Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Улов на платерина и кефал от морския бряг

Share
    kuins

Брой мнения : 1234
    Местожителство : Бургас

Улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  kuins on Сря Яну 22 2014, 10:03

Откривам нова тема по молба на Админа с ясното съзнание, че нещата, които ще предложа на Вашето внимание са в процес на развитие, и това, което е било вчера, утре ще е съвсем различно.
    Наблюдавам в последните години очевидна промяна във възрастовият и социален състав на любителите на този вид риболов.
    Едно е ясно, че хората, които релаксират на брега на морето с въдица в ръка стават все по-многобройни, а възрастта - от 10-15 до 75-80 годишни.
    Преди двадесетина години на Старият плаж на Бургас се събирахме десетина човека и всички се познавахме. Блатен червей за стръв си вадехме сами от Солниците, съхранявахме го, всеки по собствена рецепта, а уловът беше главно кефали между 800 гр. и 1,5 кг., платерината се хващаше главно есента и то за солене и мариноване.
    Всеки сам си правеше такъма, (на Краставицата имаше само един магазин на Деян), и всеки изтъкваше предимствата на своето произведение.
    Линията е елементарна - риболовен прът с дължина 3,6 м. до 4,2 м. с екшън от 60 до 100 гр., риболовна машинка среден клас с 4-5 лагера, основно влакно за солена вода с дебелина 0,30 мм., вирбел, майка с три куки №6-8 и тапички на бидема за повдигане на стръвта, най отдолу тежест от 60-80 гр.
    Това е всичко + някаква стойка, или чатал за поставяне на въдицата в очакване на удара.
    Линията се държи в натяжка, рибата кълве енергично и изтървеш ли момента на засечка, тя къса устата си и бяга надалече.
    Когато рибата удари, следва енергично засичане и плавно водене за изкарването и на морския бряг.
    В никакъв случай не трябва да се отпуска влакното и дава аванс, защото устата и е много нежна и лесно се къса.
    В такъв случай се шегуваме и казваме, че е била мъжка, демек показала ти е таш@ците си Very Happy преди да си замине.
    Уловената риба съхраняваме в нарочно изкопана дупка в пясъка, покрита с морски водорасли.
    По същият начин, на сянка, съхраняваме и стръвта- блатният червей е бързо умиращ на топло и преки слънчеви лъчи.
    Риболовът изисква търпение, защото понякога чакаш с часове без да имаш удар, а в даден момент не успяваш да засичаш всички удари.
    Затова е добре да сме оборудвани с удобен стол от който да наблюдаваме заложените си въдици:

Заложените въдици са в "натяжка" за самозасичане:

Това е снимка от Черния пясък, плажната ивица между н. Кафка и н. Форос:

Това са мои приятели - Васко, Павката, Стоян на сладка приказка и в очакване на Удара, снимката е от Чироз воля:

Това е един колега, който в профил поразително прилича на мен, но не съм аз, мястото е Патешките дупки в сезона на мътенето на птиците, рибата все още е рядка, месецът е Май:

Това е Стоянчо Пожарникаря, голям мерак има да откача рибата:

Мои приятели на Стария плаж преди Солниците, зяпат нагоре като гламави, после се оплакват, че им са схванати вратовете:

Това е Гено, пред Адамовия плаж, малко му тежи шкембето, но иначе е много енергичен и готин:

Това е друг образ, хванат в контражур, прилича на извънземен:

Напред, срещу вълните, важното са емоциите, рибата е без значение:

Ето и скромен майски улов:

Бъдете здрави, надявам се да съм бил полезен, темата е отворена, отговарям на всички въпроси. наздраве  Very Happy 

ицо димитров

Брой мнения : 21
    Местожителство : Поморие

Re: Улов на платерина и кефал от морския бряг

Писане  ицо димитров on Сря Яну 22 2014, 10:38

kuins написа:Откривам нова тема по молба на Админа с ясното съзнание, че нещата, които ще предложа на Вашето внимание са в процес на развитие, и това, което е било вчера, утре ще е съвсем различно....

евала колега тази година с мои приятел сме си поставили за цел няколко риби и една от тях е платерина или кефал и затова ако може да обясниш къде точно се намира този плаж

kuins

Писане  kuins on Сря Яну 22 2014, 11:30

ицо димитров написа:

...евала колега тази година с мои приятел сме си поставили за цел няколко риби и една от тях е платерина или кефал и затова ако може да обясниш къде точно се намира този плаж

Снимките са направени на Старият плаж на гр. Бургас, между Адамовият плаж и входа на Солниците, другите снимки са от плажните ивици около кв. "Крайморие", на  Бургас.
    Но тази риба, в зависимост от продължителността на зимата, започва да кълве най-напред на юг- Ахтопол и на т.нар. "шофьорски плаж" между Дюни и Агалина, но не си заслужава да се ходи чак до там само за нея.Един ден ти казват, че са я "убили", отиваш и пълно капо. Поне си носи апарат да се радваш на красотите, които е показал нашият приятел Рибарко в своя репортаж от този район
    Същата около 8-15 май започва да кълве и тук, около и в Бургас.
    Има я и в Поморие, главно по буните около помпената на Северния плаж и в района между Ахелой и Поморие до бункера.
    Желая успех! Very Happy
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Сря Яну 22 2014, 13:03

Благодаря, kuins

kuins написа: ... тапички на бидема за повдигане на стръвта, най отдолу тежест от 60-80 гр...

1) може ли малко повече подробности за тапичките : кой вид повдигач (от тези които се продават) за какви ситуации е подходящ, има ли особености при монтажа на различните видове повдигачи, можем ли да се опитаме да си ги направим сами от подходящ материал ?

2) може ли малко повече подробности за тежестите : кой вид sinker (от тези които се продават) за каква ситуация е подходящ, запазва ли се ефективността на тежестите с мустаци и при скалисто дъно ?

vale
    sea_dragon
    Admin

Брой мнения : 391
    Местожителство : Burgas

Писане  sea_dragon on Сря Яну 22 2014, 13:34

супер 
    kuins

Писане  kuins on Сря Яну 22 2014, 14:06

chpetrov написа:Благодаря, kuins

kuins написа: ... тапички на бидема за повдигане на стръвта, най отдолу тежест от 60-80 гр...

1) може ли малко повече подробности за тапичките : кой вид повдигач (от тези които се продават) за какви ситуации е подходящ,  има ли особености при монтажа на различните видове повдигачи, можем ли да се опитаме да си ги направим сами от подходящ материал ?

2) може ли малко повече подробности за тежестите : кой вид sinker (от тези които се продават) за каква ситуация е подходящ, запазва ли се ефективността на тежестите с мустаци и при скалисто дъно ?

vale

Благодаря за въпроса!

(1)Отначало всички започнахме с обикновен корк от "запушалки", оформени "дренковидно"(определението мое), боядисано с лак за нокти в различен цвят, от ярко червено до тъмно кафяво и бяло.
    По стечение на обстоятелствата бях член на екипа на едно БГ/Белжик дружество, което изработваше рибарски такъми и принадлежности.
    Там доставяха голямо количество балсово дърво, главно внос от Китай и Еквадор, при направата на риб. плувки имаше техн. отпадък във вид на квадратни пръчки 1/1 см. с различна държина, аз си ги прибирах и от тях оформях т.нар. повдигачи, като предварително ги оцветявах в техните , на Профиш, оцветители и лакови покрития в различни нюанси.
    По-късно, при фалита на предприятието, някой започна да прави такъми за платерина с оцветени полиуретанови топчета, но главно заради това, че излиза по-евтино, а не че са по-ефективни в риболова, дори напротив, когато рибата е рядка и не яде предпочита моите. Завчера(на Атанасов ден) поздравявам един мой бивш колега и той се сеща за мен така: "Признавам, че си най-добрия!", има в предвид уловът на платерина от брега.
    Аз не съм много съгласен, защото смятам, че най- добрият между нас( старите риболовци) е Павката, брадатият пенсионер от НХК( има го на една от снимките), и покойният Илийчо Ил., гл. Счетоводител на едно голямо бургаско предприятие, са най-добрите поне в този регион.
    (2) Тежестите зависят от метео-обстановката, за всяко време - различна тежест.
    При спокойно време, и риба, която е групирана наблизо до брега 20-30 м., тежест до 50-60 гр., продълговата форма.
    При ветровито (страничен вятър) и вълна до 25-30 см.(един бал) тежест от 60-80 гр. и в "натяжка", разстояние от брега 50-80 м..
    При мъртво (подводно) вълнение, препоръчително 60-80 гр. олово, оформено като продълговат квадрат, или със специфична плоска форма с вирбел в тежеста.
    При силен насрещен, морски вятър, за по-далечно замятане- тежест от 80 до 100 гр. с продълговата форма.
    Бъдете здрави! Very Happy 
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Сря Яну 22 2014, 18:45

...бат Куинс ....невероятен си ...

ръкостискане 

...в Поморие и аз видях на Северния плаж платеринаджии - там дето свършват бунгалата и почва дигата  Idea
    kuins

Писане  kuins on Сря Яну 22 2014, 19:04

Булти написа:...в Поморие и аз видях на Северния плаж платеринаджии - там дето свършват бунгалата и почва дигата  Idea

Прекрасно, девствено място, ако отида някога там, ужасно ще се разчувствам.Sad Sad Sad 
    Имам зашеметяващи спомени от там, не само риболовни. бой бой бой

Последната промяна е направена от kuins на Чет Яну 23 2014, 08:22; мнението е било променяно общо 1 път

ицо димитров

Брой мнения : 21
    Местожителство : Поморие

Писане  ицо димитров on Сря Яну 22 2014, 19:09

от поморие съм и сега по южния плаж обикалят хора с чепарета и мятат в пасажи от илария и засичат силно и те се закачат илариите са много малки а после се чудим защо риба няма
    kuins

Писане  kuins on Сря Яну 22 2014, 20:50

Това е уловената платерина на 06.11.2013 год. от 08,30 до 11,30 часа на плажа на кв. Крайморие - Бургас.

Удоволствието е невероятно, като водиш съпротивляващата се риба от 80-100 метра далечина.
    Когато се закачи по-едра риба, тя прави алай на повърхността на водата, опитвайки да се "превърти" и измъкне от смъртоносната хватка на бат ви Куинса. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Яну 23 2014, 00:06

супер супер супер 
    kuins

Писане  kuins on Чет Яну 23 2014, 11:28

Булти написа:супер супер супер 

Благодарско, Админ! Very Happy 

Продължавам темата в отговор на въпроса на колегата за повдигащите тапички, тежести и други елементи от монтажната линия за улов на платерина и кефал от брега на морето.

Тук са снимки на оловни тежести с различна форма и маса от 50 до 100 гр.:

Това са топчета (повдигачи), има ги в риб. магазините:

Това е тайното оръжие на Бат Куинс - повдигачи от балсово дърво с двукратно цветно и лаково покритие, показаните са ползвани няколко сезона и имат само дребни напуквания и следи от зъби на чернокопи:

Когато някой го мързи да гледа в продължение на няколко часа върха на пръчките си, монтира тези сигнализатори (звънчета). Има недостатък, че не винаги се успява да се засече кълвящата риба, усложнява се монтажната линия и понякога при забравяне да се свали звънчето, следва усукване е късане на майката: Very Happy 

Риболовни куки от № 4 до № 9, за улов на кефал и платерина (черни), някои ги предпочитат, защото са тънки, остри и не пукат, умъртвяват стръвта (червеят). Недостатък - при улов на по-едър екземпляр се изправят, или прерязват устата на рибата. Както лесно се закача, така и лесно се откача хайванчето:

Риболовни куки от №5 до №8 , бели, с чапраз, хванат ли, рибата почти няма шанс. Спокойно се вади риба около килограм, мъжките са рядкост: Very Happy 

За подреждането на куките, разстояния от тежестта и вирбела, дължина на бидемите, дебелина на влакната и др. подробности по-насетне, ако е живот и здраве.
    Надявам се да съм бил полезен.
    Бъдете здрави, позитивни и не се страхувайте да показвате своята индивидуалност. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Чет Яну 23 2014, 14:18

йессс Браво ! Браво ! супер ръкостискане 
    Jorestes

Брой мнения : 3567
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Чет Яну 23 2014, 14:47

Невероятен си, приятелю kuins cheers cheers cheers йессс Браво ! Браво ! Браво ! 
    kuins

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 10:24

Продължавам темата с допълнение към въпроса на колегата chpetrov, относно ползваните тежести при улов на платерина от брега на морето.
    Оловни тежести с мустаци не съм ползвал, а и не съм забелязал някой колега да ползва.
    Както посочих по-горе при силно/средно подводно течение монтирам тежест с плоска, или квадратна продълговата форма, за да не се усуква майката от течението и оттам да е видна примамката.
    Същата роля играе и тежест с вирбел - тя се върти, но майката е неподвижна относно дъното.
    Платерината ужасно люби скалистото дъно, защото там, сред водораслите намира храна във вид на т.нар. морски червей (нереиди) и е проблем с такъм на тежко да се ловува в такъв район, поради риска от закачане и късане на въдицата.
    Номерът е да познаваш дъното и да поднасяш примамката в близост, на границата м/у скалите и пясъчното дъно, там е рибата, и тогава успехът е гарантиран.
    Но когато няма такива пясъчни участъци (ярове) се преминава на другият метод за улов на платерина и кефал - методът "улов на бомбарда".
    Тогава примамката се придвижва в повърхностните слоеве на водата и закачането е малко вероятно.
    Но това е съвсем специфичен метод, който ще разгледаме по-нататък, ако е живот и здраве, и съм на кеф. Very Happy Very Happy Very Happy 
    kuins

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 11:00

Сега да допълня нещо, което считам за важно и е мит сред рибуващите кефал и платерина от морския бряг.
    Става въпрос за цвета, формата и допълнителните аксесоари около тапичките за повдигане на стръвта.
    Сред риболовците битува убеждението, че платерината е ужасно любопитна риба и за да забележи още от Фара Very Happy твоята примамка, тапичката трябва да е боядисана във възможно най-крещящият сигнален цвят. Поставят се разни синци- червени , бели, сини и т.н., разни пулчета от кючекчийските костюми на гаджетата, огледалца и др. и др.
    Забелязал съм, че колкото е по-опростена линията, толкова резултатът е по-добър. Основното, и най-важното,( при условие, че рибата се назландисва) е червеят да е пресен и жив, на цвят розово-червеникав, да покриваш жилото(острието) на куката, да оставяш част от червеят да виси и мърда, бидемите ти да са прави в участъка м/у тапичката и куката, да не са прекалено дълги за да не се усукват около майката и другото е да си техерос (късметлия), както казват гърчолята, рибата да те иска в посочения ден.
    Има такива случаи - наредени 10 човека, а кълве на един, двама.
    Да се пукнеш от яд, ако погледите убиваха, жив човек нямаше да има на Стария плаж в Бургас. Very Happy 
    Тук показвам снимки на тапички с различно оцветяване- неутрално, само лаково покритие, кафяво, оранж и бяло. По мои наблюдения това са най-работещите цветове в зависимост от прозрачността на водата, времето - слънчево, или мрачно, ветровито и т.н.
    И пак повтарям, важното е рибата да е налична, да няма хищник наоколо и да е склонна да яде. Другото е търпение и общуване с Морето и Майката Природа!
    Ето фотката с изработени от мен тапички от балсово дърво:

Ето и снимка на фабрично изработени топчета с различна големина и цвят.
    Шаренията е повече да се хване риболовеца и купи такъма, отколкото рибата, защото резултатите с тях не се различават особено много от другите с подобни, но различни цветове:

Надявам се да съм предизвикал поне любопитството с моите и на Д.Д. зверчета.
    Послушни са и изпълняват всяка команда. Very Happy  Very Happy  Very Happy 

chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Пет Яну 24 2014, 13:51

kuins написа:... и другото е да си техерос (късметлия), както казват гърчолята, рибата да те иска в посочения ден...
     ръкостискане   надраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 24 2014, 17:06

супер  супер  супер 

...бат Куинс .....с друга стръв , освен блатен червей , платерина ( кефал ) от брега ловил ли си  Question  Exclamation  Question
    kuins

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 17:29

Булти написа:супер  супер  супер 

...бат Куинс .....с друга стръв , освен блатен червей , платерина ( кефал ) от брега ловил ли си  Question  Exclamation  Question

Ловил съм, но рибата трябва да е "кал" и да не дава да хвърлиш.
    От малкото случаи, когато съм бил на брега със Стоян Мъглата той ми показа следния чалъм:
    Беше ни почти свършил блатния, рибата кълве като луда,  и го питам:
    - Ко прайм сига, Стояне?
    Той ме поглежда с онези очички, знайш ги, и ми вика:
    -Дай една риба!, взема и я  разпорва  с една допотопна чекийка, вади и червата и там, около мехура има едно топчесто месесто образувание.
    Вади го и го нанизва на куката, съвсем на върха оставя малко място и нанизва 2-3 мм. от блатния.
    Хвърляме, рибата се хваща без проблем.
    Това ги наричам "котешки мъде", хили се  и си показва рядката  ограда, хубав ем, но няма да казваш на никой.
    Аз му викам:
    - Гроб съм, че до днеска... Very Happy Very Happy Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 24 2014, 17:55

черпи 

...питам , щото на Острова , на такъм за попче , вадих платерини на бял червей и то доста ....верно беше кал от риба , а харпуня в момента  а-а-а-а-а .... бе в къщи ....

п.с. бях с лодката и случайно съзрях ятата в плиткача - на от 1 до 2 метра - дълбочина ...  и след не много дълго умуване , направих пробата , която се оказа успешна  Shocked

Последната промяна е направена от Булти на Пет Яну 24 2014, 17:59; мнението е било променяно общо 1 път
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Пет Яну 24 2014, 17:57

Иларията и дребната платерина полудяват на стръв от бялото дробче на попчето.
    Изпробвано на плувка. Недостатък - дробчето е меко и бързо пада, но когато се използват малки кукички (14-16 номер) в голяма степен това се преодолява.

Пробвайте, някой път като хванете попче да хвърлите бякото му дробче до някой пасаж от илария/платеринки - дробчето изплува отгоре и само до минута вече е изядено (като пиранки са).  Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 24 2014, 18:03

... аре и на тебе , друже :  

черпи 

....то май същото важи и за топчета хляб ....чувал съм и че около рибните пристанища , я ловкали платерината с парченца цаца ... Shocked
    kuins

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 18:08

Булти написа:черпи 

...питам , щото на Острова , на такъм за попче , вадих платерини на бял червей и то доста ....верно беше кал от риба , а харпуня в момента  а-а-а-а-а .... бе в къщи ....

Мангалите, дето вадят мида на Кафка, я хващат по много интересен начин. Wink 
    Когато има силен прибой на носа, застават долу на скалата и с един камъш, 2-3 м дебела месина, десетина гр.тежест и една кука, с коркова тапа на 30-40 см. дълбочина ,слагат на куката за ем слизестата част/мантията/ на обикновенната черноморска мида и такива рибоци вадят, бедна ти е фантазията.
    Пускат директно в пяната, рибата търси там разчупени от вълните миди да кльопат и братчедите пълнят торбите. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
    kuins

Писане  kuins on Пет Яну 24 2014, 18:15

Като матроси на кораба в Созопол само така я хващахме - хвърляме филия хляб зад борда, или кока /готвачът/ изхвърля баката с мусора /хранителните отпадъци /от камбуза/корабната кухня/,рибата се събираше на рояк, хвърляме "чуконтата" Very Happy  с топче хляб на куката и си правехме кефа.
    Никой не вземаше рибата , хващаш-пускаш! Very Happy Very Happy Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 24 2014, 18:36

ръкостискане

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Ное 21 2017, 08:11