Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Пътешествието на един гарван на юг

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Пътешествието на един гарван на юг

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 13:59

Седяхме  си мирно и кротко на вилата , бачкахме по малко , изпращахме залезите и понякога се разхождахме из гората , където разглеждаме разните буболечки :

...един ден , ненадейно при нас долетя един гост от Морето :

- гледах го и си мислех , че е дошло времето за следващото пътешествие ...
    Булти
    Admin

Re: Пътешествието на един гарван на юг

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 19:19

Скоро настъпи и този ден - през който се отправихме на Юг . Мириус ни беше по пътя и естествено като за начало се отбихме там . Уж бе  за малко , а се закотвихме за  цели 10 дни . С малки изключения заварихме Мястото непокътнато . Но в съседния залив бяха върлували канибали череп  :

- та явно се заразихме от тях , че взехме , че и ние се отдадохме на Нейното Величество Гастрономията :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 19:35

....една бърза и лесна рецепта за миди в картинки Very Happy  :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 19:48

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 19:58

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 20:16

...а тази невинно изглеждаща буболечка се оказа неква летяща тахтаба , в полет приличаше на подплашен караконджол или настъпан огнедишащ дракон What a Face What a Face What a Face  :

...Жорето ми каза по тлф- то , че и  викали - " плаши пу...рник " подшушвам  :

...бе нещо ужасно си беше чук
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Юли 03 2013, 20:49

...животът сред Природата си течеше спокойно и в пълна Хармония - аз убивах  риба , само толкова ,   колкото можехме да изядем двамата със жената - не повече , щото нямахме къде да я съхраняваме в тия жеги и после да я мъкнем :

...гущерите ядяха ларви или други гадинки , само толкова колкото събираха търбусите им , но и не се тъпчеха прекалено , щото пък ставаха лесна плячка за змиите Very Happy  , които от време на време драстично намаляха броя им на Поляната Very Happy ....но после изникваха от нищото нови и нови гущери , пак нападаха ларвите , кльопаха ги с удоволствие и наслада и ... никой не си правеше запаси или трупаше излишъци - секоя Твар в Гората  живееше и се наслаждаваше  на Мига и на   " Сега " , без да прави планове за каквото и да е ....

...само като си помисля , че такъв Ред  е съществувал милиони години на Земята , преди Хомосапиенс да стане господстващ вид ...

замислен
    Jorestes

Брой мнения : 3625
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Чет Юли 04 2013, 08:34

Невероятно приключение и снимкисупер супер супер , нямам търпение да видя снимки от любимото си Василико.....
    YordanDanev

Брой мнения : 218
    Местожителство : Нюрнберг

Писане  YordanDanev on Чет Юли 04 2013, 22:43

Страхотно приключение Митак, и на мен ми се иска отново да стъпя там. Между другото тази тахтабе се казва Алпийска Розалия и това музикантът дето озвучава цяла Странджа през лятото.
    Jorestes

Брой мнения : 3625
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пет Юли 05 2013, 09:08

YordanDanev написа:Страхотно приключение Митак, и на мен ми се иска отново да стъпя там. Между другото тази тахтабе се казва Алпийска Розалия и това музикантът дето озвучава цяла Странджа през лятото.

Точно това е :
    Алпийската розалия (Rosalia alpina) наричан още Сечко розалия или Алпийски сечко е насекомо, срещащо се и в България.

Проста Роззалия , ще си помислите вие. И ще сбъркате!  (Rosalia alpina) –  известна още като Apis mellifera scutellata, е типична за Централна и Южна Африка, както и за някои части на Югозападна Америка Сомалия и джунглата на Амазонка и Велека. Наричана е често „ Алпина -убиец” – досетете се сами защо.

На външен вид трудно ще различите обикновената европейска алпина  от африканската. По поведението им обаче ще може да направите драстична разлика. Обикновената алпина ще ви даде приблизително 9 секунди време да останете прекалено близо до скалата, преди да реши, че представлявате заплаха и да ви атакува. След това тя ще продължи да ви преследва не повече от 300-ина метра и ще се откаже. При африканската -синеморска алпина нещата стоят по съвсем друг начин. Те ще ви дадат само половин секунда да останете близо до тях и след като изтече това време, десетки, дори стотици ядосани алпини ще се спуснат срещу вас. И ще продължат да ви гонят не 300 метра, а поне 800 метра, като през това време вече вероятно ще сте покрити с жилещи насекоми от глава до пети и ще пищите от ужас и болка.

Възрастните насекоми достигат 14 сантиметра дължина и размах на крилете повече от 16 см. Ще го познаете по голямата ж глава с малки очи, тъмно кафяви гърди и ивици от бяло и черно по тялото. Ако го различите отдалече, по-добре изобщо не го доближавайте. Това насекомо е силно отровно – то вкарва отровата си в тялото на жертвата чрез 9-милиметрово жило. Последствията са ужасяващи – отровата поразява нервната система и меките тъкани. Количеството отрова, която вкарва алпината в човешкото тяло, е толкова голямо, че болката е огромна и задължително се налага прием в болница. Годишно в Синеморец от ужилване на (Rosalia alpina)  умират средно 4000 души.

Още по-отчайващата новина в случая е, че почти нямате шанс да избягате от алпината, ако той ви е набелязал за жертва. Тези насекоми са перфектни летци и могат да прелетят разстояние от дори 100 километра само за един ден. Има и няколко други ужасяващи подробности, като тази, че алпината може да изстреля отровата си в очите ви. Самата отрова пък съдържа коктейл от феромони, които привличат останалите алпини наоколо, които ще продължат да жилят жертвата, дори тя вече да е мъртва.

Другата заплаха, която представлява Синеморската (Rosalia alpina) е това, че  е един от няколкото вида насекоми, чиито ларви паразитират в човешкото тяло. Те се настаняват под кожата и започват развитието си в подкожните слоеве. Самото то продължава средно 8 седмици – от 5 до 12 седмици. През това време с човешкото тяло се случват неприятни промени – мястото на заразата се зачервява, отича, започва сърбеж и кожно разложение. Може би най-ужасното усещане, за което споделят заразените с паразита хора, е чувството, че нещо се движи под кожата им. И действително – реалността е точно такава, наистина животинката се движи и пъпли подло точно там.

Лечението на заразата е елементарно – състои се в изваждане на ларвите от тялото на човека, което се осъществява чрез сериозен медикаментозен прием на антиоксдант направен по следната проста рецепта:  получена чрез ароматизиране на етилов алкохол от земеделски произход с анетол, изолиран чрез ректификация на етерични масла от звездовиден анасон (Illicium verum), зелен анасон (Pimpinella anissum), резене (Foeniculum vulgare) или от друго растение, което съдържа същия основен ароматен компонент в количество не по-малко от 2,5 грама на литър, захар не по-малко от 40 грама на литър, с добавяне или без добавяне на дъвково масло и/или ароматен дестилат;
    За щастие инфекциите не са чести, за което явно има „вина” и самото насекомо – смята се, че то отделя специфичен вид антибиотично вещество, докато съществува под кожата на човешкия си приемник. Когато се стигне до инфекция обаче, тя може да е изключително сериозна и дори фатална.

Надявам се, че съм  бил полезен. ... ......
    Моля Модератора да премести мнението в раздела "Синеморски потайности".....

.......

Брой мнения : 427
    Местожителство : .........

Писане  ....... on Пет Юли 05 2013, 12:01

смях смях смях 

И в тази връзка - като бях лапе си хванах такава Розалия /пак в Страджата/. Докато я оценявах дали става за хербария, който ни бяха заръчали по биология да правим през лятото и я въртях пред очите си, тя си ме напръска в лицето. Освен, че много се стреснах и се уплаших да не ми стане нещо, друго - не ми се случи. После пак съм закачал такива, но нищо не правят. Супер неагресивни са всъщност.
    И това ме подсеща за друга случка, която няма връзка с Розалии и насекоми, но като събитие е подобна Very Happy . Пак около 4-5-6клас, в Аркутино, докато се моткам сам по плажа и близките дюни, намирам една желва/костенурка - по странджански/, голяма почти колкото ягне Very Happy  Веднага я гепам с двете си ръце от двете й страни и тръгвам гордо да я нося да я показвам на някой си надалеч. Обаче - тя тежи, жега,пясък, тръни и стръмно и за по-удобно - ръцете не ми са вече изправени напред, че тя да е далеч от мен, а съм я подпрял на корема си, за по-лесно. Явно животното доста стрес е видяло от лашкане, друсане, въртене и клатене, че ме напика. Обилно и напоително Very Happy ... хубаво, че бях на няколко метра от морето ......
    hgtod

Брой мнения : 20
    Местожителство : Бургазъ

Писане  hgtod on Пет Юли 05 2013, 14:05

Jorestes написа:... Годишно в Синеморец от ужилване на (Rosalia alpina)  умират средно 4000 души...
    Shocked 
    Те затова ли са останали толкова малко Shocked 
    с тези темпове на умирачка опело догодина няма да остане жив човек бре lol! 

Население на всички градове и села в община Царево, община Бургас, Югоизточен регион.

Население Ахтопол (град) : 1306 жители
       Население Арапя (морски курорт) : ????
       Население Бродилово (село) : 340 жители
       Население Българи (село) : 131 жители
       Население Фазаново (село) : 43 жители
       Население Изгрев (село) : 32 жители
       Население Кондолово (село) : 27 жители
       Население Кости (село) : 350 жители
       Население Лозенец (село) : 552 жители
       Население Резово (село) : 58 жители
       Население Синеморец (село) : 322 жители
       Население Царево (град) : 5739 жители
       Население Варвара (село) : 231 жители
       Население Велика (село) : 85 жители
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Юли 05 2013, 20:56

смях смях смях 

...извинявам се за  прекъсването , утре продължавам ....смлях се от бач днес ...не е лесен живота на село ....

скок

п.с. Жорестес е пропуснал , че не умиргат от тахтабето местните , а най вече .....курортистите Very Happy

п.с. 2 МесТните  в Синьоморец , дънят ядрено гориво яко и немат проблеми с подобни гадини , то затуй и Иейрдуган ши прай и ИядрИна централа там - за справки - Камъкът What a Face
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 13:18

Там се запознахме и с една приятна двойка нудисти Very Happy . Пича бе роден за плувец , въпреки че родом бе от Хасково , мадамата бе от Самоков и не знаеше да плува Very Happy . Любимото занимание на Венци бе да влезе в Морето гол и да зацепи на навътре , така както майка му го е родила . Изминаваше километри с плуване и се връщаше след часове Shocked . Явно не му пукаше особено от медузите Very Happy и от другите опасности на които можеше да се натъкне . Бе участвал в няколко плувни маратони в САЩ и бе твърде уверен в своите сили и способности - в което няма нищо лошо , стига човек да не се надценява .... Докато седяхме по брега , имах възможност да му обяснявам за особеностите на нашето си Черно море . Той не ми вярваше особено за това , че нашето море е способно да се разбунтува буквално за минути , което ме подтикна да му дам доста примери с мои преживявания . Говорихме и за подводния риболов - питаше ме за доста неща - явно проявяваше силен интерес . За каквото се сещах и знаех - му отговарях , но май пропуснах да му спомена за нещо много важно , нещо което се случи впоследствие и за малко да има фатални последици What a Face .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 14:48

Те бяха отседнали на квартира в Черноморец при свои приятели и някой им бе казал за красотата на Маслен нос и околността .  Харесали нашия залив - бе пуст , тъкмо бяха налягали , когато се случи да изляза оттам облечен с камуфлажа Very Happy . Така и се запознахме . После ги поканихме на кафе , черпихме ги и със скариди . На другия ден те ни донесоха провизиите , които бяхме поръчали ,  после следобяда аз им изскарах миди . На следващата сутрин , те пък  ни почерпиха със  студен сладолед и лед и станахме приятели  . Бяха  интересни събеседници и времето с тях летеше неусетно . През един от последните дни от нашето запознанство с тях , им бях обещал да им извадя рапани и да им покажа как се обработват . Те щяха да ходят да видят Ропотамо и на връщане  да се отбият в нашия бивак .
    Аз както обичайно , влязох в морето следобед и се запътих към един пълен с рапани плиткач . Смятах първо да напълня каяка с рапани и после , спокоен и изпълнил обещанието си ,  да подгоня сребристите риби - те така и се мяркаха по често към 17 часа ....но не стана точно така ...

What a Face
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 15:05

Все пак си заредих  харпуна и на бавен ход се насочих към плитчината . Не биваше да се пренебрегва вероятноста от всевъзможни срещи . Щях да обходя района и после ще да закотвя харпуна , както си е зареден в някоя дупка . Опасно и рисковано е - не го правете Exclamation . Предния ден се бе случило да няма риба и не очаквах нещо особено ... Опа-а-а-а  - пасаж  от ненаплашени платерини средна хубост . Следва изстрел и една добра риба почва да се мята на линията . Нов изстрел - нова риба . И още една . Брех - мисля си - вместо с рапани , да вземем да нагостим нашите нови приятели с риба  Exclamation  В далечината мярнах нови сребърни силуети . Запътих се натам . Бях излязъл ептен на плиткото . По скоро се влачех с ръце , отколкото да плувам . И тогава я видях . Огромна , почти около метър платерина Shocked . Изгледа ме преценяващо и бавно без да бърза се отдалечи ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 15:22

А аз приятели , като първия новобранец се стреснах , блокирах отвсякъде от изненада , държах харпуна , все едно овчар гега и гледах тъпо , докато огромната за нашите стандарти риба се отдалечава . Rolling Eyes ....Когато се осеферих , пред мен само се виждаше една приятна розова мътилка Very Happy , слънцето насреща бе размазано петно , некви лапинки сновяха насам натам , един рак се бореше с друг рак , скарида си засукваше мустаците .... а от моята риба нямаше и следа Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil . В този инфарктен момент , тутакси забравих за всякакви приятели - било стари или нови Very Happy и никакви уговорки вече не важаха и не бяха валидни Very Happy . Твърдо бях решил без Голямата Риба да не изляза стрелба .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 15:34

И сякаш цялото Море в този миг се промени . От нищото се появяваха и изплуваха  нови и нови сребърни пасажи , навсякъде закипя от живот , но аз бях вече сляп за тази феерия от красота . Аз търсех Голямата . Пропуснах около двайсетина сигурни изстрела на добри екземпляри , защото аз чаках и търсех . Привиждаше ми се Тя - навсякъде . Пръста ми бе постоянно на спусъка и нервно пулсираше , адреналина на макс , бях забравил студ , глад и умора - позната ситуация на всеки запален харпунист . В един момент си намерих едно доста переспективно за засади местенце и зачаках . Маската се бе впила жестоко в лицето ми , но това в момента нямаше никакво значение - аз чаках - аз предчувствах , аз знаех  че точно от тази тъмна и обрасла с миди скала ще се появи нейното сребристо и великолепно тяло ....и познах ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 15:43

Появи се Тя . Моята Голяма Риба . Огромния и силует , спокойно , гордо и самоуверено се появяваше в мътилката ( а бе доста мътно Neutral ) Пръстът ми вече се свиваше , усещах как ще я пронижа малко зад хрилете . Бе я по добре в опашния ствол - тука е доста тясно и като нищо ще се разкъса ако се размята из скалите , така и така ми е на чалъм .....О боже !!! Ква е тая пи...ка Shocked Shocked Shocked ....боже тва е човек ....мамка му ....кой е тоя идиот ве ....Венци ....къв го дяла точно тук Question Question Question 

What a Face 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 16:04

Какво се беше случило . Аз съм се замотал в морето - то е ясно . Нашите прители се завърнали доволни , радостни и щастливи от срещата си с Ропотамо . Окъпали се , пекли се - чакали , чакали , чакали да се върна с обещаните рапани - но от мен ни вест ни кост Rolling Eyes . Слънцето вече клоняло към заник , когато Венци не се стърпял и решил с плуване да ме потърси . Както вече бях написал : за него големите разстояния в морето не бяха проблем . Открил ме лесно по каяка - закотвен в близост до мен и се приближил да ме пита кво става . Той беше с плувни очила и предполагам , че първото което е видял от мен е било проблясващото острие на стрелата в мътилката . Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil . Не знам дали е разбрал веднага , точно какво щеше да се случи . Непосредствено щом го разпознах , аз свалих оръжието надолу и се чудех как да реагирам . Всъщност вина имаше и в двама ни . Отговорих му с пресъхнало гърло , че днес няма да излизам от морето - търся една голяма риба Very Happy  и че рапани не съм извадил . Пича не показа да се е разсърдил , пожела ми успех и заплува наобратно .... Не знам дали изобщо е разбрал какво щеше да стане ....тогава нищо не му казах ....надявам се да прочете тук . Аз пък съм благодарен на Съдбата , Бог и Случайноста , че не прострелях с харпун човек Exclamation  ....и все си мисля - май го спаси това , че бе по пищов Rolling Eyes 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 16:35

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 16:50

Накъде към последните ни дни на Мириус , през един задушен и горещ юнски следобед , пристигнаха двама рокери на мотори . Търсеха заливчето с пейките . Съседното е ! - се сетих с кеф Very Happy , щото на другия ден щели да идват още 20 човека с бус What a Face . Били от едно малко градче от Бургаската област - К...... - Че то там и рокери ли има Question  - се зачудих аз Rolling Eyes ...По възрастния се оказа по разговорлив . Час , час и половина премина в разговори , как на времето е бил тираджия , как е обиколил Европата ...че Германията вече отдавна не е същата...в БГ-то тъпотията голяма и т.н. . Беше ни интересно да го слушаме - вече бяхме подивяли порядъчно и ни липсваше живия контакт с хората - все пак и бизнеса ни ( преди Neutral ) бе такъв - контакта с клиента бе най важната част . Мислех си : - Бре ,  в тва забутано градче , кви интелигенти и пекани пичове имало там  Exclamation Question Exclamation замислен

Последната промяна е направена от Булти на Пон Юли 08 2013, 17:58; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 17:09

На другия ден сутринта влязох рано в морето , а жената решила да си доспи в колата....но не би . Откъм главния Very Happy черен път се дочула страшна врява . Две невероятно едри и дебели жени с куп дечурлига се били отправили към Маслен нос . То не били виканици , не били караници , не били крясъци - чак тревата покрай пътя изсъхнала и прежълтяла  . What a Face . Както и да е отминали - Слава богу !!! Very Happy ... През късния следобед сценария се повтори отново - явно се връщаха оттам - като свидетел на Цирка Very Happy , тоя път бях и аз . Отново - Слава богу Exclamation  - отминаха Very Happy Very Happy Very Happy . Помислихме си със жената , че тва са някакви си там Wink  от Бившия советски съюз - я от Сибир или от Тунгус ....но по някое време се дочуваха далечни крясъци и това ни караше да се оглеждаме подозрително неспокойни  .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 17:27

На стъмване отидох да събирам дърва и реших да се отбия при моите нови познати - рокерите от град К . Отидох в лагера при заливчето с пейките , но щом наближих , внезапно силен душевен смут настъпи в мене . Па тия двете огромни , йедри , космати и гръмогласни жени - беха там affraid affraid affraid .....

бия се 

...рокерите нещо не се виждаха . Това което видях и ми направи силно впечатление - бяха купищата от хартийки , торбички и всевъзможни и секакви боклуци . Те почваха още от пътя , като още покрай него зърнах и дузина употребявани дамски превръзки а-а-а-а-а ...Та в лагеро , доскоро оглушаван от всевъзможни звуци , при появата на Моята Светла и Невинна личност , настъпи гробна тишина . Само се чуваше едно : - Гър -Гър !!! - две мърляви и боси дечурлета с гръб към Мене  Very Happy ,  се мъчеха да запалят , некъв стар , неизвестно от каква марка , счупен генератор ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Юли 08 2013, 17:46

Смутен от развитието на ситуацията пристъпих плахо напред . Носеха се некви странни миризми - едва тук в средата забелязох да ври огромен казан , бе приготвено и некво огромно барбекю - вероятно на него  щяха да пекът елен , а и ми се стори че от казана стърчат крака и ръце Suspect . Мълчанието продължи неловко дълго и неприятно . Двете стопанки и господарки  на канибалския бивак в който по невнимание бях попаднал , изгрухтяха нещо несвързано и неразбирЯемо и почнаха да ме оглеждат преценяващо замислен . Май им се видях кльощав замислен и не след дълго ми обърнаха пренебрежително гръб замислен . Едва чак сега видях рокерите - младият разпалваше барбекюто , а по възрастния - Европеецът Very Happy , мълчеше като настъпан и страхливо със свити рамене поглеждаше ту към единия ту към другия глиган . Явно се страхуваше да не се чуе нещо от вчерашния ни разговор Question Exclamation Question ....след като усетих , че съм попаднал на грешното място и по грешното време , предпазливо запристъпвах назад . По пътя на  връщане си спомних , че през деня бе идвал при нас един горски с джип и съвсем вежливо ни бе помолил да си събираме боклуците и да пазим чисто . Чудех се дали първом не беше минал оттук въххх

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Сеп 25 2018, 14:53