Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Морски риболов 2014

Share
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Морски риболов 2014

Писане  Ribarina on Съб Ное 22 2014, 19:11

Много странна работа. Кави ли не неща ядат хората. Аз знам че някой видове миди са токсични и както гъбите могат да ти докарат от диария до клизми и болница. Даже мисля че моят съсед се е сблъсквал с това докато експерементираше с разни видове морски дарове събирати на Таласакра. Хубаво се беше осрал ама дали от водораслите или от мидите. Защото на 100 % имаше и такива миди и от тези големите тумбестите дето ги има много по плажа.  Той ги пържеше и ги ядеше със зелените водорасли. Два пъти пробва по различни рецепти и двата пъти беше голям маитап,толкова да сере човек не бях виждал.
    Според Желязко Приморски тези бели миди са сигурен доход поне на 10 лодки . Интересно е че никой до сега не ги е вкусвал.

Последната промяна е направена от Ribarina на Съб Ное 22 2014, 22:24; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Писане  Булти on Съб Ное 22 2014, 19:47

...в Бургас лек мъртвак и прибой ... на Моста само един рибар ....студ ... някой смята ли да влиза утре с лодка Question ....

JimBeam

Брой мнения : 223

Писане  JimBeam on Съб Ное 22 2014, 20:24

Ribarina написа:....,толкова да сере човек не бях виждал.
    .

Е ти по-приятно занимание не си ли намери, че ще го гледаш как и колко сере бой Very Happy
    nikibg

Брой мнения : 132
    Местожителство : БургасЪ

Писане  nikibg on Съб Ное 22 2014, 21:00

JimBeam написа:
    Ribarina написа:....,толкова да сере човек не бях виждал.
    .

Е ти по-приятно занимание не си ли намери, че ще го гледаш как и колко сере  бой Very Happy
    cheers супер
    Ribarina

Писане  Ribarina on Съб Ное 22 2014, 22:23

Ами играехме карти. Пречи на играта и на пиенето
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Ное 22 2014, 22:47

...ха-ха-ха ....

йессс

надраве надраве надраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Ное 28 2014, 18:00

.... днес морето бе хубаво , но за разлика от вчера ,  на Моста фащаха по малко ...една лодка мина и пусна мрежи с километри по протежение на целия бряг , само на 30 метра навътре ...

Shocked

.... че е забранено , то е ясно , но що така наблизо Question ... кво ли ши хванат там ...

scratch scratch scratch
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Ное 28 2014, 18:42

Попчета и кефал
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Ное 28 2014, 19:14

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Ное 28 2014, 19:17

Да следващите два-три месеца попчето се вре в брега ,а от Януари нататък почва и лихмуса да се готви за хайвера,а пък кефалите търсят по топла вода
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Ное 28 2014, 19:21

- Благодаря !!!

ръкостискане
    nikibg

Писане  nikibg on Съб Ное 29 2014, 05:08

Ribarina сподели някой дащно място да подърпаме попчета със семейството от брега моля опело
    Ribarina

Писане  Ribarina on Съб Ное 29 2014, 06:41

Аз ходя на места,на които няма много други хора и понякога са трудно достъпни. Предимно попчета търся от Март до Май НА НЕФТОБАЗАТА сега не знам дали ще има. Рибата там кълве в тетраподите. Последно хванах много попчета с лодката пред Атия,200 метра преди вишката. Ходя и на едно такова като срутено ккейче малко след Базата Атия, завива се към бозата и се продължава по старият път към отманли и гледаш в дясно като видиш път свиваш и не се притеснявай от табелите. Колата се остава и се върви малко. Там си хвърля 10 метра напред с такъм с разположе н ш на 20 см че и повече,стръв рапан и ловиш отбалъции.
    Аз ще ти препоръчвам речният риболов по това време на годината. Може да се пробваш на чостовете преди и след Димчево. Имаше п о следно едэр костус и таранки в изобилие а щеките бонус. Аз ходя и по Грудовска река,но не знам как е сега там
    nikibg

Писане  nikibg on Съб Ное 29 2014, 06:51

Благодаря много.
    наздраве
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Съб Ное 29 2014, 07:25

Ribarina написа: ... Предимно попчета търся от Март до Май НА НЕФТОБАЗАТА сега не знам дали ще има. Рибата там кълве в тетраподите...

12.04.2014 год. Very Happy Very Happy Very Happy

ръкостискане надраве
    nikibg

Писане  nikibg on Съб Ное 29 2014, 07:53

Стига ли се с кола до там? И от къде?
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Съб Ное 29 2014, 08:04

nikibg написа:Стига ли се с кола до там? И от къде?

Колите преди ги оставяхме на паркинга на Яхтеното, сега е невъзможно, рязанката АхДог го е завладял, другият вариант е горе на върха до аварийният (противопожарен ) път за Нефтобазата и оттам по пътеката надолу. Трудно се намира!!!
    Предлагам ти по-лесен вариант - в Сарафово, независимо от новостроящият се пристан, има ли камъни и тетраподи - има и попче, автомобилът е до теб на една ръка разстояние.
    Наслука!
    Риболов на отбалък в Сарафово на 17.11.2012 год.:

ръкостискане
    nikibg

Писане  nikibg on Съб Ное 29 2014, 08:07

Благодаря.Хем ще огледам как върви строителството на пристана.Че най-после да има свестен хелинг около Бургас! Sad
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Нед Ное 30 2014, 15:01

Да си припомним какво предшества изключително риболовната 2012!
    Некои се кълнат, че точно тази буря е причината за обилния риболов същата година.

shturetc

Брой мнения : 295
    Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Нед Ное 30 2014, 18:06

Днес,с готина поморийска компания,реших да открия...и,съответно,да закрия карагьозения си риболов за 2014.
    От 8:00 до 12 без нещо мръзнахме и мятахме чепарета като гламави на Славянка(има проблеми с влизането и със стоенето на кея--трябва да си качен на лодка,инак-аут).В резултат-двама души с по един едър блеч или дребен карагьоз.Останалите,включително и аз-валат Embarassed Според колеги,често риболуващи там,вчера (вчераааNeutral ) е давало добре ,като под "добре" се разбра,че са взели по 5-7 карагьоза на човек.
    Някой не се ли шегуваше,че Булти ни е свъртял само каръци тъдява Suspect За мен това определение важи със сигурност Very Happy
    shturetc

Местожителство : Бургас ...(цитат от Н.Йорданов)...на детството ми болката-на младостта ми дързостта...в(ъв) теб ще свърши "обиколката" на дните ми....и песента!!!

Писане  shturetc on Нед Ное 30 2014, 18:18

noemis написа:
    Да си припомним какво предшества изключително риболовната 2012!
    Некои се кълнат, че точно тази буря е причината за обилния риболов същата година.

Въпросната тежка,февруарска бурунтия бушува...един ден.Познати ми казаха,че на следващия ден след утихване на щорма са събрали по една кофа попардаци и кефали,изхвърлени на бургаския плаж.2012г. бе изключително слаба откъм попчета.
    За сметка на това по-сетне даде обилно сафрид и чернокоп.Ще ми е изключително любопитно да узная връзката между урожая на пасажни риби и бурята,бушувала няколко месеца по-рано scratch
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Дек 01 2014, 07:55

Според мен пасажните риби следват някакъв път и не всяка година пътя им е през нашите води.
    Аз забелязвам цикличност на движението,поне на сафрида и чернокопа.
    Сега имам време и ще се опитам да намеря снимки да покажа какво имам в предвид,че май не ме разбрахте
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Пон Дек 01 2014, 17:08

shturetc, бурята през 2012 помля почти всички по-открити попченски места до около 12-тия метър и е напълно нормално това, което се получи с популацията на попчетата. Много "градинки" бяха засипани с пясък, на други места пък се откриха камъните по дъното и след около година се заселиха доста попчаци ... Няма да забравя как Булти ме беше пратил пред нос Емине на едно много дашно преди това място и как впоследствие се оказа, че всички плочи пред фара и встрани (–+300 м) бяха засипани с пясък до 15-тия метър (на толкова ми се наложи да се гмуркам заради една закачена котва).

Колкото до пасажните риби, Рибарина е прав - пътищата им не винаги минават близо до нашите брегове. Само да напомня, че хайверът на паламуда, лефера и сафрида е от пелангичен тип, т.е. и трите вида риба, когато настъпи времето за хвърляне на хайвера, влизат навътре (5-20 морски мили) и го снасят на повърхността на водата. Минава известно време, през което хайверът, а впоследствие и личинките се носят свободно от теченията и вятъра и едва след оформянето на рибките, те предприемат миграция към брега за изхранване (само малките на паламуда правят изключение, а сафрида при размножаването си се пръска на малки групи). Къде има най-големи струпвания на хайвер и личинки и близо до кои брегове ще ги закарат вятъра и теченията докато станат малки рибки, е в голяма степен божа работа. Понякога това става пред нашите брегове и цяло лято и есен в плиткото е пълно с граца или чернокоп (малките на паламуда не идват към брега). Тази година например нямахме "бръснарски ножчета" в плиткача, но есента пасажите от едър чернокоп не бяха малко, което означава, че основния хайвер е бил вероятно някъде по на север.

Относно количеството на популацията - и трите вида риба са особено уязвими в първоя си стадий на развитие – личинки. Тогава те се хранят основно със зоопланктон, носят се по повърхността на водата и не могат да бягат от най-малкия хищник, който има уста и опашка. За колко време лечинките ще се превърнат в малки рибки и ще увеличат шансовете си за оцеляване, зависи изцяло от хранителната среда, т.е колкото повече зоопланктон (това не е фитопланктон!!!), толкова по-къс първи стадий и съответно толкова по-голяма годишна популация. Естествено преди да пораснат достатъчно, малките рибки също са уязвими, но това вече е в пъти по-малко (групирането в пасажи намаля значително рисковете).

Ето сега какво е обяснението за многото риба след голямата буря през 2012 г.
    Съвсем сбито: големите и дълбоки вълни са изкарали много от хранителни вещества за фитопланктона (от дъното до повърхността, т.н. минерална супа), който е храна на зоопланктона. През 2012 има бум в популацията на планктона като цяло и този бум не е бил ограничен предимно в крайбрежните зони, както става обикновено. Като бонус се случи така, че същата година и чернокопа и сафрида си хвърлиха хайвера около нашите брегове (ако си спомняте в плиткото буквално вреше от дребен чернокоп).

Мисля, че от тук нататък всеки може да направи връзката.

ПП. Това е една от възможните причини, която има най-смислено и логично обяснение. Другите версии не са толкова конкретни и достоверни (забрана за мрежи в Босфора и около него; нови, по-малки квоти наложени от Турция на техните рибари и пр.)
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Дек 01 2014, 17:31

супер супер супер

- много добре обосновано .....

... днес при поредната си разходка , забелязахме че вече се извършват довършителни , ремонтни дейности в района на отварянето на Пристанището - на входа ще има котва и пилон с три знамена .....

cheers cheers cheers

.... аз всеки ден си прая такъми за там ....

смях
    shturetc

Писане  shturetc on Пон Дек 01 2014, 18:33

Да,логично звучи написаното от колегата noemis. замислен
    Но запазвам лек скепсис,относно твърдението за леко тотаджийския момент с появяването на малки,големи и още по-големи риби по нашето крайбрежиеRolling Eyes Старите рибари говореха за цикличност от 7 години(не казвам,че е вярно!?).В последните 15-ина години,обаче,забелязах именно такава--изключително силните 1998,2005 и 2012 години...откъм всякакви пасажни риби.Разбира се,тазгодишният доста добър чернокопен урожай е извън въпросната цикличност,ама...паламудите и сафридите бяха кът.За зарганите не ми се и говори въххх
    Затова повече ми се върти в главата идеята за постепенно възстановяване на популациите от дребни риби,по-долу в хранителната верига от големите хищници и,след определен период от време(да речем-7 години),вълнА от върховни хищници,която връща "в първи клас" хамсии,уви,атерини и прочие дребосък.И така до следващото и до по-следващото и т.н. завъртане на цикъла!?
    Все пак съм длъжен да подчертая,че за разлика от noemis,аз говоря чисто хипотетично и нямам научна обосновка на съжденията си Very Happy наздраве

Булти,ако ходенето до част от 1-во км на Порта(има-няма 100-ина метра) го считаш за отваряне на пристанището Rolling Eyes Wink Разбери,всичко е пиар и рязане на лентички.Аз не съм забравил за какво ни лъгаха допреди година-две--а именно,че свободни за достъп (и риболов) за бургазлии ще са 1,2,3 и 4-то корабни места,а след построяването на сарафовското пристанище,яхтеното от Бургас се мести там и достъпа ни ще е чак до големия фар.Нъцки.
    Не зная дали примера ми ще е удачен,ама...туй все едно да ти обещая хиляда(хиляда) лева,накрая да ти дам все пак 1(един) и ти да си щастлив и да си доволен от мен Wink

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Чет Сеп 21 2017, 22:19