Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Робинзон - търсачът на рапани

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Re: Робинзон - търсачът на рапани

Писане  Булти on Пет Дек 24 2010, 12:08

14.04.03
    Тази пролет нещо много закъсня . Половината април мина а времето навън е едно смотано , човек ще си помисли , че е късна есен . Дори миналия понеделник на 7 април валя толкова силен и неспирен сняг , че натрупа яко и все ми се струваше , че ще мярна някъде из улиците Дядо Мраз със шейната . Тая събота щяхме да ходим на Фургона , но майстор Динко се забави с джипа . Ремонтираше пукнатия кожух на съиденителя и добре , че тъй стана щот в морето си имаше кофти мъртвак . Щом разбрахме , че ще се разминем с Фургона , със жената решихме да си направим едно малко пътешествие , като отидем пеш до Поморие . Хем да поспортуваме , хем да подишаме свеж морски въздух , хем да разгледаме морския бряг – да видим къде Морето изхвърля рапани . По предварителни сметки щяхме да отидем за 4 часа , но лутането във все пак непознатия район ни отне 7 часа ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Дек 24 2010, 12:39

...доста ни забави и почивната станция на военните в Сарафово . Заради войната в Ирак там спеше командването на американската част базирана в летище Сарафово . Постоянно през три , четири часа , оттам излитаха американски , бойни , транспортни самолети и с мощен рев поемаха на югоизток ...Вървяхме си ние по плажната ивица и за малко да се набутаме в станцията . Добре че видяхме бодливата тел с която бе опасана невзрачната ограда стигаща плътно до морето . Нямаше обаче никаква забранителна табела . Докато се чудим какво да предприемем за да продължим нататък по пътя си покрай брега , забеляхме че една фигура , което от половин час вървеше след нас , вече ни е доближила и е в униформа . Решихме да изчакаме и видяхме , че това е военен полицай . И добре направихме , щото той ни каза , че ако продължим зад оградата ще ни арестуват . Аз бях с маскировъчните дрехи и с пълната с храна и дрехи , мешка на гърба – доста съмнителен тип . Бях брадясъл и не носех документи . Муджихидин с две думи ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Дек 24 2010, 14:10

...ако не беше Катя с мен , без съмнение щяха да ме приберат . Върнахме се около 2 км. назад и забихме нагоре в лозята , за да заобиколим базата . Наближихме някакви оградени парцели с бараки . Те бяха разкопани и подготвени за засяване . Явно хората се бяха възползвали от връщането на земите . Приличаха си точно на лични стопанства . Наближихме ги още малко и като завиха едни ми ти сирени . Айде пак назад . И тогава забелязахме из измежду ламаринените бараки , дискретно скътани чисто нови каравани със затъмнени стъкла . Американска им работа . Да си бяха маскирали по добре секретните постове . Кой в България щи остави чистак нова , лъсната каравана на ранчото си . Нали ще му срежат мрежата и ще я изтеглят . Докато ги обикаляме сигурно сме изгубили два часа . Продължихме после по високия бряг , защото долу по брега беше станало непроходимо . На места се забелязваха скали в морето , на други водата бе побеляла от глинестия бряг . Къмпинг Европа беше разбит и ограбен . Анархията , която бе обхванала държавата и тук бе оставила своя отпечатък . И въобще цялата ивица от Бургас до Поморие , бе засипана с боклуци и това създаваше тягостно впечатление . След като стигнахме Квартала , разбрахме че градския рейс минавал на 2 часа и уморени айде пеш до Градът . Разруха навсякъде , единствено до плажа в Квартала видяхме нещо като замък , много красиво , за него после научихме , че било холандско ( холандско ли ...след години се оказа , че си е баш българско ...но депутатско) Преспахме при дядото и бабата в Поморие . На другия ден , тъй като бяхме с кучето ( което след туй три дена и три нощи спа ) , отново тръгнахме пеш да се връщаме . Прогнозата я даваха дъжд и тръгнахме рано за да го изпреварим . Беше пусто и донякъде красиво . Само в Сарафово щъкаха рибарите . Многобройните рибарски лодки бяха накацали по множеството диги на селския плаж . Морето навсякъде бе пълно с мрежи . Към Солниците започнахме да каталясваме . Добрахме се със сетни сили до вкъщи , където ни очакваше мечтаната почивка . Отново заваля .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Дек 27 2010, 12:40

24.04.03
    …не че морето беше хубаво , но умрял от мерак , вчера ходих да се гмуркам . Отново в Бургаския залив . Почти цял месец мина от първото влизане . Времето е все така смотано . Само дето е малко по топло и дърветата постепенно се раззеленяват . Набутах се с пари отвсякъде . Покрай ремонта на съиденителя искочиха и куп други неща плачещи за ремонт и нетърпящи отлагане . Всяка сутрин ходех до Морето да гледам дали става за далдисване ...тъй и вчера сутринта времето не беше кой знае какво . Слънцето ту се скриваше , ту се показваше . Студен вятър от морето духаше към брега талази от мъгла .Чудех се , каква ли ще е видимостта . Притъмня и на връщане от Моста , изведнъж усетих тръпката от съня с калканите . Сякаш се бях върнал в самия ън . Чудех се какво да предприема . Имаше вълни и беше мътничко . Реших да отида и до вълнолома и там да взема решение . Хем да поразходя и Роки . Там имаше по големи вълни и съвсем се отказах . Но на прибиране към къщи , реших да се изкача по пътеката към баира над моста . Там в съня си бях срещнал Златимир . Тръгнах по пътеката , ей така за кеф и чувството от съня ми за многото риба отново ме обхвана . След час и половина , облечен с неопрена вече влизах в морето от вълнолома .
    Мъглата бе превзела морето . Видимост над водата 20-тина метра , под нея – около метър . На моменти не можеш да усетиш къде се намираш . Сякаш се потапях в съня си . Ако не изпаднеше човек в паника , всъщност бе много красиво . В началото лесно се различаваха контурите на крановете на пристанището . После се стопиха . След това върховете на тополите до Фрегатата едва се очертаваха в бялата сивота . По някое време мярнах и металните отблясъци на водната пързалка . Всичко бе толкова нереално . Мъглата се вдигна чак когато достигнах моста . Но не минах зад него , защото усетих силна умора , глад и най-вече студ в краката . Положението с ботинките все пак беше по добре от миналия път . Рапаните явно тъкмо бяха почнали да се съживяват след зимното вцепенение . Имаше и заровени , имаше и изпълзяли по скалите . Бяха в изобилие . Попчета нямаше . Калкани изобщо нито един не видях . Явно сънят е искал да ми покаже нещо друго . Направих сефтето на водолазния нож – приличен рак паур . На връщане след усилено плуване почти си стоплих краката .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Дек 27 2010, 14:43

29.04.03
    Най-накрая доживяхме да отидем до Фургона . За първи път през тази година . Добре , че Румен ( колегата Световен пътешественик ) се върна от плаване и го рекетирахме с 30 $ назаем . Иначе нямаше пари да отидем . Времето бе хубаво , а прогнозите обещаващи . Трудно събрахме багажа – през зимата бяхме отвикнали и забравили какво точно ще вземем . На отиване джипът се държа добре . Влас бе доста променен – много ново строителство . Сезонът скоро ще започне , а още всичко бе в строежи и разорани площадки . Щом се качихме горе на черния път към Елените , разбрахме че непременно ще включим предното . Всъщност бяхме – Аз , Катя и Роки . Пътят бе жестоко разоран от големите камиони , минаващи начесто . Караха камъни от места разорани като кариери ( незаконно ) в близост до нос Емине ( резерват) . Дълбоките коловози останали от тях , бяха пълни с мътна вода и бяха доста коварни . По едно време гледаме спрял камион . Бяха пукнали гума . На два метра от него започваше пропаст . Не исках да рискувам да ги разминавам точно там и реших да изчакам . Мислено ги псувах , но изобщо не допусках , че на връщане ще попадна в подобно положение
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Дек 27 2010, 15:11

....забавиха ни около час . Пак по тъмно вдигахме палатката . Добре , че поне нямаше още кърлежи . Нещата които бях оставил миналата година си стояха непокътнати . Явно никой не беше идвал тук ....На другия ден станахме рано . То май кучето ни събуди . Имаше голям зор . Вечерта беше яло „мюсли” . Така шеговито наричахме вече , сушените отпадъци от рапаните . Влязох рано в морето за миди само . Обикаля , обикалях , но интересно мидите ги нямаше . Всъщност още от вечерта забелязахме , че брегът доста се е променил . Сякаш някой бе отмъкнал повечето от камъните по брега . Дори си имахме нов мини плаж . Обикалях , обикалях , ядосах се и излязах . Взех си дървения харпун и запуках попчетата . Голямо клане падна . За разлика от есента , сега ми направи впечатление , че са станали доста по предпазливи , че трябваше доста да ги дебна и да заемам всевъзможни пози докато ги целя . След час , два излезе силно течение към Бунарджика . Трудно се удържах на място с Божовите плавници . Когато бях каталясъл яко , вече бях посъбрал доста попчета , които оставих на Фургона и поех по течението към Сухата река . Колкото и да се взирах , калкани не виждах . Явно още беше рано . Тая пролет закъсня . В Бургас дърветата бяха цъфнали и се разлистваха , докато тук бяха само напъпили . Чувстваше се явно влиянието на Стара планина . Носех се по течението.....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Дек 28 2010, 11:51

...ни калкан , ни рапан . Малко преди Сухата река набучих един средноголям . Ще си похапнем тоя сезон за сефте. Жената вървеше успоредно по брега с мен и на връщане заедно забелязахме , колко много потоци и ручеи има .На следващия ден се успахме . За пръв път правих упражнения на открито . Особено някак си се чувствах ...Чудех се откъде да вляза в морето . Течение днес нямаше . Решихме да отидем пеш до носа , който се виждаше северно от Фургона . Обикновено следобеда редовно излизаше течение в посока към Елените . Носен от него бързо бих се прибрал до къщата на изгряващото слънце , Фургонът . Зад един завой , забелязахме двама добре екипирани гмуркачи . По нататък се виждаше лодка . Още по нататък – друга двойка , които явно бяха дошли с автомобил . Явно тук трябваше да се идва рано . Вероятно колегите вече бяха обрали малкото засега риба . По късно жената ми каза , че видяла единия от тях да носи голям калкан . По пътя пак имаше потоци . Съжалявам , че не взехме Олимпуса , защото единият от тях бе рядко красив . Още е пред очите ми . Като се има в предвид , че лятото ще пресъхне , не беше за изпускане . След безкрайно ходене и носене на такъми най сетне стигнахме ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Дек 28 2010, 12:32

...излязоха вълнички . Докато се облека за 15 мин. морето се развали жестоко . Надигнаха се мощни вълни , дъното се размъти . Гаден типичен мъртвак . Геройски реших да продължа гмуркането . Колегите заизлизаха един по един . Аз им се присмях мислено , въпреки че и на мен вече ми се драйфаше . И пиенето снощи , дядото ни беше заредил с поморийски благини , сутринта също бях ял калкан . Успях да убия 5 попчета , издържах един час , позивите за повръщане станаха неудържими и видимоста падна драстично . Едвам се добрах до брега . Вълните вече бяха станали убийствени . Не искам да си спомням , как се добрах обратно по брега до Фургона . Облечен с неопрена(9мм) , с гумата в ръце и баластния колан( с много олово) на кръста , толкова каталясах под слънцето , че чак ми се стори , че два пъти преминавам покрай потока в залива на Бен Ган ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Дек 28 2010, 13:10

...и на другия ден морето беше кофти , дори сутринта заръмя , не се наспахме като хората и трябваше да си тръгнем рано , докато не се е разкалял много терена . Джипът запали лесно на газ , но после изпарителя замръзна . Сложих малкото бензин в тубата , която си бях приготвил в Бургас за малък резервен резервоар ( на оригиналния , 10 литра само му мокреха дъното ) Тръгнахме и баш по стръмното нагорнище колата угасна . Докато аз бях стъпал с двата крака на спирачката , жената слезе да търси камъни да подложи на гумите , да не тръгне джипа назад . Ръчната уж държеше , но тук изпускаше . После следваше люто въртене със стартера . ( палил съм го и с манивела тъй ... един път тя върна и щеше да ми счупи ръцете ) И така няколко пъти , докато тръгнем нормално . Сякаш някаква невидима сила ни държеше и не ни пускаше да си тръгнем . Преминавайки през една рекичка , Катя ме снима . После избрахме най-голямата кал и жената изтича напред да ме снима докато газя гьоловете с УАЗът . Аз явно се разсеях да я гледам , как ще ме снима и хлътнах в един трап . Ни напред , ни назад . Слязох да видя как е положението . Не беше розово . Задният мост бе суркал по калта голям камък и после се беше качил върху него . Едната задна гума беше хлътнала в локва пълна с вода , а другата задна се въртеше свободно във въздуха . Подобно бе положението и с предния мост ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Дек 28 2010, 14:03

...мъчихме се с крика да постигнем нещо , окаляхме се до ушите , но без успех . Тогава дочух бученето на камион . За да се размине с нас , първо трябваше да ни измъкне . Така и стана . После объркахме пътя и се връщахме . Там някъде , изведнъж от нищото изскочи един моторист с плетена вълнена маска на главата . С кросовия си мотор преминаваше през всевъзможни препятствия . Голямо шоу . Излязохме накрая на царския път и един от цилиндрите започна да прекъсва . Стигнахме така до газостанцията на Влас . Там коплект свещи струваха около 25-30 лв. Абсурд . Разполагахме само с 5 лева . Примолих се на едни чички за стара свещ в една спряла наблизо лада . Пак ръмеше . Чичката ми даде една шампионка , но беше с дълга резба . Наложи се да ми даде и шайбите си от останалите си стари свещи . Колата им не беше с бургаски номер . Най накрая тръгнахме като хората . Загряваше мотора на чистачките и отвреме на време го спирах ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 29 2010, 12:01

...в дясната си ръка държа попчета :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Дек 29 2010, 12:52

...в ръцете си държа гаган :

Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 30 2010, 10:56

03.05.03

...работа няма , пари няма и през почивните дни трябваше да си стоим във фотото .
    Изгърмяхме си патроните предния път , без да хванем калкани , а хванахме лошо
    време и море . Тъй че оня ден ми писна и реших да отразя едно гмуркане в
    Бургаския залив . Тръгнах по вълнолома, но нямаше нищо . Свърнах към Водната
    пързалка и тогава ги видях : цели пълчища от рапани пълзяха на юг . Събрах доста
    от тях и изкарах 4 , 5 паура . Попчета имаше малко и бяха плашливи . Две стриди ,
    които и снощи оставени на сухо , бяха останали живи . Щом ги побутнех , здраво
    затваряха черупките си . Едната бе особено голяма и си запазих корубата и за спомен .

07.05.03

Направих още едно спускане в Бургаския залив . Пукнах си гумата още докато влизах .
    Тя беше във водата и от вълнолома , си хвърлих харпуна към нея , но вместо да влезе
    вътре в мрежата , той се заби в самата нея и остана да стърчи , като харпун забит в
    гърба на кит . Гумата остана надута , понеже стрелата запушваше дупката . Замених я
    с дървена клечка , но изпускаше леко и се отказах от рапаните . Взех само кукана и
    реших да отида чак до Бункера да проверя за калкани ( пак бях под влияние на съня )
    Тръгнах в една посока в която никога не бях ходил . И навътре в морето срещу
    Фрегата открих страхотни скали . Имаше много рапани и беше пълно с паури . Един
    по един ги нанизвах на кукана си ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 30 2010, 12:00

...открих и изоставена мрежа , смотана на дъното . Също пълна с паури . Върнах се и взех гумата . Все още имаше въздух в нея . Въпреки заливащите ме вълни и ужасната горещина в неопрена при зора по вдигането на тежката мрежа , пълна с всевъзможни боклуци , натъпках я в гумата и лека полека се добрах до брега .Ценен морски трофей . Да видим само колко време ще отнеме разплитането .

15.05.03

Мрежата все още не е разплетена . Дори ме е яд , че отрязах парче от нея . Уж Румен щеше да го чисти на Фургона ( бяхме отишли заедно миналият петък ) , но нали си е мързелан , първия ден си изхаби времето със спане , пиене и ядене , а останалите два дни , непрекъснато чисти попчета , тъй като ги бях изпозастрелял в невероятни количества . Само за последния ден ден , жена ми преброи 100 парчета . Всъщност аз ги удрях по бързо , отколкото приятелят ми сварваше да изчисти . Калкан нямаше и нямаше , но за сметка на това , имаше лихмуси по 50 санта . Криеха се главно в дупките и бяха сравнително по спокойни от другите попчета . Ударих и два дракона . Вторият бе особено голям и направо ми взе акъла , след като го прострелях и си размърда туловището зарито в пясъка . Първоначално се виждаха само двете му живо оглеждащи се встрани очички , щръкнали над равното пясъчно дъно . Видях и ято големи пеленгаси , но те само се завъртяха около мен и бързо ме отминаха . Големият харпун , ествествено беше на брега . Пътят до Фургона бе изсъхнал , но дълбоките коловози още си стояха . На едно място след Сухата река (която в момента имаше вода ( да е жив и здрав пича , дето направи хотел там , сигур реката вече няколко пъти го е заливала :-) ) ) по нанагорнището , джипът опасно се накланяше над една пропаст . Голямото шоу стана първата вечер с Румен ...

Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 30 2010, 13:47

...първата вечер пийнахме както си му е редът и мен естествено като каталясъл от морето ме хвана яко . Той си легнал в палатката , а аз съм заспал на масата . По едно време се събудил , сетил се за мен и дошъл да ме буди . Аз съм се събудил и съм тръгнал да си лягам , но нещо съм се спънал във въжетата на палатката . Паднал съм и съм загубил рефлектора на новото ми прожекторче . Докато го търся , съм се изтрополил надолу в пропаста . Румен си помислил , че съм се утрепал , но докато се доближи и погледне надолу , аз почти съм се изкатерил нагоре , пъргаво като коза . " Пияния и господ го пази !" - са казали хората и аз лично имах възможност да се уверя , тъй като на другия ден , учудващо не бях натрошен , а имах съвсем леки наранявания ...

...вчера сутринта , хукнах рано рапани да вадя от Бургаския залив , щото Божо ( Скорпи ) ми каза , че са вдигнали изкупната цена от 24 на 35 цента на килограм , което се оказа самата истина . Този път тръгнах по тетраподите на вълнолома . Беше застлан килим от рапанчета . Можех да ги събирам и без да се гмуркам . Това пак бе някаква аномалия , може би свързана с пълнолунието тези нощи . Уж отбирах само най-едрите , отвявайки гъстите , маслено зелени водорасли с ръка . Те бяха новата премяна на тетраподите тази година . Уж под водата бяха едри , а като излязах на брега се оказа , че чувалите са пълни с дребен рапан и то един калибър . Хич и не отидох да ги продавам , а ги оставих на жената да се мъчи , да ги чисти . И без това и беше омръзнало да седи без работа във фотото . Довечера Мирко ще ги вземе за рождения си ден , заедно с още мариновани и дългът ми към него ще спадне от 90 на 60 лв....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 03 2011, 11:41

17.05.03

Вчера бе един от най-калпавите ми подводни дни . Бях решил от вълнолома да плувам до Моста , че и по нататъка с дългите плавници на Бьоша . С тях подводното плуване бе удоволствие и разстоянията не бяха проблем . Морето бе супер , само дето джипа правеше парчета , докато стигна до него . Влязох и се носех като птица над морското дъно . За нула време бях до Фрегата . Там имаше конкурент . Лошото бе , че и там повечето рапани бяха дребни . Тука , там някой едър и гумата съвсем не се пълнеше . Конкурента в сравнение с мен се придвижваше като охлюв . Кефех се на волното си носене , но не бе за дълго . Явно рапани днес нямаше да продавам , поне се надявах на калканите от съня си . Наближавах мястото до Моста . Един рибар със забрадка , настървено хвърляше въдица от плочата долу . При едно от гмурканията забелязах попче , което подскачаше на едно място като лудо . Доблих и видях , че го държеше скъсан такъм , закачен на остра скала . Изадих го и тъкмо да го пусна в гумата , реших да го подаря на въдичаря . Вероятно е било негово . Оказа се , че не е . Той не бил късал . Въпреки това реших да му го подаря . Тласък с плавниците , изскочих над водата и замахнах да го хвърля . Само след минута разбрах , че нещо с десния ми крак не е наред . Погледнах надолу и ужас - перото на плавника ми счупено ." Да ти таковам съня !!!"- това ми бе в мислите , докато отчаяно , като куцо магаре , едвам се добрах обратно до Вълнолома . Въпреки , че морето все още бе чудесно , на мен ми се беше убил меракът и не влязох повече . Божовите плавници бяха в джипа . Беше ми и горещо с новите неопрени . Вече ще влизам със старите .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 03 2011, 12:33

22.05.03.

Седим си ние и си дремем във фотото в очакване на баловете . Понеделника бе много силен , но след това работата замря . Та 19 май , си е 19 май . Преди , като малък , я бях написал тая дата , с бронз на плочките в двора . Не си спомням , точно по какъв повод я бях написал . Може би е била тогава , някоя първа морска баня и да е останала като почитана в съзнанието ми . Може би , се е случило , някакво ново начало в някой минал живот , но най-вероятно съм я свързал с идването на лятото , по точно на активния гмуркачески сезон - едно време нямах неопрен ...Тазгодишния 19 май , започна по следния начин . Още на сутринта , на жена ми във фотото , една клиентка и подарила съвсем запазени фотоапарат " Зенит " , светкавица " Фил" и зарядно за нея . Щяла да ги хвърля , не и били поребни , но дъщеря и , я подсетила и женицата ги донесла на нас . През целия ден имаше много работа и платихме доста натрупани сметки . Вечерта на чаша Узо и мариновани рапани , направихме бартер със Серджо - един ластичен Марес от бартер с Божо , заедно с боксче за подводни снимки , жило за фотоапарат и микрофон Шарп ги трампих за едни яки и дълги плавници на Креси . Те бяха в отлично състояние , но му стягаха на Серджо . Плавниците бяха почти идентични с моите , дето счупих . Нямам коментар за 19 май ....
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 10:26

13.06.03
    петък - Фургона

Да няма грешка - на Фургона съм между Елените и нос Емине и то вече точно цяла седмица . Най накрая мечтата ми от две години се сбъдна . Преди малко ядох паури , морето приспивно шуми и след час , два отивам да взема Катя от Несебър ...
    Както винаги всяко начало е трудно . Започнахме почти без пари и през седмицата наблягах изключително на морските продукти . Изядох незнам си колко попчета , безброй паури - сега са с хайвер , три калкана - мразя вече да пържа сам риба на тоя крив тиган , много чирузи и мухлясъл хляб ...
    Открих и метод за придвижване по вода и пренасяне на товар срещу течението . Махаш плавниците , слагаш налъмите върху ботинките и както си с неопрена , без да махаш баластния колан , тръгваш да вървиш по дъното на дълбочина , малко над слънчевия сплит да ти стига водата . По желание можеш да не си махаш маската и шнорхела и да стреляш по рибите , вървейки с потопена глава . Особено следобед в плиткото между камъните е пълно с кефал . Естествено съпротивлението на водата оказва своето влияние и движенията са забавени , илюзията за намалено земно притегляне също , аналогията с космонавт ходещ по повърхноста на Луната е пълна - на места където става по дълбоко , спокойно можеш да се придвижваш с големи подскоци . Вървиш , подскачаш и се кефиш , теглиш си гумата пълна с рапани или с дърва дори , няма мъкнене по брега , когато течението ти е насреща , няма криене на матряла , няма ходене за джипа , икономисваш пари за газ . Тоя метод е приложим на места , където преобладава пясъчното дъно .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 10:54

...трудно се свиква със самотата - понякога ти се причуват човешки гласове , оглеждаш се - няма никой . За природата нямам думи . Просто не мога да повярвам , че това ми се случва - да попадна на един див , надвиснал над Морето , първобитен и девствен бряг . ( вече не е ) ...
    ...Вятъра клати ръждясалите ламарини на Фургона . Снощи имаше пълнолуние . Божествено . Не ми се лягаше в палатката . Ще трябва да си опъна хамака . Май съм отвикнал да пиша и нещо трудно си събирам мислите , пък и докато пиша ми идват куп нови идеи . Пуснах мрежата само един път , времето все не стига . Изкарах я пълна с раци , рапанчета , шест, седем скорпида и най-интересното , досега на живо не бях виждал - един звездоброец ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 11:07

16.06.03
    00:05
    Фургона

Големи , колкото врабчета нощни пеперуди кръжат около мен . Красиви са . Кралиците на нощта . Луната изплува от Морето прибулена с тайнственост . Катя си замина , аз останах сам с кучето . Рапаните сега са концентрирани между Фургона и Сухата река . Извадих невероятен късмет . Засега едри рапани , другаде почти няма . Появиха се и натрапници . Затова рано , рано ще трябва да си обирам нивичката . Днес ми падна кардановия вал . На майстора , чиракът му пак си е оставил ръцете , като е затягал болтовете . Аман . Лека нощ .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 12:01

19.06.03.
    Фургонът

На следващия ден морето беше лошо и се заех с домашна работа . Покрих палатката с полиетиленовото покривало , което бяхме купили от Метро . Отрязох тънко и жилаво стебло от един храсталак , после с много зор го подострих с триона , тъй като теслата се оказа адски тъпа и трябваше да загубя половин ден за наострянето и . Цялата работа излезе безмислена , тъй като мястото до входа на палатката , където щях да забивам кола , се оказа каменисто и колкото и остър да беше - все тая .Намерих и забих остри железа и за тях привързах дървото с намерена тел . Работа свърши и шиша с който преди нанизвах паури . Платнището бе по дълго от палатката и затова поставих кола пред входа и . Така то се опъна между задния и кол и дървеното стебло . Сега вече можеше да вали колкото си иска . Доусъвършенствах и импровизираната чешма , която бях спретнал от комбинацията на счупен пластмасов стол , портативна пералня от студентските години на жената във Варна и гумено съиденение , резерва за джипа , служещо за чучур по принципа на скачените съдове . Тая чешма се пълнеше с морска вода и после в нея заживя една малка , случайно попаднала рибка...

Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 15:58

…Завързах новото въженце на пневматичния харпун . Бяха се появили кефали . Следобеда посветих на джипа . Напръсках под него за кърлежи . Напръсках и себе си , постелих едно старо шушляково яке и до стъмване , омацан целият в масло , псувайки почти през цялото време , изкарах на сянка под джипа . На излизане , открих и забит кърлеж в главата си . Доста от болтовете се бяха лашнали . Стегнах много яко гарнитурата на картера , запалих двигателя и легнах отдолу да видя къде ще прокапе масло . Изненадата ми се оказа голяма , когато открих , че тече на струйка от щеката . Тръбичката в която тя влизаше беше измъкната навън , предполагам нарочно инак нямаше как да се случи . ( след време майстор Динко изгони чирака си , имали са явно некви недоразумения помежду си ) Съмнявам се в чирака на Динко . Преди се бях оплакал от калпавата му работа , при покриването на джипа с ламарина ( доста пара бях изсипал ) и това сигурно бе за отмъщение . Налях и трансмисионно масло в предното предване и сложих грес в тресчотките . Сега без заден карданов вал я карам само с предното .Накрая я оставих на калпазански баир . Демек ако не може да запали , да я бутна по нанадолнището . В момента съм със стария акумулатор на баща ми , дето го изхвърли . С другия си светя долу на Фургона и зареждам мобифона . За да се зареждат , когато ходя до Несебър да продавам рапаните ги сменям ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 04 2011, 16:41

...следващите два дни морето беше лошо , но влязох , тъй като престоят ми тук е свързан с разходи . Добивите бяха ниски – танто за кукуриго , но докато се оправи морето , се файда е . Общо взето се чувствам добре , като изключим моментите , когато съм много уморен или гладен и тогава ме обзема тъга и меланхолия ....Забелязах , че тук се концентрирам по добре в същността на предметите и явленията . Дразнителите тук , за разлика от цивилизацията са много по малко , както и външната информация и човек забелязва повече подробности , на които преди не е обръщал внимание . Там в градът , съзнанието ни е претрупано с чужда информация и реклама , в повечето случай – ненужна и безмислена , нямаща нищо общо с оцеляването и там човек възприема околния свят повърхностно – от всичко по малко , защото инак мозъкът му ще блокира ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 05 2011, 11:15

Закалих се яко с чешкия неопрен , който пуска вода по шевовете , стария френския е станал тънък като картон . Забелязах , че когато спя на хамака , за разлика от палатката , се наспивам много по бързо и сутрин се чувствам по бодър . Лошото е , че още е студено сутрин рано и когато духа направо се вкочанясвам там горе . Сега в момента пия силен чай от мащерка , която жената набра през уикенда , докато беше тук и след малко смятам да атакувам Морето .
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Яну 05 2011, 11:35

20.06.03
    Фургона
    Днес морето е най-гадно за цялата седмица . Имах нагласата за гмуркане и се бях приготвил от вечерта . Бях качил чувалите с рапани горе до джипа . Установих , че с неопрена се носят по лесно , защото не убиват на гърба . Морето явно нямаше същата нагласа и оставих всякакви мераци за гмуркане ....Вчера влязох някъде по обяд . Морето беше средна хубост , но едри рапани се срещаха много рядко . Вероятно през съботата , точно когато имаше най- много натрапници , бяха наизлезли повече заради пълнолунието . Започнах да се отчайвам . Упорито в търсене на изход , подминах Сухата река и отчаяно продължих надолу . На места където имаше скали се срещаха малко повече . Доближих мястото на даляна . Него го нямаше , къщата зяпаше изоставена . Това не и пречеше да бъде още по красива . Странно нали . Подминах я и щях да стигна до едно носче , но се отказах – все пясък и пясък ...

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Нед Окт 21 2018, 03:42