Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Робинзон - търсачът на рапани

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Re: Робинзон - търсачът на рапани

Писане  Булти on Сря Яну 05 2011, 12:04

След като излязох видях , че точно пред носчето има скали . Ще го оставя за другия път . Оттук идеално се виждаха Елените . Единични , дърти германци щъкаха по брега . Тук бе по красиво , но по оживено от Фургона . Дори като минавах покрай Сухата река , един германец за малко не се захлюпи вътре в гумата , да види какво съм наловил . Подарих му един рапан , на което той ми отвърна „ – Данке , шьон ! „
    На връщане влязох в изоставената двуетажна постройка с червенеещ се сред гъстите зелени корони на дърветата покрив . Обзе ме особено чувство . За части от секундата сякаш чух гласове и мярнах бързодвижещи се силуети . Вероятно усетих енергията на хората , които са пребивавали тук . Горе бе спалното и кухнята , долу нещо като изба с размерите на обор . Явно там са държели мрежите и инвентара...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 05 2011, 12:47

Къщата изглеждаше като напусната по тревога . Навсякъде се вееха разскъсани ватени дрехи . Бирени бутилки използвани за свещници се търкаляха . Дори тесте карти се беше разпиляло на една от масите . Играли са сякаш карти , чули са шум навън , излязъл е един , не се е върнал , след него останалите са излязли да го търсят и никога повече не са се върнали . Сред тях е имало и рибар -художник .Стените бяха изпъстрени с рисунки и някой от тях бяха доста добри . Други бяха облепени с миди .Централно на голямата стена , беше нарисуван Нептун с красива Сирена до него и играещи около тях делфини . Под тях едър надпис гласеше : " Талян Бунарджика ". В кухнята пък бе прерисуван портрета на бай Тошо на една от стените а на съседната , като огледален образ стоеше оригинала . Явно художникът е имал чувство за хумор . Голям чешит ще да е бил . Обикалях из стаите оставяйки мокри стъпки , по прашния под след себе си . Спрях се , подчинявайки се на неясен подтик , пред голямо , мърляво и мухлясало огледало . Погледнах в него и застинах . Пред мен стоеше Морско божество .Гост от морето . Капки блестяха по черната му неопренова кожа ...и лицето му бе така променено ...сякаш приличаше на рибешко . Върнах се обратно в Морето , но неясното и неспокойно чувство или вълнение , обзело ме в Къщата на таляна , не ме напусна дълго време ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 05 2011, 13:15

...до Сухата река по тесния бряг се бяха появили полудиви прасета . Можех спокойно да си заредя харпуна . Да се промъкна на шнорхел до тях и щом изляза на плиткото , внезапно да се изправя и да притичам към тях . Те не бяха кози и нямаше как да се изкачат по стръмния бряг . Да си уцеля едно от тях и после като крокодил , да го замъкна обратно във водата . Там щях да го удавя и да го заколя , после да го кача на гумата и щях два , три дена да ям пържоли . Морето щеше да отмие кървавите следи . Бях вече много гладен и почти бях готов да я свърша тая . Размислих . Не исках да опорочавам престоя си тук по тия красиви места . Все пак това щеше да бъде кражба . После по пътя ми към Фургона , по плиткото , близо на 20 метра до мен , около половин час играеха делфини . Невероятно е чувството , когато ги виждаш толкова близо . Лъскавите им черни гърбове се потапяха и изплуваха и аз се чувствах един от тях . Нептун бе изпратил своите ангели -хранители . Дали тези делфини не бяха въплътените души на рибарите напуснали таляна ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 07 2011, 12:59

26.06.03. - четвъртък
    Фургона

Днес Морето ставаше за гмуркане , но сам си дадох почивка . Вчера привечер бях готов да се откажа и да се върна в Бургас . Бях страхотно изморен - беше ми трети ден , нон стоп гмуркане и улова бе слаб . Но и във фотото понякога има слаби и трудни дни - си размишлявам днес - друг път сигурно няма да имам подобна възможност , да изкарам цяло лято на море . Глупаво е да се отказвам точно сега . Надявам се , че след някой друг ден , водите в Морето ще се смесят ( тогава пълзяха некви много гадни , плитки ледени течения ) , ще се стоплят и рапаните ще плъзнат ....В петъка си дойде Катя , с кучето я посрещнахме с много радост и овации . Продадохме не много рапани и добре , че тя бе дошла с 50 кинта , та закърпихме положението . На връщане от Слънчев бряг , намерихме място до една строителна площадка и там монтирах падналия заден карданов вал . Жената бе поръчала болтове при стругар . Пъшках отдолу , охках , псувах , но го монтирах здраво . Джипът ще се разпадне , но вала ще остане . Времето също напредна и щом стигнахме черния път , вече се стъмваше . Малко преди кошарата , на отбивката за Фургона , хлътнахме в една огромна яма . Тя бе направена от тия дето ровят незаконно за камъни за облицовки на новите къщи , дворци и хотели , никнещи една след друга покрай брега на морето на Влас . Да ги пита човек , защо поне не са я заровили . Защо едно от най красивите места от Западния бряг на Черно море , бе на път да се превърне в лунен пейзаж ... Ни напред , ни назад , ни предно , ни задно помогна . Мъчихме се безуспешно . Докато се суетяхме си шибнах коляното отстрани в ръба на предната броня . В момента докато пиша адски ме боли ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Яну 07 2011, 14:33

...прибрахме се слепешката с храната в тъмното и на другия ден по светло , вдигайки джипа с крик , ровейки в нож в пръстта под задния му мост и засипвайки ямата с камъни , най-сетне излязохме . Остана само болката в коляното . В събота се гмурках в залива на Бен Ган и нестига , че изкарах малко рапани , но и си загубих , готината стрела на харпуна за попчета . В неделя си направих нова , времето не ставаше за рапани и после с нея убих едва десетина попчета , които дадох на жената в замяна на нейните 50 лева ...
    В понеделник имаше конкуренция и ядосан подминах не само таляна и след това носчето с камъни , но и стигнах почти до Елените .Там открих най-интересното място в живота си досега . Имаше пясъчна коса в средата на залива и на нея беше плитко до кръста . До самия бряг бе дълбоко и се бе образувала нещо като река успоредна на брега . Оттам пък , по никакъв начин , не можеше да се добие представа , кво чудо е под водата навътре . Тая подводна река бе същински резерват . ( Терзо и къмпъни имат да черпят за инфото ) Раци , езици , калкани , кефали , платерини , едри рапани , попчета и миди . Всичко бе в изобилие , точно като в оазис заобиколен от пясъците . И като ги метнах рапаните . В понеделник супер , вторник по слабо и в сряда - най-слабо .Оазис , оазис , но трябваше да му дам почивка . Дойдоха и двама с джетове да шпионират има ли рапани , но аз се направих на луд , колкото си искам ...Днес ми се обади Боко по мобифона да ми иска гаган , ама сорри , да дойде да го земе от Фургона . Раздразних го люто , като му обясних как си прекарвам тук . Особено като му обясних за големите скорпиди , дето съм ги опънал за сушене на чирузарника . Обясних му , как ги бода с ножа си - леко ги докосвам с острието , те настръхват , натискам рязко и остават нанизани безпомощно на контрата на ножа ( дето го имам от Божо ) Хайде стига толкоз , че много хапят мухите и смятам да чистя мрежата на равния и фин пясък , на новия тазгодишен миниплаж долу ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Яну 08 2011, 11:51

...постройката горе е на Старата застава , зад нея се виждат Елените...

...устието на Сухата река ...

...покрива на изоставената къща на талян Бунарджик...

...тук съм със зимния неопрен ...

Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Яну 08 2011, 13:24

...после ще правя снимки с подарения Зенит . Снощи ме пра як дъжд . Купеното от Метро , полиетиленово покривало свърши добра работа . Само на едно място от пода изби леко вода . Добре си прекарах под барабанещия дъжд с патрончето за спешни нужди в ръка , загледан в мъждукащия фенер на входа на палатката . Ярки светкавици осветяваха Морето наоколо . Добре , че някоя не изтряска палатката . Дори се бях обадил на жената за последно сбогом ако ме удари гръм . Тя ме посъветва да отида да спя в джипа . Ми ако някоя ме удари по пътя до там . Абе , я си стой в палатката по добре . Кво ще се мокря зорлем - всичко е божа работа ... В момента , морето шуми в краката ми , а някаква невидима птица от дъба над Фургона , надава екзотично - тропични припеви . Няма големи удобства , голям чанч е , но все пак хубаво си е тук и сега в тоя момент на това място ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Яну 08 2011, 14:46

30.06.03.
    Фотото

Хубаво , ама като няма рапани , лятото ще мине , а аз имам сума ти парични задължения . Да имах пари нямаше проблем , можех да остана , въпреки че каквото спечелех от рапаните го давах за храна ...
    В петък направих един бърз преход към Сухата река , изкарах около 10-15кг. и после отидох до Несебър да ги продам и да взема Катя . В събота отидох до моя резерват , но морето така се разлюти , че извадих съвсем малко . Видях два пъти кефали и двата пъти не бях в готовност да стрелям . Тръгнах да се връщам , но излязоха огромни вълни , които буквално разрушиха пясъчната дига и не можех вече да вървя по нея и да си влача гумата . Вълните станаха още по големи . Можеха всеки момент да обърнат гумата . Нахлузих плавниците и отчаяно заплувах срещу течението . Двойка възрастни германци , щастливи , нямащи кахъри , влюбени и хванати за ръце , от брега гледаха сеир . Вероятно са ме взели за някой хахо , обичащ екстремната игра с вълните . ( в началото докато вървях по пясъчната коса в средата на залива и морето ми стигаше до кръста , сигур са ме взели , за Христос , ходещ по водата ) Не вярвам , и за секунда да си си помислили , че е възможно човек така да си вади прехраната . Едвам стигнах таляна . Ядосах се - работа много , резултати малко . Спорт , спорт , времето минаваше , а пари и трябваха на моята нещастна фирма . И тогава взех решение - да се махна оттам . Още повече , че и напоследък се бяха появили масово скорпиони . Около Фургона се увеличиха останките от рачешки , мидени и рапанови черупки , щипки и рибни кости (по принцип ги събирах и изгарях , но кучето винаги плячкосваше , криеше и разнасяше от тях ) . Увеличиха се мухите , насекомите и всякакви други гадини . Явно скорпионите се хранеха с тях . Самите те , имаха огромна колония в една мистериозна , многопластова , каменна , пресечена пирамида с отвор отгоре , разположена наблизо . Достатъчно бе да почукаш с ножа по нея и от дупката , моментално изкачаха десетки от тях и размахваха заплашително щипците си и опашките със жило със жълт връх . ( пропуснал съм нашествието на усойници ) ....

Последната промяна е направена от Булти на Нед Яну 09 2011, 11:46; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Яну 08 2011, 15:53

...на другият ден морето също беше лошо . Цял ден мъкнахме багаж . Морето продължаваше да е гадно . Мъчно ми бе , че напускам това райско място . Прекарах 25 незабравими дни , далеч от хорската глупост ...Снощи очите ми трудно свикнаха със силната изкуствена светлина от крушките в къщи . . Боляха ме от нея . Днес ми липсва Ваю - богът на вятъра . Тоя , който галеше почернялата ми кожа , сега самотен свири в празния фургон ....защо оставихте да стене , самотното Море ...О, лято , лято , къде си лято ...

4.07.03.
    фотото

Оня ден след месец прекъсване , пробвах на бургаския плаж . Първото , което ми направи впечатление бе , че навсякъде бе ужасно осрано . Както плажната ивица , така и мястото , откъдето влизах до вълнолома . Явно някое заведение си беше пуснало канал към Морето . На площадката нямаше място от боклуци , къде да си оставя такъмите . Тръгнах да се гмуркам с надежди , които скоро се изпариха . Беше заринато със шикалки . Да си пикая на късмета - си мислех , докато се гмурках в мътната вода . На фара - също трагедия . Спомних си , как миналата година , на същото място , за нула време напълних гумата . Навътре към пристанището - също кофти положението . Там ставаше по -мътно и грозно , стърчаха железарии по дъното и аз задох заден ход . Един безгрижен тип се печеше на тетраподите и ме наблюдаваше . Ръцете ми съвсем изтръпнаха от студ ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 09 2011, 14:16

...не бях закусвал и излязох на камъните да хапна и да се стопля . С гол в ръката нож и с консерва в другата , със зор се изкачих върху един тетрапод . Тъкмо се наядох и гледам - пристигнали две лодки . В началото застанаха почти една до друга . Ясно бе , че са рапанджийски . От тия с наргилетата . После се разделиха . Едната тръгна към Моста , а другата приближи . Явно там имаше скали . Стоплен , недостоплен , скочих в морето и газ към по близката . Наистина там имаше скали , но беше дълбоко . Над 10 метра . При гмуркане изпъвах въжето на гумата и дори я потапях малко . Долу пълзеше ледено течение . Там също бе осеяно със шикалки и рядко се намираше едър рапан . Голяма мъка бе , да направиш количество от там . Пичовете с наргилетата постоянно пълзяха по дъното и на тях им беше по лесно . Минах и през другата лодка - същото положение . За малко един от тях , да се блъсне в мен . Аз пълзях по дъното - абсолютно безшумен , докато той все едно беше глух - неговото хриптене , се носеше далеч преди него . Чак след като се разминахме , го чух нещо да мучи със широко отворени очи - явно съм му изкарал ангелите . Ходих и срещу водната пързалка - отново трагично положение . Тръгнах да се връщам . Някъде по брега мярнах страхотно русокосо дупе , само по прашки . Погледнах към слънцето . От фургона вече знам , че е сигурно 16-17 часа . ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 09 2011, 15:28

12.07.03

Вчера запалих джипа и отидох да прослушам Солниците , да видя там как е . Предната неделя , ходихме там с Катя на плаж . Бях си взел маската и шнорхела и докато се разхлаждахме от палещите лъчи , реших да се погмуркам , сред стърчащите железарии , разположени срещу южния канал на Солниците . Беше мътно и първия път като влязох ме нажилиха медузите и бързо се отказах . Някъде следобед , водата се избистри и се стопли . Пробвах да вляза пак и бързо напълних торба с едри , хубави рапани ...Затова и вчера тръгнах много нахъсан , но ледено течение набързо охлади страстите ми . Сега беше мътно и нямаше рапани . На излизане научих от един чичка . че именно двата канала дават добър рапан . На тръгване пукнах и задна лява гума на джипа ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 10 2011, 13:00

14.07.03
    Вчера пак отидохме на плаж със жената на новото място на Солниците . Не носих неопрени , нахлузих една моряшка фланелка , подарък от Серджо , против медузи и докато Катя се печеше , аз се бухнах в морето . Беше мътно и студено . Още влязъл , невлязъл и се домъкна някакъв натрапник с една тунелна маска . Залепи се до мен , да зяпа какво правя . Аз се ядосах и си излязох . Оня се провикна на дъщеря си – некво трътлесто моме : „ – Ей , тук е пълно с рапани !”. След половин час безплодно гмуркане , пича измуча : „ – Ама те само дребни !” и излезе с три , четири рапана в плувките ....После дойдоха трима лауреати с гуменка , с трийсет метра дебело , корабно въже и котва – пудовка – около 30 кг. Въоръжени с маски и гагани , остъргаха шикалките по стърчащите железарии . Бяха голям цирк . Докато им гледаме сеира , стана сигурно 17 часа . Видяхме доста хора нацапани с кал . Попитах един дядо с нацапани колене къде е калището . Така открихме лугата . Оказа се голям кеф . И за кожата и за отпускане . След това на белия от сол бряг , правих йога упражнения . Много хора имаше , като повечето бяха възрастни . Можеш да спиш в лугата . Тя представлява квадратен басейн , ограден с диги . Намира се в района на Солниците . ( всъщност Бургаската луга и кал е най-ценната в България и достъпът до нея е все още безплатен ...когато войниците на третия райх , напускали Бургас , по заповед на Хитлер , натоварили няколко вагона с кал )...Басейнът с лугата е дълбок около 50 см . Водата е червенокафява , топла – дори гореща , лигава и ако попадне в очите , става много кофти положението . С доста висока плътност е , и при лягане в нея , можеш отпуснат да си четеш вестника , така както предполагам и в Мъртво море .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 10 2011, 14:14

12.08.03
    Един месец мина , но морето все беше гадно и не мога да се похваля с нищо особено , освен , че бизнеса леко помръдна и нещата вече не изглеждаха толкова отчавайщи . Дори се престрашихме да отидем на палатка на Велека . По пътя , който си беше адска лудница , малко преди Приморско , пукнахме лява задна гума . В този момент зад мен се натискаха едно ято идиоти , да ме изпреварят на непозволено място и цяло чудо беше , че не се изхендриха отзад . Не че аз щях да усетя нещо особено , но тях щяха да ги събират по пътя . Имах вече опит с пукането на гуми и отделянето на колела и спокойно и майсторски отбих . Усетих подозрителен шум , вдигнах капака опред и видях , че изпарителя е замръзнал . След това видях , че и шайбата на водната помпа играе около оста си . Почнах да сменям гумата на пресекули . Въпреки правилно поставения триъгълник , никой не ибаваше да намали и колите , изпреварвайки се , профучаваха буквално на сантиметри от джипа . (по тия години , започнаха да се увеличават рязко , паметниците с плочи покрай пътищата ) Жена ми дебнеше на едно баирче и ми викаше ако приближаваше нещо . А те идваха постоянно . Смених гумата след около час и половина и преместих джипа по надолу - където имаше сянка и разширение на пътя . Там установих , че втулката на шайбата на ремъка е превъртяла около оста на водната помпа . След доста умуване си направих нещо като шпонка от острието на стар ресторантски нож , търкалящ се в голямата кутия с инструменти . Невероятно , но продължихме . Отбихме в Приморско . Намерихме гумаджия и за голяма моя изненада , той измъкна отнякъде , стара прашлясала вътрешна гума -15 цола . Моята се беше пръснала . Преди това за цяла седмица , не можах да намеря такава в цял Бургас.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 10 2011, 15:35

...изпарителят обаче пак беше замръзнал и втулката си играеше пак около остта . Гумаджийницата , всъщност беше още и сервиз и магазин за авточасти . Собственика се оказа колега , ловец . Неговият джип , досущ като моя , стоеше изкипрен наблизо . Човекът ми влезе в пложението , но нямаше подобни части . Удари две заварки , които после тряваше да оформям с пила . А пилата дори и не оставяше следа върху заварката . След около час усилия се отказах и изкъртих заварката . Понеже шайбата играеше и усукваше ремъка , вместо него вързах стар , дамски чорапогащник , както бях чувал от стари майстори . Той обаче , падаше от трите шайби : на динамото , на водната помпа и на коляновия вал . Имах резервен акумулатор и се отказах от динамото . Така съдених коляновия вал само с водната помпа . Двигателя пак загряваше , но по бавно .Изпарителя на газовата уредба също по бавно замръзваше и на 20 км си правехме почивки . На риск продължихме пътя си към река Велека . На смрачаване пристигнахме , а бяхме тръгнали рано сутринта . Направихме бивака доста нагоре по реката , където сметнахме , че няма да има хора през деня ....В пет сутринта се събудихме от блъскане на врати , крякане , провиквания и неприятния гаден шум , който се получава , само когато някой кретен пусне чалга на МАКС в ранно и тихо утро в природата ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 11 2011, 12:56

...отвсякъде , сякаш извираха и прииждаха , коли пълни с народ . Нямаха край . По някое време ми се стори , че се намирам на софийската централна гара . Облякох неопрена , пуснах пневматика в гумата и заплувах към устието . Само дето си играх да го помпя . Едрата риба , явно отдавна бе напуснала реката . Срещаха се много рядко дребни рибета , които не представляваха интерес за моето оръдие . Кьорав рак не видях , нито голям , нито среден , нито малък , нито миниятюрен дори . Популацията от раци бе унищожена безвъзвратно в река Велека . Как и да оцелее в тая лудница . През 15 минути , постоянно кръжаха лодки за разходка . От адското им ръмжене на извънбордовите двигатели , ни в реката бе останало нещо дето мърда , ни по брега птици . Устието на Велека бе запушено от високите вълни и всичката мъзгоч от двутактовите машини , плуваше отгоре . Отчаях се и се върнах на брега . Един стокилограмов разпльокан въдичар седеше на малко , огънато на границата на счупването столче . Чу се рев и рибарина изкара една малка , достойна за аквариум , рибка .Тя се откачи още във въздуха , тупна на земята до него и подскачайки се запъти обратно към водата . Седящия го мързеше да става и се заопитва да я настъпи с крак . Когато най сетне успя , тя вече бе станала на ваденка...Група хлапета съзряха водно змийче и едното от тях нададе боен вик :" Леле , змия , леле , че я утепам !!! " и така зашиба с въдицата в локвата , че чак вълни излязоха в реката ....Писна ми от простотии и си тръгнахме към къщи . По пътя карахме на почивки . На една от тях се почуствах много неприятно и несигурно . След като продължихме видяхме паметника на някакъв човек , загинал в катастрофа ....След няколко дни в къщи прочетох книгата на Шърли Маклейн - " Камино " . Тя ме накара да се замисля за маршрута Ком - Емине , също дълъг колкото свещенния Камино - 800 км. , но с обратна посока ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 11 2011, 14:31

26.08.03

Тази събота и неделя ходихме до Черноморец . Стигнахме до къмпинга . От него беше останала само табелата : " Черноморец - къмпинг за нудисти " , няколко полусъборени постройки и оредяла дървена ограда . Отидохме рано и нямаше много хора , но после стана навалица . Всичко живо носеше гагани .Идваха и с гуми . В съседното заливче ромска фамилия , обработваше мидите направо на конвейер .Първо влязох с харпуна , че имаше кефали , имаше , но и бяха много наплашени и спазваха дистанция . Успях да раня само една платерина . После къртих миди с гагана , докато слънцето не почна да клони на запад . Запалихме огъня , сложихме мидите в казана и седнахме да си пием водката . Долу на скалите , две мацки се снимаха - една друга - голички . Повечето от плажуващите вече се бяха изнесли . Кеф . С мидите пихме и бира . В четири сутринта , като се разлая Роки , едвам отлепих очи . Гледам , двама ходят по скалите с прожектори . Явно търсят паури . Част от багажа ми беше долу . Светнах им аз , светнаха ми и те . Пълна мистерия . Изчаках ги около час , докато се отдалечат и си легнах . Когато се събудих втори път , слънцето вече изгряваше - голямо и огнено . Направих две , три снимки и пак отцепих . Малко по късно , жегата стана непоносима . Нямаше как излязохме от джипа и се скрихме в неговата сянка . Добре , че имахме диня за ядене и от нея се осеферихме . Слязох до морето и гледам : водната повърхност се набраздява от безброй рибешки главички . От преди имах едно чепаре и го хвърлих . Слаба работа - може би щото беше доста нестандартно . Хванах 5, 6 сафрида , 3,4 малки леферчета и 1 зарган . Накрая чепарето остана с три куки и прекратих риболова . Напълних пак гумата с миди , събрахме багажа и щом отворих капака на мотора , видях че ремъка пак се е усукал . Прибрахме се пак на нокти в Бургас. Ще трябва да сменям май цялата водна помпа а не само счупената отпреди втулка ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 11 2011, 16:35

24.09.03.
    Ваню , дето е шофьор в горското и кара УАЗ , ми подари някаква тяхна бракувана водна помпа . Тя пък взе че стана на моя джип , само дето няма термостат . Старият ремък продължаваше да се усуква , но сложих един намерен на улицата и нямаше вече проблем ...Миналият петък , бяхме решили да ходим на Фургона по обяд . Още сутринта обаче , учудващо ми се обадиха софиянците , с които се бях запознал на Бунарджика . Единият от тях , Петър преди няколко дена , ходейки в командировка минал покрай нос Емине . Било бъкано с кефал . Той ударил два . В София завлачил и още един от компанията - Стефан и сега искали да ходим заедно с джипа . Та отказахме се със жената да тръгваме по обяд и решихме да изчакаме гостите . Моите приятели тръгнали в 1 вечерта в събота и към 8 часа бяха в къщи . Пихме по 1 кафе , вкараха Нисан-а си в двора ( на старата къща ) и натъпкани яко в джипа със все такъми , потеглихме към Фургона . Не се бяхме виждали отдавна , доста неща имаше за споделяне и бърборихме неспирно . Чак следобед успях да вляза в морето . С новия неопрен . Жега . Кефали нямаше , попчетата бяха малко , рапани рядко се виждаха и водата беше леко мътна . Пясъчната ивица пред фургона беше изчезнала . Колко са мимолетни нещата . Стигнах Сухата река и продължих към Елените , където бях открил топлата , подводна река . Оказа се , че е затрупана от пълзящите пясъци . Слънцето наближаваше залеза си . Колкото рапани съм изкарал , толкова. Събух си плавниците , свалих маската и поех , пеш под водата до кръста да си тегля гумата с малкото рапани в нея . Стъмваше се . Минах покрай къщата на таляна . Спомних си , как преди оставих мокри стъпки вътре . Спомних си неясното чувство , което бях изпитал тогава . Червеният покрив на къщата се губеше сред лъчите на залязващото слънце , първите звезди трепкаха на небето а аз едва бях стигнал до Сухата река . Включих подводния прожектор . Вървях и разглеждах с огромно удоволствие , с потопена глава , нощния живот на морските обитатели . Бе пълно с езици ....На фургона и двете акумулаторни лампи бяха изгорели и се осветявахме с прожекторите на гостите . Пихме по една ракия , после по още една .....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 12 2011, 11:25

...на другия ден тръгнахме да ходим към залива на Бен Ган . Само че го подминахме . Обикновено така се получава , когато трима почнат да спорят откъде точно се минава . Стигнахме до един залив по нататък . Морето бе спокойно , слънцето леко и приятно прежуряше . Намерих скали с миди и рапани . Напълних 4 чувала ...

16.10.03

...не знам защо , но цветовете от реалния живот , преди бяха по наситени и ярки , сега са леко избледнели , като на стара цветна снимка ... През изминалите две седмици се занимавах усилено с джипа . На връщане предния път , ми беше затегнала предна лява спирачка и колелото беше прегряло . Станах чак на спирачките . Обезвъздушавах , регулирах , гресирах , де що намеря гресьорка отдолу . Затегнах пак кардана . Пак беше преди падане , но този път от другата страна . Сложих по широк ремък , изведох динамото по напред . Играх си няколко дена , но в резултат през следващата палатка , нямаше проблеми от страна на джипа . В петъка тръгнахме . Оставихме сина да бачка във фотото . Минахме по дългия път - през Иракли и станахме пишман . Девет дена и десет часа . Черният път около Емона беше в окаяно състояние . Точно след селото , на юг , беше глинест . При дъжд щеше да падне яко буксуване . Около Фургона , пътя също е неравен , но поне е каменист и под наклон . Повече експерименти няма да си правим .Стигнахме отново по тъмно на мястото , което бяхме открили предния път . То бе идеално за палатка - гладко , чисто и просторно . Имаше и забит кол , на който окачихме една от самоделните лампи ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 12 2011, 13:41

...а тука съм с колегата Админ :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 12 2011, 15:42

...над палатката опънахме и покривалото купено от Метро . Миналата година по същото време бяхме ходили на Каваците .Тогава през нощта , от студения въздух палатката кондензира и на сутринта бяхме мокри , вир вода . Този път проблеми нямаше . В събота сутринта морето не беше много хубаво и затова не пуснах мрежата . Влязох с новия неопрен и нападнах шикалките . Направо с гагана ги къртех . По скалите , колкото бяха рапаните , толкова бяха и мидите . За нула време напълних гумата и я оставих на жената да се мъчи с нея . Поех по море към залива на Бен Ган . Морето все да се разваля още повече и да става мътно . Събрах малко попчета и паури и...наобратно . Новата , прекалено къса стрела на дървения харпун , не ми вършеше работа . Върнах се и напълних още един път гумата с миди догоре . Оказа се после , че мидите не струват . Освен , че бяха едни такива спаружени , като старци , но и бяха пълни с бисери . На другия ден събирах само рапани и мястото го обрах поголовно . В къщи напълнихме нашата половина от големия фризер . Това място тук е идеално за тая част от годината - когато няма хора . Морето е близо - не се носи много багаж , поляната е удобна и навътре е пълно със скали и рифове . Открих и рифа , който преди две години бях посещавал за рапани . Той директно води до носа вляво . По нататък е нос Емине . Другият път смятам да се пробвам там за калкани . В близост до палатката растеше висок дъб . Странно ми се отразяваше неговата енергия нощем . Тогава сънувах безброй къси , накъсани , цветни сънища ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Яну 13 2011, 13:07

11.10.03
    Изминалата седмица беше много слаба . Стана студено . Почнаха дъждовете и във фотото няма работа . Изобщо тъпотия . На палатка не успяхме да отидем , защото оня ден , докато регулирах спирачките на джипа се оказа , че горния лист , на предния десен амортисьор е счупен . Сега е изваден и чакам пак Ваню да спаси положението ....Вчера ми дойде една луда идея ...вместо газ към дробовете на водолаза , към тялото му да се прикрепи електронен уред , който да насища кръвта му директно с кислород т.е. електронен , изкуствен бял дроб . Да се вкара система в кръвоносния кръг на гмуркача и оттам кръвта да циркулира през уреда , където да се насища с кислород или няква си смес и отново , обогатена , кръвта да се връща в тялото му ( един вид гмуркач на свободно гмуркане , но с опресняване на кръвта , като въздуха му в дробовете да е тоя , който е вдишал на един дъх , на повърхността ) Този ихтиандър , би се носил неограничено из морските дълбини . Ако някой учен направи подобен уред , веднага ставам доброволец - изпитател .

17.02.2004
    Фотото

Направих голямо прекъсване , но нямаше как . Няколко дни след предното ми писане в тая тетрадка решихме да купим компютър на лизинг , за да можем с него да пускаме заявления за зелена карта по интернет и да правим цифрови снимки . Цялата тая идея бе много рискована , но по някакъв странен начин , взе че се осъществи . Компа излезе около 1000 $ , като плащахме вноска от 80 $ на месец . Прекарахме си и интернет . От зелената карта спечелихме доста под очакваното ( само последните дни имаше работа ) , но успяхме да си купим първия принтер и после първия скенер . С помощта на тия машинарийки в момента правя паспортните снимки за 5 мин . ( преди най-бързо ги правех за 1 час. ) и много други услуги за които преди само си мечтаех . Купих си и цифров фотоапарат , естествено пак на лизинг . Безброй вечери и нощи стоях до късно да разучавам новата техника и работата с компютъра . Неоценима помощ оказа и синът ми . Забравих що е почивен ден . В момента нямах реална конкуренция . Това ми помогна да изчистя всички стари задължения . С помощта на Иван отремонтирах и двата предни амортисьора на джипа ... Преди две седмици , направих и първия си плаж за годината - 07.02.04 . Беше невероятно слънчев и топъл ден . Дори пясъкът бе топъл . Намерихме завет до една постройка на Солниците . Там се пекох гол на Слънцето , докато не ми стана горещо и влязох за първи път в Морето да се топна . На другия ден направих и сефтето на гмуркането - вадих миди с неопрена и Божо .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Яну 13 2011, 14:19

16.06.04.
    Сутринта , както винаги прибрах кучето от ателието и по навик минах покрай фотото на едни кокуренти , които с връзки преди време , бяха взели обект , разработен още от време оно . Въпреки , че предлагах по конкурентни и изгодни оферти на клиентите си , голяма част от хората по навик ходеха често там . Та гледам и не вярвам на очите си . Вътре беше празно и тъмно и нямаше никой . На следващия ден получих писмо от брадовчед си от Сиатъл . Вътре имаше две картички на града и 100 $ долара между тях . С тях си купих летен , шорти неопрен на Имерсион ...

11.09.04
    Купих си лаптоп . Тая година ходих на палатка единствено на Гьоргьов ден . Работата дръпна здраво напред и нямахме никакво свободно време . Ходихме само няколко пъти на Лугата и тва разбрахме от Лятото . Чак септември успяхме да отидем на 3,4,5 и 6 на Фургона . Правихме снимки с цифров фотоапарат . От пролетта бях оставил една торба с картофи , закачена на един пирон вътре . Тогава още не знаех , че скоро нямаше да мога отида пак . Торбата я заварихме празна и като я изтупах - онемях - вътре някой беше пуснал 2 лева . Заради ей такива моменти си струва човек да живее все още тук...

....Останаха десетина празни листа от последния ми дневник на книжен бележник , описал по случайността на съдбата , най-трагичния и преломен момент в живота ми . Изплуването от тинята нагоре , изхода на лабиринта ....Вчера си търсехме квартира . Ще строим кооперация на мястото на старата къща ....Строежа се отлага няколко пъти и се забави . Не си харесах квартира и на 25.02.05 си купих дървена виличка с 600 кв.м. двор на Севри баир . Там живях докато строиха след това ....купих си фиат Чинкуеченто , а джипа продадох за 500 лв....на Силистар си намерих супер приятели , те ми подариха еднометров Суперстен ...жена ми намери горница от неопрен на Змийския остров...и после цифров апарат на паркинга до Фрегата , докато си пробвах новия каяк ...надуваемата Хонда с мотора ги имах вече ...приеха сина ми за студент в София...калкани на Моста и до ден днешен , не съм намерил ...

КРАЙ !!!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Яну 13 2011, 15:15

Булти
    Admin