кука, която си показал, отдавна съм изхвърлил от употреба, потупване  а и не само аз!
    След като съм изпробвал почти, ако не всички, предлагани на нашия пазар модели, съм се спрял на
    бренда Sasame  Very Happy като следва:
    1. За кефалови на първо място Sasame Long Shaft F-848, № 6. Леко нанизване на стръвта, почти винаги самозасичане.Проверена и я ползвам!  супер
      На второ:ако искаш с контра да не изхлузва червея:Sasame Maruseigo Sliced F-705
    2. За зарган: Sasame Faling Fox F-815/9(черна) и Sasame Edo F-777. супер
      Тук не изключвам "марковите" куки на Гамакатцу, Мустад и Оунер, но и тези куки вършат същата работа ,качествени, на по-добра цена/по отношение на прехвалените Гамакатцу-преди месец направих с основание рекламация на Гамакатцу Хард No /.Причината беше, че в бързината не забелязах, че лопатките на тези куки не бяха качествено оформени: ширината им беше както размера на стъблото и при вързване повода се изхлузваше!  Twisted Evil При мен всеки вързан повод се проверява, study  като с куката се повдига, напълнена с подходящо тегло бутилка с вода./За заргански поводи, в зависимост от дебелината на влакното, 0.5 или 1.0 кг.За кефалски/ 2 или 2.25 кг./. cheers
    Тъй като не искам да правя реклама на определен магазин, вида, формата и подходящата големина на куките може да намерите в някой от фирмените сайтове! Wink
    Надявам се да е интересно за теб и колегите!
    ръкостискане
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Ное 05 2014, 18:22

Според мен много му се престараваш.
    Преди години и аз се мъчих с нежни такъми,но от както започнаха да се хващат разни зверове минах на по груби такъми. Много ме хваща яд когато изтърва риба. А преди няколко години утарвах един паламуд на бомбардата и много чернокопи.От тогава 0.16 и дебела кука

vladtina

Брой мнения : 20

Писане  vladtina on Сря Ное 05 2014, 20:55

Благодаря за съвета и насока колега Митко Кирилов.
    Взех от тези по препоръка от колега и бяха в някаква серия мисля че /от 4 ти номер до 14/
    И всичките ми монтажи за дъно са ми с такива куки,и нямам рекламация.
    Но все пак ще ги пробвам и тези куки, не знам за кое Гамакацу имаш в предвид защото от близо 2 години слагам
    Гамакацу мисля че беше 7 номер за бомбарда - илария и съм доволен.

и все пак не на последно място да благодари ме на динозаврите в тази област както на теб така и на бат Куинс със тези ценни съвети надраве

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Чет Ное 06 2014, 09:03

Добре, с точен отговор!Very Happy
    Куката на Гамакатцу е A1-Hard LS-1050NS № 14,  №7 за зарган. Най-добратасупер , но и другите, посочени от мен вършат "почти" същата работа! наздраве

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Съб Юли 25 2015, 17:25

Здравейте колеги!
    Нелеп битов инцедент ме изкара за около 20 дни от строя/риболова!/.Shocked
    За мое успокоение половинката поръча такова време/вятър, вълни, сулган/, че да мирувам в къщи!потупване
    Използвам времето да се подговям за поредната зарганияда и затова си направих ревизия на такъмите.Shocked
    Сега на въпроса: някои от куките/ използвам главно №№12 и 14/ за зарган имат остра и...тясна лопатка.Като се добави и относително
    твърдия флуорокарбон за повода, какъвто и възел да приложиш, куката или прерязва възела или повода се изнизва/прерязва се от лопатката.
    Забележка: имам практиката и от години спазвам правилото: всяка вързана кука се тества.За кефаловите такъми използвам
    2 пластмасови бутилки, съответно 1.5 и 1.25 л, а за зарган- 0.5 л.Под капачката на  бутилките завързвам подходящ дебел монофил, който в
    свободния си край завършва с клуп.Завързаната кука прекарвам през клупа на тестовата бутилка и повдигам за проверка на възела и издържливостта на
    повода.Само "издържалите" теста отиват за направа на съответен такъм.cheers
    Проблемът не е нов.Затова когато купувам куки, например Гамакатцу, Оунер, Сисаме и др.винаги обръщам внимание върху оформлението на лопатките
    и въпреки това даже и с посочените марки куки наблюдавам този проблем.scratch
    Намерих обаче следното решение: прилагам "старата техника" за направа на чепарета: на повода оформям  2-3 възел.Слагам повода с възела от лопаткака
    към куката, като стърчи около 12.15 мм след куката, като при това обратно от куката към лопатката съм положил здрав тънък конец.
    Конецът е подведен от макара, пъхната в панталона и е опънат.При това положение започва обримчването с конеца чрез оформяне на клуп
    в основата около  куката заедно с повода с възела.
    След като прецените, че сте направили достатъчно намотки, притягате и последния клуп, издърпвате повода, възела премества намотания
    конец към лопатката и изрязвате излишния конец, както след лопатката, така и в основата на куката.Капвате/обмазвате натрупания конец преди лопатката
    с лак за нокти/мярка срещу размотаване на конеца/ и след като лакът изсъхне може да изпробвате годността на вързания повод/бидем.
    Така с този познат "чалъм" пуснах в употреба подходящи "залежали" куки Акита Соде №14  50001.
    Съжалявам, че нямам възможността да онагледя изпълнението, което съвсем не е новост.Затова се постарах повече в описанието и подробностите!
    Дано послужи някому!
    ръкостискане

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Сря Мар 09 2016, 13:14

Здравейте, приятели!
    Позволявам си да Ви предложа начална информация за новото „бронирано“ плетено  влакно на Дуел.
    Склонен съм към проби и експерименти и малко преди НГ си закупих новото плетено влакно PE DUEL ARMORED F +PRO със следните характеристики: размер # 0.8, диаметър 0.16 мм, издържливост 7 кг, дължина 150 м, цвят жълт.Предварителните проби, с монтиран на него шок-лидер монофил 0.25 мм, показаха, че с него се постига максималната за наличната ми въдица и макара дистанция.Предстоят проби в сезона при реални условия.Влакното представлява доработка на армираните влакна на Дуел.
    Разрових се из нета.Като ново влакно няма информация от негови ползватели и затова предоставям описанието, което дава за него производителя:
    - влакното е предназначено за сладка и солена вода.
    - за неговото изработване са използвани РЕ нишки и флуорокарбон с добавяне на силикон за еластичност /сноп от нишки РЕ, обвити с флуорокарбон и силикон, патент на производителя/
    - показателите на изработеното така влакно превъзхождат с 10-15 % тези на обичайните плетени влакна
    - що се отнася до извосоустойчивост и якост на скъсване, то при него те са с 30% по-големи
    - за сметка на гладкостта дистанцията се увеличава с около 10%,
    - не пие вода и не се разнищва/РЕ нишките са обвити от флуорокарбона+силикона/

На пипане е гладко и на пръв поглед имате усещането, че това е монофилно влакно.Нямах проблем да го съединя с шок лидера, въпреки че по структура ми напомня за нанофила на Беркли.
    Планирам да го ползвам при риболов с бомбарда.
    С настоящето не правя никаква реклама, нито продуктово позициониране! Нямам информация някой да го е пробвал и като за всяко ново нещо е редно след пробите да си споделим впечатленията.
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Чет Мар 10 2016, 19:14

В България продава ли се или само с поръчка отвън?
    Ще помоля и за линк, ако не е проблем!

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пет Мар 11 2016, 11:54

Здравей колега,
    1.Въпросното влакно закупих на промоция около НГ от магазина на GOFISH, Варна.Доколкото имам информация те са вносители на Дуел и Йо Зури. Не е показано във фирмения сайт: www.gofish .bg . За контакт: 052/621 335, също: sales@gofish.bg.
    2. Влез в Google с „Duel armored F+ PRO“ и ще ти се появи сайта на Дуел.Там е цялата инфо за него.Обърни внимание от сайта как се вързва влакното с шок-лидер.Аз ползвах друг, най-обикновения  и се получи
    3. За съжаление тогава нямаха по-тънкия размер #0.6 и затова си взех  #0.8.
    4. Доколкото знам GOFISH работят с магазина на „краставицат“ в Бургас и все пак попитай г-н Иванов дали и той го предлага/да си спестиш транспорта/?
    Това е към момента.
    С най-добри пожелания.
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Пет Мар 11 2016, 14:08

ръкостискане

rap66

Брой мнения : 2

Писане  rap66 on Пет Юни 03 2016, 13:56

Митко Кирилов написа:Здравейте, приятели!
    Позволявам си да Ви предложа начална информация за новото „бронирано“ плетено  влакно на Дуел.
    Склонен съм към проби и експерименти и малко преди НГ си закупих новото плетено влакно PE DUEL ARMORED F +PRO ....
    Аз пък си взех 0.3 (само че Amored F+, без PRO), за чепаре от брега. Преди това бях с 0.4 Гозен. Вече 1 месец, прекрасно влакно, малко почна да се чува, но смазката оправя нещата. Видими следи от износване няма. Позлвам го с шок лидер 0.8, но не с клуп. Единствените ми опасения бяха дали ще издържи пълно чепаре. Не само това, ами извади и 2м корабно въже колкото ръката ми дебело, половината разплетено като кошница, от 100-те метра, 15 мин. го дърпах. Сега съм го вързал на буната на НОЙ като трофей Wink

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пон Юни 06 2016, 18:37

Колега Rap66,
    Вчера с закупеното от мен ново влакно на Duel направих първата реална  проба с бомбарда от 4-та буна.С 25 гр. бомбарда без проблеми се
    постигат дистанции над 90-100м и то при насрещен вятър.Единствено съжалявам, че няма при този модел по-тънко влакно от 0.16 мм (#0.8).
    Пробите ще продължават.
    Откъде закупихте вашето влакно.Моето го взех от Гоу фиш, при Стефан?
    С пожелание за успешен сезон!

rap66

Брой мнения : 2

Писане  rap66 on Пон Юни 06 2016, 19:27

Аз си го поръчах от японския Rakuten.

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Вто Сеп 27 2016, 11:39

Да раздвижа малко темата, че от това нямане /на север!/ тази година може да си останем само с намеренията и очакванията.
    За една проверена и успешна линия за улов на зарган и кефалови на бомбарда.
    В продължение на 9 години какви ли не комбинации съм изпробвал.Тествал съм всеки елемент
    /и най-малките подробности са от съществено значение!/докато, според мен, стигнах до едно проверено и успешно решение:
    1.Куки/ един от най-важните компоненти/: Марка Осако!, модел S601, № 14,никел.На пръв поглед дебели, но много остри, с хубава контра и /много важно!/ с широка лопатка.Последното не позволява изнизване/срязване на вързания флуорокарбонов повод! За сведение слагат в „джоба си“ ползваните от мен преди това Гамакатцу, Оунър, Сии Саме и др.
    2. Повод на ДАМ Дамил тектан флуорокарбон 0.14 със стандартна дължина един „колач“.
    Всеки изготвен повод се проверява на мъртва тежест от 1.25 кг и ако издържи, отива в кутията за готови такъми.
    Пробите с така са направени поводи от мен и близък колега доказаха не само тяхната успешност, но и универсалност: с тези куки и флуорокарбонов повод с този размер успешно се ловят и изваждат,както зарган, така и платерини. За мен тази кука не е само успешна, но и универсална!
    Използвам случая да споделя, че много съм доволен от новото плетено влакно : Daiwa J Braid X8 в размер 0.10 мм, с което имам 3 интензивни риболова х 3 часа всеки.Меко, лесно се изнизва, постига се отлична дистанция, не ми прави бради, въпреки че е навито до ръба на шпулата! Ползвам го с шок лидер монофил 0.18 мм. Много добро съотношение цена/качество!Все още друго не мога да кажа за него, пробите продължават.
    РР.Откъде съм се сдобил с куките е моя тайна, тъй като от този модел са в ограничено количество и наличните до момента пакетчета /във Варна/вече съм ги изкупил. Но който търси намира! Също така да се отбележи, че с написаното не правя никаква продуктова реклама, само назовавам компонентите такива каквито са!
    Споделям и препоръчвам това от личен опит ! Дано послужи някому!

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Сеп 25 2017, 05:44