Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Сонари - модели и работа с тях

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Re: Сонари - модели и работа с тях

Писане  Булти on Нед Фев 01 2015, 15:55

Монката написа:Предимството е, че ще разполагаш с два GPS-

- с два ЖПС-а , но с един Навионикс ще разполагаш , ако си купиш сонара за 7 стотака ....

Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Нед Фев 01 2015, 18:40

Да вкараш таблет в морето не е много умно.Аз сега имам малко проблеми с телефона и мисля да си купя нещо такова :

Отговаря на изискванията . Камерата малко слаба, ама ще си купя ново апаратче
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Пон Фев 02 2015, 02:21

Булти написа:
    -  с два ЖПС-а , но  с един Навионикс  ще разполагаш , ако си купиш сонара за 7 стотака ....
    Ако си слагам точките и маршрутите на интересните места на сонара с базовата карта (без навионикса) нали след време ще съм си качил всичко интересно и няма да ми трябва дори навионикс, а базовата карта е напълно достатъчна да виждам кое къде е и да се прибера или отида където искам без проблем.

За таблет или телефон в морето е добре да се носи втора, напълно заредена батерия, като двете се въртят.

Ribarina написа:Да вкараш таблет в морето не е много умно....

Не е, но ако не ми се дават 1700 лв  (вместо 700) само за това да имам с 2,7" по-голям екран (това е разликата между 4,3" и 7") ...
    Освен това ако таблета ще се ползва само като екран (т.е. няма да се пипа) има начин да се защити от влагата надежно. Цяло лято и есен сурках GSM-a в морето и нямах проблеми (беше без предпазен калъф), държиш го на сухо и защитено място ... а гаранции няма дори за сонарите.

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Пон Фев 02 2015, 11:25

И според мен рибарина е прав-таблет в гумена лодка не е добра идея.А и колкото е по усложнено едно нещо,то е по рисково да те подведе.Според мен си търси нещо 2ра ръка от чужбина (морско,стабилно изпълнение) наздраве
    noemis

Писане  noemis on Пон Фев 02 2015, 11:56

Получило се е явно някакво объркване!
    Аз нямам намерение да си вземам таблет за лодката - 4,3" сонар ми е напълно достатъчен, а и голям екран на гумена лодка (дори и да е 3,30) не е много удобно. Както вече писах, чудесно се оправях цяло лято и есен с 4" екран (за Навионикса) и изобщо не ме бърка "малкия екран". Таблета беше като идея за Рибарина, че иска нещо по-голямо. Таблета просто е като допълнителна опция - ако някой има желание, като идва с мен, може да си прихваща картината от сонара на телефона (или таблета) си и да вижда какво става под лодката.

ПП. Новите бюджетни сонари Dragonfly-4 PRO излизат този месец и едва ще ги има втора ръка, а аз по-добро (детайлно) изображение на CHIRP DownVision досега не съм виждал (за сонари под 1000 лв), така че това ми е избора засега.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 02 2015, 18:44

... таблет , таблет и само таблет ...

супер

... аре от мен да мине .... да ви дам малкУ акълЪ ...

... за това - как се предпазва таблет и др. джаджи в морето ( за без пари ) ...

... аре влачете ....

I love you
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 02 2015, 18:53

... патента е на Баща ми ...
    ... едно време продаваха , огромни разфасофки с пакети фотохимикали .... трябваше да ги делим на малки дози и препакетираме , защото бяха адски хигроскопични - навлажнят ли се от морския , бургашки въздух и край - после не работят ...

... така - купувате найлонови торбички с подходящ размер - за таблета или телефона - съвсем малко по големи от него - колкото и голям пакет торбички ( с по голям брой де Very Happy ) да купите - винаги ще излязат в пъти по евтини от презервативите , дето използва Рибарков и другите непосветени в идеята , люде ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 02 2015, 19:02

.... така ... зимаш торбичкатЪ ...
    ... вкарваш вътре телефонЮ или таблетО ...
    ... зимаш ютия ( сички знайте ли кво е туй ... или да обеснЕвам ???)...

... там където е отвора на торбичката - първом - подлагаш памучен плат отдоле , после отгоре , и с добре затоплена , но не прекомерна загрята ютия , минаваш два , три  реда отгоре ...

... след тази операция , торбичката е херметик ...

... преди следващия излет я късаш и слагаш ел . джаджа в нова торбЪ , ако има нужда от зареждане ..... и отново както описаФ ...

... разхода ти идва - неколко стотинки ....

... пия сичко ...

наздраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 02 2015, 20:02

Монката написа:ПП. Новите бюджетни сонари Dragonfly-4 PRO излизат този месец и едва ще ги има втора ръка, а аз по-добро (детайлно) изображение на CHIRP DownVision досега не съм виждал (за сонари под 1000 лв), така че това ми е избора засега

- с две ръце съм - ЗА !!!

... никакви втори или трети ръце ...нема смисъл от стари технологии .... по добре с по малко , но ново ...

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

п.с. МонЮ , благодарско за идеята - за този модел ...

ръкостискане
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 02 2015, 20:07

... и въпреки ... сички нови джаджи, дето ще си нося в лодката ... старият верен компас ... ще бъде винаги с мен ....

Робинзон
    Ribarina

Писане  Ribarina on Чет Фев 05 2015, 15:50

Купих го само защото го видях в една аптека в Павел баня
    noemis

Писане  noemis on Сря Фев 11 2015, 20:33

Ribarina написа:Аз от два часа гледам клипове за този сонар и все повече се убеждавам че 200 лв отгоре и си взимаш по красиво с горе долу същите че и по добри работи без wi-fi обаче
    Това са размерите и цените:

DRAGONFLY-4 PRO
    Екран 4,3" - 700 лв с ДДС

DRAGONFLY-5 PRO
    Екран 5" - 1167 лв с ДДС

DRAGONFLY-6
    Екран 5,7" - 1392 лв с ДДС

DRAGONFLY-7
    Екран 7" - 1744 лв с ДДС
    Къде видя 200 лв отгоре (знаеш, че съм се нацелил в 4,3 инчовия за 700 лв).
    Освен ако нямаш впредвид друг сонар (друг производител)?

nikibg написа:Монка аз още не съм взел нов сонар.Чакам да видя избора ти.Или се обади да вземем заедно и да ревем за отстъпка. супер
    Мен не ме гледай, аз няма как към този момент да си взема нещо по-скъпо от 700 лв и затова съм се спрял на DRAGONFLY-4 PRO (по-горе съм писал защо).
    nikibg

Брой мнения : 132
    Местожителство : БургасЪ

Писане  nikibg on Сря Фев 11 2015, 21:32

Защо мислиш че се целя нагоре от 700.Устройва ме напълно.+ това имам излишък от таблети.7", 8" , 8,3" така че.....Впрочем пратих емайл на Шиптехникс с въпрос това цената с подробна карта на БГ черноморието и бг меня ли е ? Цената за пълния комплект със сонда и т.н. ли е ,но те не ме ебават! Май ме губят като клиент.Ако ти имаш по подробна информация или знаеш за сериозен търговец сподели.
    noemis

Писане  noemis on Сря Фев 11 2015, 22:59

Да, цената е заедно със сондата, но защо им пишеш?! Аз направо им звъня и досега не е било да ми откажат каквато и да е информация. Последният път дори ми пратиха рекламните си каталози по пощата.

Миналата седмица бях във Варна и се отбих до офиса им - сонарите ще пристигнат началото на април. Продават се с базова карта на Черно Море, поддържат Навионикс +, но трябва да дадеш още 460 лв отгоре за нея.

Така работят и останалите марки GPS сонари - в цената обикновено е включена само базова карта с опция за някаква по-подробна. Аз обаче вече си мисля, че не си заслужават парите които искат. Ако помниш в Приморско (Перла) на моя Навионикс + ги нямаше означени интересните места, където хващахме едрите чернокопи с воблерите, а на базовата карта спокойно можеш да си ги добавиш като точки (или тракове). Не знам дали забеляза, но на новите PRO серии GPS-а е 72 канален (виж тук в спецификациите по-долу). Това го нямат дори скъпите Lowrance и Humminbird сонари (за 2000+ лв). Предполагам разбираш какво предимство дава това.

Има доста филмчета в Тубата с "Водното конче" на Реймарин, както и на останалите марки, така че можеш лесно да прецениш кое ще ти върши по-добра работа.

Тук можеш да прочетеш доста ревюта ( http://www.fishfinders.info ) и да направиш сравнения между най-популярните сонари на пазара.

noemis

Писане  noemis on Чет Фев 12 2015, 13:19

На горния клип се казва, че макар и по-малки като екрани, новите ПРО модели на Драгонфлай имат същите и по-добри характеристики като предишните модели с 6" и 7" екрани.

На следващия клип се представя работата на сонара при реални условия - виждат се бетонни блокчета с арматурата, стърчаща от тях, отделни риби и как изглежда малък пасаж от дребна риба на екрана.

За тези, които се затрудняват с италианския:

castagnole са ето тези малки рибки:

На 4,15 мин. това, което го развълнува толкова много е, че видя Posidonia (Posidonia oceanica) - вид трева в която се крият много от ценните за италианците риби и прилича на нашата фика (морска трева):

nikibg

Писане  nikibg on Сря Фев 18 2015, 07:23

Монка почти на 90% съм се навил на Dragonfly-4 PRO. Дали са заключени картите като на Лорънс.На моя MARK HDI 4 бяха ми пратили една отключена и си работеше на 100%. Дали ще тръгне и тук се чудя.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Фев 18 2015, 08:15

Ако купим три на веднъж и к помощта на един приятел сигурно ще ни направят хубава отсъпка

на клипчето показва че работи и при висока скорост готино
    nikibg

Писане  nikibg on Сря Фев 18 2015, 08:34

Аз съм готов с поръчката.Дори днес чакам да ми се обадят за да доуточним колко лета е гаранцията и др. подробности.Още нямат и налични.Та съм навит за колективна поръчка с отстъпка!
    noemis

Писане  noemis on Сря Фев 18 2015, 12:44

nikibg написа:Монка почти на 90% съм се навил на Dragonfly-4 PRO. Дали са заключени картите като на Лорънс.На моя MARK HDI 4 бяха ми пратили една отключена и си работеше на 100%. Дали ще тръгне и тук се чудя.
    Има промяна - можеш да си купиш сонар DRAGONFLY-4 PRO без никаква карта за 630 лв с ДДС или с карта C-MAP Essentials за 700 лв с ДДС.
    C-MAP Essentials е базова карта и няма почти никакви контури на дъното, затова според мен не си струва парите. Ако авера на Рибарина може да предложи някакъв вариант ?!?!? ... Rolling Eyes

Ribarina написа:Ако купим три на веднъж и к помощта на един приятел сигурно ще ни направят хубава отсъпка

на клипчето показва че работи и при висока скорост готино
    Действай!
    А ако можем и да измислим нещо и за картите (отстъпчица на навиониксчета нещо?!?!)

nikibg написа:Аз съм готов с поръчката.Дори днес чакам да ми се обадят за да доуточним колко лета е гаранцията и др. подробности.Още нямат и налични.Та съм навит за колективна поръчка с отстъпка!
    Гаранцията е 1 година, сонарите няма да дойдат преди края на март (така ми казаха последния път като ходих на място), може би някъде началото на април, така че има време.
    А и дотогава може да излезе нещо по-изгодно на пазара (другите производители също не спят).
    nikibg

Писане  nikibg on Сря Фев 18 2015, 20:03

Да не бързам.Ама колко?Рибарина да потвърди с цифри ще има ли полза от групиране.Сърбят ме ръцете.Даже току гледам прогнозите и само дебна момент и да атакувам попа.Ако с Рибарина сте сериозни да почакам.А за годината гаранция от Шиптехникс не са сигурни.ѝможе и 2+1 да е.Днес трябваше да ми се обадят и да уточним.....ама....не вот тебя
    Като се замисля ще е доста полезно да вземем на куп един и същ сонар.Ще можем да си даваме съвети и да го разучим максимално добре.От опит знам ,че това е най важното при сонарите.
    nikibg

Писане  nikibg on Пет Фев 20 2015, 18:33

Момчета сериозни ли сте за сонара!? Дайте някакви цифри - колко $ и кога ще излезе.Че много лесно харча готовите пари за други " неща" наздраве
    noemis

Писане  noemis on Пет Фев 20 2015, 19:08

Ако бързаш, не ни чакай!
    Преди края на март едва ли ще ги вземем, а и сме решили да отидем направо във Варна и там да огледаме сонара в детайли (WiFi връзки, резолюции при стрийм в реално време на таблет и т.н.).
    В случай, че не бързаш толкова ще те вземем с нас и ще се пазарим на място (освен ако вече не е уредено). "Борбата" е и за прилична карта на разумна цена.
    Все още няма нищо конкретно.
    nikibg

Писане  nikibg on Нед Фев 22 2015, 20:13

Монка кажи си мнението за това http://akvasport.com/product/10348/sonar-lowrance-elite-5-chirp-combo-bez-sonda.html
    Много държа да чуя (видя) разсъжденията ти . И също дали можеш да съдействаш за отстъпка?
    noemis

Писане  noemis on Нед Фев 22 2015, 22:20

Просто тема за размисъл:

Lowrance HDS-12 Gen-2 Touch (GPS и сонар) с 83/200 и StructureScan сонди с цена поне доскоро за 5 999 лв.
    GPS навигация: Вграден високо чувствителен 16-канален GPS + WAAS + EGNOS + MSAS

В пъти по-евтин DRAGONFLY-4 PRO за 700 лв
    GPS навигация: 72-канален GPS (с опресняване на позицията 10 пъти в сек. - 10 Hz (10 times per second Concurrent
    GNSS))  Shocked
    GNSS compatibility - GPS, GLONASS
    SBAS compatibility - WAAS, EGNOS, MSAS

Position Accuracy:
    Without SBAS: <= 15 metres 95% of the time
    With SBAS: <= 5 metres 95% of the time

Какво представляват SBAS корекциите може да се прочете ТУК и ТУК.

замислен

Последната промяна е направена от noemis на Съб Фев 28 2015, 00:12; мнението е било променяно общо 2 пъти
    noemis

Писане  noemis on Пет Фев 27 2015, 23:58

Горните данни могат да се видят в Dragonfly 4 and 5 User Documents или да се изтеглят направо от Manuals & Guides на същата страница (в pdf файла на 15.1 Technical specification)
    Пуснаха ги миналата седмица.

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Юли 25 2017, 05:39