Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Ремонт на лодки

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Ремонт на лодки

Писане  Булти on Нед Мар 16 2014, 10:57

Отварям тази тема , по скоро да споделя личния си опит , но с уговорката , че не съм светило в тази област  Very Happy  ....по нататък , ако се включат и други , би било чудесно  cheers ... 

Лепилото ,  което аз използвам се нарича : " Течна гума " :

- открих го преди 3 , 4 години в Метро , после изчезна от там , после се появи  в Баумакс , после изчезна и оттам и ...намирането му става все по трудно и трудно - предполагам , една от причините е в колегите , които ремонтират лодки професионално  Very Happy , понякога споделянето в Мрежата има и своите отрицателни страни  Wink ...

Аз лично съм много доволен от това лепило . На снимката по долу , ще го видите нанесено по резка на дъното на лодката ми - директно от тубата - върху лодката и нищо повече - без никакакви допълнителни материали ( от рода на кръпки и т.н )  и приспособления . Нанесения слой е еластичен и пази участъка на дъното от  нови наранявания - демек един вид , своеобразен грайфер :

Булти
    Admin

Re: Ремонт на лодки

Писане  Булти on Нед Мар 16 2014, 11:13

Нанесения слой на снимката е от преди най малко 3 години . Тогава бях решил само да експериментирам и дори не си играх да заглаждам после ръбове и издатините по него . По принцип заглаждането е най лесно да се направи , след изсъхването на слоя с помощта на шкурка или нещо друго - тука вече имат думата майсторите . Заглаждането не е задължително , но е желателно , и то не толкова от естетична гледка точка , колкото с цел , после да не губим от скороста . Аз и без тва съм си костенурка в Морето  Very Happy  и не бързам за никъде  Exclamation  , така че тоя процес го пропуснах ...мързела също изигра своята роля ...

Доколкото може да се види от снимката , нанесения слой лепило не е мръднал - устойчив е както на морска вода , така и на механични въздействия - стоят си всички  " възвишения " и  "падинки " по лепилото , така както ги бях оставил преди 3 , 4  години  Shocked  , а мойто кораб съм го суркал яко  по скали и пясък , къде ли не  Twisted Evil ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Мар 16 2014, 11:46

...как по точно лепя :
    - избирам си участък от дъното , дето е оле мале  Very Happy  , грабвам парче шкурка и почвам да го драскам , шкурка има и в комлекта с лепилото  Exclamation . С парцал избърсвам от прахоляка , боклука и мърсотията . После взимам друг ,  чист парцал и с една " пръскалка " за миене на прозорци , акуратно почиствам участъка . Операцията се нарича : " обезмасляване " . Не я пропускам , щото  мойто лоТка , за 7 години ( точно на днешната дата , преди седем години , си купих тая ми лодка  Very Happy  - съвпадение  What a Face  )  да съм я мил със сладка вода най много десетина пъти  Very Happy  . Морската вода е мазна , дори и да е суха после повърхноста , лепилото няма да хване добре . Обезмасляването може да се изърши и със спирт или водка , но тогава не е сигурно дали ще завършим , операцията по лепеннето до успешен край   смях , ся се сещам , че  обърнатото дъно на лодката е удобно и  за поставяне на чинии с мезета   йедене ...

...два обработени участъка , преди нанасяне на самото лепило :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Мар 16 2014, 11:57

...спирта съхне и по бавно от препарата за прозорци . Пиша това , защото е важно , непосредствено преди лепене , повърхността да е идеално суха . После зимаме тубата и почваме да си  мацаме лодката  смях  :

...тука се виждат новите и старите участъци обработени с лепило :

.....аре не остана .....

skuter
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Нед Мар 16 2014, 14:15

Ти кажи откъде да си вземем това лепило, че без тази важна информация язък за ноу хауто дето го пускаш!  подшушвам

ПП. Това ли е?

Лепило Bison течна гума

Висококачествена прозрачна паста за ремонт, защита и водоустойчивост на 1001 предмета.
    Притежава здравина, устойчивост на /морска/ вода, дълготрайност, гъвкавост и запълва дупки.
    Устойчива на химикали, температури от -40о до +120оС и атмосферни влияния.

Приложение:

Залепва, уплътнява, запълва: гума, кожа, текстил, неопрен, пластмаса, дърво, метал и керамика. Специално предназначена за ремонт на шевове и отвори: /спортни/ обувки /подметки/, ботуши, надуваеми предмети /лодки/, палатки, водолазни костюми и екипировка, дъждобрани и т.н.

Не е подходяща за детайли от полипропилен и полиетилен.

Начин на употреба:

Обработете с шкурка.
    Повърхностите трябва да бъдат чисти, сухи, без прах и мазнини.
    Да се нанесе равномерен слой /минимум 2мм/.

Ремонт на обувки/гумени лодки:

Покриите повърхността с тънък слой /максимум 1мм/, разположете полиестерната кръпка /минимална ширина 2,5 см/ в пастата с помоща на и я притиснете.
    Нанесете слой от пастата върху полиестерната кръпка и зоната около нея.
    Време за полимеризация 48 часа.
    Отстранете свежите петна везабавно с ацетон.

Важно: Не използвайте при температура под +5оС.
    Минимален срок на съхранение преди отваряне 24 месеца.
    Опаковка: 50мл.

Видях и още едно, значително по-евтино лепило на Бизон:

БИЗОН КИТ КОНТАКТНО ЛЕПИЛО 650мл (16 лв)

Суперздраво универсално неопреново лепило за ламинати, кантове, дъски, фурнир, каучук, кожа, изкуствена кожа, линолеум, корк и пластмаси, както към себе си, така и за дърво, талашит, бетон, плочи, тухли и метали.

Приложение:

Материалите трябва да бъдат сухи, чисти, без мазни петна по тях. Нанася се равномерен слой от лепилото върху двата материала, които ще се лепят. Върху порьозните материали се нанася втори слой, след изсъхването на първия. Оставя се да изсъхне 10-30 минути (лепилото трябва да бъде гъсто и лепкаво). Напасват се двете повърхности и се съединяват. Притиска се силно с помощта на гумен чук или валяк. Повърхност, която може да покрие - 400-500мл./кв.м.

Температурна устойчивост: от - 20ºС до +120ºС
    Лепилото не е подходящо за полистиролна пяна.
    Да се съхранява на тъмно, сухо и прохладно място.
    Съдържа тулуол. Дразни кожата и очите.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Мар 16 2014, 15:21

...горното лепило е да  Very Happy ...последно го бях видял в една железария в махалата - намира се на улица Велико Търново , до магазин Перла . Бях купил последното . След време пак ми затрябва и си го поръчах в същия магазин . Доставиха ми го след 3 , 4 дни  cheers , без да ми искат капаро . Жената дето върти търговията там , ми е позната . Ако си навитак , мини към къщи и ще отидем заедно в магазина ...
    JEMiliov

Брой мнения : 124

Писане  JEMiliov on Чет Май 07 2015, 22:25

Аз днес се заех с ремонта на лодката. Целта на ремонта, е премахване на част от кила за да не прави завихряне на водата и двигателя дя тегли вода по-добре  Idea  Малко фотоси Very Happy

sea_dragon
    Admin

Брой мнения : 391
    Местожителство : Burgas

Писане  sea_dragon on Пет Май 08 2015, 00:44

супер ycnex
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Пет Май 08 2015, 22:23

sea_dragon написа:супер  ycnex
    Благодаря! наздраве
    Днес я позачистих от смолата и живот и здраве в неделя ще я пробваме във морето да видим до къде сме с ремонта Very Happy
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Съб Май 30 2015, 21:42

Днес завърших кила (от ремонт с полиестерна смола) и смених доста поп нитове по корпуса, който бяха корозирали от солената вода. Кила остана да го изшлайфам с шкурка за да му придам "търговски" вид Very Happy . Докато съхнеше смолата започнах и да свалям и старата боя Wink

Последната промяна е направена от JEMiliov на Пон Юни 15 2015, 20:03; мнението е било променяно общо 1 път

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Съб Май 30 2015, 22:59

Според мен,това което си направил е грешка,премахването на част от кила ще повлияе на стабилността на лодката,както и на здравината.
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Нед Май 31 2015, 00:09

Наложи се след консултация със много хора вещи в занаята. Ремонта го извършихме качествено, дори мисля че се престарахме, но аз искам всичко да е коректно изпълнено. Кила го намалихме защото краят му е близко до редуктора на двигателя и прави завихряне на водата. Сега е спрямо изискванията че и малко отгоре ... да се застраховам аз Very Happy
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Нед Юли 12 2015, 22:09

Вече е с нова премяна Very Happy

Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пон Юли 13 2015, 09:00

Браво, станала е е страхотна йессс
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Пон Юли 13 2015, 12:56

Jorestes написа:Браво, станала е е страхотна йессс
    Благодаря, старя се! на кафе
    didodi

Брой мнения : 36

Писане  didodi on Чет Май 05 2016, 22:44

Това е коритото когато го купихме.Един старозагорски тарикат го беше внесъл от Гърция.6 месеца е гледах докато накрая разбах че каквото и да гледам друго корито не може да ми хване окото.

Отидохме,видяхме е,пробвахме е в яз.Копринка(беше адски студ 23.11.2014),направихме пазарлъка,боядисахме колесара син на центъра на с.Енина,понеже документите за колесар които намерих да е докараме бяха за син и давай газ за Бургас.
    Не ни хареса че мързеливия грък е беше боядисал с алкидна боя и без много да му мислим с брат ми е метнахме да е търкаме.От там излязоха 3 слоя боя докато стигнем до гелкоата.

И тъкмо решихме че сме свършили мръсната работа,брат ми забеляза че в транеца няма нищо.Всичко беше изгнило поради факта че на корито бяха сменяни 2-3 мотора.Всеки дупчил отзад, но никой не запушвал и от морската вода шперплата беше станал на прах.Мислехме че само с рязане на транеца от вътре бързо ще се оправим.Да ама Не.

Мислихме,мислихме, консултирахме се с 2 маистори и накрая го измислихме.Нямаше начин....

И вече имахме 2 лодки Very Happy  Twisted Evil skuter skuter йеее

Новия транец стана за мотор над 100 к.с. 2 пласта гетинакс+1 водоустойчив шперплат,всичко хванто здраво с PU40 полиуретаново лепило към корпуса

Почнахме по малко да боядисваме,да търкаме горната палуба и се видя лъч светлина в края на тунела.

Тук вече събираме

Извикахме майстор да довърши транеца

Слагането на шина неръждавейка на кила за повече сигурност по камъните

Поставянето на рубката.Много полезно нещо,пази страхотно от вятър и вода.На много хора им е смешна и ни пукнаха от бъзик,но гърка не е бил глупав като е слагал.

Поставянето на двигателя

И крайния резултат

Ремонта отне точно 9 месеца благодарение на брат ми който свърши 95% от работата иначе сигурно още щеше да е на дока.На 15.08.2015 правихме изпитанията.С двамата вдига 40 км.ч. на почти пълна газ.Бързо излиза на глисаж даже и с трима.
    Е това е историята на нашата лодка и ремонта и.

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Пет Май 06 2016, 00:02

Лодката е идеална, бях е видял в Илия Бояджиев и ми направи впечатление именно рубката. Там Фильо брадата правеше едно поморийско корито. Много успешни излети ви пожелавам . Като съвет мога да ти кажа да си вземеш по голяма плаваща котва, защото може да те сваля много бързо на чепаре заради рупката
    didodi

Брой мнения : 36

Писане  didodi on Пет Май 06 2016, 07:30

Честно да ти кажа въпреки рубката не ни сваля с много по-голяма скорост макар че сме с по-голяма паруснос.Вървим колкото другите лодки.
    JEMiliov

Писане  JEMiliov on Сря Окт 12 2016, 21:32

Браво, лодката сте я направили много добре йессс

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пет Ное 24 2017, 11:11