Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Воблери , гоблери и тем подобни ...

Share
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Re: Воблери , гоблери и тем подобни ...

Писане  chpetrov on Сря Авг 13 2014, 15:01

Успех !
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Писане  Булти on Сря Авг 13 2014, 22:03

Благодаря ти !!!

ръкостискане 

п.с. ...ако знаеш как мечтая , да отида да бера гъби в някоя прохладна гора ... човешката природа е такава - угода няма  Very Happy 

надраве 
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Чет Авг 14 2014, 15:04

Булти, от воблерите, които си снимал най-много бих разчитал на този:

Макар, че ако трябва да съм честен, "идеалният" воблер за улов на лефер в Черно море трябва да е тънък и с дължина около 11 см (но не повече от 12 см, и не по-малко от 9 см)

Приблизително нещо такова (този е евтин, но доказано хващал).

Или ако трябва да обобщя, личното ми мнение е, че е най-правилно да се търсят примамки, които максимално да се доближават като размер и цвят до естествената плячка на съответния хищник. Конкретно за лефера, аз си търся воблери приличащи на хамсия/цаца, ува или в краен случай на малка илария/платерина. Не твърдя, че на друг цвят или форма няма да се закачи нещо, но те според мен няма да са така уловисти.

За съжаление на пазара все още не съм виждал нищо, което да е достатъчно близко до граца или дребен сафрид.

Най-доброто, което съм засичал в нета е това:

noemis

Писане  noemis on Чет Авг 14 2014, 15:28

Забравих най-важното: по-горе, а и навсякъде другаде, когато пиша за улов и примамки за "лефер" имам предвид едри чернокопи (200-300 гр) и лефер до 1 - 1,5 кг. Гофусите (леферите над 1,5 кг) са друга бира. Това са риби над 3 години, които като поведение се държат по-друг начин - те са много по-хитри и не се лъжат лесно на примамки и мрежи и поради тази и още една, две причини за риболовът им се ползват малко по различни методи и примамки.

mustakatiq_pop

Брой мнения : 19

Писане  mustakatiq_pop on Чет Авг 14 2014, 16:21

Последното 'сафридче' навремето беше много обещаващ при риболов от ръка но се оказа , че въпреки прекрасния си вид , нелошата игра , и добрия кастинг е ялова примамка. Далеч по успешни са клатушките тип тоби. Но и двете неща не стават за тролинг без помощни средства... изскачат отгоре.
    А размера... по скоро е по важно да се набара от конкретния модел дълбочината на която слиза воблера , колко да се разпъне , защото това което дават различните производители е при различен метраж на разпъване , скорост и т.н.
    Булти вече е надушил някои тънкости ... а именно посоката на тролене... от плитко към дълбоко ... от слънце към сянка или обратно (според зависи).Тъй че успеха ще дойде. skuter 
    chpetrov

Писане  chpetrov on Чет Авг 14 2014, 16:36

Последната промяна е направена от chpetrov на Сря Яну 07 2015, 19:36; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Авг 14 2014, 21:19

... и да не забравяме , че повечето риба се хваща на такъма поставен пред воблера  Idea .... аз гледам на воблера , повече като на средство за слизане в дълбочина ... ама ши видим на есен де  Very Happy Very Happy Very Happy
    chpetrov

Писане  chpetrov on Съб Авг 16 2014, 13:21

noemis написа: ... Макар, че ако трябва да съм честен, "идеалният" воблер за улов на лефер в Черно море трябва да е тънък и с дължина около 11 см (но не повече от 12 см, и не по-малко от 9 см) ... Конкретно за лефера, аз си търся воблери приличащи на хамсия/цаца, ува или в краен случай на малка илария/платерина...

Ето как изглеждат воблери, с които някъде хващат лефер, но както се казва - "от ръка", с  придърпване (tweetching) и то с голяма скорост, което изисква високоскоростна макара + бърза и не много дълга въдица.

[img0251_lure_stick.jpg[/img]

Последната промяна е направена от chpetrov на Сря Дек 24 2014, 02:12; мнението е било променяно общо 1 път

vladtina

Брой мнения : 20
    Местожителство : Варна

Писане  vladtina on Съб Авг 16 2014, 22:06

Здравей те колеги.
    А бихте ли споделили кой със каква пръчка води тези воблери,предимно от брега .?
    Като цяло мисля да си закупя някаква спининг въдица на две части като все още не съм стигнал до краен избор,
    става въпрос да се ползва предимно от брега за воблери и блесни горе долу съм се ориентирал между
    2,70 дължина в акция 15-45 или
    3,00 дължина в акция 20-60
    Като тази ориентация не мога да кажа че е правилна Very Happy  предимно каквото съм прочел в нета или не съм си сверил часовника правилно.

п.п.
    Като миналогодишния чернокоп го взимах със едни сивейда която е 3,60 дължина в акция 30-60 със блесна и добре беше ,,но след час мятане ми откачаше рамото  Very Happy 
    noemis

Писане  noemis on Пет Авг 22 2014, 22:11

На Лефи съм му приготвил нови, далеч по-съблазнителни изненади.

Изненада номер 1 - воблер 115 мм, наподобяващ хамсия. Газене 6 м.
    (фотоапарата започна нешо да се разваля и снимките не са особено качествени)

Изненада номер 2 - дълбокогазещ воблер 120 мм, газене 9-12 м.
    С такава лопатка няма как да не слезе доста надолу.

Основният наличен арсенал.

Силиконките над воблерите този път ще са тънки и максимално близки до увата.

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Авг 22 2014, 22:48

Добре изглеждат !!!

супер супер супер 
    noemis

Писане  noemis on Пон Сеп 08 2014, 19:24

Един от много хвалените напоследък воблери за лефер на YO-ZURI: холограмен, жълт, 110 мм, гази 4-5 м.
    Този ми е подарък.

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Сеп 08 2014, 20:51

.... красота ...

супер супер супер
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Вто Сеп 09 2014, 13:31

Аз пък няма да си купя нов воблер преди noemis да ме закара да хвана лефер на старите наздраве
    noemis

Писане  noemis on Чет Сеп 11 2014, 01:32

С помощта на малко холограмен брокат ...

... и безцветен лак за нокти (+малко син, черен лак и перманентен маркер)
    един стар дълбокогазещ (9м) воблер (12 см) със ситни злобни очички, малко по малко започна да придобива вид на морска рибка - засега от неустановен вид, но като че ли клони към сафридакис ...

Късите, хаотично "нахвърляни" холограмни пръчици (обилно заляти с няколко слоя безцветен лак) отразяват светлината във всички възможни посоки, така че шансът това "чудо" да остане незабелязано под водата е нищожен. Друг е въпросът дали ще се намери нещо и да го захапе, но така или иначе целта е този воблер да свали примамките над него на заветните 9 м, а ако нещо го хареса ....

Ето ги и основните "бойци": кука с много дълго рамо (19 N на YOUVELLA - приблизително 1/0); малки главички, допълнително нарисувани; Три вида тънки лентички  - черни, UV ламе и холограмни. Вив видата слепват и се подреждат една над друга в същия ред. Дължината на така оформените рибки е 7-8 см.

Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Сеп 11 2014, 06:01

... въй , въй , въй ...

супер супер супер
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Сеп 11 2014, 06:09

Булти написа:... въй , въй , въй ...

супер супер супер

На светлинни години пред нас!
    супер супер супер
    Ribarina

Писане  Ribarina on Чет Сеп 11 2014, 08:35

А бе риба да видим
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Чет Сеп 11 2014, 09:09

Ноемис и жива рибка да хване, ако не му хареса окраската и веднага ще е тунингова. Very Happy
    Художник - приложник! супер

vladtina

Брой мнения : 20
    Местожителство : Варна

Писане  vladtina on Чет Сеп 11 2014, 21:09

Еха тука всички цъкаме с език,,само не знам рибата като ги види тези красоти как ли се чеше по главата Very Happy
    супер
    noemis

Писане  noemis on Съб Сеп 13 2014, 23:28

Вездесъщото UV ламе ...

Какво знаете, светлината се поглъща и разсейва в дълбочина и след десетия метър (в зависимост от прозрачността на водата и осветеността) всичко вече е загубило цвят и започва да прилича на черно-бяла фотография. Загубата на светлината за различните цветове (дължини на вълните) е различно - за повече информация прочетете тук.

Най-надълбоко проникват лъчите от късовълновия UV спектър. Рибоците, както знаете, могат да виждат доста по-надълбоко и по-добре от хората. Затова умните глави са измислили материали, които да отразяват добре светлината от тези дължини на вълната - UV ламе, т.н. неонови лакове и пр.

Когато осветим в тъмна стая с УВ лампа/светлина подобно покритие, то буквално като че ли започва да свети (флуоресценция, с продължителност няколко милисекунди!!!). Това става, защото УВ светлината се преобразува и връща във видимия спектър. Какъв е точния механизъм/физика който стои зад този ефект няма да задълбавам, но който се инересува, може да намери много по темата в мрежата.

Ефектът сте го виждали, ако сте ходили в дискотека или нощно заведение например - това е неонов лак за нокти (има го по магазините в различни цветове).

Следва клипче направено от мен. На него (от ляво на дясно) се виждат три воблера и едно бяло UV ламе. Воблерът до ламето е с обикновено покритие. На първия воблер червения корем беше наръфан от леферчета и част от лака е паднал. В последствие беше възстановен с обикновен лак и, макар че на обикновена светлина това не се забелязва кой знае колко, то на УВ лампата се вижда ясно липсата му. Жълтото YO-ZURI е предназначено за вечерен и нощен риболов - мисля че е ясно защо.

И така, за какво беше всичко това!
    Ако искате воблерите ви да се виждат по-добре от рибите в сумрачно време, правите проверка с УВ лампа и при нужда минавате с тънък слой бял или друг подходящ неонов лак коремчето (или гърба) на воблера. Ами това е!

Последната промяна е направена от noemis на Чет Сеп 18 2014, 11:44; мнението е било променяно общо 5 пъти
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Сеп 14 2014, 17:51

Аз тази година имам три воблера и едно паламудено чепаре с модификации.Мисля си то така и така няма време,пък и до сега риба на воблера не съм хващал че докато не хвана никакви нови попълнения.
    Ей ми ги воблерите,нямам никаква идея какви са и колко газят

Туй до тях е чепарето ми за чернокоп. С някакви ластици дето Румен ми ги продаде.Натрясках 20 чепарета и сега чакам момента да ги пробвам

А пък за UV-тата аз отдавна ги ползвам и има ефект
    noemis

Писане  noemis on Нед Сеп 14 2014, 18:13

Този последния най-долу е един добър модел, който го имат и Рапала - гази на 4-5м. Останалите воблери (първите два), ако се съди по късите им лопатки, не отиват повече от 1-2 м.
    chpetrov

Писане  chpetrov on Нед Сеп 14 2014, 23:05

На двата горни воблера лопатките им не само са къси и малки, ами саната скорост на влачене.

На слука

Последната промяна е направена от chpetrov на Сря Дек 24 2014, 02:14; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Сеп 15 2014, 00:44

йессс

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пет Ное 24 2017, 11:19