Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Улов на платерина и кефал от морския бряг

Share

vladtina

Брой мнения : 20
    Местожителство : Варна

Re: Улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  vladtina on Съб Юни 28 2014, 22:27

Мерси и на двама ви
    Днес на Фанагорията на Аспаруховските камъни изкарах няколко иларики
    но видях няколко бройки на колеги изкарани платерини горе долу бяха по килограм ...
    но самите колеги бяха със по сериозни сопи в смисъл на едната пръчка разгледах че е на 4,20 дължина и в акция 80-150
    За това питах дали дали мой те въдици са писалки и дали да взимам нещо в по голяма акция и дължина.
    А не че съм се засилил да взимам нещо от 200-300 евро  Sad 
    Миналата година изкарах една към 1.200 голем зор видя пръчката затова питах
    вие със какви въдици работите.Както и да е ще влезна в час всичко със времето си.
    п.п.
    Към колегата Куинс днес между другото днес изкарах от морето един дънен монтаж
    и ми направи впечатление като го разгледах че куките бяха мацани със лак-боя,,на самата лопатка обяснението ми е
    това за заздравяване на възела ли е направено или някаква приумица на самият колега  Question 

Митко Кирилов

Брой мнения : 99

Писане  Митко Кирилов on Пон Юни 30 2014, 12:54

Клега Vladtina,
    Още няколко съображения по темата-общи и конкретни:
    1. Сърф-пръчките са с голяма акция 80-150 гр и повече с цел постигане далечна дистанция от брега, но съответно изискват не само специални макари, но и влакно с по-голям диаметър. Sad За сметка на това не са чувсвителни и по-трудно се забелязва почукването на средностатичната платерина у нас от порядъка на 400-600 гр. , а по-големия диаметър прави неприятен бош при вятъра, който, за съжаление, от настъпващите климатични промени ще е постоянен спътник Shocked .
    2. И с обикновенни шарански и др въдици, напр. и с моите новозакупени китайски “евтинджоси”,уж болонези, без проблем замятам с 80 гр.Независимо с какви пръчки ловиш при замятане от пясъчен бряг без проблем ще можеш да извадиш екземпляри и над 1.200 кг. Wink Условията за това са здрава кука, здрав повод, майка и влакно с възли издържащи на удар.Ако това е налице, не виждам, пак подчертавам, смисъл от специализирани сърф-пръчки за улов от брега.
    3.Фанагория: при наличието на камъни, тетраподи, на вълнолома, наистина за да извадиш по-голям екземпляр се изисква добре да си познаваш тъкъма, да си усвоил необходимата техника на вадене /индивидуална и няма как да се опише/ и, което е особено важно, да си носиш КЕП. Поради такава “немарливост” се разминах 2 класни пеленгаса, които нямаше как да извадя/ на бомбарда, от тетраподи, с основно 0.14!/ Twisted Evil .На Фанагорията  не е необходима много голяма дистанция : трябва само да достигнеш шкарпа:~ максимум на 50-70 м от брега. Exclamation 
    4. Ако толкова много държиш да си купиш сърф-пръчки, влез в сайта на www.suvenir.bg  мисля,че има ~4 м  пръчки с желаната от теб акция и за 60-70 лв е възможно да си решиш проблема.За мен с закупените от там 4 м «болонези» NEXIA BOLO въпросът е решен!Иначе и аз бих си заприходил специализираните сърф-пръчки. Very Happy 
    5. Също проверено и препоръчително: при възможност ВИНАГИ с нов такъм!

Събота реших да изпробвам и раздвижа тежката артилерия макари на дънен.Случайно в магазина на Микадо, по пътя за Виница, освен 10 бр тяжести х 80 гр. попаднах на промоция на техни нови влакна х 2.50 лв/бр и заприходих 2 ролки х 0.24 /реално~0.26/ мм, които поставих на тежките макари за основно.Да, ама .....не: тежките макари не можеха да се захванат към китайките макародържачи,  Embarassed идваха големи и.............въпросът беше спасен със...........свински опашки, Exclamation  предвидени да захващат тасовете на колата. Както и да е, направих раздвижването и при голямото “нямане” за час и половина извадих 2 платерини, едната над 500 гр. и един гюмуш: последното обясняваше защо трябваше през 10 минути да  зареждам куките.
    Не си играй да “боядисваш” лопатките на куките : няма никакъв смисъл и полза.Много е по-важно след като си вързал бидема към куката да го пробваш на здравина.Лично аз изпробвам всеки вързан бидем, 0.20/0.22 мм като на куката окачвам и повдигам бутилка пълна с вода 1.2/1.5 кг.Който издържи го влагам в такъма.За такъма към тоя момент: майка 0.24-0.26 /бидем 0.20/0.22.
    За куките, след като през ръцете ми са минали много марки, в момента признавам и съм изключително впечатлен и доволен от:  Sasame Long Shaft F-848, №6 от Видракс.Невероятни!
    Нямат огъване, самозасичащи  се!
    Може би стана много дълго, но през уйкенда от домочадието немога да се вредя на компютъра.
    Не претендирам, че съм най-добрия и най-знаещия, но с удоволствие споделям това, което опитът е показал и дано не ставам нтрапчив и досаден.
    Колега Vladtina, аз почти постоянно посещавам 4-та буна в близост до дома ми и местоработата и ако минеш оттам,ще ме познаеш по Опел астра комби металик,  “дядото “  pirat с червената шапка! Засега  имам много ангажименти, времето ми не стига и не съм посетил други “дащни” около Варна места.
    На слука и поздрави!
     ръкостискане

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пон Юни 30 2014, 13:55

«Колега Митко Кирилов, приятно ми е - Митко Христов (kuins)!»

Здравей, адаш!
     наздраве 
    И на мен ми е приятно! Уважавам бургазлии и......нали съм и бургаски зет! Навремето отвлякох една красавица от Бургас, но след като се задомихме, цялото домочадие ги направих варналии!
    Иначе имам хубави спомени от Бургас: тук направих първото си турнирно кръщение в баскетбола/ далечната 1958 г, вкусните и големи кебапчета от ресторанта на гарата/ Very Happy . Също така и постигнатите победи в този спорт над такива спортисти като Брънзов, Праматаров, Айян и др.  Exclamation По-късно треньор в Академик Варна ми беше Янко Бимбалов. Лека им пръст на починалите!  опело Беше хубаво време и останаха  незабравими спомени!
    По-късно оттук тръгна и сделката за закупуване на сегашния океанографски кораб”Академик”,тогава траулер, собственост на булгаро-турска съвместна фирма. Работата ми по различни направления с КЗ” Илия Бояджиев” и т.н.
    Винаги сме работили добре и да сме  се съревновавали това е било с  благородство и уважение!
    Наистина ми е приятно колега Христов!
    С поздрави Митко
     ръкостискане 

РР. До Админа!
    Не е необходимо след всяко писание да ме уведомявате: често следя сайта.
    Опитах се да променя тази опция, но не успях.
    За съжаление нямам възможност и опит да правя и изпращам снимки.Нека бъда предварително
    извинен за това.
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Писане  kuins on Пон Юни 30 2014, 17:42

Здравей, адаш! ръкостискане 
    Припомни ми младите години, за което ти благодаря сърдечно!
    Прекарах шест месеца на "Пясъка" в многострадалното Аспарухово в школата за хидроакустици, два пъти по три месеца на ремонт с кораба в Аладъна (Белослав), участия в доста състезания по плуване, половината служба премина във Варна.
    И там правеха готини кебапчета, в началото на Градината имаше известно заведение, запомнил съм и фото Пилибосян, задължителната снимка с баретата и едното рамо с първата нашивка напред. Very Happy 
    Споменаваш хора, които познавам, с някои съм бил близък - Янко ми беше учител по физ. възпитание до 1965 год., Бойчо беше по-голям от мен, но ходеше с една моя съученичка (гимнастичка) и ми донесе първото дънки "Леви Щраус" от Мексико.
    Един мой съученик - Калчо, игра баскет през тези години докато следваше ВИНС, или в Академик, или в Ч. Море, може и да го познаваш. И той почина сравнително млад. опело
    Това бяха невероятни мъже, силни духом и физически, такива са рядкост сега.
    Радвам се , че се запознахме, бъди жив и здрав и наслука! надраве

Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пон Юни 30 2014, 22:18

Митко Кирилов написа:«

РР. До Админа!
    Не е необходимо след всяко писание да ме уведомявате: често следя сайта.
    Опитах се да променя тази опция, но не успях.

... и аз имам същия проблем ...

смях смях смях 

..... след всяко мнение има опция за получаване на мейл , на която махам отметката , но пак получавам известие ...

въххх 

.... ще помоля колегата ( другото ) Админ , ако може да измисли нещо ...

пиша 

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Вто Юли 01 2014, 14:45

Нещо от нафталина и класиката : за всяка ситуация си има чалъм!Чиърз 
    Силният югозападен вятър ме закопча  няколко дена в къщи, но преди малко в обедната почивка се разходих край морето: вятърът продължава да духа.За дъно не става! No 
    Да, ама не...., както казват обикновенно особите с поли и даже вече с панталони! lol! 
    В такова време и силен югозападен, югоизточен и източен вятър, предизвикващ къса ветрова вълна в много случаи пред варненския вълнолом  се наблюдаваха джуруми/пасажи от добри платерини.cheers Тогава се пристъпваше към улов на плаваща “тапа” с олово за по-далечно замятане и дънен такъм след тапата.Хвърляне на тапата зад джурума, бавно изтеглане през него и... следва кълване в повечето от случаите.Wink Този начин спадаше към “майсторския” риболов и не всеки можеше да го прилага, тъй като джурумите обикновенно бяха на 80-100 м отстояние и повече.смях 
    Сега би трябвало да се опита в такъв случай на плаваща бомбарда с повод, кука и морски червей!йессс 
    Все още пазя в”гардероба” десетина тапи с олово от различен калибър.Знам ли, може да потрябват? супер 
     наздраве

vladtina

Писане  vladtina on Сря Юли 02 2014, 08:36

колега Митко Кирилов можеш ли да обясниш малко по подробно за този монтаж с тапа
    точно как е като параметри
    за такива като мене които хал хабер си нямат за какво става въпрос.
    Мисля си че ще обикновен дънен монтаж на края както си е със оловото а на горната страна
    след вирбела и основното влакно просто има тапа ли ? която да се показва над водата ли

Това нещо подобно ли е
    http://a1212.hizliresim.com/14/d/guflc.jpg
    kuins

Писане  kuins on Сря Юли 02 2014, 10:47

Моята "сърф-пръчка", тежка артилерия, лична изработка

Правя предварителна уговорка, на въпроси " кое, как, защо и поради каква причина" няма да отговарям, все пак това е форум за споделяне.  Shocked 
    Извинявам се, ако засегна някои, но поднасям всичко с достатъчен снимков материал и пояснения, който има очи - да гледа. Very Happy 
    Имаше период, в който имах служебни контакти с една българо-белгийска фирма за производство на риболовни принадлежности и се възползвах от техния машинен парк и майстор стругар, по моя идея да изработя тази пръчка.
    Тя е двуколенна, с дължина от 2,4 м., изцяло от плътно фибростъкло, носачът на машинката е от стара, източно германска "Жермина", изцяло коркова дръжка от 2-3 мм. плосък корк, залепен, разпробит и нанизан на дръжката, след това стругован и оформен ергомически.
    В двата края на носача и в горния и долен край на дръжката са монтирани накрайници от стругован тефлон.
    Съединителните втулки на колената са изработени много прецизно от неръждясваща стомана, без никакъв луфт при сглобяване.
    Водачите са стандартни, с порцеланови втулки и закупувани от мен в миналото.
    И най-важното - пръчките от фибро стъкло.
    Имаше период около 1985-86 год. в който Партията реши да заселва пустеещия район на Странджа-Сакар с млади семейсва по специална Програма. No 
    За да улесни нямащите си хал-хабер от животновъдство пришълци, доставяха в селата т.нар. "електро пастири".
    Че тези пръчки, заострени в долната част, посредством кабел, по който тече ел. ток с безопасно напрежение, чрез преместване ограничаваха периметъра за придвижване на горките говеда, а пастирът им се кефише отстрани. Very Happy  Very Happy 
    Като почти всички идеи, и тази се провали с гръм и трясък, само по поляните останаха да стърчат тези пръчки. Местните ги събираха и използваха за по-практични неща.
    Така и аз, благодарение на татко, Бог да го прости, се снабдих с десетина такива.
    Пръчките бяха с еднаква дължина, но два вида дебелина - ф 14 и ф12 мм.
    Долната част на пръчката е от дебелия размер, а горната от тънкия.
    Обработката на горната част изисква доста труд и шкурене, но крайният резултат , мисля, че си заслужава.
    Получи се една свръх здрава сопа, която е в състояние да посрещне всяка поднесена изненада.

Използвал съм я за улов на платерина от брега, реагира когато рибата вече се е закачила за куката, както и от лоТка Very Happy  за улов на едър чернокоп.
    Който е вадил от 20 м. дълбочина 6-7 чернокопа по 250-300 гр. единия , знае за какво става въпрос.
    Бъдете здрави и успешен ден, днес е сряда - "рибен ден" (друга измишльотина на Непогрешимата в недалечното минало), и ние сме на пържени и подлютени попове. наздраве 

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Сря Юли 02 2014, 11:06

Колега Vladtina, на въпроса:
    1.Това, което е показано на сайта в твоето “писмо” е съвсем друг монтаж. Twisted Evil 
    2. Вземаш корк, пресован полиуретан или друг водонепоглъщаш лек плаващ материал. Very Happy 
    Обработваш го така, че да му предадеш оптекаема аеродинамична форма /примерно като на бимбарда/ с приблизителни размери : дължина 8-10 см, диаметър в най широката част ~3-4 см.
    Следват две изпълнения: наздраве 
    -разцепваш готовата заготовка на две, издълбаваш в най-широката част легло за оловната тяжест 50-69 гр, завързваш към ухото на уловото здраво рибарско влакно, лепиш двете половинки с оловото в тях, като рибарското влакно да се подава на 3-4 см извън тапата и боядисваш, ако искаш.
    - ако не ти се лепи, издълбаваш от най-широката част дупка за оловото, пробиваш от другата страна отвор за рибарското влакно , прекарваш го през отвора и с издърпване оловото да влезе
    плътно в направения отвор, ако се налага някак си го “занитваш/уплътняваш” да не се изхлузва.
    “Дънният” тъкъм се захваща към влакното. Тъй като в този случай тапички към бидемите не са необходими/на повърхността няма рачета!/ може, ако искаш да сложиш тапички на майката  между първия , втория, и третия повод.Така след тапата с оловото на повърността ще плава и майката като от нея ще висят бидемите със стръвта.
    За мен това е история: с плаваща бомбарда се постигат далеч по-добри дистанции и построяването на линията е далеч по-удачно.Въпрос на лично мнение. Wink

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Сря Юли 02 2014, 15:08

Здравей, адаш!
    Засегнахте много интересна тема направи си сам или по  модерному “тунинговане”. Very Happy 
    Много добре сте си изработили здрава пръчка от универсален тип: за сърф и лодка. cheers 
    Моя милост е опитвал доста пъти, къде с успех, къде не такива изпълнения. Rolling Eyes 
    Обаче не се сдържам да споделя последното си такова.
    Тунинговане  чрез  разположение на нови водачи на фидер с дължина 3.9 м/13 фута
    Причината: въпреки че разполагам с маркови и скъпи пръчки имах нужда да има далекобойно здраво и надежно оръжие за замятане на бомбарда, а и при нужда и на дъно/вече проверено!/.
    Попаднах на новата концепция за разположение на водачите «Fuji К-guide.»
    Базира се на :
    1. Фуджи-водачите на все още масово продаваните пръчки  са  с остаряло разположение, не че е лошо и неприложимо.
    2. Фуджи К е по-нова концепция, водачите се разполагат в конуса образуван от линията с начало върха на оста на КОНКРЕТНА макара до върховия водач.
    3. Последният вариант, най-новият,  е водачите да се разполагат в начупен конус: първите 3 до т.н."check point", а следващите, доста на брой, с еднаква височина и диаметър-до върха.
    Като производители на водачи Фуджи са разработили хем добра схема, хем препоръчват повече водачи /това е техния интерес!/.
    Наложи се да се запозная с теорията на Фуджи разположението на водачите във връзка с тунинговането на: фидера ми Ксенон на Джонсън-първата ми въдица за бомбарда с дължина 3.90 м. Отчитайки препоръките за максимална дистанция и тия от новата концепция на Фуджи, само след едно леко разместване на водачите в последната, върхова секция се спрях на следното разположение: като цифрите означават : последователно разстояние от водач до водач в см /за първия от средата на макародържача/, втората: диаметър на водача в мм, третата: височина до средата на отвора на водача от края на бланката.
    1.водач: 105 см/28 мм/36 мм на 2 крачета, останалите са на 1 краче!
    2.водач: 86 см/ 18 мм/24 мм
    3.водач: 50 см/14 мм/20 мм
    4.водач: 47 см/11 мм/15 мм
    5.водач: 21 см/ 8 мм/10 мм
    6. водач: 16 см/ 6 мм/8 мм
    7 върхов водач11 см/ 3 мм
    На първата бланка-нямам водач, на втората –само 2 останалите са на трета и четвърта.
    За далечно хвърляне разстоянието от макародържача до първия водач трябва да е мин 90 см а неговия диаметър мин 28/30 мм.
    За далечна дистанция има 3 фактора: физиката на пръчката, разположението на водачите, диаметър на влакното и разбира се задвъдичното устройство.В случая се опитах да подобря и смятам, че успях разположението на водачите.В резултат пръчката се представи добре: хем мощно изхвърляне, хем добра чувствителност и се представи с изваждането на 4 платерини от голяма дистанция. Wink 
    Още разяснения
    1. Комбинирах тази концепция с изискванията за далечно хвърляне.
    2. Първият ми водач е на две крачета от стар прът за далечно замятане, но той се вписа в конуса, който се построява с конкретната макара Дайва Екселер/Регал 2500 и пръчка/моя фидер/  за определяне на check pointa, оттам и височината на водачите.
    3.Всички останали водачи са поставени по Фуджи концепцията и имат наклон напред към върха /важно срещу оплитане на влакното/, но трябва да се има  в предвид,че Фуджи, като производители на водачи, са заинтересовани да има повече водачи, дори и излишни. Затова поставих минималния брой и след като направих няколко теста и размествания ги фиксирах окончателно.
    Фуджи "новата" концепция е за управление на "пружината" на влакното при хвърляне и срещу оплитането му във водачите: ефектът му върху дистанцията е незначителен.Дистанцията, при удачно разположение водачите на пръта и добро поведение на пружината, съобразени и с конкретната макара, зависи главно и единствено от физическите качества на самия прът /еластичност и строй/, дебелината и качеството на използваното влакно, теглото на оловото и опита  и физиката на задвъдичното устройство.След като се постигне оптимален подбор на физическите фактори, каквото и да правите не ще можете да надхвърлите максималната дистанция предопределена за конкретната въдица!
    Надявам се да е интересно, разбираемо и полезно някому!
     наздраве
    kuins

Писане  kuins on Чет Юли 03 2014, 18:41

Имаше една такава пословица: " Сиромах човек - жив дявол!"
    Продължавам темата с моите "тунинговани" Very Happy  риболовни пръчки.
    Въодушевен от резултата, започнах изработката на Пръчка № 2 и Пръчка № 3.
    При тях различното е, че изтъних повече върховете и са сравнително чувствителни , по-леки за държане, един вид - универсални. Само дръжките им са от здраво, буково дърво -  байцвано и лакирано неколкократно. На вид са доста очукани, но това е следствие от употребата, все пак са над 10 годишни.

От онези плувки с оловото вътре имах направени от балсово дърво 4-5 бр.
    Тогава в гавана на КЗ "Илия Бояджиев" влизаха големи джуруми от платерина и т.нар. "Варненски метод" беше убиец.
    Мислех, че съм ги запазил, но явно са останали в мазето на старото ни жилище, иначе техниката за изработката им е същата, което показва уважаемият колега Митко Кирилов.
    Натъкнах се на една друга плувка с оловна тежест, производство на гореспоменатата фирма за риболовни принадлежности.
    Плувката е 30 гр. от сварен в специален калъп полипропиленов прах. Оловната тежест е предварително излята и поставена, заедно с ухото в калъпа. Следва боядисване в черно изцяло и сигнално червено в горната част. Изработиха се две серии 30 гр- и 50 гр. , мисля, че беше износ за Кралството. Не ходя много по рибарските магазини и не зная пуснаха ли ги на нашия пазар и за уловът на  каква риба стават, може би за щука, или друг хищник?

Бъдете здрави! наздраве

Последната промяна е направена от kuins на Пет Юли 04 2014, 15:59; мнението е било променяно общо 1 път

vladtina

Писане  vladtina on Чет Юли 03 2014, 22:12

Здравейте
    И двамата сте динозаври в в тази област  Very Happy 
    Сега аз да споделя как си направих малка бомбарда от шоколадово яйце.
    Взех празната овална кутийка където има играчка от яйцето напълних го със малки топчета
    лимки и да не тракат много го допълних със фибран,като преди това прекарах и една малка тръбичка от близалка  Very Happy 
    пак от детенцето, и го залепих яйцето да не се отваря боядисах със спрей.
    И готово  Wink 
    А идеята я видях в един руски сайт, като съм имал успешни дни само със тази самоделна бомбарда.
    И също така да добавя какво видях от един дядо с който се засичаме на бойното поле Very Happy 
    Монтаж на края на линията на бомбардата вместо една кука се поставя втора някъде на 15-20 см. преди нея
    със отделен бидем с кука не по дълго от 10 см за да не се оплита в долната кука и по две риби се хващат.
    Предполагам че нищо ново не ви казвам, вие сте минали доста преди мен със тези неща,но все пак и ние новобранците да се
    обаждаме от време на време
    А относно вашите познания имаме доста хляб да изядем  Very Happy 

Митко Кирилов

Улов на платерина и кефал от морски бряг

Писане  Митко Кирилов on Пет Юли 04 2014, 14:47

Колега,Vladtina,
    Благородно приемам хвърлената ръкавица и в допълнение към изработване на “универсална” бомбарда  ще добавя още нещо от типа “направи си сам”. Shocked 
    Търсещият и изобретателен човек /сиромах жив дявол/, може, като жената от нищо да направи салата, шапка и.....скандал!  потупване Подходящи материали за бомбарда колкото искаш: от дебели химикалки, от употребени фулмастери и от какво ли още не. scratch Най-важният елемент при това упражнение “направи си сам” е тръбичката за бомбардата, първа стъпка! Единствено  най-удачна, здрава и достатъчно гъвкава е сърцевината от оптичен кабел! Ако си намерите такъв и го разпарчетосате по някакъв начин, ще си осигурите необходимото.
    Втора стъпка: намирате по някакъв начин капачки/запушалки  от алкохолни питиета, напр. “Пещерска...”-те наздраве  са с черна шапка и под нея пластмасов “напръсник”, който влиза в гърлото на бутилката.С клещи, най-лесно, разчупвате шапката да се освободи напръстника и по този начин сте си осигурили долната част на бомбардата. Wink 
    Трета стъпка/най-лесната/: от бояджийски или железарски магазин си набавяте пластмасовия конусовиден накрайник,който е консуматив при шприцоване на силикон и сте готов вече и с горната част на бомбардата.
    Сглобяване: пробивате внимателно напръсника толкова, колкото плътно да влезе тръбичката, след това на самата тръбичка може да нанижете  корк, метална втулка или друг материал и после нанизвате тръбичката на горната  част без да събирате двете части.В така нанизаната  конусната тръбичка може да сложите за още отежняване оловни или други дробинки и ако няма какво друго да правите, намазвате широката част с някакво бързосъхнещо лепило и върху и нанизвате напръсника. Ако не ви пречи, можете да изрежете/изшкурите останалия върху напръстника външен пръстен за по-ниско съпротивление.
    Така получавате бомбарда йеее , която, при мен, не е водоплътна, и е с оловни съчми, тежка над 35-40 гр., потъваща.Ако искате да е водоплътна на база на тази “технология” може да  импровизирате както си искате-изборът е Ваш. study 
    Така изготвените от мен бомбарди са предназначени главно за дъно: смятам, но още не съм пробвал, да заметна такава /постига се по-голяма дистанция от традиционния дънен такъм/ с повод/както при зарган/, но с 2 куки с нанизан червей, едната в края на повода, а другата – на 25-30 см .
    Подобен повод за кефалови с 2 куки на бомбарда пробвах есента и добре работи.Построен е по следния начин: на разстояние 15-20 см от най-долната кука слагам на повода малко оловно утежнение /съчма/, на 30-40 см от първата кука е вързан към майката бидем с малка тапичка.
    Целта е при водене на бомрдата поводът с куките след нея  да се извие като дъга и куките със стръвта да бъдат неустоим дразнител!
    Идеи и поле за проби много! Само времето не стига и ......рибата  в нашето море все е малко, но поради това се налага повече да активизираме сивото си вещество! Exclamation 
    Дано някой се заинтересува и пробва.
     ръкостискане

vladtina

Писане  vladtina on Пет Юли 04 2014, 21:39

уважаеми колега Митко Кирилов това е страхотна идея за което ви благодаря.
    Относно оптичния кабел как не съм се сетил, и да не се изказвам цинично спрямо мене  бия се 
    Като през ден се занимавам със такъв кабел,да уточня работя във фирма за интернет и телевизия и такъв кабел
    вече не ми се гледа НО сега вече ще го пробвам и вашия начин за изработка.
    Като не съм съгласен със определението 'сиромах човек жив дявол'  
    Не става въпрос за спестяване на  мъни а е друго като си го направиш сам и има резултати Very Happy кефа е голям
    и съответно за Българина всички производствени неща и фирми за него са палачори.
    По същество за сачмата където споменаваш,съм го правил и със нея и без нея като си мисля че ней добре работи
    като преди кукичката слагам тапичка за дъно със забит връх от клечка за зъби,като вече ще го сменя със
    ластик по идея на бат Куинс и самият бидем не е по дълъг от 15 см.
    Но общо взето кой както може и който каквото открадне като идея от някой колега като вас  надраве 
    Ще очаквам още неща да открадна от вас като идеи  Браво ! 

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пон Юли 14 2014, 11:50

Като няма риба и... ракът е риба! Sad  Да, ама не!  Very Happy 
    Вчера в  късният следобяд, с намерение да оползотворя времето преди мача, се инсталирах на 4 та буна:колата до мен, инвентара винаги под ръка, понякога задният капак на комбито е  сенник и т.н. lqto Не очаквах нещо особенно:в събота  сутринта и следобяд 100% капо! По едно време удар и една средна платерина се намери в мрежарника, после отново, но беше едра барбуна. Very Happy  Последва затишие и малко преди на си тръгна: такъв удар, че китайката се сгъна на две.  Shocked Започнах да дърпам и помпам /рекох си да не съм "хванал" морската видра, която често обикаля наоколо. No Миналата година ми свали 2 заргани от куките!/ и когато наближи брега и се показа:2-3 кг ватус. Crying or Very sad Не успях да го извадя на брега: щом го повдигнах, пръчката още се огъна и животното се навря между камъните. scratch Един колега приятел беше по бански и слезе долу и го издърпа.Предупредих го да внимава за отровния шип /той не бил виждалтакова чудо и го мислел за голяма писия!/.Какво беше учудването ми, когато го разгледах и видях, че няма опашка и шип? study Понечих да го върна в морето, но приятелят ми реши да го вземе.Намах нищо против: преди мача не ми се занимаваше с почистване, транжиране и т.н.
    В сила е старата рибарска истина: не ти какво искаш, а каквото морето ти да даде. cheers Останах доволен от изживяното и от изпробването на "китайките" в екстремални условия: ако бях на пясъчен бряг/плаж изваждането нямаше да бъде проблем. наздраве 
    Това от мен!
     ръкостискане
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 14 2014, 12:18

... вдигнал си адреналина ...

супер  супер  супер

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Чет Авг 21 2014, 16:27

Здравейте Булти и пиятели,
    Не съм се загубил. Very Happy Много ангажименти, малко време, много вода, а малко риба! Shocked 
    Все още баш сезона не е започнал и искам да препоръчам нещо изпитано и проверено. cheers 
    1.Ново влакно на Трабуко: S-Force XPS Surf Cast 300, оранжево, меко, 0.181/4.65 кг,
    цена ~15 лв.!Не съм привърженик на тази марка, но този път послушах позната продавачка /майстор риболовец!/, която също го  ползва и ме увери, че диаметърът отговаря.Не съм го мерил, но наистина е тънко и наистина перфектно се работи с него на дъно и бомбарда.Както винаги го ползвам с шок лидер ! йессс 
    За кефалови успешно изпробвани от мен и от племеника два модела куки:
    2. По-универсалния размер: Sasame Long Schaft F – 848 , №6, има ги във Видракс. йессс 
    3.  За по-едри рилби: Filstar Sensei F404BN , №6 /също е Long Schaft/, закупени от варненския
    дилър на Филстар/няма ги в каталога !/. колективно потупване 
    Иначе край Варна морето “почервеня” от срам че няма риба! смях 
    С поздрави надраве
    Fram

Брой мнения : 160
    Местожителство : Велико Търново

Писане  Fram on Пет Авг 22 2014, 11:08

Ще ме извинявате за глупавия въпрос, който ще задам, но по какво се различават кефал, платерина и илария?  Embarassed 
    kuins

Писане  kuins on Пет Авг 22 2014, 11:44

Fram написа:Ще ме извинявате за глупавия въпрос, който ще задам, но по какво се различават кефал, платерина и илария?  Embarassed 

Здравей, приятелю!
    Не искам да се правя на много отворен, във Форума има и по-печени от мен, ще се опитам кратко и ясно.
    Нямам никакви претенции за изчерпателност. Very Happy 
    Първо, и трите изброени са от сем. Кефалови.
    Кефалът се отличава с голямата си, масивна глава (кефала от Гръцки = глава).Достига до 6-7 и повече килограма. Срещат се два вида - местен, със сравнително късо и набито тяло и т.нар. пеленгас, със силно удължено тяло и жълто-червени очи, пришълец от 15 -тина години по нашият бряг.
    Моят личен рекорд на кефал е 7,2 кг. от местния , уловен вляво от кораба Чайка(бивша асамблея Знаме на мира) до Бургаски солници. Беше края на Август, преди десетина години.
    Монтажът ми беше за платерина, но с готовност за изненади. - прът ДАМ 4,5 м., екшън 100 гр., машинка ДАМ КУИК 180, влакно - основно Ф=0,35 на Тортю, майка ДАМИЛ ТЕКТАН Ф=0,30., куки Мустад, бели №6.
    Същият ден нямах никаква уловена риба, когато върха на пръчката СЪВСЕМ НЕЗАБЕЛЕЖИМО се огъна. При засичането, помислих, че е морска котка( този участък от бургаския плаж е доста дълбок), но когато тръгна на една страна, разбрах, че нещата са други.
    Следва борба като по учебник, преодоляване на последния праг, където е прибоя на вълните, и измъкване на пясъчния бряг.
    Имаше доста плажуващи, шоуто беше голямо, а адреналина още ме тресе.
    Пожелавам всекиму подобно изживяване.
     наздраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Авг 22 2014, 12:46

супер супер супер 
    Marinero

Брой мнения : 111
    Местожителство : Las Burgas

Писане  Marinero on Съб Авг 23 2014, 12:15

Какво е актуалното съсътояние на риболова на кефал и платерина от пясъка? Да чакаме ли още малко да понамалеят плажуващите?
    kuins

Писане  kuins on Съб Авг 23 2014, 13:14

Marinero написа:Какво е актуалното съсътояние на риболова на кефал и платерина от пясъка? Да чакаме ли още малко да понамалеят плажуващите?

Специално за кв. Крайморие на плажа е пълно с летуващи, които , за да спестят някой лев, са се преместили в двата края на плажа и е трудно за хвърляне. По свободно е на Чироз воля, м/у н. Кафка и Патешките дупки и на Черния пясък - м/у н. Форос и н. Кафка.
    С пресен червей и далечни дистанции, по сведения на мои агенти и лични наблюдения излизат риби м/у 300 и 400 гр.
    Наслука, приятелю!

Ето фотка от завчера от плажа в Крайморие, часът е около 11,30:

Това е за приятеля Жорестес, това не е "онази" русалка от миналата година, но не и отстъпва по дадености:

Бъдете здрави! плувам 
    Marinero

Брой мнения : 111
    Местожителство : Las Burgas

Писане  Marinero on Съб Авг 23 2014, 16:56

Ясноо.... за сега е по-добре да се пускат тънките мрежи по-плажа, току виж по-умелите може да барчосат някоя русалка..... бой 
    kuins

Писане  kuins on Съб Авг 23 2014, 17:30

Marinero написа:Ясноо.... за сега е по-добре да се пускат тънките мрежи по-плажа, току виж по-умелите може да барчосат някоя русалка..... бой 

За хората от моята възраст, по-скоро - по-умеещите. Very Happy Very Happy Very Happy 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Съб Авг 23 2014, 17:51

От вчера имам лек конюнктивит ... и вместо "Ophtalmo-septonex" или "Tobrex" -

Ако колегата Жорестес се е почувствал ощетен - моля да бъда извинен.

sensei kuins, прекрасно фокусирано ръкостискане

надраве

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Ное 21 2017, 08:24