Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Улов на платерина и кефал от морския бряг

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Re: Улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 18:51

Преди много, много години, Админа ощи не беше водолазин, само бленуваше и сънуваше като Ицето, в Поморие хващаха големи кефали на.....обикновена мекица!!?? Very Happy Very Happy Very Happy 
    Хбърляха въдиците на дъно, като на всяка кука слагаха рехаво парче мекица, купена от едта мекичарница по пътя към Северния плаж.
    Хвърлят ... и чакат.
    От водата мекицата набъбва и става като воал, кефалджока ходи и търси по дъното манджа, вижда апетитното нещо и го засмуква, с него и куката.
    Не вярвах, мислех, че ме бъзикат, но като го видях с очите си, загубих ума и дума. Shocked 
    Питай дядо си в Поморие, може и да се сята.
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пет Яну 24 2014, 18:57

черпи  черпи  черпи 

....непременно ще го питам ...

ицо димитров

Брой мнения : 21
    Местожителство : Поморие

Писане  ицо димитров on Пет Яну 24 2014, 19:58

може да ви е леко смешно но баща ми навремето ги е ловял на мекица  Very Happy Very Happy Very Happy 
    kuins

Писане  kuins on Нед Яну 26 2014, 11:58

Продължавам темата с метода "Улов на платерина с бомбарда".
    Този метод е универсален и придоби голямо разпространение през последните години. С този метод се хващат не само платерини , основно зарган, чернокоп и кефал.
    При него специфичното е, че с подмяна на т.нар. бомбарда се облавят риби на различни дълбочини - на повърхността, в средните слоеве и близо до дъното.
    В зависимост от рибата, която търсим, монтираме и подходящо сечение на повода и размера на куката.
    При този метод с подходящо скъпо оборудване могат да се достигнат дистанция на замятане до 120-150 м., при подходящ вятър. Понякога рибата се движи на големи дистанции и 10 м навътре са решителни за успеха.
    Аз ще ви покажа такъми за улов на бомбарда в ниския ценови клас, това, което е най-разпространено, в рамките на 100-150 лв. за всичко.
    Най важното е рибарският прът, като засега са се наложили леките карбонови 3 и 4 коленни пръти, с дължина от 4,20 до 4,50 метра:

В комплекта и влизат и допълнителни върхове с различен екшън:

Другият елемент е риболовната машинка.
    Тя трябва да е лека, поне 5-6 лагера, удължена шпула с капацитет мин. 210 м. основно влакно със Ф= 0,20 мм., като за по-далечно замятане се препоръчват по-тънки сечения, качествено влакно:

Елемента "бомбарда" също е важен за успеха на рибохващането.
    Има три вида бомбарди в зависимост от предназначението си - Плаващи, оцвенени в сигнално оранжево и зелено с различна тежест 30,40,50 гр.; Полулотъващи, за средните водни слоеве -  бели, прозрачни с различно тегло;  Потъващи, в абсолютно черно оцветяване (не съм показал от този вид):

Такъмът се съхранява на специална катушка, има ги в готов вид по риб. магазини:

Добре е да имаме и готови вързани поводи с куки за различната риба, която търсим:

Куките са най-разнообразни по форма, цвят и големина от № 12 (червените) до № 9 - 8 (черните):

Голямо значение за предотвратяването на усукване на майката и бомбардата и последващо късане е и използваните вирбели, най- добри са двойните такива, посочени в дясно на снимката:

Не засягам темата за ползваните влакна, влезлите напоследък невидими флуоро-карбони, тънки плетени основни влакна и т.н., като елементи, изискващи по-сериозни инвестиции, изборът е на всеки индивидуално.
    Освен това в рибарските магазини има достатъчно компетентни консултанти, чиито съвети не трябва да се игнорират.
    Далеч съм от мисълта, че съм бил напълно изчерпателен, но поне , надявам се, ще съм малко полезен за приятелите, които искат да вдигнат адреналина с водене на зарган - каиш от 100 метра далечина, скача, преобръща се, тегли наляво и надясно, голяма краста е, затова някои колеги си запазват "дащни" места по скалите още от ранни зори.
    Бъдете здрави и приятен уикенд на всички!

.
    Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Нед Яну 26 2014, 12:09

супер супер супер 
    Невероятно описани и обяснени теоритически и практически знания.

Браво ! Браво ! Браво ! Чиърз 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Нед Яну 26 2014, 12:32

kuins написа:...като за по-далечно замятане се препоръчват по-тънки сечения, качествено влакно ... влезлите напоследък невидими флуоро-карбони, тънки плетени основни влакна и т.н., ..

От собствен не чак толкова горчив опит :
    - "качественият" монофил на следващата година обикновено се къса с една ръка, т.е. старее бързо;
    - качественото плетено влакно наглед не се променя кой-знае колко, но когато не кълве - виновна е преди всичко непрозрачността му..
    - по какво (освен по цената) да познаеш дали флуорокарбона е качествен ?

Прав е колегата kuins : линията/влакното изисква по-сериозни инвестиции, изборът - на кого да вярваш - е индивидуален

vale

Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 26 2014, 18:56

...бат Куинс...

ръкостискане

vladtina

Брой мнения : 20
    Местожителство : Варна

Писане  vladtina on Вто Юни 17 2014, 22:38

Здравейте да попитам нещо бат Куинс гледам за тези тапи които повдигат стръвта имат нещо като контричка явно за влакното = така ли е ?

За да не слизат към лопатката на кукичката ли е това ?
    kuins

Писане  kuins on Сря Юни 18 2014, 14:25

Уважаеми приятелю vladtina,
    Имаш набито око, което означава , че си правиш такъмите сам.
    Аз уважавам такива риболовци и ще ти направя един подарък, ако вденеш това което ще опиша, ти гарантирам да хващаш риба и тогава, когато около тебе колегите четат вестници. Very Happy 
    Това, което наричаш  "контричка" е обикновен ластик . Продават ги, но най-много ги има по аптеките, с тях захващат опаковките на лекарствата.
    Както някъде по-горе писах хващам кефалови от доста време и когато я има много не е проблем такъма, майсторлъкът е в това да я хващаш, когато е на другия край на Морето. Шегичка...
    За  да се вижда отдалече и да е примамлива стръвта, е хубаво м/у куката и "тапичката" да има разстояние 1,5-2 см. Тогава червеят (оставяш част от него да виси от куката), се вижда от далече  и рибата, дори да не е гладна, отива до стръвта от чисто любопитство.
    Това вкарано в тапичката по специален начин ластиче играе ролята на пружина (амортисьор) и държи бидема с куката изправен нагоре.
    З а да е по-нагледно използвам голяма - 6№ кука и оцветено влакно само за нагледност - бидемът е оранжев, помощното парче - зелено.
    Иначе аз си правя такъма с безцветно влакно на Трабуко със сечение 0,25 за основно и бидем.
    Връзвам куката с обикновен , скрит възел, като правя  6-8 намотки за по-лесно държането на куката при зареждане с червей:

От свободния край на бидема (15-16 см.) нанизвам топчето, тапичката:

Вкарвам помощното парче влакно с дължина 30-40 см. като правя ухо в горната част на тапичката към лопатката:

Отрязал съм парче ластик с дължина 2 см.:

Вкарвам го в ухото на помощното парче месина и издърпвам САМО ДВАТА краищата на същото:

Фиксирам дължина на ластичетата около 5-6 мм. чрез издърпване на помощното и след това изтеглям ЕДИНИЯТ му КРАЙ от тапичката (топчето):

Топчето (тапичката) може свободно се придвижва по целия бидем и стабилно да се  фиксира на предпочитано разстояние от куката:

Ето същият номер и с тапичка, изработена от мене, материалът е балса, с  тройно лаково покритие, могат да бъдат с различни цветове, при последния риболов предпочитаха оцветените в бяло:

Дано да съм бил полезен, желая успех   на всички, поразени от магията на рибохващането!

надраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юни 18 2014, 17:50

Много нагледно и разбираемо описано !!!

супер 

vladtina

Писане  vladtina on Сря Юни 18 2014, 19:06

бат Куинс
    Много ти благодаря за изчерпателният ти отговор... само адмирации към теб.
    Ами загледах ти тези контрички защо ,, защото като си лових един ден със един дядо гледам че на неговите тапи има такива неща забити
    а то се оказа връхчета от клечки за зъби и той ми обясни същото нещо.
    А твой те изглеждат по друг начин,затова полюбопитствах  като винаги има нещо да се научи в този живот. йессс 
    Друго да те попитам,и аз си го правя дънният монтаж за момента съм като теб 25 майка на 25 бидеми като
    доста колеги споделят че хубаво би било ако бидема е 25 да отговаря на 30 майка = пояснението е че така
    бидемите не се оплитали към майката, но щом ти си ги правиш така значи няма проблем.
    И друго относно монтажа за илария че повечето колеги не оставят долният бидем да виси под оловото = пояснението е че
    попа изяждал ема ?
    Май те затрупах със глупави въпроси  въххх
    kuins

Писане  kuins on Сря Юни 18 2014, 20:14

Драги приятелю, не ме затрудняваш изобщо.
    Радвам се, че мога да помогна.
    Клечките за зъби са изминал етап, този - моят метод, е по-ефективен.
    Относно дебелината на Ф - 0,25 мм. е напълно достатъчно при сравнително качествените монофилни влакна.
    Попа, ако те намери, ще ти изяде ема и на най-горната кука.
    Аз никога не оставям при монтаж за платерина най-долната кука да виси под тежестта. Поставям я на разстояние 18-20 см. от оловото, дължината на бидема е 12-15 см.
    Следващите две куки са равномерно разположени през 30 см. една от друга.
    Между най-горната и вирбела също има разстояние 30-40 см. Така цялата дължина на майката става 120-130 см., удобно за замятане с прът 3,60 до 4,40 м. в зависимост от вълната.
    Ето и малко снимки.
    Мой приятел от кв. Крайморие, много обича да ми асистира. Тук се вижда и такъма и разположението на тапите:

Чироз воля, поглед надясно:

Чироз воля - поглед на ляво:

Старият плаж на Бургас:

Моите три пушки в готовност:

Бъди здрав и експериментирай, кефът е по-голям, когато с любов сам приготвиш такъма. Very Happy 

vladtina

Писане  vladtina on Сря Юни 18 2014, 21:52

Почвам да се повтарям в благодарности за информацията която споделяш  супер 
    Сега друго да питам в каква акция ти варират пръчките за дънно,в смисъл мой те които ползвам са една siweida дължина 3,60 в акция на 30-60
    и една гега vega дължина 4.00 метра в акция 30-60 като vegata отчита и най малкото удряне въпреки че siweidata e карбон-марбон и там такива шокари
    Та си мислях да ги сменям със нещо по класно или ако препоръчаш ти в каква дължина и акция да взема.?
    kuins

Писане  kuins on Чет Юни 19 2014, 10:55

Драги приятелю vladtina,
    за съжаление не мога да ти препоръчам универсална по дължина и акция рибарска пръчка за улов на дъно.
    Всичко е индивидуално и зависи от бюджета, метео-условията за риболов, дистанцията на която ще се замята и т.н.
    Това, което ще ти покажа, е купувано през различни периоди и някои модели вече ги няма на пазара.
    Ето една SIWEIDA PIKE на 4,2 м. с акция 50-100 гр. за висока, ветрова вълна и използване на тежест над 80 гр.:

Това е SIWEIDA SHARK на 3,6 м., с акция 30-60гр. за средни дистанции и нормален "морски" вятър:

Това е една New GORILLA на 4 м. и акция до 100 гр., пълен карбон, много лека, фина и чувствителна пръчка, може да се каже, че това е универсалът.
    Мисля, че вече я няма на пазара. Много е ползвана, затова и надписите и са зацапани и нечетливи.

Ето една представителна пръчка с много добри и яки водачи, модел HELIOS на 4 м. и акция 80 гр. Подходяща е за всякакви условия.

И тука един модел STEALTH - три коленен супер фидер на 3,90 м. за улов на бомбарда и/или чепаре от брега:

И ето една китка на Д.Д., която е за друг форум, но не можах да се сдържа и я щракнах в контра жур:

В заключение казвам, че това е само част от риб. пръчки, които имам, т.нар. "представителните", имам обикновени пръчки на 3,6 м. , 60 гр. - 2 бр., на цена 13,00лв. за бройката и 4,4 м., 80 гр. - 3 бр. , за 15,00лв. бройката, на модела Бляк Пантер, с които съм хванал доста риба.
    Не ги жаля, захвърлени са в багажника на колата, или в мазето, но са безотказни и горещо ги препоръчвам. Very Happy 
    И ако нявга са видим, ши почерпиш, да знайш, както казва Админа, да се свети Името Му! Very Happy 
     надраве 

vladtina

Писане  vladtina on Чет Юни 19 2014, 11:06

Мерси за инфото пак и отново...
    По принцип се интересувах горе долу във каква акция да варират прътовете, горе долу от 30 до 110 акция на 4 метра ако съм те разбрал правилно.
    Ето и мойто сътворение със тези ластици-контри :)

kuins

Писане  kuins on Чет Юни 19 2014, 11:19

vladtina написа:Мерси за инфото пак и отново...Ето и мойто сътворение със тези ластици-контри :)

Схванал си идеята за ластичетата, на времето и аз слагах пулчета, синци, дистанц. тръбички, но впоследствие ги премахнах - усложняват линията и са предпоставка за оплитане на куката.
    Както казах по- горе опитвай с различни модели, разбереш ли, че даден модел работи, само го опростявай и олекотявай.
    Хайде, че идва ракиено време. Very Happy 

Митко Кирилов

Брой мнения : 99

Писане  Митко Кирилов on Чет Юни 26 2014, 15:06

Здравейте колега, Kuins наздраве ,
    С интерес посещавам Вашия сайт. Като човек, който активно се занимава с риболов от1980 г и преминал през всички възможни варианти: бряг, гумена лодка, лодка сеферка и сега само от брега Very Happy , си позволявам да взема отношение по въпроса/.Основни интереси: улов и такъми за кефалови и зарган/.Да се има в предвид следната уговорка: известно е, че условията за риболов са коренно различни на север от нос Емине и на юг от него: съотношението на рибните запаси е ~ 10%:90% Shocked . На юг от Созопол, в близост до брега, преобладават значително по-големи дълбочини и следователно по-малки разстояния за ежедневните миграции на рибите.Сиреч риболовците на север са поставени при значително по-трудни условия  Sad с изключение, условно, на даденостите около и на север от нос Калиакра.
    В допълнение по темата:
    1.За основно влакно и бидеми съм доволен и съм се спрял на произведеното от ASSO влакно DRAGON: бидем 0.20/майка 0.25.Изглежда, че съм уцелил «ваксата», според обменена инфо с един бивш национален състезател по спортен риболов, който употребява със същото влакно. Разбираемо е всеки сам да си подбере дебелината за бидема и майката и разбира се влакното.
    2.Куки :№ 6 “Sasame Long Shatt F-848” –с дълго рамо, леко нанизване и атрактивно поднасяне на на стръвта и, най-важното, в повечето случаи –самозасичане! Иначе може всякакви куки № 6 или № 7, стига да не са от ментетата, които лесно се огъват. Класика в жанра бяха и все още са оригинални Мустад № 7, от поцинкованите, стига да се намерят.
    3.Въдиците: преминал съм през много марки: руски фибростъклени, Балцер 4.20м/ акц.60 гр., “ Сона”и др., които ми служиха много години, но скоро си купих с 2 бр. леки 252 гр., китайски флурокарбонови “болонези” ( само 5 водача!) , марка NEXIA WPower, дължина 4 м. Акция ~ 40 гр /според продавача/, но с лекота хвърлям с тях 60 или 80 гр., според случая.Много съм доволен от новата си придобивка общо за 30 лв!Е, наложи се известно “доработване”: скъсяване върховете с около 5 см/ счупиха се по моя вина Wink  и слагане на тънка пластвмасова втулка на един от върховете-изваждаше се свободно/, но съм много доволен: леко се хвърля и се постигат добри дистанции. С тези пръчки могат да се вадят риби 2-3 кг.Лек недостатък: имат медиум акция и при вадене на риба над 600 гр. е налице параболично огъване на около 40% от дължината под върха.Вече свикнах и без проблем извадих няколко сносни платерини.Мекият и чувствителен връх е предимство както за улавяне кълвонето, така и за изваждане на рибата при положение, че на едната макара съм с плетено / с шок лидер / за добра дистанция. Това е за въпроса на колегата за китайските пръчки. Все още могат да се закупят от www.suvenir.bg, склада Варна. /Не че съм привърженик на етинджоситите, но щом вършат работа! Иначе за зарганите съм с марковите Шимана: силовата болонеза Нексейв Нексейв боло троут/.
    4. За тъкъма: изпробвал съм много варианти/ тапички от джапанки, корк, специален плътен полиуретан за изолации по корабите и какво ли още не/, с 2 куки, едната да виси под оловото,
    с продълговати и сферични тапички/ малки и големи/.Според моя опит: кефаловите, когато са в пасаж, налитат агресивно на стръвта, особенно на прясната, без много да е от значение постройката на тъкъма/вид и разположение на тапичките, дебелина на влакното.Друг е въпросът, когато рибата е пръсната, неактивна или са налице големи екземпляри, които пипат много внимателно и предпазливо. По съвпадение с времето на последнните писания, преди няколко дни, по темата аз също много се замислих дали наистина има смисал от тъкъм с висящ повод и отново смятам да се върна към класиката “чепаре за кефал”.Възприемам поставянето на гумен амортисьор /все пак колега Куинс, моля да поясните какво предимство сте установили с него?/ и ще го вложа при нови тъкъми. Само искам да добавя, че според опита на колегите от Русия, за улов на пеленгас топчето/тапичката трябва да е плътно до лопатката на куката, даже лопатката да е влязла в него.
    Надявам се споделената инфо да бъде полезна и който иска , да се възползва.По темата може още да се пише и дискутира, но за това ако остане време.
    С поздрави и успешен риболов!

kuins

Писане  kuins on Чет Юни 26 2014, 18:08

Здравейте, уважаеми колега  Кирилов! наздраве 
    Радостен съм да разбера, че сайта " Приключенията на Булти и приятели" Ви е впечатлил, основна заслуга за което има високоуважаемият от мен, надявам се и от останалите колеги - Админът.
    Както сте забелязал, тук се цени главно толерантността, зачитане мнението на всеки един участник, споделянето  на информация, придружена с доста снимков материал, шеговитият, "пиперлив" език и стил е част от "играта". Very Happy 
    Относно условията на риболов съм напълно съгласен, но това прави колегите от варненският Регион по-подготвени за това предизвикателство.
    Спомнете си т. нар. "Варненски метод" за улов на кефалови риби  на повърхността, за нас от Южния регион си беше новост, от която се възползвахме успешно.
    От изнесеното  виждам, че за Вас тайни в уловът на кефалови няма - дългогодишен опит и подходящо оборудване, останалото е шанс.
    - За влакната: лично аз през 90 - те години използвах на ДАМ - Дамил тектан и на Костенурка(изпращаха ми я от Гърция), със сечения от 0,25 - 0,35 мм.
    Тогава излизаха  едни пеленгаси с кръвясали очи - поднасяха изненади.
    Сега ползвам влакна главно на Трабуко и съм доволен.
    - За куките: експериментирал съм много и достигнах до извода, че куката трябва да е с дълго рамо, № 6,7,8, да не е много дебела, за да запазва червеят жив, но да е достатъчно здрава(еластична) за изненадващи екземпляри.
    В това отношение истинският , норвежки Мустад с лек чапраз е , според мен, най-доброто.
    - За въдиците: Както по-горе писах, всичко зависи от бюджета, от условията на риболов, от дистанцията и т.н. Моето заключение е, че размерът на пръчката  трябва да е м/у 3,6 м. до 4,4 м. с екшън 40-80 гр. Установих и друго, че обикновените телескопи с водачи са много по-ефективни и чувствителни от карбоновите такива.
    На времето колеги приспособяваха  руски 4 м. телескопи, като им монтираха водачи и носач на машинката и показваха учудващи резултати.
    - За такъма: Всичко, каквото казвате , е вярно, в зависимост от това, дали рибата рови в пясъка и дири там стръвта, са подходящи бидеми с дистанция м/у куката и тапата.
    Но понякога рибата предпочита СВОБОДНО движещо се по дължината на бидема топче (тапичка), което държи изправена нагоре куката със стръв.
    Колкото до гуменият амортисьор единственото предимство, което съм установил, е това че тапичката благодарение съпротивлението на гумата може да се фиксира устойчиво на всякакво разстояние от лопатката на куката, практически от 0 до 25-30 мм. и не позволява "обръщане" и захващане на куката за задната, към майката, част на бидема.
    Благодаря за споделеният опит , жив и здрав и наслука! ръкостискане

vladtina

Писане  vladtina on Чет Юни 26 2014, 22:38

Здравейте пак  Very Happy 
    Виждам че сте специалисти, а аз съм горе долу от 4 години запален рибар  Wink 
    И все пак да си кажете вашето експертно мнение дали съм на прав път относно такъмите ми.
    За бомбарда използвам ето тази въдица която е на 4 метра в акция 20-80
    http://www.riboco.com/index.php?mod=product&show=2372
    придружена със макара която е показана за 280 гр. като не съм я мерил
    http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?cPath=295_32_483_488&products_id=5885
    и в компанията на това влакно на 0,18
    http://fishing-bg.eu/T-FORCE_SPECIAL_CASTING
    със кукички
    http://www.riboco.com/index.php?mod=product&show=1966

Като тук имам питане не работя със шок лидер,не че не искам но всеки колега обяснява че нямало значение и поради това
    не съм и слагал Shocked 

А за дънен риболов имам 2 пръчки които преди това споделих като едната 3,60 дължина

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?products_id=2002

а другата siweida  на 4,00 метра пак на 30-60 като не мога да я вида в нета  Wink 

и на двете влакното е 0,25 като не знам дали е удачно,
    и макарите са на аке манчо = нищо съществено за дъния  риболов ако има значение

http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_get_product&id_product=25456&id_group=&id_subgroup=100

със кукички подобни на тези но в момента не се сещам какъв чешит са
    http://www.riboco.com/index.php?mod=product&show=1966
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Юни 26 2014, 23:30

Добре дошъл на Митко Кирилов !!!

ръкостискане 

Още един Адаш !!!

йессс  йессс  йессс 

Чиърз

Митко Кирилов

Писане  Митко Кирилов on Пет Юни 27 2014, 14:55

Колега, Куинс,
    Благодаря за отговора, коментариите и разясненията!ръкостискане 
    За да приключа словоизлиянията си по тази тема/едва ли с това би се изчерпила/ добавям следното:
    1.Лично аз деля този вид риболов условна на лек /м.май-август/ и тежък /м.септември-ноември/ риболов.Разликата е в местата, където се практикува и ....подбора на тъкъмите.
    На север лекия предимно се практикува от варненския вълнолом и буните.При него няма особенни силови изисквания: всякакви макари, влакна бидем/майка 0.18-0.22/0.22-0.25.
    При тежкият такъв очакваме по-големи риби/ над 0.800-1.200 кг, влакната са съответно бидем/майка ~ 0.25/0.30, куките са №5 или №6, яки сърф-пръчки за големи дистанции 80-100 м , тежест 0.60-0.100 гр., при това с чувствителен връх/ налага се засичане при много леко потрепване на върха/.Мощни дънни макари.Местата за такъв риболов: от брега, примерно, на Панорама, Кабакум, Фичоза, Черноморец, Камчия, Шкорпиловци и др. Пример: преди години на Панорама/яхтеното Зл.пясъци рано, сутринта се бях инсталирал с едни макари Гермина/ГДР и като започнаха едни удари от риби 1.200-1.600 кг червяците на макарите, въпреки аванси и др. хитрости, станаха неизползваеми! Проблемът беше решен с закупуване на две”лебедки”: Дайва БГ 60 и със сходни габарити и размери на Сийлстар.Това преди около 20 год., но тези лебедки работят и до днес и само те си знаят колко живо тегло са изтеглили.За този риболов, пак от това време, ползвам един шарански Балцер с дължина 4.2 м, акция 40-60 гр. и една тунингована от мен пръчка вариант на чешката “Сона.
    2. Класическото разположение и размери на тапички/куки при мен е същото както при колегата Куинс.Но аз лично съм виждал как доста опитен колега до мен вади по 2 и 3 риби
    с такъм от бидеми дълги само 5 см и дължина на тъкъма ~ 80-90 см. Задавам си въпроса какъв вариант би бил за предпочитане 2 куки близко до оловото/риба на дъното/ и 1 кука по-горе или същото, но с обратен монтаж? За съжаление нямам отговор на въпроса, но съм
    планирал да пробвам.
    3. За стръвта: кефаловите предпочитат прясната стръв: мирисът на пресния червей ги побърква.На времето, когато сам риголвах езерото, поставях само здрави цели червеи 60 бр.на доза в едър пясък/от Кабакум!/ върху мокра кърпа, задължително с няколко късчета дървени въглища и завити в най-долната секция на хладилника.Сега закупената доза обвивам също в мокра кърпа и пак там.Препоръчвам,ако не разходвате стръвта, да не изхвърляте вестника.Намокрете го и го обвийте с мокра кърпа и обратно в хладилника.
    4. Рибата къща няма: по принцип когато отивам за риба, планирам за цял ден и задължително с мин 2 дози стръв.
    5. Има няма риба сменям червеите на всеки 12-15 минути.
    6. Преценявайте мястото: ако има колеги, които вадят, разположете се и вие.Ако няма улов, потърсете друго място.Там където е давало вчера, няма гаранция, че ще даде и днес.
    7. Ако пробвате на дъно и нямате успех вие и колегите до вас, променете тактиката и пробвайте на бомбарда: нерядко това ми е спестявало «капото».Когато рибата я има, но не е активн, дразненето с бомбарда я провокира да налита.
    8. По принцип кефаловите са най-активни сутрин до 10 часа и след обяд след 16 часа, не че и в този промеждутък не се вземат риби.
    9. Когато попаднете/дойде пасаж понякога е за предпочитане да ловите само с една въдица, за да можете да засичате и нямате празни удари.
    Това засега, добре че времето не е много за излети и затова имам повече време за темата.
    С позрави!
    Митко Кирилов

vladtina

Писане  vladtina on Пет Юни 27 2014, 16:03

Здравей Митко можеш ли да ми поясниш по подробно за тези сърф пръчки за нещо такова ли става въпрос,че съм се замислил
    след време да си закупя нещо такова дали ще е удачно или за се бъркам

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?products_id=4934
    4,20 м - 30-110 г
    http://www.tomaxshop.com/catalog/trabucco/andromeda-mormora-100gr-400m-pryt-za-morski-ribolov-p-2244.html
    http://www.tomaxshop.com/catalog/trabucco/admiral-master-surf-130gr-420m-vyditca-za-morski-ribolov-p-2540.html

Митко Кирилов

улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  Митко Кирилов on Пет Юни 27 2014, 16:41

Колега,Vladtina,

По въпросите:
    1. Не мога да дам препоръка за нещо, което не съм видял в работа и не съм държал в ръката си. Embarassed 
    2.Не бързай да имаш всичко веднага и сега ! Exclamation  Препоръчвам ти да ползваш такъмите, с които разполагаш.
    При това оглеждай се наоколо и ако има някой, който има повече успехи от теб, анализирай причините и ако
    те са в пръчките, тогава решавай.Смятам, че с това,което имаш ще се справиш!
    3. За кефаловите не си струва закупуването на специализирани сърф пръчки: все пак не сме Италия или
    Гърция, където си струва да залагаме на сериозен риболов от брега. Very Happy 
    4.Пръчките, с които работя от брега условно нарекох сърфови: те са най-обикновенни пръчки, но с възможност
    да се извърля тежко олово за добра дистанция. Wink 
    Това е моят най-добронамерен съвет и лично мнение по въпроса. I love you 
    С поздрави.
    Митко Кирилов
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Юни 27 2014, 22:52

Благодаря и на двамата  адаши - бат Митковци   Very Happy  , за споделения  ценен опит и полезни съвети в тази страхотна тема !!! 

ръкостискане
    kuins

Писане  kuins on Съб Юни 28 2014, 07:35

Булти написа:Благодаря и на двамата  адаши - бат Митковци   Very Happy  , за споделения  ценен опит и полезни съвети в тази страхотна тема !!! 

ръкостискане

Админа, ква тема съ получи, а???!!!

Колега Vladtina, колегата Кирилов е напълно прав относно закупуване на високо бюджетни пръчки.
    Последните 3-4 год. тук, в нашият регион, рядко излизат кефалови над 400-500 гр.
    Изключвам т.нар. Шофьсрски плаж (Дюни - Зм. остров и Приморско - Синеморец), но разстоянията до там са значителни и са друга бира. Very Happy 
    Но ако това те кефи, и имаш необходимите кинти , защо пък не.
    При моето пребиваване в Гърция установих, че комшиите ловят предимно с такива, главно 4,5 м. на Шимано, по 250 - 300 евра за бройката.
    Замятат 80-100 гр. тежести на разстояния над 100 м. от брега (предимно нощем) за ципури и др. диви риби, чува се специфичен звук от якото замахване с класен прът.
    Риболовът на Средиземно море е едно хубаво преживяване и подходящото оборудване е предпоставка за успеха. надраве 

Колега Митко Кирилов, приятно ми е - Митко Христов (kuins)! ръкостискане 

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Ное 21 2017, 08:24