Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Да си направим пилкери

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Да си направим пилкери

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 11:47

...от личен опит съм се убедил , че каквото и чепаре да използвам , закача ли му пилкер отдолу вместо тежест , то става в пъти по ефективно - примери има по горе в приключенията ми Wink ...но в магазините , готовите нещо скъпо ми се виждат - сичките са от 3,50 кинта нагоре - има и по 7 кинта What a Face - вероятно си струват парите , но на мен ми идват скъпо - една закачка и...аре 6 кинта назад Crying or Very sad - дори и да му махна тройната кука отзад - пак стават закачки Crying or Very sad ...Такъми се пробват само при доказано наличие на риба - инак нищо не мож разбра . Наскоро имах тая възможност за най различни проби . Направих си собственоръчно пилкери в домашни условия и ги тествах в Морето - оказа се , че работят не по зле от купешките Very Happy ...
    Булти
    Admin

Re: Да си направим пилкери

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 11:56

....заготовката си я купувам :

- олово под формата на рибка - 50 грама - 60 стинки Very Happy ...
    ...купих си и различни цветове , лак за нокти на промоция - 1 шишенце - 90 стинки ( продавачките ме гледаха странно Very Happy )...и почнах да мацам ( преди боядисването може да се остърже леко оловото с нож - за да лъсне ) ...накрая се получи тва :

...после си купих фосфор на прах ( 2,50 лв. ) и го смесих с безцветен лак за нокти :

...мацах и с него :

...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 12:28

...после ми дойдоха и други идеи ...и в крайна сметка имах цяла колекция :

...като най много се гордея с тия двата - вижте кви очички съм им барнал :

...
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 12:39

...а тия дето изглеждат малко недодялано :

- са резултат от споделянето на тези ми експерименти с Христо Янчев - пича ми докара едно парче сребристо залепващо фолио с което облепих тежестите - тях специално още не съм ги пробвал в бойни условия , но след пробите пак ще докладвам и ако са успешни - мали-й-й-й - като знам кви лъскави фолия продават и с различна шарка - оловата ми ще се превърнат в блесни - много обичам да експериментирам Very Happy ...
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Вто Окт 02 2012, 12:43

Браво, станали са чудесни! йессс йессс йессс
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 12:46

...докато си бърборих с бай Христо , стана дума и за Васил Атанасов ( харпунджиите знаят за кой става въпрос Very Happy ) - как той навремето си правил блесни от дръжките на ресторантски ножове Very Happy - накрая ги огъвал S - образно ( като ги погледнеш отгоре ) така направих и аз с моите пилкери - оловото е меко ...и чепарето така много яко играе ...чакам и вашите идеи ....

на кафе
    sea_dragon
    Admin

Брой мнения : 390
    Местожителство : Burgas

Писане  sea_dragon on Вто Окт 02 2012, 13:37

работят ли :) Shocked
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 14:09

...да ве , нали ти казах - забравил си Very Happy
    Fram

Брой мнения : 160
    Местожителство : Велико Търново

Писане  Fram on Пет Авг 02 2013, 14:12

Булти написа:....заготовката си я купувам :

Здравей Булти, към края на месеца заминавам към Варвара и вече се подготвям за риболова. Та въпроса ми към теб е от къде ги купуваш тези заготовки, че тук във ВТ не намерих, а и в онлайн магазините също.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Авг 02 2013, 21:47

...в Бургас ги има във всеки магазин Very Happy
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Сря Окт 02 2013, 23:23

Времето не става за риболов и ... правим пилкери Very Happy 

От същата заготовка:

С боички за керамика, безцветен лак и един лак с малки блестящи парченца вътре натворих това:

Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Окт 03 2013, 09:48

супер супер супер 

- много добре изглеждат ...ето кой ще яде лефер , чернокоп и карагьоз   тая есен Very Happy ....по мои лични наблюдения , пилкера гони сарфида и грацата от чепарето , но за сметка на това привлича по едрите хищници Question Exclamation Question
    noemis

Писане  noemis on Чет Окт 03 2013, 12:47

Хм, това че пилкера гони сафрида не го знаех, още повече че използвам пилкери едва от тази пролет и нямам достатъчно база за сравнение. Според мен за такова наблюдение, за да е обективно, трябва в лодката да сме двама, като и двамата сме с едно и също чепаре (перца, корда, куки, дължина на бидемите и чепарето да са еднакви), но единият да е с пилкер, а другият с обикновено олово. Другото условие е да има риба и чепарето с пилкера да вади видимо повече (или по-малко) риба от другото без пилкер.

Когато в тази тема писах, че за чернокопа доказано резултатът с пилкера е по-добър имах предвид точно това - в лодката бяхме двама, с еднакви чепарета, но от общия улов 2/3 от рибата се хвана на чепарето с пилкера.

Колкото до сафрида, мога да дам за пример само един случай, който максимално се доближава до горните условия.
    Тази година в началото на лятото бях с брат ми между нос Шабла и Паметника за сафрид. За два дена хванахме около 50 кг, като първия ден сафрида беше предимно дребен и граца, а втория даваше само едър сафрид. Аз бях с голям червен пилкер (купешки, 70 гр) и 15 куки чепаре, а той с олово и 12 куки. Риба имаше и като цяло и двете чепарета се пълнеха, но късмет или не само моето за тези два дена успя да се напълни до горе цели 4 пъти :). През останалото време чепаретата излизаха средно с между 4 и 6 риби.

Казват, че ефективноста на пилкера се дължи на илюзията, че по-голяма риба, с размера на среден сафрид, гони пасаж от дребни рибки и така привлича от по-голяма област около чепарето и другите хищници - било то сафрид или чернокоп/лефер. Действително, проблясването на пилкера под водата се вижда от много по-голямо разстояние (и по този начин привлича внимание) отколкото само куките с перцата. Другият положителен ефект, разбира се, е по особената игра на чепарето дължаща се на пилкера, но това е нож с две остриета - ако клатенето на чепарето е по-рязко (рязко отпускане и после издърпване нагоре), вероятността от оплитането му е по-голяма (особено ако на него вече има риба). Тук ще напиша и за едно мое наблюдение при улова на чернокоп с пилкер: много е желателно бидемите да са по-дълги от обикновено (поне 10 см), защото при по-къс бидем смяната на посоката на примамката е много по-рязка и често чернокопът пропуска целта за сметка на кордата на чепарето (бидема или майката). При дълъг бидем движението на куката с перцето са много по-плавни и позволяват по-точно "прицелване". Това лесно може да се види само като накарате някой да клати пред вас докато сте с маска под водата - правим си едно експериментално чепаре с няколко куки с къс и дълъг бидем и гледаме какво става когато е с пилкер или с олово и когато чепарето се води по-рязко или по-плавно.

ПП. А някой на самия пилкер хващал ли е нещи и ако да, какво?
    ichikonti

Брой мнения : 409
    Местожителство : Севлиево

Писане  ichikonti on Чет Окт 03 2013, 18:24

Оохооо...вий се изявихте и като художници, не само като рибари!!!Very Happy Very Happy Very Happy
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Окт 03 2013, 19:18

Приятели, вие сте на светлинни години напред с материала, относно пилкерите. Embarassed 
    Имам един, 60 грамов,закупен в Гърция, който така и не съм изпробвал в действие.
    Дано да не забравя, но ще го взема на срещата, за да изкажете компетентно мнение, става , или не става за чепаруване.
    Колкото до улова с чепаре, едно време хващахме рибата на ръка с чатал и тогава кефът беше пълен - усещаш пряк контакт с улавящата се риба.
    Правили сме състезание да познаваме броя на закачените риби само по усилията за изваждането им.
    От там и лафа: - Кунки, кунки....Very Happy Very Happy Very Happy 
    noemis

Писане  noemis on Чет Окт 03 2013, 22:12

kuins написа:
    ....
    Колкото до улова с чепаре, едно време хващахме рибата на ръка с чатал и тогава кефът беше пълен - усещаш пряк контакт с улавящата се риба.
    Правили сме състезание да познаваме броя на закачените риби само по усилията за изваждането им.
    От там и лафа: - Кунки, кунки....Very Happy Very Happy Very Happy 
    Какви спомени само! Very Happy 
    Цялото ми детство и юношество минаха без да пипна прът или макара - в лодката работех с два четала (забележи, не казвам риболувах - това си беше тежка, изнурителна работа като в края на деня краката ми трепереха и не си усещах пръстите - набъбнали от влагата и надупчени на десетки места от куките и рибата), защото чепарето ми беше от 25 куки (дядо ми махаше с 30!), а оловото 120-150 гр. Майката - 0,30, бидемите - 0,25. Когато имаше много риба, почти винаги излизаха пълни или само с 2-3 празни куки. Няма време дори да се наведеш да извадиш падналия извън лондите сафрид и в края на деня се случваше да изкараме до 20 кг от дъното под дъските.
    kuins

Писане  kuins on Чет Окт 03 2013, 22:43

Very Happy 
    А на края на риболова ,на път за борсата, чепаретата се закачат отстрани на двата борда.
    Чаталите стърчат нагоре, забити в дупките за ключовете на лопатите,куките са № 4-5, норвежки "МУСТАД", бидемите дълги и накъдрени, няма флуорокарбони, а "ПЕРЛОНА" беше лукс за малцина.Перото - непременно от гърдите на мъжкия юрдек.Very Happy Very Happy Very Happy 

Разликата е, че до 1965 година, през есента, идваше скумрия, а не чернокоп.
    Тогава за последно видях бърчосан за яката на далян турук.
    Спомням си, целият Созопол ухаеше на пекана на скара риба и най-големия деликатес - пекана на турска керемида скумрия.
    Е-е-е-х времена, е-е-ех спомени!!!
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Окт 04 2013, 11:54

Симеон написа:ПП. А някой на самия пилкер хващал ли е нещи и ако да, какво?

- на пилкери досега съм хванал около 10-ти карагьози и два лефера ....ако дъното има много закачки , на пилкера спокойно могат да му се махнат и куките  Idea ....добри са пилкерите които са " S " - образно  извити - те придават едно специфично лъкатушещо движение на чепарето под водата ...
    kuins

Писане  kuins on Нед Окт 13 2013, 16:00

Здравейте, както обещах, споделям своя опит от саморъчно направеният от мен пилкер.
    Отначало закупих три заготовки от местния рибарски магазин на цена- колкото грама, толкова стотинки, в случая за 3 заготовки - 2,40 лв., в последствие още 3 бр.
    В местният парфюмериен магазин ме познават поради това, че от там си купувам лакове за чепаретата и ми съдействаха - купих безцветен, маслено зелен, жълт и сребърен брокат, пак за около 3 лв.
    Оформих заготовките по гръцкия образец, придадох им лека Ес-образна форма, почистих повърхностния слой и грундирах пилкерите с безцветен лак.
    След изсъхване нанесох първо жълт лак по гърба и до 1/3 от страничната част на рибката.
    След това направих една черта от масленозелен лак на гърба на рибката.
    Следващият етап е нанасяне на сребърния брокат по корема и останалата странична част. Накрая двукратно цялостно запечатване на изсъхналите рибки с безцветен лак.
    След 12 часово тестване във водата нямаше никакво изменение на цветовете на пилкера- самоделка.
    Както споменах в Репортажчето си, първият 250 грамов чернокоп се хвана на тройката на пилкера.
    Моят партньор в лодката пък хвана пред Черноморец на подобен, даден му кавалерски от мене пилкер огромен лихнус за радост на баба Миче, както се изрази той.Very Happy Very Happy Very Happy 

Ето и снимка на пилкерите, като не съм им оформил очите, не зная продават ли и такива заготовки в магазините.
    Взех си и едно пакетче халки за захващане на тройката в опашната част за левче.

Бъдете здрави и дано да съм бил полезен!
    Както споменах, съотношение на улов и на двата вида риба е 3:1 в полза на пилкера.
    Но за да бъдем ЕКЗАКТНИ, както се лигави рязаната карабина Л.М., бай Киро е повече мрежар, отколкото риболовец с тояга в ръка, че и това оказва някакво влияние.наздраве наздраве наздраве 
    noemis

Писане  noemis on Сря Окт 16 2013, 16:18

По въпроса за пилкерите и сафрида - вчера на пилкера се хвана сафрид кажи речи дълъг колкото самият пилкер. От долната страна на чепарето до пилкера редовно се хващаше сафрид. Вярно, доста едър, но все пак ...

Като цяло продължава да се утвърждава впечатлението ми, че чепаре с пилкер хваща повече риба от такова с нормална тежест.

Последната промяна е направена от noemis на Сря Окт 16 2013, 19:22; мнението е било променяно общо 1 път
    kuins

Писане  kuins on Сря Окт 16 2013, 18:47

По пилкерският въпрос Very Happy Very Happy Very Happy 

Забелязах и един недостатък:
    Когато течението беше по-силно, 70 грамов пилкер идва лек за дълбочини около и над 20 м.
    Поради това, че има и плоска част, силното течение вдига чепарето и не може да се облавят пасажи, които се движат около морското дъно, да не говорим пък за 50 грамов пилкер.
    Имал съм случаи, в които само със смяната с по-тежък куршум резултатът рязко се подобрява.
    А хванеш ли първата риба на дъното, след умелото водене нагоре, вадиш 5-6 рибока/ 3-4 се откачат по пътя към живарника, куката под вирбела почти винаги е празна/.
    Говоря за стандартно чепаре с 10 куки.
    Аз, като традиционалист, си правя чепаретата с 13-15 куки в зависимост от № на куката.
    На слука!наздраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Мар 14 2014, 14:08

...и малко пилкери от мен :

- използвал съм , само лакове за нокти и нищо друго  Very Happy ...след малко ще ги огъна на  S и ще им закача тройките ....бягай рибо , че идваме ...

Very Happy
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пет Мар 14 2014, 14:49

Браво, супер 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Писане  chpetrov on Пет Мар 14 2014, 19:33

Булти написа:...и малко пилкери от мен : - използвал съм , само лакове за нокти и нищо друго  Very Happy ...след малко ще ги огъна на  S и ще им закача тройките ....бягай рибо , че идваме ...  Very Happy

А заготовките ? Същите ли са, за които колегата kuins казва : колкото грама - толкова стотинки ?
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пет Мар 14 2014, 20:24

Булти написа:....заготовката си я купувам :

- олово под формата на рибка - 50 грама - 60 стинки  Very Happy ...

- виж в началото на темата  Very Happy

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Пон Сеп 25 2017, 05:29