Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Сонари - модели и работа с тях

Share
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Re: Сонари - модели и работа с тях

Писане  noemis on Вто Мар 10 2015, 12:33

Обновен WebApp на Navionics+ вече с възможност да се измерват разстоянията в метри и километри.
    http://webapp.navionics.com/?lang=en
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Вто Мар 10 2015, 17:42

Тъй,на всичко що е мобилно и е на Андроид у нас има заредено приложението за приемане на сигнала от бъдещият ми сонар Very Happy .
    Чакам включване
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Мар 10 2015, 17:49

Какво означават тези зачеркнати риби и тези опасни и карантинни зони дето са на тази карта.
    Много забранени зони.
    nikibg

Брой мнения : 132
    Местожителство : БургасЪ

Писане  nikibg on Вто Мар 10 2015, 17:58

Вече поръчах това http://akvasport.com/product/10348/sonar-lowrance-elite-5-chirp-combo-bez-sonda.html от Ванката.Ще имате възможност да ми се присмивате на избора Wink
    Пък може и бързо да го продам като видя + в Dragonfly-a
    noemis

Писане  noemis on Вто Мар 10 2015, 18:07

nikibg написа:Вече поръчах това http://akvasport.com/product/10348/sonar-lowrance-elite-5-chirp-combo-bez-sonda.html от Ванката.Ще имате възможност да ми се присмивате на избора Wink
    Пък може и бързо да го продам като видя + в Dragonfly-a
    Да си го ползваш със здраве!
    А за Dragonfly-а като проверим на място кое как, ще можем да кажем повече от това което е написано на книга.
    nikibg

Писане  nikibg on Вто Мар 10 2015, 18:21

Мерси Монка!!!наздраве На 16.03 го чакам.Ванката от Аквата е със Elit 7 CHIRP .Каза че е много доволен.Обеща и да сверим и направим настройките според неговите наблюдения и опит досегашен.Абе реших да заложа на сигурното 2 год гаранция ( оказва се че следгаранционния сервиз е мираж а вече имам един умря софтуерно сонар), подробна карта на Черноморието и вътр. басейни с постоянно подобряване от Булстарите и т.н.Абе живот и здраве ти ще си от първите вярвам с който ще тестваме.Вече гледам прогнозите и дебна. skuter

tonio459

Брой мнения : 97

Писане  tonio459 on Сря Мар 11 2015, 08:09

ЧЕСТИТО  ДА ГО ПОЛЗВАШ СЪС ЗДРАВЕ

А  трябва и да се полее наздраве
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Мар 11 2015, 19:35

А стойки за сондата ?
    noemis

Писане  noemis on Сря Мар 11 2015, 20:57

Какво има в кутията на Raymarine Dragonfly 4

nikibg

Писане  nikibg on Сря Мар 11 2015, 21:15

Ако въпроса за стойка на сондата е към мен то -http://akvasport.com/product/10070/stoyka-za-sonda-na-sonar-deluxe.html
    Купил съм тази.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Мар 11 2015, 21:50

Това кой размер на дисплея е ?
    Мен ми хареса този размер
    noemis

Писане  noemis on Сря Мар 11 2015, 22:10

Ами то го пише на клипчето: Raymarine Dragonfly 4, който е с най-малкия екран 4,3" (почти 11 см диагонал) с резолюция 272х480 пиксела.
    5"-овия е абсолютно същия на външен вид и като размери, само прозореца на екрана е по-голям.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Мар 15 2015, 18:49

А краят на месеца не дойде ли бе хора Shocked Искам сонар.

Въпроса със стойката за сондата остава,тази в аква спорт не е вариянт
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Вто Мар 17 2015, 19:22

Къде вляво/вдясно около лодката е рибния пасаж .. на каква дълбочина .. какъв е дънния релеф .. има ли тиня/наноси .. има ли дънна растителност .. скорост на движение/тролинг .. повърхностна температура на водата .. има ли термоклин и на каква дълбочина е .. има ли потънали предмети на дъното .. има ли потопени предмети между повърхността и дъното .. къде точно съм на GPS картата .. за надеждното дешифриране на изображенията на тези .. ъъ .. сонари (бг-цената им в момента все още е трицифрено число - в лева разбира се) щастливите им бг собственици дискутират вече 4-та година ..

Те не повтарят като папагали мъглявите описания на производители/доставчици.. нито преповтарят прочетени тук-там по форумите мъдри технически мисли, представяйки ги пред балъците за свои собствени..

Те не се стремят да изглеждат безапелационни авторитети на спецове по сонарите - те са нормални хора, реализират се по нормален начин и не им е необходима евтинджос слава..

За тях е важна истината, реалността, а не кой какво написал или кой какво казал - някога - някъде.

Обекти на техните дискусии са доста по-прозаични, наглед безинтересни и дори непонятни неща, за които въобще не пише в търговските описания :

1) набелязват потънал обект (лодка, самолет, залят мост) в някой язовир или в морето;

2) участниците в дискусията плават над набелязания обект (който когато успее - в различно време, а понякога заедно, но от различни лодки) и правят снимки на изображението на дисплея (не с фотоапарат, защото дисплея сам ги може тези неща);

3) публикуват дисплейните снимки и обсъждат подробностите на обекта при различни отделни честоти или при наслагване на няколко честоти - защото има съществени разлики - веднаж по-добре се вижда едно, друг път-друго;

4) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на разположението на предполагаеми термоклинове - дискусиите са особено разгорещени когато поне двама едновременно (от различни лодки) показват дисплейни снимки правени по едно и също време на едно и също място;

5) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на предполагаеми рибни пасажи или предполагаеми рибни ята - дискусиите са особено разгорещени когато поне двама едновременно (от различни лодки) показват дисплейни снимки правени по едно и също време на едно и също място;

6) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на предполагаеми големи хищни риби - сомове, бели риби и щуки - дискусиите са особено разгорещени когато поне двама едновременно (от различни лодки) показват дисплейни снимки правени по едно и също време на едно и също място;

7) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на спуснати под лодката изкуствени примамки или стръв;

8) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на дънни мрежи с хванати риби - дискусиите са особено разгорещени когато поне двама едновременно (от различни лодки) показват дисплейни снимки правени по едно и също време на едно и също място;

9) публикуват и обсъждат дисплейни снимки на гмуркачи/подводни риболовци - обсъждат ги и със самите гмуркачи.

Те - щастливите бг собственици на тези .. ъъ .. сонари - стават все по-наясно какво са търсили/очаквали преди закупуването и какво имат на практика.

Не съм лобист на фирми - дистрибутори на риболовна електроника в България, чиято цел е да осигури повече клиенти и да получи възнаграждение - в звонк или отстъпка при закупуване на риболовни тракатлаци.

Опитвам на базата на практическия опит на бг-собственици на сонари (под 1000 лв) да си изградя собствено мнение - какъв точно сонар ми е необходим, какво да очаквам от него на практика (а не според описанията на търговците или .. ъъ .. пишман-сонар-авторитети) и как най-ефективно да използвам възможностите му.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Мар 17 2015, 19:52

Аз между другото от простият Garmin 80 съм много доволен. Показва каквото ме интересува без да ме товари с излишна информация.
    Ама аз не правя тролинг,рядко ходя за попчета на неизвестни за мен места. Вълнуват ме пасажните риби и дълбочината,е и температурата на водата. Всичко това си го показва сонарчето
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Мар 17 2015, 20:22

Еее, моят е малко по-сложен - монохромен Garmin 250, но е на 10 години.. електроника на 10 години ! Показва като твоя, може би е с маалко по-добра пиксел-резолюция.

Температурата на повърхността на водата  е една, на дълбочина 5 м - друга, на дълбочина 10 м - трета..

Едно време риболовци на пролетни хищници споделяха, че най-ценната информация за язовир Ивайловград е температурата на водата, която "влиза" в турбините на ВЕЦа. Изглежда някъде във входящата тръба в основите на язовирната стена има монтирана температурна сонда, чиито показания се наблюдават (дистанционно) от операторите в залата на ВЕЦа. Вчерашната таблица с температури = Glenfiddich или Glenlivet.

Еее, при каква дънна температура започват пролетните случки с различните риби в Черно море : активизиране на храненето, подготовка за хвърляне на хайвер, хвърляне на хайвер, възстановяване след хвърляне на хайвер, повторно активизиране на храненето .. ?

Последната промяна е направена от chpetrov на Вто Мар 17 2015, 20:28; мнението е било променяно общо 1 път
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Мар 17 2015, 20:26

Никога не съм гледал със сонар в язовир. Някой ден надявам се да мога да пробвам

Ето какво показва моят на сафрид на тинесто дъно

И ето когато няма сафрид,с камъни по дъното

Снимките са от един ден с разлика няколко километра

Когато мине 12 градуса аз почвам да търся сафриди,истинската сеч настава след 15,някъде около 18-20,тогава почват и платерините,а попчетата и на 4 градуса си кълват. за котките чакам да стигне 23-24 че и на горе ако може още по добре
    chpetrov

Писане  chpetrov on Сря Мар 18 2015, 11:00

Не знам как точно се различава кога е тиня и кога са камъни.
    Специално съм заставал над скалисто дъно, което виждам прекрасно през прозрачна вода, дори броя рибите над него - на дълбочина 6-8 м.  Опитвам доколкото мога в паметта си да запомня изображението на сонара и си въобразявам - на друго място - че пак съм над скали. И когато случайно извадя закачени остатъци от водорасли - изненадкааа ! Не че между скалите въобще не растат водорасли, но все пак..
    Един познат казваше, че познавал скалистото дъно с метална котва - като я повдигне на 1 м над дъното и я отпусне - чува металния удар в скалата/камъкът отдолу. Опитвал съм и аз - до 4-5 м май наистина се чува нещо. Няма откачалки да пускат котва от лодка на дълбочина 40-50 м в морето.

Ето тук - дъното със сигурност е скалисто - малки и големи зъберчета, над които има доста храсталаци.

Там до стръмните скали на брега дълбочината е 6-8 м и навътре започва подводен склон с наклон почти 45 градуса. На 100-200 от скалите само за 1 ден "оставих" повече от 10 тежести. Не съм убеден, че това са обикновени закачки, защото мястото е идеално за октоподи, които живеят в подходящи дупки/цепнатини в скалите. Вероятно замъкват стръвта между/под камъните и - в повечето случаи няма вадене.

Интересно дали температурното разписание на гръцките риби е подобно на черноморските.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Мар 18 2015, 16:06

Гръцките риби,май имат друго разписание. Чета по форумите че и в студеното ловят заргани,лавраци,паламуди ,баракуди и някаква тяхна си риба. Особено внимание обръщат на сонарите,понеже говорят за дълбочини 300 + нямам идея какво се лови толкова на дълбоко.
    Някой ден ще имам време и ще проверя
    alexanderson

Брой мнения : 95

Писане  alexanderson on Съб Юли 18 2015, 18:04

Как стои въпроса с тези сонарчета (Raymarine Dragonfly 4) ?
    Монка въпроса ми е към теб ,че ти се интересуваше .Моята последна информация е ,че малките модели нямало да ги внасят. Оня ден сменях масла при Пламен Каравелов и той ми каза само големи можел да поръчва.
    И аз съм в играта с един такъв сонар така ,че ако има комбинирана поръчка имайте ме предвид +1
    noemis

Писане  noemis on Съб Юли 18 2015, 22:17

Сонарите от повече от месец са внесени (в Шиптехникс Варна), включително и 4 инчовите. Другата седмица при Яни ще дойдат тестовите модели и след като ги разцъкаме ще мога да кажа нещо повече.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Юли 19 2015, 03:23

При Пламен Каравелов има големият екран. Според него малки няма да има на пазара
    noemis

Писане  noemis on Вто Авг 04 2015, 16:40

Днес си поръчах 5 инчовия на Реймарин и утре трябва да е тук.

Освен всичко друго, вече към него има добавена и нова функционалност, която работи съвместно с телефони (засега само за iPhone или iPad, но скоро и с устройства под Андроид): SonarChart™ Live.

Накратко казано - телефона/таблета прихваща картината и данните от сонара и с помоща на тази програмка чертае на живо контурите на дъното, като по този начин си правим собствена, точна карта на местата където риболуваме. В момента не знам колко ще струва този app под Андроид, но със сигурност цената ще му е в пъти по-ниска от същата функционалност (макар и вградена) при другите марки сонари.

Ето как работи с Реймарин и iPad.

Още едно, доста "напоително" клипче.

noemis

Писане  noemis on Пет Авг 07 2015, 15:32

И така, сонарчето вече е вкъщи, извадено от кутията и сглобено.

Екранът и сондата.

Буксата към екрана и кабела към батерията. За съжаление няма възможност за физическо разкачане на сондата и разучаването на менюто "на сухо" ще става с потопена в кофа с вода сонда (можело да стане и с увит около сондата мокър парцал, но не ми се рискува).

Свързването към батерията (2 очевидно е белия кабел).
    Според 4. трябва да се добави 5А предпазител към полож.полюс, а според 2. ако нямам заземяване на лодката, белия кабел да се свърже с отрицателния полюс. При вас как е направено свързването?

От сервиза ми казаха, че 12Ah батерия е оптималното, заради наличието на WiFi.

Зарядното е с индикация за степента на зареждане и при заредена напълно батерия преминава автоматично в цикъл Up (зарядното дава само подзаряден ток към батерията).

Нещо не мога да намеря водонепроницаем (водозащитен) двупинов конектор за захранващия кабел (обиколил съм всичко в центъра и Възраждане). Идеята е батерията да се затвори херметично в кутия от разпенено ПВЦ, като от нея излиза само конектора (или къс кабек с конектор).
    chpetrov

Писане  chpetrov on Сря Авг 12 2015, 23:59

... charge ... discharge ... refresh ... recharge ... test (measurement) ...

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Съб Сеп 23 2017, 21:07