Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Напаст Божия 3

Share
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Напаст Божия 3

Писане  Jorestes on Съб Сеп 29 2012, 10:51

Императоски Бучимишов Щипоняк What a Face

Я ше имам наглостта да прата още един дзвер. Поне никъде са не споменава до кой Петровден е края: по нов или по стар стил. Па Я си го празнувам и на двете дати. И те така те!
    Тава не е щипоняк като всички останали обикновени щипоняци. Името му некакси си загатва за изключителното същество, което ще опиша.

Че е щипоняк, щипоняк е. Като другите щипоняци и тоя е кръстоска между гарга и яре. Демек - летящо яре. Кое го прави обаче толку интересен за нази!?

Яде бучимиш, друго не помирисва. А козината му е на черни и червени ивици кои са спускат по-дебели от гръба му и са стесняват надоле към коремчето. Брадицата му е на жълто-оранжави кичури а крилцата са тъмно черни, направо лиляви. Та те за тая окраска един учен даскал от наше село (Селановци) го а кръстил "Императорски". Дзверо живее по изоставените текезесета, като едно време коги още работеа най-обичаше да са закача с другите кози и овци - засили са от тавана па удари копитца у главътъ на най-дрътия коч. Споменаеме, че еде само бучимиш, нали такъ. Гнети са с таа отрова значи, че после коги организма му я смели оно вместо да с....е - почва да кълне. Ма кълни ти кааам... Бременна циганка помета като му чуе клетвите на дзвера. И ти каца под прозореца нощеска и са почва с клетвите. И не мое заспиш. Като манечак помна баба ми къ зафръгаше с кукуляшки по тия щипоняци, да са маинят от прозорците. Еднъ от ама най-безобидните клетви де си спомням е: "Ууууу брееее, голема къща да си построите, цел палат. С пеесе стаи. У сека стая болен да гледате". И те така. Кълне си оно, летат кукуляшките по него, па като му мине, па иде та рупа бучимиша. Сеги не съм виждал, ма едно време си имаше цело стадо у текеесето. Кукуляшките обаче са приготвени.

stonetales

Брой мнения : 821
    Местожителство : Sinemorec

Re: Напаст Божия 3

Писане  stonetales on Пон Окт 01 2012, 15:13

ОООООООООО, знаам я я таа гад курушинчова!!!

ЛАни, зимъске бе неаде, таа ниьела гад като ми заклънА откЪде джамците - геей, бамумакята, прелЪцна са дееба и дзвера, затЪкна са и са запецнА.

Я таман си бе сгреЯл една тенджура кипела рикия, па и бе турнал малко
    шекерец, та са бе опил и ми са видоа на Памела цицорите през джама, ма по едно време ми се видоа мноу жлътО-уранджуви и си реко:
    - Гееейййбамумакята - таа Памелката кви ги вадимааомудееба.
    Коги погледнА през дъното на чашата - ле а беф дигнал да кръкнем - глеам, дави са таа гад умрела и са плюнчи като на Цоко Кръджавия джуките, коги пюнчи ратишка за цигаро.
    Я се одзвери натамъка и коги се загледа убаво - оооо - оно не било на Памката цицорите а било щипоняко.

ЕЕЕййй - многу ма фана яд - Я са залАсна да блеам по цицори, а оно да а щипоняк.
    ПосЕгна я с левицата, дека дръжех машата да ръчкам огино, кимна я натамъка и с машата през джамеца - право у ньега.

Отлъцна са онова и са излете, да го еба и неможа а го чуам кви ми ги изкле на изпроводяк. И са понесе една глъчава - не ти а работа. МАни - отнесе ми машата.

Заранка глеам, изподи джамеца лъскат ония ми ти кръвАви зъбИща и са носи воня на бучимиш.
    Глеам из двора - летела онаа гаддееба, падала у кружяка, врътела са из дудовете, трошила керемиди и са заклещила между едни мертеки, а от джуките му стръчи машата.
    Фръка с ония ти задни ногИ, лъца и сумти. ЧуднА крътинка.
    СегнА я, зе ръжена и отидО а го бачЕвам.

НЕ ви а работа да знаате къ го бачевА я. Ниьело а, Ей! Нема а лъцне повече!!!

Те тава а:)
    Jorestes

Писане  Jorestes on Пон Окт 01 2012, 15:29

Хахахахах супер
    Pretor

Брой мнения : 233

Писане  Pretor on Пон Окт 01 2012, 16:49

Камине, изкълчИха ми се дзъркелите дорде ти прочета хортуваньята. Па и много време ми отне да ги Осмисля. Ама онуй, за на Памчето бозките го фанах от првия път Wink :). Айде сполай ви! наздраве
    stonetales

Писане  stonetales on Пон Окт 01 2012, 16:52

А, аз съм само Един Юноша балуеден, пред величието на Северозапада:)
    Ватус

Брой мнения : 1175
    Местожителство : Бургас

Писане  Ватус on Вто Окт 02 2012, 02:18

Аз се опитах да го прочета, ама не можих цялото, само до някъде...много сложно ми дойди...на патагонски да беше по лесно щях да го смеля... affraid
    stonetales

Писане  stonetales on Вто Окт 02 2012, 13:04

ХА ХА ХААААААА:)
    А това е Само ниво за начинаещи:)

Ръгна му го и Живот:)
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 13:10

Ватус написа:Аз се опитах да го прочета, ама не можих цялото, само до някъде...много сложно ми дойди...на патагонски да беше по лесно щях да го смеля... affraid

смях ...Ватусе , преди четене задължително 100 грама Отлежала Камъкова Ракия подшушвам
    stonetales

Писане  stonetales on Вто Окт 02 2012, 14:51

:)
    И посещение до Резервата.

http://severozapad.org/

Jorestes

Писане  Jorestes on Вто Окт 02 2012, 14:52

Труптиняк

Понеже Петровден е заран, я с а уплаших да не Опуща срока да и са сапикясах да нАпиша и язе за ено митично същество, къде са среща по нашиа край.
    Казва са ТРУПТИНЯК и ви каам, тава нещо а мноо зор работа да са описва. Старите ора разправат, че било невидимо са излача ношно време откъде старото корито на Искъра, страшен змеи. Тава нещо са НАМЪКИНЯ у повечето индивиде, къде не спът по тава време. Характерна чертъ било тава, че улаза у северозападния индивид, коги е употребил най-малко три рикии. Тава рикията отключвала некакви странни полукълба на мозека, даващи възможност на ората да възприемат съществото. Разправат, че са появява и след бира, ама не по-малко от половин каса, що бирата по-трудно влияела на мозека. Труптиняка влияе особено, сигурно е че са размножава, ама никой немое да обясни как. Виждале са го да влаза у неколко човека едновременно, ма я не моа да твърда със сигурнос, че баш тогива коги е ставало са бех напил. Ората къде си карат млекото заран на пункта, разправат, че са виждале, ка некъде къде сабаале отива па накъде старото корито, ама я не моа да гарантирам. Дедъ ми вика, че труптиняка го има откоги са помни. Тава е то, наздраве, язе ша са обада на комшията Печо, белким абариса да почерпи, , и шси зема фотото, ако видим утре вечер труптиняка да го снимам и да го прата. Айде.
    Забраих да напиша, че коги труптиняка влезне у ората, влияе на секи различно. Некои почват да вилнеат, да викат "У, мамицеееееее", други са прегръщат и пеат "Има ли господ", трети са бият и псуват и те така ТЕ.

Рошковеца

Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Окт 02 2012, 15:19

скок
    stonetales

Писане  stonetales on Вто Окт 02 2012, 21:00

Я бе гледал лани, куту признах през вракьницата да вида що стаа, оти са мноо клъцаше нящо си.

Бе налазил у гиризо един труптИньяк, деба изклесъка му дееба и са свлачаше надоле през гириза, през барата, та ча къде Котеновци по нанадолнишкото. Нагази я у Цибрицата и видо истръгано куту на ръпатичев мачък га си влачи гъзерете заднишким.

Геееее - реко си я на мозоко - труптинЯк ша а тава - и са свръна та запофичи неко камик натам.

Чу са писък и са повлече нещо, струполе са и са не виде веке..........
    Jorestes

Писане  Jorestes on Сря Окт 03 2012, 08:11

ХАХАХАХ джаба
    Jorestes

Писане  Jorestes on Сря Окт 03 2012, 08:19

Я ше имам наглостта да прата още един дзвер:

Паплатух

Тава е особена порода ора. По нашия край ги има, със самосвале да ги товариш.
    Паплатуха е толку мръзелив, че го мръзи да дзръкя и с едното око. Кога накараш некой паплатух да ти свръши некоа работа, он само са подръгне по газарете и та не ебава. Паплатуха не бръза за никаде, се леснината гледа и ка да са надани с еденье. За женско уж се гледа да пробира, а ма са не види него, че саа оторбил като овчарски цедилник. Пие сичко.
    Виделе един паплатух дека са а разпръчил в стаята си в Щудград. Вунени чорапе на една страна фрълени, на друга буркане с трушия са връгалят. На мазен весник недоядена сланина и джобно ножче с пластмасова дръжкя секаче седефена.
    А тоа са надувал да пие боза. Па го питале:
    - Убава ли е бозата?
    - Най-убавата! Врънал им он и са уригнал колку му дръжи джуруляка.

Та некои ора са раждат паплатуси, некои стават по отпосле. Поука нема. Язе ги аресвам оти сам като тех.

Айде кой от каде е, че една леденика са а попотила в ладилника.

Ваший,

Тъдявашен Пустиняк.
    stonetales

Писане  stonetales on Сря Окт 03 2012, 08:49

АААаааааа:)

Вратара А им ги слаб и им ги криви краката:)
    Jorestes

Писане  Jorestes on Чет Окт 04 2012, 09:41

Чекайте па язе да ви разпраам за една друга гад, така и така сте почнале ...

Оно да речете да е неква митична сатвер - не е, ми си е най-обикновено мАче, ма гулем дзвер са учува у пустиняка. Поне язе такъв гявол до сеги не бе видвал.

Та значи, тва са пръкна по-полани коги мачката на бай Танас са окоти. Они беа три мАчета - пръвото беше рижо, фторото беше некво беломуняво ма млогу кьопаво излезна - кък си оди така са сурева. Та те тава те дека за него ви разпраам беше черномръсково с манко белО по прълицата и от сички най-ербап излезна и беше дивО колко си сака. Викаа му Шьопчо (най-напреде го беа кръстиле Селесте, ама подир излезна мъжко). Коги стана на една годин бай Танас вече бе пропищел от него оти се поразии забръкваше. Беше са научило та заран са увлачаше у амбара и сереше у тенджурата със зоб за турмето и свИньете.

Един път стринкя му с дечурлигата му беа дошле на госкье (оно и стринкя му е една мръцина шашава, мъжъ нги завалията заман нги подгъзурчва, ама тва нема сеги да ви разпрайвам). Та ония ми ти лапеторе дече ли мачка не са видвале, като са спущиа и оно не беше гмеченье, оно не беше подфръганье, ... Ама он Шьопчо тръпе, тръпе, и по некоьо време като сви Уши надзаде и опашкатъ му стана колко изчепен колец дебела, и зе да са лендзи като варена глава, та накара устра на ората децата. После откина и са скута зади чимшира. По натам коги стана време госкьето а си поаждат и тръгнаа къде вратницата, и онава ми ти мАче ТО кратунатъ проста, като са излете като ала иззади чимшира къде стринкя му, па като нги скочи на рибиците и фана да дЕре и да апе. А онаа извреще на зла гад и почна а са връти като попикан бробиняк. Ама он Шьопчо не е гламав и бръже са съпикаса та откина и са ойьерби на дудъ па са скута у шумата та са не виде, що онаа ку го бе докопала щеше а го млецне у дуваръ а го премЪне.

Сеги бай Танас го дръжи Шьопчо връзан на една синджирка оти са дзвери на пцеътъ му и ги кара устра па после оди та им еде бръкъното.

Та те така Те за Шьопчо.

Пиронко
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Окт 04 2012, 10:43

- тука преводач ще трябва ...

смях
    stonetales

Писане  stonetales on Чет Окт 04 2012, 10:54

МачЪка а мноу дифф и им гу пребиам пръИцата:)

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Вто Юли 25 2017, 05:45