Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Морски риболов 2014

Share
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Морски риболов 2014

Писане  Ribarina on Пон Дек 01 2014, 18:46

ей колко много написах и ми се изтри заради тъч пада

а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а а-а-а-а-а

Утре ако ми дойде кефа пак ще го напиша
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Вто Дек 02 2014, 13:26

Ribarina написа:Според мен пасажните риби следват някакъв път и не всяка година пътя им е през нашите води.
    Аз забелязвам цикличност на движението,поне на сафрида и чернокопа.
    Сега имам време и ще се опитам да намеря снимки да покажа какво имам в предвид,че май не ме разбрахте
    Хайде де, че ми стана интересно!

Аз пък тези дни ще се опитам да събера статистически данни и изследвания, за да се опитам да докажа че цикличнистта при годините с много риба има пряка връзка с цикличността при морските течения в Черно море. Разбира се има и друг, изключително силен фактор - зоната на изхранване и растеж на пелангичните риби. За никого не е тайна, че тази зона се намира в северозападната част на морето, грубо казано между Кримския полуостров и делтата на Дунав. В тази зона солеността на водата е най-ниска и варира в сравнително широки граници, поради това, че там се вливат най-големите реки. Тази соленост зависи от количеството на вливащата се сладка вода (втока), а хранителната среда зависи пак от този вток.

За тази зона има написани томове изследвания, защото е уникална във всяко едно отношение и ролята и в биоразнообразието и живота в Черно море е съпоставима с този на коралите в световния океан.

Морски течения - общ модел

Ако искаме да стигнем до нещо повече, трябва да намерим отговорите на следните теми и въпроси:

Особености на теченията в Черно море
    От какво зависи режима на теченията в Черно море?
    Причини, пораждащи временни и периодични течения в Черно море
    Причини пораждащи постоянните течения
    Какво е влиянието на подводния релеф на теченията?
    Каква е общата циркулация на водните маси в Черно море?

Като гледам така, няма да стане бързо, но мога да дам следната податка: основното течение край българското крайбрежие (т.н. Румелийско течение) е от север на юг и характерна негова особеност е, че минава далече от брега (някъде по ръба на шелфа в полоса от 50 – 75 мили от брега). Големите рибни пасажи при есенната си миграция следват точно това течение. В годините когато се появява много риба, това течение всъщност приближава необичайно близо до брега и съответно пасажите, като ги прави достъпни за нас. Тази сравнитело необичайна промяна има цикличен характер (около 7-9 г. ???) и зависи много от вертикалната структура на ветровите течения, т.е. преобладаващите през годината ветрове (по-точно тяхната посока, сила и продължителност).

Как става точно това: грубо казано вертикалните брегови течения при определена сила и интезитет могат, образно казано, да придърпат главното течение към брега. Затова опитните рибари внимателно наблюдават посоката и силата на вятъра през цялото лято и есен и накрая казват: "Тази година ще има много риба", или отсичат: "Няма да го бъде" ... Very Happy

ПП. Оказва се, че влияние на стационарните течения оказва и това ... колко студена е била зимата. При много студена зима, водата в северозападната част на морето замръзва на голяма площ (там е и най-ниската му соленост), а тази по на юг не замръзва. В резултат се получава голям температурен градиент, който създава допълнителни течения (предимно по-мощни потоци), кото са достатъчно условие за понякога значителна промяна в скоростта и посоката (по-близко или далече от брега) на стандартните течения.

Сега дали някой може да се сети зимите предшестващи многото риба какви бяха?
    Необичайно студени, нормални или меки?
    През 2012 водата дори в нашето пристанище замръзна на една доста голяма площ.
    noemis

Писане  noemis on Вто Дек 02 2014, 15:05

Няма да стане с научни методи поради липса на достатъчно данни:

Епизодичните ветрове предизвикват значителни отклонения от указаните преобладаващи направления на основните течения. За съжаление количествена характеристика на това явление при ветрове с различни направления и сила по причина на недостатъчни наблюдения е неосъществима.

Но това е интересно, нищо че се знае:

В отделни райони на морето под влияние на различни причини се образуват местни течения, понякога те имат устойчив характер. В западната част на Черно море (това е нашия бряг) те са изразени най-ярко в заливите и бухтите, където са насочени по посока на часовата стрелка при преобладаващо направление на основното течение. При сравнително праволинейните брегове теченията са насочени също така, както и в основния поток. Скоростта на местните течения е обикновено 0,2 – 0,5 възела, а при праволинейните брегове често се наблюдават скорости от 0,5 – 0,6 възела, които само при изнесените в морето носове достигат скоростта на основното течение.

Което обяснява защо посоката на течението между Агалина и Ватерахи е следното: От Ватерахи на запад (към брега), покрай Аркутино (там част от него завихря към устието на Ропотамо и събира не малко риба) и Змийския остров, след това на север успоредно на Дюните и накрая на изток излиза през нос Агалина.

Цитатите за от тази статия: Каква е общата циркулация на водните маси в Черно море?

Единственият практически приложим начин, за който се сещам, е с някакъв датчик опитно да следим с колко се приближава основното течение до брега и когато видим, че се е приближило, да се мятаме на лодките. Това всъщност става с поредица от плаващи шамадури, разположени перпендикулярно (напречно) на брега или по-точно с няколко поредици шамандури. Могат да се разположат например от Ватерахи до Маслен нос със стъпка от 1 км.

Нещо такова:

но доста по-навътре.

Разбира се най-добре става със спътник на стационарна орбита, така ще имаме постоянен мониторинг.

Чакам предложения за финансиране!!!  ха-ха-ха  кинти  НЛО
    noemis

Писане  noemis on Вто Дек 02 2014, 15:53

shturetc написа:....
    Но запазвам лек скепсис,относно твърдението за леко тотаджийския момент с появяването на малки,големи и още по-големи риби по нашето крайбрежие.....
    "Тотаджийският момент" идва от следното: няма как да знаеш кога и къде точно рибите (отделни пасажи) ще започнат да си хвърлят хайвера и няма как да предвидиш какви ще са вятърът, теченията и вълните до момента в който ларвите станат рибки и започнат да се придвижват сами. Представи си, че голяма част от популацията си снесе хайвера на около 20 мили навътре в морето (без значение къде), но след това излезе буря със силен вятър към брега и за три дена изхвърли всичкия хайвер и ларви на пясъка или скалите. Това е напълно възможен сценарий на година без (или с малко) пелангична риба. Разбира се природата е "помислила" за това и размножителния период не е еднократен процес, а продължително във времето събитие, но мисля, че идеята е ясна.
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Вто Дек 02 2014, 17:59

.... много интересно ...

супер

... пропуснал съм да кача улова си , от последните ми два излета :

- не че е толкова важно и кой знае какъв улова , но като ги гледам снимките , вече си мисля , че са от някакъв минал живот ...

Neutral
    Marinero

Брой мнения : 111
    Местожителство : Las Burgas

Писане  Marinero on Вто Дек 02 2014, 18:56

Спомени... спооомении...
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Вто Дек 02 2014, 19:52

Бааааааси, дали щот съм на две ракии, или щот съм малко недоскиФ, ама туй в мивката ми се вижда кът гофуси и мерута.... Shocked
    noemis

Писане  noemis on Вто Дек 02 2014, 22:38

Май вече ще го караме на спомени.
    Най-запомнящия ми риболов тази година ... всъщност бяха два и парадоксалното е, че и при двата не хванах нито една риба.
    Първия беше нощния риболов между Аркутино и Агалина (за съжаление нямам снимки от него), а втория една сутрин пред Несебър.
    От Несебър вече имам снимки - само заради тази гледка си струваше мъките.

shturetc

Брой мнения : 295
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Вто Дек 02 2014, 22:54

Браво ! за постове NrNr.877 и 878 на noemis
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Сря Дек 03 2014, 08:42

Невероятни снимки!!! супер супер супер
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 03 2014, 11:36

Браво ! Браво ! Браво !
    noemis

Писане  noemis on Сря Дек 03 2014, 15:25

За да не стане нещо като монолог, нека да задам една въпрос "гатанка" и като се съберат достатъчно отговори, да дам и научното обяснение на това явление.

Какво става с движението на пасажните риби веднага след като водата в крайбрежната зона е изстинала рязко (понякога за едно денонощие и по-малко) и впоследствие е започнала да възвръща нормалната си за сезона температура?

Няма значение дали това е станало заради студено течение или обилни валежи, както на два пъти вече се случи тази година.

За да няма объркване, под движение на пасажните риби имам предвид дали се приближават или отдалечават от брега.

ПП. Достатъчно е да се направи бърза справка на температурата на водата по дати и да се види какво сме хващали ден-два след като водата е започвала да се нормализира, за да се отговори на въпроса, ама айде ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 03 2014, 20:47

- ела на Моста , да видиш сега , кво става с пасажната риба ...

смях смях смях

- жесток прибой ...жесток ...

Shocked Shocked Shocked

п.с. сори за спама
    noemis

Писане  noemis on Сря Дек 03 2014, 21:08

Каква пасажна риба те гони по това време! Shocked

Май накрая все пак ще се получи монолог, но ще изчакам два-три дена и накрая ще пусна схемите с теченията.
    Защо ли си мислех, че ще е интересно, е, ако не за всички, то поне за повечето пишещи тук?! замислен
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 03 2014, 22:57

- на мен лично ми е супер интересно ...

супер супер супер

... и изобщо е страшно интересно , предполагам и на останалите - всички следим темата със затаен дъх - това , че не се включват други , да не те притеснява .... това което пишеш си е направо за отделна тема , но не се сещам как точно да я кръстя - твоето мнение , какво е Question
    noemis

Писане  noemis on Сря Дек 03 2014, 23:26

Чак пък със затаен дъх ...

Всичко, което изписах последите 1-2 страници се знае от старите рибари, а аз съм се учил от моя старец, мир на праха му (имам предвид дядо ми).
    Единственото, което съм направил е да намеря по-издържано от научна гледна точка обяснение. Звучи малко претенциозно, но не знам как да го нарека по друг начин.

Идеята беше да се включат и други хора с научени или предадени знания за такива закономерности и тънкости в рибарския занаят.
    Със сигурност има доста неща, които не съм чувал или най-малкото по-различни версии на това, което знам и определено ще ми е интересно да прочета за това.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 03 2014, 23:31

... викам утре да направим тема - ако искаш си я направи ти , но измисли как да я кръстим ...
    ... с течение на времето ще се съберат мнения - бас фащам Very Happy
    Fram

Брой мнения : 160
    Местожителство : Велико Търново

Писане  Fram on Чет Дек 04 2014, 09:22

noemis написа:Защо ли си мислех, че ще е интересно, е, ако не за всички, то поне за повечето пишещи тук?

Повечето съфорумци не пишем но не мисли че не четем с интерес. Аз чета всичко, но рядко пиша. Все пак не всеки има дар слово и знания. Продължавай в същия дух, че ми стана много интересно.
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Чет Дек 04 2014, 17:50

chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Чет Дек 04 2014, 18:14

Имаше един див разказ на Хайтов за майстора яхнал направената от него гигантска каца..

йессс     Браво !       надраве
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Дек 04 2014, 18:19

Бравос, Рибаркин!

Браво ! Браво ! Браво !
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 04 2014, 20:17

супер
    JEMiliov

Брой мнения : 124

Писане  JEMiliov on Чет Дек 04 2014, 21:34

супер
    shturetc

Брой мнения : 295
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Сря Дек 17 2014, 19:32

Язък ни,че 90 % (поне) от съфорумците сме морски чеда--баш тая тема да плесенясва и паяжинясва бой Мискини с мискини Wink

След точно една седмица неизлизане от входната врата,минус 5-6 литра ракия и плюс близо пак толкова кила върху и бездруго едрото ми (дЪл да го не назова атлетично Rolling Eyes смях ) тяло вчера рачих да си развея гъзягата до Моста за поп.Мииии времето идеално,морето,гладано на уеб-камерата,спи....Ема и без друго ми стоеше готов в кутийка в хладилника от последното ми излизане от входната врата преди седмица(нейде го бях описвал),кога пИдИраЗите не ме пуснаха на Морска гара,добавих и миналогодишни пилешки сърца с цвят черно-кафяв,открити в дъното на фризера и....'айде на социализация и разходка с такъми в ръце.
    От 16:30 до 20:30 ч. без особени усилия взех кило и половина ,при все,че по думи на колеги Моста бил опасан от мрежи(захитряха Руско,Армандо и останалите бонбони--работят без тапи...човек ще си помисли,че ИАРА-гейовете са тръгнали да им берат мрежите...ЪПсурд-по-скоро да не дразнят окото на рибарите-мостоваци).
    До към 17:30ч работеше,нетипичен за сезона дребосък.После атакува ЙедрУтУ.Аз взех само три лихнара,но и стронгилите бяха дебелаци.Имаше колеги с по-добър резултат от моя.Волтите,пуснати отвесно,практически не работеха!Рибата даваше по-навътре-едно 30-60 метра--туй,ако някой от вас удебели кожата и рече и той да хапне малко прясно попче Wink

наздраве

Ако някой ви каже,че пържено попче не върви с ракия (никви бири,вина и прочие лигочи) не му вЕрвайте!Тамън сега гася скоросмъртницата с платце с още горещ,пържен поп,варени картофки и бЕла ряпа.Ох,котьооооо.... надраве надраве Нека ми е зле надраве надраве надраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 17 2014, 20:37

супер супер супер

.... верно много мрежари в залива , много нещо ...

Neutral

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Съб Сеп 23 2017, 21:13