Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Чепарета за сафрид, чернокоп , карагьоз , хамсия и паламуд .

Share
    germanov.1974

Брой мнения : 48
    Местожителство : гр Бургас

Чепарета за сафрид, чернокоп , карагьоз , хамсия и паламуд .

Писане  germanov.1974 on Вто Фев 04 2014, 20:06

Здравейте, колеги! Първо да се представя Very Happy 
    Моето име е Николай Германов и изключително ще ми е приятно да общувам с вас в този форум! Малко ми беше трудно с регистрацията, но всичко си дойде на мястото. Реших да пусна една тема относно чепаретата и да споделя с вас това което правя, ако съществува такава тема моля да ме извините, ще се коригирам. Пожелавам на всички колеги много здраве и незабравими мигове в риболова! Ще се опитам да кача някой снимки, но дали ще се получи Very Happy

Разработвам нови модели чепарета, когато ги завърша ще бъдат споделени с вас. Поздрави!

.......

Брой мнения : 427
    Местожителство : .........

Re: Чепарета за сафрид, чернокоп , карагьоз , хамсия и паламуд .

Писане  ....... on Вто Фев 04 2014, 20:32

Добре дошъл, уважаеми г-н Германов!  Very Happy 

Чувствам се длъжен аз да Ви посрещна, защото Негово Величество Админът го няма в момента, а аз се оказвам наоколо, докато влизате Very Happy 
    Настанете се удобно и се чувствайте свободно.  Можете да се разходите из всички теми без ограничения, като е желателно задълбочено да изучите тези, написани от Булти, да пребъдат и името Му и Форумът Му ! Даже е задължително да го направите! Very Happy  Very Happy  
     Казаха, че ще го изпишат  ......ъъъ...
    Ще може да се насладите на присъствието и участието на Негово Благородие след 4-5 дни. Дотогава - ще се радваме ако можем ние да сме Ви полезни.  Very Happy
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Вто Фев 04 2014, 20:40

flippo написа:Добре дошъл, уважаеми г-н Германов!  Very Happy 

Чувствам се длъжен аз да Ви посрещна, защото Негово Величество Админът го няма в момента, а аз се оказвам наоколо, докато влизате Very Happy 
    Настанете се удобно и се чувствайте свободно.  Можете да се разходите из всички теми без ограничения, като е желателно задълбочено да изучите тези, написани от Булти, да пребъдат и името Му и Форумът Му ! Даже е задължително да го направите! Very Happy  Very Happy  
     Казаха, че ще го изпишат  ......ъъъ...
    Ще може да се насладите на присъствието и участието на Негово Благородие след 4-5 дни. Дотогава - ще се радваме ако можем ние да сме Ви полезни.  Very Happy
    - Да, днес се видяхме с негово Височество и разбрах, че ще отсъства няколко дни.
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Вто Фев 04 2014, 20:53

Това от мен за сега  наздраве Very Happy 
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Вто Фев 04 2014, 21:05

Добре дошъл, колега! черпи 
    Невероятни чепарета, йессс 

germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Вто Фев 04 2014, 21:10

Jorestes написа:Добре дошъл, колега! черпи 
    Невероятни чепарета, йессс 

Благодарско за добрите думи братле!
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Вто Фев 04 2014, 21:21

-А, ето какъв берекет ме споходи миналата година на 30.11. и 01.12.2013 г.

germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Сря Фев 05 2014, 09:33

Стига толкова, че малко се отплеснах. Very Happy  Поздрави аверчета! Чиърз
    Моля и други колеги да споделят своите изобретения, при мен скрито-покрито няма.
    Jorestes

Писане  Jorestes on Сря Фев 05 2014, 10:03

Просто са Жестоки!!! ръкостискане 

Поздравления, колега надраве  надраве  надраве 
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Сря Фев 05 2014, 15:15

Добре дошъл и от мен!
    Много си си играл, но малко хора разбират удоволствието от това сам да си правиш чепаретата и да експериментираш постоянно.  наздраве 

За да е пълна информацията, можеш ли да напишеш и с какъв номер кукички ги правиш?
    Нпример моите ги надписвам така: N6/0,20/0,25/25бр. - тук N6 е номерът на кукичката, 0,20 бидема, 0,25 майката, а 25бр. е броят на кукичките в чепарето.

Едто една идея, която мисля да пробвам тази година:
    В момента са пуснали едни холограмни лакове за нокти - когато се нанесе лакът върху някаква повърхност, под различен ъгъл блести с всички цветове на дъгата (включително и в UV спектъра). Естетствено с дълбочината ще се губи ефекта в червената и зелената част на спектъра, но късовълновият си остава.

Изрязваме си подходяща като дължина и ширина лентичка от обикновен, прозрачен, не много дебел найлон (найлонът не трябва да се разтваря от разредител!!!) и връзваме на кукичката като за нормално чепаре. Намазваме с лак само от едната страна и след като изсъхне можем с черен лак или перманеннтен черен маркер да прокараме една тънка черта надлъжно по ръба на лентичката.

Предимството на такова чепаре е, че вече не би трябвало да ни притеснява въпросът дали сме избрали подходящия цвят за сезона и/или деня.

Това поне на теория, практиката ще покаже дали съм бил прав!
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Сря Фев 05 2014, 16:21

Също като чепаретата на бат ви Куинс: Very Happy Very Happy Very Happy

6/0,16/0,21/10 Трабуко

8/0,16/0,21/13 Трабуко

Имам и други ама мъ е срам да ги показвам, едни такива рощави, не са за пред хората, като например:

2/0,20/0,25/8 Трабуко

Бъдете здрави!

germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Сря Фев 05 2014, 16:29

За сафридено чепаре по-голяма кука от N:8 аз не използвам, до N:11 включително, минимално. Дебелина на бидем:
    -ф.0,15мм до 0,18мм., Флоро-карбон: DUEL, Berkley-trilene, Sunline, Lazer-SS-HD 100% fluorocarbon. Майка: ф. 0,20 до 0,22мм. Пак ФК
    За чернокоп: N:6,5,4,3, като на тези куки прибавям шлаух прозрачен, вижда се на снимките. При гъста риба работя и с Ювела- 19 серия дълго рамо. Дебелина на бидем от 0,24мм до 0,28мм., а майката е от 0,28 до 0,30мм. от същите Флуорокарбони. Относно лаковете, не използвам марки, хареса ли ми нещо вземам и експериментирам. Основно си ползвам сигналната боя и съм си супер доволен.
    Дължина на бидем сафрид: от бряг 5см. разстояние между двете куки 20см. от лодка- 7см. разтояние пак 20см.
    Дължина на бидем чернокоп за лодка: от 8см. до 10см. разстояние между куките 25см. Това е моят начин и моето мнение. Поздрави! Very Happy

п.п Куките които използвам са Ювела и Маруто.
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Сря Фев 05 2014, 16:47

kuins написа:Също като чепаретата на бат ви Куинс: Very Happy Very Happy Very Happy

6/0,16/0,21/10 Трабуко

8/0,16/0,21/13 Трабуко

Имам и други ама мъ е срам да ги показвам, едни такива рощави, не са за пред хората, като например:

2/0,20/0,25/8 Трабуко

Бъдете здрави!

Братче що да те е срам да ги покажеш? Тук тази тема е отворена, всеки да сподели това което умее и каквото може. Не сме на модно ревю, тука всеки може да се поучи от другия и да направи това което не е успял. Аз след всеки риболов си правя заключения на какъв цвят е вземала по добре рибата, къде съм сбъркал и прочие, но подчертавам, че това е мое мнение. Не се правя на голяма работа има хора от които съм научил доста неща! Ванката-Дядо Иван от Каварна, Митака-Добрия от Варна. Само харни аверчета да сте живи и здрави! Поздрави на всички! Very Happy 
    kuins

Писане  kuins on Сря Фев 05 2014, 18:11

Прав си, приятелю, че човек се учи и от грешките, чепарето е най.важното от монтажа за тези риби, но има и други фактори, които влияят на успеха - да има риба/ най-важното,подходящо време, масата на оловото/тежеста/, начина на водене на такъма и не на последно място - кунки, братче.
    По този случай ще разкажа една случка, която съм обещал на уважаемия Жорес.
    Далечната 1968 год.
    Бат ви Куинс е старо куче трета година матрос - хидроаустик / ст.2 ст./на МПК-32 - Малък противолодъчен кораб.
    Мисля, че беше по време на Пражката пролет и ние сме на 15 дневен дозор на подветрената страна на н. Калиакра.
    Осигурявахме баржите с кашици, които по Дунава осъществяваха "братска помощ" на заблудения тогава чехословашки народ.
    Всички запаси от цигари бяха свършили, трюмовете изчистени от фасовете и нямаме никаква работа, освен да лъскаме бастуните.
    Мичман Джоров, старо морско куче от Созопол, беше приятел на татко /Бог да го прости/ и умееше да нюха, кога има риба.
    Един ден ми вика:
    "Ти,салаго, имаш ли някакви въдици?"
    "Имам, защо питаш?"
    "Да знаеш, че има риба - сафридец."
    "Ами ком Васко?- демек Командира, питам аз."
    "Остави го на мене, ти направи чепарето."
    Бях взел от запасите на татко доста куки и месини, но предимно шаранжийски и попченски, страшно ръждясали.
    Проблемът беше в перушината, дотогава съм правил от гърдите на ишилите, които баща ми трепеше и ни изхранваше в кв"Акациите".
    По едно време ми хрумна гениална идея.
    Ние спяхме в кубриците на кораба, на койките имаше застлан дюшек, пълен с коркови стърготини за спасителна жилетка и възглавници, пълни с птичи пух и перушина.
    Вземам ножа и поря възглавницата на радиометриста, с който спяхме в един кубрик  и наистина отвътре се показват едни шарени пера от петел, не ви е работа.
    Пълня аз една кисийка с перушина / за сведение моряшките форми НЯМАТ джобове- холандска им работа/ и  слизам долу в моята светая-светих- хидроакустичната рубка, която е в най.долната част на кораба, там където е радио техниниката и меча с яйцето.
    В това яйце е поместена приемо-предавателната антена на станцията, самият меч е с масивна яйцевидна форма и е дълъг около 2-3 метра, той се прибира при походно положение и се спуска при поиск/търсене/ на подводна подка.
    Там никой нямаше допуск, освен командния състав и аз, като старо куче, можех да се усамотявам там.
    Под един от плитовете бях скатал инвентара и след 1-2 часа бях готов .
    Чепарето беше готово - куки № 4/ ръждясъл норвежки "Мустад"/ 15-16 бр., бидем-майка
    Ф 0,30мм., бяла, каквато имаше в торбата месина, перо - червен петел, боядисано на края със сюрек/ оловен миниум/ и най- долу една гайка, бая голяма, от машинното.
    Основното беше 0,80, навито на една голяма коркова тапа.
    Оставаше да пробваме.
    Надвечер със щурманският електрик, бургаският художник Вл. Мен., мой набор, се скатаваме отпред на носа, където са РБУ-тата /реактивни бомбени установки/, там най-трудно ще ни забележат.
    Пускам аз устройството, дълбочина 25-30 м. и - о, чудеса!!, започна да се товари.
    От 15 куки - 10, 12 сафрида, верно пролетен, но доста едър.
    Владко бяга в камбуза и мъкне една доста голяма бака от алпака.
    Вечерта целият кораб ухае на пекан на плитовете в камбуза сафрид.
    По едно време гледам Ком. Васко ме наблюдава от ходова рубка и тънко, тънко се усмихва.
    Бях забелязал преди това, че боцман Джоров изнесе от камбуза две захлюпени една върку друга тарелки , пак от алпака, към Командирска рубка.
    Такива ми ти работи, важното е да има риба и да си на точното място.
    Такъмът има значение, когато рибата е кът и е пръсната,но не винаги е най-важното.
    Бъдете здрави и сори, ако съм спамил темата,  пък и се възползвам, че Него го няма, знаете, когато котката почива, мишките пируват. наздраве наздраве наздраве
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Сря Фев 05 2014, 19:37

Напълно вярно!
    Повечето тук все още помним времената когато се хващаше сафрид само на голи куки - след един час активен риболов перушина по куките вече няма, но и време за смяна също няма, а продължаваме да вадим пълни чепарета. И така до вечерта. Стоте килограма данък за държавата ги вадехме за ден и половина и после ... сега за малко сафрид се налага да правим какви ли не експерименти и буквално "произведения на изкуството", а и сонар си трябва ...  Crying or Very sad 
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Чет Фев 06 2014, 01:59

Добре дошъл, Германов! ръкостискане 

Аз от чепарета не разбирам, ама като гледам ювелирната ти изработка изпитвам естетическа наслада. Даже си мисля, че решихме проблема с подаръците за 8-ми март на жените, наиш как ще грейнат, ако им закачим на ушичките по един чифт обички, от твоите произведения. смях 
    Jorestes

Писане  Jorestes on Чет Фев 06 2014, 08:34

Много Благодаря за интересната история и риболовните техники приятелю kuins ръкостискане !!!

черпи надраве надраве надраве
    kuins

Писане  kuins on Чет Фев 06 2014, 08:37

Бъди здрав и да напраиш днеска много кинти , че да почерпиш кога са видим! ръкостискане 
    kuins

Писане  kuins on Пет Фев 07 2014, 10:50

Здравейте, приятели! Very Happy 
    В опит да се опитам и аз да бъда малко полезен за колегите риболовци във Форума, предлагам на Вашето внимание две чепарета, които съм закупил от Гречко и вчера изрових от "онази" кутия.
    Първото е за улов на скумрия, или за малки тунакита от лодка.
    Основното влакно е дебело с Ф 0,50 мм.
    Бидемите - с дължина 8 см. и дебелина на влакното Ф - 0,30 мм.
    Куки 6 бр. № 1 със странна , крива форма, не си спомням вече тип "лимеринк" ли беше или "кирби", но това няма значение, важното е че е солидна кука.
    Перушина - бяла, от непозната птица, нежна и пухкава, доста "разрошена", в мястото на връзване е нанизан червен силиконов шлаух с Ф-3 мм. и дължина 1 см. На бидема е нанизано и едно червено топче.
    Месината е бяла, прозрачна.
    Разстояние между куките 30 см.
    Разстояние между най-долната кука и тежестта - 15 см.
    Разстояние между най-горната кука и вирбела - 45 см.
    Дори и събрано на куп, чепарето не се гелпи:

Кука в близък план:

Чепарето в събран вид, това не е оригиналната катушка, само тя струва 1,2 Е., за чепарето не си спомнян, но не-повече от 3 Е.:

Второто чепаре е със силиконови скариди.
    Мисля, че е за по дребни хищници, едър сафрид и маврика, пак от лодка, не съм ги пробвал и двете.
    Чепарето е с 5 куки № 2, пак с онази странна форма, солидни и здрави.
    Основно влакно (майка) е с Ф-0,40, а бидемите с Ф- 0,30 мм.
    Скаридите са силиконови, бели, с черни очички и мустаци, цвят електрик. Скаридите са със среден размер (около 2 см.), нанизани от опашната част към главата. На бидема е нанизано зелено, флуорисциращо топче.
    Разстояние между най-долната кука и тежестта - 20 см.
    Разстояние между най-горната кука и вирбела - 50 см.
    Снимка на чепарето на черен фон:

И на фона на плота:

Надявам се да съм бил поне малко полезен за хората, които обичат да експериментират и да са двойно удовлетворени - уловена риба със собствените си ръце, посредством такъм, саморъчно направен.
    Бъдете здрави, пък може и някой да почерпи на някоя предстояща среща .
     наздраве  наздраве  наздраве  надраве  надраве  надраве  Чиърз  Чиърз  Чиърз 

Jorestes

Писане  Jorestes on Пет Фев 07 2014, 11:13

Красота........... надраве надраве надраве 
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Съб Фев 08 2014, 15:24

Чиърз 
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Съб Фев 08 2014, 20:54

Добре дошъл , приятелю  Германов ! 

...невероятен си ...

супер  супер  супер  супер  супер 

...пичове , благодарско за страхотната тема , дето сте я спретнали , докато ме няма ....

ръкостискане
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Пет Фев 14 2014, 23:32

Чиърз 
    germanov.1974

Писане  germanov.1974 on Нед Фев 16 2014, 21:41

Една супер фина и лека кука Very Happy skuter

Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пон Фев 17 2014, 10:59

йессс

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Сеп 26 2017, 06:43