Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Да си направим пилкери

Share
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Да си направим пилкери

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 11:11

Листово евтино не. Може да се купи от Ангел Стоилов http://www.astoilov96.com/download.html От линка може да се свали списък с наличните материали и цените им. Единственият проблем с тях е че искат заявката пратена на факса.Проблеми с рязането няма,поръчвал съм много малки работи.При поръчка на следващият ден желязото е при теб.Аз съм много доволен и впечатлен от тях.
    Може и аз да си купя един лист да взема размер за каска на Булти. Ще трябва да е поне 25 мм за по добър отпечатък ха-ха-ха

П.П.: Познавам един от Плевен,който лее каквото си поискаш и взима 7 лв./кг.

Последната промяна е направена от Ribarina на Пет Дек 12 2014, 11:16; мнението е било променяно общо 1 път
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 11:15

Сонар му е майката !!!
    Да се закотвиш на някое пусто място и да дремеш цял ден не е работа. Преди практикувах чепарене на котва,но сонара винаги е показвал живот долу
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Пет Дек 12 2014, 11:33

Ribarina написа:... Листово евтино не ...

Цял лист 2 кв. м мога да си купя и в София, но ми е много като количество.

Виж - някакви ленти (планки) широки примерно 20, 30, 40 мм и по-дълги от 100 мм - стават поне за експерименти.

Някои фирми продават на парче оловна ламарина или оловни тръби с цена около 2,5 лв/кг + собствена надценка
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 11:47

Е малки изрезки мога да ти дам. Моето олово е от изолацията на кабели и мисля че малки парченца ще можеш да си резнеш. Доставката до София обаче ще ти излезе по скъпо от 2.50 лв/кг. Ангел Стоилов режат на размер какъвто си поискаш. даваш им размер и те ти пращат поръчаното. аз съм поръчвал алуминии ф40 50мм и те режат
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пет Дек 12 2014, 13:43

Благодаря, Рибаркин

Значи :

Проблем №1 - трябва да открия къде има меру. Някои местни апапи от Халкидики знаят. Някои даже организират риболов за откачалки, които могат да платят 30-40 € на ден. Местата на риболов да речем са ясни.

Проблем №2 - как да стигна с моята черупка до тези места, т.е. да отида до там, безопасно да стоя там и да се върна успешно.

Проблем №3 - при морския риболов почти винаги естествената стръв е за предпочитане, но някои го правят успешно и с воблери и сабики (чепарета) за пелагични риби, а други жънат успехи със силикони и пилкери - именно за меру.

Така, че когато науча къде и кога със сигурност има меру, когато разполагам със сигурно плавателно средство за да отида сам - просто ще си купя 2-3 пилкера и още толкова силикони. Ще се пробвам. Ако имам успех - тогава ще мисля как и с какво да си направя повечко уловисти пилкери за меру.    

PS :

ПЕТА КНИГА МОИСЕЕВА – ВТОРОЗАКОНИЕ 5, 7-22

[5:7] да нямаш други богове пред лицето Ми.
    [5:8] Не си прави кумир и никакво изображение на това, що е на небето горе, и що е на земята долу, и що е във водите под земята,
    [5:9] не им се кланяй и не им служи; защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който, за греха на бащите, наказвам до трето и четвърто поколение децата, които Ме мразят,
    [5:10] и Който показвам милост до хиляди поколения към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.
    [5:11] Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог; защото Господ (Бог твой) няма да остави ненаказан оногова, който употребява името Му напразно.
    [5:12] Пази съботния ден, за да го светиш, както ти е заповядал Господ, Бог твой;
    [5:13] шест дена работи и върши всичките си работи,
    [5:14] а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог: не върши (в него) никаква работа, ни ти, ни син ти, ни дъщеря ти, ни робът ти, ни робинята ти, ни волът ти, ни оселът ти, нито някой твой добитък, нито пришълецът ти, който е у тебе, за да си почине робът ти и робинята ти (и оселът ти), както и ти;
    [5:15] и помни, че (ти) беше роб в египетската земя, но Господ, Бог твой, те изведе оттам с твърда ръка и висока мишца, затова и ти заповяда Господ, Бог твой, да тачиш съботния ден (и свето да го пазиш).
    [5:16] Почитай баща си и майка си, както ти заповяда Господ, Бог твой, за да живееш дълго и да ти бъде добре в оная земя, която ти дава Господ, Бог твой.
    [5:17] Не убивай.
    [5:18] Не прелюбодействувай.
    [5:19] Не кради.
    [5:20] Не лъжесвидетелствувай против ближния си.
    [5:21] Не пожелавай жената на ближния си и не пожелавай дома на ближния си, нито нивата му, нито роба му, ни робинята му, ни каруцата му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък,) нито нещо друго, което е на ближния ти.

Рибаркин, покай се !
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 14:20

Някъде не пише ли не искай фифти-фифти от скръндза Very Happy
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Писане  noemis on Пет Дек 12 2014, 18:28

Ribarina написа:.....
    Тези тънките пилкери си мисля че са за друг тип риболов.
    Аз пилкери и воблери не харесвам,но  от тези тънките съм виждал в една тема из gofishig слагат едитична кука на капрон и без чепаре си дърпат.  Не се сещам как му казваха но този метод на джиг. Преди време пробвах и хванах една циганга на Агалина от брега ама ми се измята мятането......
    Нали като ходихме с гемията към Ставрова банка ти показах как се използват тези пилкери, забрави ли?
    Виж какво съм пуснал по темата тук.

Ribarina написа:Аз когато правя нещо първо пробвам по метода проба -грешка . След това вече започвам да се чудя защо не се е получило . До интегрално смятане не стигам.защото колкото по сложно става грешката се натрупва и после трудно се разбира къде бъркаш......

Какви интеграли те гонят, реално предложението ми няма нищо общо с интегрално смятане.
    Вчера се замислих и мисля, че се сещам за още един по-лесен и по-точен начин за правене на модела така, че след като се излее калъпа да си отговаря на грамовете които искаме да е.

Взимаме парче олово (няма значение формата, може и да е насипно). Наливаме вода в епруветка или друг подобен прозрачен съд (колкото по-тънък, тилкова по-добре). Маркираме с маркер от външната страна нивото на водата, после изсипваме оловото вътре. Нивото на водата се вдига и маркираме новото ниво. Вече имаме обема (водата между двете нива/маркера) който отговаря на обема на оловото (примерно 70 гр). Изхвърляме всичко и наново пълним епруветката до втория маркер, после със спринцовка с игла изтегляме вода, докато стигнем първия маркер.

Оттук е лесно - изпускаме водата от спринцовката в предварително направена от капачка за буркан (или тънка ламарина) куха правоъгълна формичка  (като за бухтички), която сме поставили върху основа от загладен пластелин, така че да не пропуска вода отдолу. Маркираме нивото на водата от вътрешната страна на формичката и изхвърляме водата. Изрязваме излишното и пълним формичката с глина, чийто обем вече сме сигурни, че е същия като обема на оловото от 70 гр. Сега можем на спокоиствие да моделираме с глината исканата от нас форма и да сме сигурни, че ще получим пилкер от 70 гр.

Ribarina написа:....
    Гледах едно предаване по руската телевизия и там на пилкера се прилага боядисване чрез електролиза само че пилкера е направен чрез пресоване на някакъв прах. Не съм сигурен дали оловото ще се държи правилно при опит да се вкара цвят с помощта на този процес. За всеки случай ефекта е уникален. За съжаление още не съм си построил къщата с лабораторията на Орките че да правя опити. Знам че с подходящ разтвор на син камък се получава медно покритие, което след това може да стане красиво зелено и трудно пада. А пък с подходящите основи и киселини намиращи се на пазара се докарват още по интересни нюанси. ...

Ами аз (а и Булти доколкото знам) не съм имал досега проблеми с боядисването на пилкерите, слагам си брокатчета, боички и не се е случило боята да е падала, дори когато нарочно съм го огъвал за по-чуплива форма.
    noemis

Писане  noemis on Пет Дек 12 2014, 18:46

Булти написа: Догодина смятам да наблегна основно на риболов с пилкери !!! След като вече ще  знам релефа на дъното , ще се закотвям около переспективните точки и бой по кратуната ... тва дирене на селата , непрестанно  пускане и спиране на мотора , боботенето му ... ме изнервят ... все едно съм в града , а всеки риболов за мен е бягтво от там ... когато съм на подводен - отдолу е едно тихо и спокойно ...
    What a Face

Булти, това не е съвсем така и ако се замислиш, сам ще се сетиш защо.

Първо, дори и най-точната карта няма да ти даде точно релефа на дъното - картата дава изгладен релеф (осреднява го интегрално). На нея няма да видиш едни от най-переспективните места за риболов, като малки но значителни струпвания на камъни или цепнатини (дори големи такива) по дъното. Пример - рифа встрани от Замийския остров не е очертан - широк е грубо 10-20 м, върхът му е на около 7-8 м от повърхността, а основите му стигат до 15-20 м ! Нещо повече, северно от него се намира една много голяма цепнатина, разположена напречно на брега и около която се събират хищните риби. Тази цепнатина пак няма да я видиш на картите.

Като цяло има не малко места, които на картите се виждат като гладки изобари, но там да има примерно два огромни камъка, между които да си струва проверката с пилкер или воблер. Друг пример - "билото" с комините пред Плаката, и то липсва на Навионикса.

Картата на телефона ще ти помогне да отиваш до отдалечените от брега рифове и да следваш контурите и билата на по-големите от тях, но няма да ти покаже по-малките и переспективни струпвания на камъни и цепнатините по дъното.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 19:00

Вярно че бат Архимед може да помогне ръкостискане  почвам да събирам оловото пък колъпа ще го мислиш ти Very Happy

А дали няма да се получи наистина от лист олово?
    Просто режем и оформяме с пилички и разни режещи инструменти. Все пак е меко доста оловото
    noemis

Писане  noemis on Пет Дек 12 2014, 19:54

Като направя моделите, проблем ли ще е ако ги мина отгоре с лак за камък? (ще станат по гладки)
    Питам, защото не знам как твоите хора ще правят калъпите - ако в процеса има термична обработка, лак не трябва да се слага.

Дали ще могат в един калъп да вкарат и трите грамажа: 70, 90 и 110 гр? (имаш ли идеи за друго разпределение на грамовете? 70, 90, 120 примерно))
    И не на последно място - колко взимат за изработването на един калъп?
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Пет Дек 12 2014, 20:09

... переспективните места на картата , през лятото ще се огледат на гмуркане ... съответно ако има струпване на рапани - ще се оберат Very Happy , а рибите на кукана ще се закачат Wink ... и на есен с песен ...

skuter

п.с. да беше малко по бистра водата в Морето , лека , полека и каталог с подводни снимки щях да направя - на по интерсните места ... общо взето паметта ми горе долу бива - номера е веднъж да видя , кво е положението отдолу .... фишфайндера - добре , но и той не дава пълна гаранция Idea - някой път има риба - не яде , друг път се върти в райна и точно когато минаваш през определено място със сонара може и да я пропуснеш ... проби му е майката и най вече спорта - клатене здраво - като се прибереш да си убит Twisted Evil ... то пред телевизора и в къщи мойш си седиш ... на пилкери се вадят и доста екзотични местни риби - но предпочитам , да не споделям публично Wink ... отвесни скали - тва търся аз - другото на ушенце подшушвам ...

ръкостискане
    chpetrov

Писане  chpetrov on Пет Дек 12 2014, 20:11

Аз съм привърженик на механичната обработка - с рязане и стружкоотнемане.
    В краен случай пластична деформация - коване.

Уважавам поклонниците на леенето на металите.

Някога - преди повече от 40 години даже успешно съм си взел изпитите по леене, пластична деформация и заваряване.

За 40 години няма начин техниката и технологията да не са отишли далеч напред.

Сега май понятията леяк, чеплък и непредвидена кухина нямат нищо общо с модерното леене с противоналягане или центробежно леене.

Рибаркин - би ли поствал снимка на пилкера, който смяташ, че ще ти върши работа. Ако не е класифицирана информация - щракни го с една линийка до него.

По интересен е балансът - рапределението на масата, което не винаги личи по външната форма.

Ако го има някъде в Интернет - просто го посочи - фирма, модел.

Последната промяна е направена от chpetrov на Пет Дек 12 2014, 20:24; мнението е било променяно общо 1 път
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пет Дек 12 2014, 20:34

Аз пилкери ползвам само ако някой ми даде. Твърдо съм за риболов с чепарета и куршум на края.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Яну 12 2015, 19:30

noemis

Писане  noemis on Пон Яну 12 2015, 21:38

Това с перушинката на тройките и аз ще го пробвам. :)
    Булти, същата заготовка като твоята, но с холограмен брокат и УВ боички.

С УВ лампа.

Тези са били във водата и тройките вече са поръждясали.
    Точно с такъв миналата година хванах доста едър и среден чернокоп.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Съб Яну 24 2015, 20:43

йессс

... апарата верно е калпаФ ...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 25 2015, 16:37

Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Яну 25 2015, 16:39

2 лева ти давам за този
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 25 2015, 16:53

... давам го за 2,95 лв.

pirat
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Яну 25 2015, 16:58

А не 3.95 за два
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 25 2015, 17:24

... ку ши я караме 2 за 1 .... тогази 5 , 97 лв .

scratch
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Яну 25 2015, 18:31

2 за 4.99 + дроб сърма и печено агне,зелена салата и ракия
    noemis

Писане  noemis on Нед Яну 25 2015, 18:41

Булти написа:... ку ши я караме 2 за 1 .... тогази 5 , 97 лв .

scratch

Взимам ги за 6 лв!!!

Ribarina написа:2 за 4.99 + дроб сърма и печено агне,зелена салата и ракия

На теб ти ги давам без пари и идвам за останалото!!! йедене надраве
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Яну 25 2015, 18:43

Ти ме научи да ги използвам Very Happy
    Аз сега като пусна малката на градина ще имам много време да си лея и други подобни щуротии
    Смятам да поровя малко в ряката да си намеря материал за пилкери Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Яну 25 2015, 23:18

noemis написа:
    Булти написа:... ку ши я караме 2 за 1 .... тогази 5 , 97 лв .

scratch

Взимам ги за 6 лв!!!

Ribarina написа:2 за 4.99 + дроб сърма и печено агне,зелена салата и ракия

На теб ти ги давам без пари и идвам за останалото!!! йедене надраве

... ти дай 6 кинта в аванс ... па после ши отидем в Рибарков на гости ....

йедене йедене йедене

на-на-на

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Юли 24 2017, 07:46