Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Улов на платерина и кефал от морския бряг

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Re: Улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  kuins on Съб Авг 23 2014, 18:20

chpetrov написа:[center]

.

sensei kuins, прекрасно фокусирано ръкостискане

Благодаря, приятелю chpetrov!
    Дяволското изкушение беше голямо и не можах да устоя на съблазънта.
    Горе искаше само едно подръпване на фльонгата, а долу всичко си беше паднало.
     скок 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Съб Авг 23 2014, 18:52

kuins написа:
    ...Горе искаше само едно подръпване на фльонгата, а долу всичко си  беше паднало ...[/quote]

йессс

... със зъби, приятелю kuins, със зъби, защото ръцете ще бъдат доста заети ...

Чиърз
    Marinero

Брой мнения : 111
    Местожителство : Las Burgas

Писане  Marinero on Съб Авг 23 2014, 20:25

- А после : - Плувай плувай това дето ти мърда отзад не е рибка.
    kuins

Писане  kuins on Съб Авг 23 2014, 21:07

18 +

Още няма 23:00, а вие развихрихте въображението.
    Но в случая всичко е ясно, очите се плашат, но ръцете знаят какво да правят.

Чиърз 
    kuins

Писане  kuins on Нед Авг 24 2014, 08:15

Fram написа:
    Ще ме извинявате за глупавия въпрос, който ще задам, но по какво се различават кефал, платерина и илария? Embarassed

Продължавам с отговора на въпроса на колегата Fram.
    Мисля, че някъде съм я развил темата по-обстойно.
    Платерината се отличава от кефала със сравнително по-малката си и заострена глава.
    Но главният, отличителен белег е златисто-жълтото петно в/у хрилния капак.
    Има няколко подвида платерини, като основните са пясъчната и скалната.
    Платерината (пачурата по Варненско) достига до 2-3 кг. тегло и е най-разпространения за улов вид от морския бряг от кефаловите риби.
    Иларията се отличава от останалите кефалови с по-дребното си тяло - до 20-25 см. дължина , и липса на характерното за платерините жълто петно. Движи се в повърхностните слойове на водата и "обира" всички нечистотии. Дребната илария - до 6-7 см. в Бургаско наричаме пачурия и за нищо, освен за храна на котките, не става.
    От морският бряг, от хидротехническите съоръжения -кейове, буни, скали и др.,на блатен червей, със специален такъм на дъно, или на бомбарда, търсете платерината, а ако се закачи някой кефал, удоволствието ще бъде пълно.
    Наслука и бъдете здрави! ръкостискане 

vladtina

Брой мнения : 20
    Местожителство : Варна

Писане  vladtina on Нед Авг 24 2014, 22:15

Здравейте
    И аз да се намеся тук в шамарите  Very Happy  Не съм кореняк варненец, но тук варненци тази малката илария я наричат
    ''боклуджа'' и си я хващат и си я слагат в кофичките след това обясняват как се мариновала и ставала страшна
    компания на съответната спиртна напитка.
    Или втори вариант че като се препържи със царевично брашно става бонбон,като аз лично съм ял и съвсем не е лоша
    малка малка,колко да е малка рибата говоря накъде за колкото 20 сантиметрови
    kuins

Писане  kuins on Пон Авг 25 2014, 09:02

vladtina написа:Здравейте
    ...И аз да се намеся тук в шамарите  Very Happy...
      ...малка малка,колко да е малка рибата говоря накъде за колкото 20 сантиметрови

Уважаеми приятелю vladtina,
    Ако сте забелязал, в този Форум на първо място е толерантността, и всеки има право да сподели своя опит, мнение, данни, че и понякога лични вълнения. Very Happy 
    Това, че някои са по-активни означава, че имат прекалено свободно време да го правят, в което няма нищо лошо. Важното е да се забавляваме.
    Колкото до вкусовите качества на иларията, аз изобщо не ги оспорвам, става въпрос за риби 20-25 см. и наистина са прекрасно мезе за всичко, що се пие (без водата, естествено). наздраве 
    В по-горният пост аз визирам съвсем дребната илария (5-6 см.), наречена пачурия по бургаско и която хващат с кълдармите си рибарите в канала м/у езерото Вая и морето.
    Вместо да я връщат обратно, нашите хора я събираха за храна на прасетата. бой 
    Успешна седмица на всички ви желая, бъдете здрави!
    Fram

Брой мнения : 160
    Местожителство : Велико Търново

Писане  Fram on Пон Авг 25 2014, 13:22

Благодаря ти kuins  ръкостискане  за изчерпателния отговор, сега остава да затвърдя емпирично новите знания  skuter .

kuins написа:Ако сте забелязал, в този Форум на първо място е толерантността, и всеки има право да сподели своя опит, мнение, данни, че и понякога лични вълнения

Това е на 100% вярно. Няма друг такъв форум... либоф-ф-ф Чиърз
    kuins

Писане  kuins on Пон Авг 25 2014, 14:31

[quote="Fram"]Благодаря ти kuins  ръкостискане  за изчерпателния отговор, сега остава да затвърдя емпирично новите знания  skuter .

kuins написа:...че и понякога лични вълнения.../quote]

Това е на 100% вярно. Няма друг такъв форум... либоф-ф-ф Чиърз

Благодаря ти, че си го забелязал, приятелю Fram, за мен лично ФОРУМЪТ е като спасителен бряг след дълго житейско плаване, като глътка въздух от дълбините на социалната и духовна мръсотия, която ни обгръща, като глътка вода след дълъг път през пустинята.
    И както казва Админа - "Ние променяме Форума и той нас променя..."
    ръкостискане

Митко Кирилов

Брой мнения : 99

Писане  Митко Кирилов on Пон Авг 25 2014, 16:01

Да извадя и аз нещо от нафталина: +18 ! Very Happy
    За съжаление долуописаните истории не са придружени с фотоматериали, скаран съм с фотографията, а и с нагледния материал би станало ++++18! потупване
    За риба на Черноморец/край Варна/:
    Месец юли, далечната 1987 г.Рано сутринта сме забили прътите на брега и през 30-40 минути въдиците се разтърсват и вадим платерини около и над кг. Wink Плажът пуст, само на около 500-600 м от нас се виждат някакви силуети, на които не обръщаме внимание.По едно време при нас дойдоха две млади жени, майка и дъщеря, абсолютни нудистки! I love you Дъщерята, супер момиче на 16-18 г. , каза: «Чичко, виждаме че ловите, но на какво? Ние нищо не хващаме!» Пръчките ни се увеличиха с още 2, cheers  но в тази ситуация им рекох: «Ето ви малко морски червеи.Вземете ги и вървете и вие да си ловите.Ние тук риба ли ще ловим или вас ще гледаме!» Shocked
    След като увеличихме «пръчките»  йеее се зарадвахме на рекорден улов: лично при мен 28 големи платерини, чувала с които едва занесох до колата! смях
    Москва, 1992 г.
    Снежна зима.Рекорден снеговалеж.Трудности със снегопочистването.От търговското взех тролея до хотела.След спирката се минава през подлез.Пусто и малко хора.Слизам в подлеза, никой няма и изведнъж от другия край от нищото се появи високо стройно момиче, облечено в дълга кожена шуба.Вървим един срещу друг, на разстояние 10-15 м момичето разтвори шубата и се показа както я майка родила! йессс Не се изненадох много:какво ли не съм виждал в тази страна.Малко преди изхода изникнаха двама младежи: Twisted Evil
    -Товарищ, давай пять рублей!
    -Зачем?
    -А ты телевидение смотрел? Эсли смотрел, оплачивай! pirat
    Какво да се прави-студентска измислица.Дадох им 5 рубли и към хотела, където доста се смяхме с колегите.
    Между другото в тази страна винаги парите се носят на две места: на едното малка сума и ако те притиснат някъде да дадеш и се отървеш, Exclamation  а на другото по-скришно място основната сума.
    Преди няколко дни:
    Клеча при това безрибие на «любимата» си 4-та буна.Хвърлил съм за кефалови.Минава  една двойка.Мадамата бетер от смачкан, дъвкан и изплют чируз: остригана, кльощава, affraid  облечена в една от неопределана тъкан роба.Мъжът дебел и мургав, вероятно от ромски корен.Мадамата пита:
    -Къде свършва тук плажът? Има ли наблизо плаж за нудисти?
    Леле, като си помислих, че тази и по бански да се съблече, ще разгони хората от плажа! lol! Отпратих ги да си ходят по пътя! Ако и да не съм против нудизма, тази особа щеше да ме направи върл противник! lqto
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пон Авг 25 2014, 17:14

Митко Кирилов написа: ... Дадох ... 5 рубли и към хотела ... където доста се смяхме с колегите ...

Уважаеми колега Кирилов, убеден съм, че ако я бе поканил в хотела (без колегите - нейните и твоите) - едва ли би отказала по-щателно "разглеждане"
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пон Авг 25 2014, 21:42

либоф-ф-ф
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Авг 25 2014, 21:45

....а бре , Вии .... агенти ....как така странно и неусетно , незабелижимо и леснопостижимо .... смесихте темата за Русалките с темата за Платерините ...

смях смях смях
    kuins

Писане  kuins on Пон Авг 25 2014, 22:19

chpetrov написа:
    kuins написа:
    ...Горе искаше само едно подръпване на фльонгата, а долу всичко си  беше паднало ...

йессс

... със зъби, приятелю kuins, със зъби, защото ръцете ще бъдат доста заети ...

Чиърз
    [/quote]

Че тва, като го гледаш, не ти ли мяза на трофейна Платерина?
    Нима не са чисто рибарски горепосочените похвати с ръцете и зъбите?
    Като го фаниш, няма ли нежно да то милваш, внимателно да го обръщаш, с ножа леко да проникнеш отзад и отдолу, пък после и да се похвалиш подобаващо с успеха?
    Ако можеше и една снимка, положено и полегнало върху плочките на банята да му напраиш, ега ти кефа, нали?
    смях смях смях
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Авг 25 2014, 22:24

йессс
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пон Авг 25 2014, 22:27

sensei kuins ръкостискане пак ме изпревари

надраве

kuins

Писане  kuins on Пон Авг 25 2014, 22:35

chpetrov написа:sensei kuins  ръкостискане  пак ме изпревари

надраве

За което се извинявам, но пусти петдесетгодишен опит в матрЯла. бой
    Навремето бях много здрав в ръцете и зАбите, да знайш! ръкостискане

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Вто Авг 26 2014, 10:52

Колега, Chpetrov!

Акцентираш:

"Митко Кирилов написа:
    ... Дадох ... 5 рубли и към хотела ... където доста се смяхме с колегите ..."

а веруюто на командирования тогава беше: No

Да вкараш кака във хотела-
    тя става дълга и дебела! колективно потупване
    По-лесно  6-ца от тотото-
    Вместо да  избягащ от   КГБ фотото! опело

Реалността:
    В къщи си имаме бамбинки: cheers
    дебели, тънки, свои  половинки,  ща изпера
    а  във  морето- платеринки! йеее
    Стига вече с тез русалки ха-ха-ха
    налице са други залагалки:
    да  обсъждаме такъми-
    с  новите ,  куинсови чалъми! lqto

И както е казал поетът:
    Не ме закачай бе, младеж,
    ако не знаеш как се гали таралеж! бия се

Нищо лично!
    Поздрави!
    Чиърз

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пет Окт 10 2014, 16:39

Нещо тази тема замря.Никой не пише за риболовни успехи.Явно на юг се ловят други риби/е лятото отмина и русалките изчезнаха! Very Happy /.
    За друго ще информирам.Тази година по лични наблюдения кефалови се ловяха успешно главно по новия канал, особенно при входа откъм морето. Exclamation Но не е лъжица за всяка уста: успех имаха само тези, които можеха да запратят такъма с оловото над 100 м. Crying or Very sad Макар че минавам за добър "хвъргач" с моите китайки не мога да постигна дистанция над 90 м. No
    След известно проучванеstudy  с препоръка и с помоща на колегата Димитър Сапунджиев/Сапуна, и той Димитър!/ се сдобих с "шарански" прът, Salmo Diamond триколенен, на 3.9 м, акция 3.5 лб/до 110 гр олово, с който вече тренирам и в близко време ще го пробвам.Засега с олово 100 гр постигам около 100 м, но все още немога да го усетя и тренировките продължават: добре че няма риба и мога безпроблемно да си мятам.
    Не щеш ли  на едната китайка и се счупи върхът/кух/, който веднага замених с плътен и се оказа че при новата конфигурация с него и 60 гр олово с лекота постигам 110-120 м.Просто да не повярваш.  cheers
    Утре, без много очаквания и надежди, ще се замъкна на Кабакум и ако няма риба, пробите и тренировките ще продължат!
    Не помня такава досега през есента "ялова година" scratch

Всяка майка Димитър не ражда, но тежко и когато го има! колективно потупване

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Вто Дек 09 2014, 13:32

КЕФАЛОВИ –  ЗА СЕЗОН 2015 г.

Този сезон наблегнах изключително на кефаловите. Very Happy Това ми позволи да направя повече наблюдения, а  към края на  сезона да се заинтересувам какво ново има и по Северното крайбрежие на Черно море. study Там  условията са доста сходни с нашите, а  има и повече риба и риболовци. cheers
    Единствената съществена разлика е, че там  заедно с познатите ни  кефалови популации, целенасочено и успешно на определени места се лови пеленгас/т.н “руски кефал”/. Shocked
    Изводите, които направих за себе си, за оптимална окомплектация  ”на дъно”   сезон 2015 г са както следва:
    1. Въдици:  2 бр. триколенни шаранджийски сърфови пръчки, 3.9 м, акция 3.5/3.25 либри съответно, могат да отчитат/изпробвано!/и най-слабото кълване/, барбуна, боклуджа/, позволяват с тежести от 110-120 гр дистанция над 100 м.С тях се лови и когато рибата се изтегли над 80 м, при това главно големи екземпляри.Не е необходимо да са скъпи карбонки! Важното е да вършат работа!  
    2. Макари: “старите” лебедки Дайва BG 60 и аналогът и от Сийлстар.
    3.Основно влакно: 0.18 задължително с шок лидер/плетено или монофил 0.25-0.30/.
    4.Майка/поводи:  флуорокарбон 0.29/0.25 мм  за края на сезона /излизат големи екземпляри, които са много предпазливи/ и при вълнение,  0.25/0.20 мм за началото на сезона и при тихо време без вълнение.Забележка: 1.В началото на сезона, когато се появят първите пасажи е без значение дали поводите ще са монофил или флуорокарбон.2. Моят дилър, откогото пазарувам, сподели, че на всички изработени и предлагани от него такъми поводите са от флуорокарбон! 3.При наличието на големи пасажи също е без значение какъв е повода поради голямата конкуренция при рибите.В резюме: поводите от флуорокарбон не са задължителни, но с тях определено резултатите ще са по-добре.Всеки сам си решава!
    Дължина на повода: за тихо време може до 15-20 см. , а при вълнение 7-10 см.
    5. Куки: № 6-8 с дълго стебло, желателно с контри и ухо за по-здрав възел с флуорокарбона.
    6.Поплавъци: за предпочитане е капковидно/конусообразна форма  - държи куката  хоризонтално ,за кефалови в зелен цвят!/  или сферична/бъчвообразна  –държи куката вертикално, за пеленгас в червен цвят !/, като  за пеленгас поплавъка и куката са едно цяло, твърда връзка: края на куката влиза в поплавъка!
    7.Тежести: плоски тежести 60-80 гр., тежест 80-120 гр., и такива тип “оловно човече”да стои изправено във водата, форма конус или цилиндър , дължина 8-10 см, като в 1/3 в долната част е поместено оловото, при възможност и тежести във форма “ракета” за далечни дистанции, олово с проходен отвор.Изброените тежести позволяват различни монтажи.
    8. Т-образни, двойни и вирбели с клипс за различни монтажи.
    9.Монтажи:  например най-различни видове дънни: олово накрая с 2-3 повода над него /класиката/, повод, провисващ под оловото и повод над него /един от най-ползваните сега/, повод , вирбел майка с проходно олово, вирбел за ограничаване хода на  оловото и повод над вирбела и т.н според виждането и предпочитанието на риболовеца. Всеки монтаж си има и плюсове и недостатъци.
    Нарочно не посочвам марките и брендовете, които ползвам по две причини: да няма продуктова реклама и поради предпочитанията, опита и възможностите на всеки поотделно. наздраве

И още нещо в кръга на шегата : активността във форума е право пропорционална на не моженето и обратно пропорционална на хванатата риба! lqto

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пет Апр 24 2015, 14:06

Здравей, колега Куинс и адаш! ръкостискане
    Отдавна нищо ново по темата, а би могло още нещо да се разнище? колективно потупване
    Вероятно всички са в предстартова треска? Rolling Eyes
    Очаквам да пишеш кога бялата лястовица с рибя опашка и жълто петно отстрани на хрилете ще кацне на твоя бидем. йессс
    На “южняците”се пада честа да откриете сезона! йеее
    На слука и......чакаме новини!
    надраве
    kuins

Писане  kuins on Пет Апр 24 2015, 15:33

Здравей приятелю и адаш! Very Happy
    Радвам се, че сме живи и здрави и в нетърпеливо очакване на златисто-сребристите риби.
    Аз откривам сезона на плажа на кв. Крайморие обикновено около 12-13 май с променлив успех.
    Тази година планираме с едно приятелче и пролетен излет на т.нар. "Шофьорски плаж" - м/у Дюни и Змийския остров.
    Естествено, че ще предоставям своевременно и информация.
    Засега съм подготвил една дузина такъми с различни цветове и куки, надявам се да работят правилно: Very Happy

Желая здраве и успех на всички!

Митко Кирилов

Улов на платерина и кефал от морския бряг.

Писане  Митко Кирилов on Вто Май 12 2015, 11:19

Здравей, адаш! Very Happy
    Имам достоверена информация, че платерината се е обадила cheers  на плитко около Ахтопол!
    Сега сигурно идва към вас! Rolling Eyes
    Чакам новини! на кафе
    На слука!
    наздраве
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Вто Май 12 2015, 19:28

В Неделя огромни пасажи платерини сновяха около Агалина

Митко Кирилов

Улов на платерина и кефал от морския бряг.

Писане  Митко Кирилов on Сря Май 13 2015, 10:31

Благодаря за инфото! cheers
    Значи идват към Варна! супер
    Ако знаеш само как ги чакаме. черпи
    надраве

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Ное 21 2017, 08:22