Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Сонари - модели и работа с тях

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Сонари - модели и работа с тях

Писане  Булти on Сря Дек 11 2013, 11:46

Приятели , отварям нова тема тук ! Благодарности на Ноемис , че я започна  !  ръкостискане . Местя мненията му тук . Пичове , не се сърдете , че местя мнения и отварям теми , но иначе ще настане Турулюгювеча на Булти и Приятели   Very Happy , а ние не искаме това , нали . I love you ...

noemis
    Булти написа:смях смях смях 

...въпрос един обаче , агенти остана в мен ...и нощем ми докарва Мокри сънища ........

Като стана въпрос за "мокри сънища" ... ей ги на моЙте.

Цветен Двулъчев Сонар и Картограф Lowrance Elite-4 DSI Combo

А най-мокрите са тези, ноооо ... за там чакаме числата от тотото :)   кинти 

Humminbird сонари

БултиСимеоне , дали да не поръчаме на колегата - другото Админ да потърси из Немско , нещо втора ръка  Question ...или  направо да търси  яхта със сонар   Very Happy - кът си говориме за сънища ...

скок

noemis
    Интересно колко ли вървят на втора ръка сонарите на Humminbird?

След доста ровене и четене впечатлението ми е, че макар и по-скъпи от останалите (но не драстично) Humminbird са с най-добрите сонари като технология (включително обработката на сигналите и визуализацията им от софтуера).

Виж например Down Imaging на базовите им и най-евтини модели. Изображението вляво е като на сонарите от другите марки, а това в дясно е което ти дава като повече Humminbird (в съпоставим ценови клас, като показва и термоклина - границата и дълбочината му):

По-скъпите модели със Side Imaging:

Върха на сладоледа при най-скъпите модели 360 Imaging:

Това последното хваща всичко с радиус от 45 м около лодката, като ти дава пълна информация за посоката на движение на рибата спрямо лодката. Клипчетата в Тубата са доста впечатляващи.

И като стана въпрос за технологии ... тази малка джаджа може да ти държи воблера на границата на термоклина, в слой вода с определена  (зададена предварително) температура и/или дълбочина. Zoner T1. Задаваш си примерно воблера да се движи 2 м над дъното и воала! 

Последната промяна е направена от Булти на Чет Дек 19 2013, 13:15; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Re: Сонари - модели и работа с тях

Писане  Булти on Сря Дек 11 2013, 12:01

Булти...колегата Админ и той чете тук и предполагам ще се включи ...утре ще оформя нова тема - щото стана интересно  Very Happy 

- говорих с него и той обеща да се огледа  Very Happy ...и изобщо Монка , ако търсиш нещо , което тук в БГ , трудно се намира или е много скъпо , пиши му на лични , квото може ще помогне . Същото важи и за останалите членове на Форума . За нечленовете  Very Happy  също може  - но тогава най Фероятно , ще си сложи неква комисионна  кинти  . Под  " член " разбирам - човек който активно пише тук   Exclamation  или поне от време на време  Very Happy ...заръчал съм му  още и да се оглежда за яхти , кемпери , лоТки и др. Ще ги пускаме в отделна тема и ако имате желание - ще ги коментираме ...

п.с. - сори за спама  What a Face
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Сря Дек 11 2013, 12:04

Браво,  супер супер супер 
    Страхотна тема, вече съм измислил няколко нещица, за които ще пиша на колегата.
    sea_dragon
    Admin

Брой мнения : 390
    Местожителство : Burgas

Писане  sea_dragon on Сря Дек 11 2013, 12:46

pi6ete pi6ete :)
    Ribarina

Брой мнения : 1596

Писане  Ribarina on Сря Дек 11 2013, 20:06

Аз позлвам Garmin 80 или 90 не съм сигурен.При последното ми влизане даде някакъв дефект,но като цяло се представя идеално.Иска ми се да си взема по-добър,но на цената на една нова гуменетка малко ми е трудно да реша какво да си взема.А пък цената на сонара + още 2 бона ще си имам и 5 коня 4 stroke
    Ето малко снимки на моят сонар по време на риболов

От изображението се вижда,че рибата е на дълбочина от 3 до 11 метра,пасажа е гъст,дъното е тинесто,а рибата е предимно дребна граца,е разбира се и дълбочина 16 метра и температура на водата 23 градуса.

На тази снимка се вижда,че пасажа вече е преминал и дъното се е променило от тиня в скали с разни падини и върхове

Тук отново съм намерил пасажа,но вече е на дълбочина 6-7 метра

Тук пасажа слиза на дълбоко и вече е до 13 метра,като на  дъното се виждат водорасли и разни камънаци

Много съжалявам,че нямам снимки на чернокоп,изобразява се много характерно и ми отне година да науча как да  го познавам

П.П.: От снимките виждам че е 80 модела на сонара.
    Също показва термо клин,ще снимам някой ден
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 12 2013, 11:41

супер
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Вто Мар 18 2014, 15:43

Тази събота на нефтобазата, докато мъчихме попчетата с Ribarina, стана въпрос за сонари и се сетих, че бях обещал да напиша какъв сонар си харесах след много търсене и четене по разни форуми и сайтове.

Първото и най-важно нещо беше да си изясня точно какво искам от сонара и едва след това да проуча пазара, като разбира се водещото трябваше да е най-доброто съотношение между цена и качество.

Изисквания:

1. Трябва да има GPS навигация - в полза на тази функционалност си имам следните причини:       

• мъглата вече няма да е проблем: миналата есен имаше доста закъсали хора заради това;
    • лесно и бързо намиране на любимото място за риболов: пести се време и гориво;
    • риболовът на лефер: GPS-ът е критично важен за целта - защо и как вече съм коментирал където трябва  подшушвам  ;

2. Картата към GPS да е Navionics + : това е задължително заради SonarCharts, функционалност която за съжаление към момента е без конкуренция на пазара (това е карта с висока резолюция, на която подробно са обозначени дънните контури, информация за дълбочината и друга полезна информация, вълнуваща риболовеца. Детайлите постоянно се обновяват благодарение на данните, които риболовците качват на сървъра на Navionics).

3. Сонар с възможно най-добра картина за възможно най-малко пари ...  мъни  ... е, тук вече на всеки според възможностите, но като ще е гарга ...

Първото, което направих беше да проверя дали има рейтингови потребителски класации на тези уредчета. Такива, разбира се има и очакването ми беше първите места да са за някои от най-разпространените марки: Humminbird, Lowrance или Garmin.
    И хоп, изненада - на първо място излезе не много извесният Raymarine Dragonfly. Класацията, както и ревюто могат да се видят тук.

Това, което го отличава от другите сонари е CHIRP технологията като в ценовия клас до 1000$ тази технология я има само на още един сонар - Garmin GPSMAP 547xs.

Dragonfly DownVision™️ с CHIRP технология:

Много повече за този сонар на страницата на българския дистрибутор за Raymarine.

Неприятното е цената за България: 1396,46 лв с ДДС с 2 год гаранция (без карта!!!)
    В Амазон може да се намери за $648.96 или по днешен курс за 916.33 лв стига да има кой да ви го вкара без мито (с ръчен багаж) и на практика без гаранция (с карта за САЩ и Канада, която няма да ни върши работа).

В момента Navionics + картите за Черно Море и част от Средиземно (около Гърция) са 400 лв с ДДС, т.е сонара + картата купени оттук са грубо 1800 лв. с ДДС. Ако се вземе от Амазон, но от някой който живее (или в момента се намира) там е е 400 лв по-евтино - под въпрос обаче са няколко неща: гаранцията; дали сонарът не се залкючва, ако се ползва тук (както го правят от Lowrance) и дали ще си има нормални единици в система СИ (метри, километри, скорост).
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Мар 18 2014, 19:06

Влюбих се  Very Happy 
    Трябва ми такъв сонар
    noemis

Писане  noemis on Вто Мар 18 2014, 19:44

Маняшка работа е!

Тук е обяснена CHIRP технологията - накратко: обикновено сонарите работят с 2 до 4 отделни честоти, но не едновременно (най-скъпите работят с 4); CHIRP представлява суперпозиция от много и близки честоти излъчени в пакет, като по този начин се получава фотореалистична картина на дъното.

Тук няма символи на рибки на екрана, тъй като не е необходимо - рибите се просто се виждат.

Ето видео направено от водолаз и как изглежда на екрана на сонара.

Сега ще падне едно пестене от закуски ...  мъни    ха-ха-ха

ПП. Майстор kuins направо ще може да си вижда отбалъка между фиката!  drunken 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Мар 18 2014, 21:14

...Админа , ти благодари за положените усилия !!!

черпи 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Вто Мар 18 2014, 21:52

Случвало се е да спускам току-що хваната риба (мерна бяла риба забодена повторно с кука за устата достатъчно надеждно) на няколко метра под сонара Garmin 250. Ошашавената риба се опитва да плува, но на сонара няма никой. Е, при следващия опит с друга риба сонара сигнализира наличието на риба отдолу, но това ТАЗИ риба ли беше ?

Казват, че сонара реагира на плавателния мехур на рибата под лодката.

Интересен би бил следния експеримент :  гмуркач държи на дъното затворен живарник с жива риба в него, а отгоре минава лодка с включен сонар.

Дали всеки път сонара ще реагира ?
    noemis

Писане  noemis on Вто Мар 18 2014, 22:13

Най-точният отговор на въпросът ти би бил: Зависи от сонара и технологията, която ползва.

За рибния мехур не е вярно!
    Задай си въпроса колко риби в морето имат плавателен мехур.
    Сафридът няма, но това не е проблем за сонара да го засече, нали така?!

Това дали виждаш или не риба под лодката при определени обстоятелства зависи както от качеството и честотата с която работи сонарът, така и в много голяма степен от начина по който софтуерът обработва отразения сигнал (в случая звукова вълна). Възможностите на софтуера от своя страна зависят преди всичко от изчислителната мощ на процесора в сонара (най-общо казано от неговия хардуер). Съответно няма как да се очаква от сонари под 500 - 700 лв кой знае какви резултати. Това е и причината много майстори в разчитането да изключват символите и да работят със суровите данни - дъгички и чертички. Все пак човешкият мозък, ако знае какво да гледа и как да интерпретира данните, е по-добър от всеки процесор :)

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Чет Юни 05 2014, 23:14

Притежавам сонар Humminbird 400tx,искам вашето мнение за него.Имам го от 10 години,никога не съм го сравнявал с друг,защото съм ползвал само този. Чудя се дали не е време да го сменям,дали не остаря много.В интерес на истината съм доволен-за сафрид е 100 процента ефективен,за чернокоп на 80,понякога съм хващал риби без да има нещо на екрана,дали е нормално?
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Пет Юни 06 2014, 04:38

todor471 написа:... Притежавам сонар Humminbird ... Имам го от 10 години ... Чудя се дали не е време да го сменям,дали не остаря много...

И да и не - 10 години не са кой знае колко, но сигурно още на първата се е появил нов - по-съвършен модел. Можеш ли да си го позволиш ?

todor471 написа:... В интерес на истината съм доволен ... е понякога съм хващал риби без да има нещо на екрана, дали е нормално?

Има случаи, когато на екрана има нещо, но не хващаш нищо .. What a Face 
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Пет Юни 06 2014, 07:38

От мастор Куинс:

Приятели, играчките ви са прекрасни, но не забравяйте когато сте в Морето да гледате и къде е "пилето". Very Happy  Very Happy  Very Happy 
    Където е "пилето" - там е рибето! skuter 
    Това ви го казва един стар хидроакустик, който е ловил подводни лодки (ПЛ) посредством ХАС "Пегас" и ХАС "Тамир 11".
    Руснаците такива номера ни въртяха в залива на Севастопол, не ви е работа. Целият ни флот, барабар с СКР-те, събран около един въздушен мехур, с формата на ПЛ, а тя изплува на 3-4 мили от нас. Сигналът, който получавах на екрана заблуди дори и мен, старото куче.
    Много неща са се променили от тогава, но факторите температура на водата в различните слоеве, подводните течения, аерация, реверберация (повторното ехо), наличие на фито планктон и др. са си все същите.
    Простете на стария човек за спама на темата ви, целта ми е да поразведря атмосферата от продължаващото безрибие в бургаския залив, че и по- на юг.

todor471

Брой мнения : 128

Писане  todor471 on Пет Юни 06 2014, 07:50

Атака,значи сме колеги и аз бях хидроакустик на ПЛКатата в Атия.
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Пет Юни 06 2014, 08:24

todor471 написа:Атака,значи сме колеги и аз бях хидроакустик на ПЛКатата в Атия.

А моя милост на МПК в Созопол. Very Happy 
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Ное 23 2014, 08:26

Ето какво намерих докато си гледах клиповете.
    Това се случва около шамандурите на фарватера на нефтобазата

noemis

Писане  noemis on Вто Яну 27 2015, 13:39

Като гледам какво излиза на пазара скоро няма да остане никаква тръпка в намирането на рибата.

Новият CP200 CHIRP SideVision сонар - почти фотографско качество на всичко, което става от двете страни на лодката и под нея на разстояние от 183 м, т.е. едно преминаване в права линия дава кристално ясна картина (вече няма дъгички и чертички) на всичко в полукръг с радиус 183 м (това е полоса от 366 м).

Комбинацията между SideVision и DownVision не дава никакъв шанс на рибите да се измъкнат (да не говорим за пасажите).

С това чудо само с няколко тигела ще се знае къде, какво и колко риба има в доста голям периметър.

noemis

Писане  noemis on Съб Яну 31 2015, 19:26

Тази година може и да ме огрее и да си взема сонарче - Реймарин са пуснали нови бюджетни модели:

Dragonfly-4 PRO C-MAP

300 евро без ДДС или 700 лв с ДДС.
    Има базова морска карта, но при желание може да се качи Навионикс + за умопомрачителните 460 лв с ДДС (по-евтино излиза да си купиш телефон с навионикс !!!)
    Голямата разлика от старите модели е, че има WiFi връзка и сонарът може да предава (споделя) картина на таблет или телефон с Андроид 4 и нагоре, т.е. ако имам 7 " таблет, мога да си гледам картината на сонара от носа на лодката или просто да си го ползвам като голям екран.
    Размера на екрана на най-малкия модел е 4,3" или 10,92 см (16:9), което си е напълно достатъчно. Всичко останало като параметри е същото като при моделите с по-големите екрани.

От сайта на прозводителя: The New Raymarine Dragonfly 4 & 5
    Ribarina

Писане  Ribarina on Съб Яну 31 2015, 20:30

Малък дисплея . Трябва да е по голям
    Тази година живот и здраве се надявам да имам нещо такова
    noemis

Писане  noemis on Съб Яну 31 2015, 21:10

Ribarina написа:Малък дисплея . Трябва да е по голям
    Тази година живот и здраве се надявам да имам нещо такова

Дали си заслужава?
    Параметрите са еднакви, с изключение на екрана и това, че 4-ката и 5-цата имат WiFi (6 и 7 нямат).
    Един таблет за 100-150 лв и ще си имаш екран (ако таблета е с GPS може и Навионикс+ за 27 лв да си сложиш).
    Телефона, на който миналата година ползвах Навионикса е 4" и изобщо не ми беше малък.

Цените са с базова карта, без Навионикс. Ако искаш и Навионикс+, добавяш оше 460 лв отгоре.

DRAGONFLY-4 PRO
    Екран 4,3" - 700 лв с ДДС

DRAGONFLY-5 PRO
    Екран 5" - 1167 лв с ДДС

DRAGONFLY-6
    Екран 5,7" - 1392 лв с ДДС

DRAGONFLY-7
    Екран 7" - 1744 лв с ДДС

ПП1. Това, което трябва да се види е как изглежда DRAGONFLY-4 с резолюция 480х272 на 6" или 7" таблет.

ПП2. Намерих клипче, където се вижда как изглежда картината на 7" таблет (на 1:58) - не изглежда никак зле!

Недостатъкът на работата с втори екран (таблета), е че трябва да си имаш втора батерия за него в лодката в случай, че не може да изкара 6-8 часа непрекъсната работа. Предимството е, че ще разполагаш с два GPS-а на лодката и при отказ от единия - ето ти една сигурна резерва (почти невъзможно е да откажат и двата, освен ако не ти се обърне лодката).
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 01 2015, 15:17

Навиониксоноемис написа:Един таблет за 100-150 лв и ще си имаш екран (ако таблета е с GPS може и Навионикс+ за 27 лв да си сложиш).

- па дойди на мойта ...

на-на-на

... за кой ли път ...

... таблет ...

йессс

Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 01 2015, 15:33

... таблет със ЖПС отделен + отделен сонар - не е лошо като комбинация - не само заради цената ...

много мисля

... моя полутаблет , полутелефон - дисплей - 13 см . е с 2000 милиамперчаса батерия .....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 01 2015, 15:42

....ето го и таблета дето ти требе :

http://www.emag.bg/tablet-asus-memo-pad-s-procesor-dual-core-z2520-1-2ghz-7-1gb-ddr2-8gb-wi-fi-android-jellybean-4-3-cheren-me70c-1a002a/pd/DC20ZBBBM/?gclid=CMaQ0P7uwMMCFaHJtAodEjIAYQ

Li-Polymer 3220 mAh

GPS

G-sensor

Oперационна система:Android 4.3 JellyBean

.... в Метро , в момента са ги пуснали за 178 кинта с ДДС

Very Happy

п. с. пропуснах - дисплей - 18 санта

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Сеп 26 2017, 06:49