Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

За гъбите

Share
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Re: За гъбите

Писане  Булти on Вто Дек 10 2013, 16:29

ръкостискане
    ichikonti

Брой мнения : 409
    Местожителство : Севлиево

Писане  ichikonti on Вто Дек 10 2013, 16:38

ръкостискане  Може и да е дърта кафявовиолетова гълъбка http://www.souvl.com/gb/page29.html

Което ме подсеща, че в мазата си съм консервирал http://www.souvl.com/gb/page36.html и като се върна, ще им счукам 2-3 глави чесън, и ще ги напълня догоре с оцет ,и вода, и..........................................................РАКИЯТА!!!
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Вто Дек 10 2013, 16:58

Very Happy Very Happy Very Happy  и  йедене йедене йедене 
    ichikonti

Писане  ichikonti on Сря Дек 11 2013, 19:34

Very Happy 

Ай наздраве със салата от млечници, тъмна бира end ракийка !Пълно "ръчно" изпълнение, в тоя дигитален-фалшив мУдерен ден.
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 12 2013, 11:27

Чиърз  Чиърз  Чиърз 

йессс 

...наскоро пробвах Болярка - тъмно и ми хареса сякаш повече от Каменицата ...

замислен
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 12 2013, 11:32

....наборе , ма и ти си Морски ....щом си снимал с рибешко око ... Very Happy 
    kuins

Брой мнения : 1234

Писане  kuins on Чет Дек 12 2013, 11:56

Момчета, преди малко видях в зарзаватч. гъби, момичето рече, че са кладници.
    Стават ли за ядене и как, моля за съвет.Shocked 

Фиш уей, фън шуй и т.н. Very Happy Very Happy Very Happy 
    Jorestes

Писане  Jorestes on Чет Дек 12 2013, 12:56

Стават и още как.
    Страхотна гъбка йедене 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Дек 12 2013, 12:59

O-o-o-o-o , стават - страхотни са !!!

супер  супер  супер 

...по късно жената ще издири рецепти ...
    kuins

Писане  kuins on Чет Дек 12 2013, 13:33

Благодаря, гъбите бяха свежи на вид и 5,50 килото.

Дали вървят като гарнитура на препечени в парти-грила ЛУКАНИ

и чаша червено на изба Св. Илия ?
    Дали няма да ми заклекне?
     Sad Sad Sad 

(Тук май минавам границата на благоприличието и отивам в градинката на "Прехода.....) от Другия сайт??
    Съжалявам , за което, но не можах да се удържа, буквално ме сърбяха показалците, с които кълва по копчЕтата на тъва дъска пред меня.
    Бъдете весели и приятен следобед!
    ichikonti

Писане  ichikonti on Чет Дек 12 2013, 17:20

наздраве Морски...да!Рибешкото е на видело камерата Херо Го Про, че нямам друг цифрак.То там Ебектива е саде един.
    А пък кладниците са най-вкусни на чорба.Ама може и на друго де...Растат по дърветата в Балкана.Един покоен мой по-възрастен приятел, ги сваляше с пушката в подножието на х.Мазалат.Иначе съм чувал, че се култивират.Не знам от къде се взема мицела, вземаш един дънер от бук, разпробиваш му големи дупки и го поставяш на хладно, и тъмно място-мазе.Поливаш го редовно с вода и след десетина дни му хвърляш мицела, и ГОТОВО.
     наздраве
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Чет Дек 12 2013, 17:45

ха-ха-ха ха-ха-ха Ицо, то много лесно било, бре.. докарваш гората в мазата...пускаш водата...слагаш софрата... и береш..ядеж..сереш.. на-на-на 
    kuins

Писане  kuins on Чет Дек 12 2013, 20:11

ichikonti написа:наздраве вземаш един дънер от бук......... и ГОТОВО.
     наздраве

Благодаря за коментарите!  Very Happy  Very Happy  Very Happy 

Я ми кажете тези стават ли за ядене:

Че ги има доста в тази гора:

Бъдете здрави!
     наздраве 

ichikonti

Писане  ichikonti on Пет Дек 13 2013, 09:12

наздраве 
    Ватус написа:ха-ха-ха ха-ха-ха Ицо, то много лесно било, бре.. докарваш гората в мазата...пускаш водата...слагаш софрата... и береш..ядеж..сереш.. на-на-на 
    Куинс-не експериментирай.Не е вярно широко разпространеното мнение, че на пън/дънер отровна гъба-няма!Тая на снимката е твърда гъба и не става.От гъбите които растат на дървета се ядат припънките и кладниците.Те са вкусни.ДРУГИТЕ са пълни "дървета", като тия на снимката.Освен това припънките имат супер отровни двойници.Кладниците-нямат двойник.
    Майка ми, баба и дядо и се е тровили с двойник на припънките, тъй че внимавайте. опело 
    kuins

Писане  kuins on Пет Дек 13 2013, 09:38

Благодаря за предупреждението! опело 

Аз гледам на тези гъбки повече като обект, който радва окото с красотата си, отколкото като гастрономически обект.
    В тази гора, преди 15-20 години (тогава беше по-рядка), такива манатари и булка гъба съм намирал, не ти е работа.
    Но сега се сгъсти, почти няма сеч, и останаха само тези, дори и гълъбки не срещам.
     наздраве наздраве наздраве 
    chpetrov

Брой мнения : 636
    Местожителство : софия

Спомени за гъби 1 (май-юли)

Писане  chpetrov on Вто Яну 07 2014, 14:03

Спомени за гъби 1 (май-юли)

Това е част от резултата от една разходка из планините около Брезник след дъждовете в края на май. Нощите все още бяха доста студени, почти до обяд и привечер си беше направо хладно, т.е. буболечките нямат време да се развихрят около гъбите.

Капака на синята тенджера е 26 см, но гъбката отзад (червената стрелка) май е над 30 см.

.....................

След толкова дъждовни юнски дни идва момента, в който тръгваш и ти

Гората е нова, непосещавана досега – около село Дивля – някъде между Трън и Земен.

Тук изглежда харесват предимно белите млечници, а жълтите гъби никой не пипа

Няма такава гора

На места трябва да внимаваш, за да не стъпваш по тях

До следващия дъжд

...........................

Какво ли става с гъбите след още няколкодневни дъждове и няколко дни слънце след дъждовете? Ами растат нови гъби, стават все по-високи и се виждат все по-отдалеч. Добре проредената гората е зелена, покритата с миналогодишна шума почва - сива, а гъбите - оранжево-розови, кафяви и червени. Към обяд отивам в същата гора около Дивля. Ето резултата към 14:00

И понеже в гъбарските книги пише, че шапката на пачия крак достига 5-10 см в диаметър - питам се каква ли е тази гъба с диаметър почти колкото дъното на кофата (25 см) ?

Сателитната прогноза предвижда към 8 вечерта дъжд по тези места. Вече е облачно, започва да духа умерен вятър, но дъжда е все още далеч. Гората е суха, водата е в автомобила и утоляваш жаждата си с горски плодове

Сновеш си из гората и изведнаж - ненадейна среща с местния властелин, голям почти колкото половин палец

Изглежда той прие благосклонно присъствието ми в своите владения, защото към 17:00 резултата вече такъв

Първите две сърнели за годината и тази не толкова често срещана манатарка - Boletus regius

One more time - Boletus regius

Тук в царството на пачия крак има поне 5-6 вида манатарки - бронзова (Boletus aereus), червеностъблена (Boletus manioytoporus), сиво-жълта (Boletus impolitus), царска (Boletus regius), кестенова (Gyroporus castaneus), мрежеста (Boletus hrisenteron)
    .................................

Пак дъжд, пак слънце, но този път около Дивля гъби– йок („не” на сърбо-хърватски)

К’о ша пра’им сига ?

Сменяме гората. Наблизо е Врабча (май имаше и такова БЗНС)

И си гълтам граматиката:

За последен път брах булки в Странджа, но там бяха винено-червени.

А тези нещо ми жълтеят. По-важното е да жълтеят отдолу и по пънчето.

Някой и друг пачи крак, някоя и друга манатарка.

Докато се прибера – заприличаха на булки.

Булки отвсякъде

Наздраве

Последната промяна е направена от chpetrov на Чет Фев 20 2014, 13:21; мнението е било променяно общо 2 пъти
    chpetrov

Спомени за гъби 2 (август – ноември)

Писане  chpetrov on Вто Яну 07 2014, 14:47

Спомени за гъби 2 (август – ноември)

В края на август, направих една скромна разходка след работно време около една от махалите на село Плана. Това е скромният резултат, който се оказа доста вкусен с ш-ш-шуменско :

Наздраве

Окуражен от неочаквания резултат (августовска суша !) реших след ден-два, този път с камера, да се поразходя на същото място. Вместо приказки :

Е, не набрах 20-на кг, защото трудно се носят по тези стръмни гори и защото не ги слагам в буркани.

.................................................

Човешко е в петък да си тръгнеш по-рано от работа, но този път ми се наложи да стоя до 6. Все пак реших да проверя – има ли все още гъби в този горещ август ? Попаднах в обичайното петъчно задръстване по всички пътища излизащи от града и към 7 спрях около с. Плана. До залез слънце има още час и половина. Не съм подготвен да участвувам в теоретични дебати на 1000 м ли са гъбите или на 1500 (забравих си алтиметъра и гпс-а) и колко дни след дъжда се появяват, в букови ли гори или в елхови ... има ли въобще гъби през август или няма ? Народът казва : къс ум – дълги крака. И е прав – колкото повече обикаляш – толкова повече нарастват шансовете да намериш гъби.

Яааааа – сърнели ... насред гората.

Моля ви се – това не е ли пачи крак ?

В тази суша ?

Тази манатарка я намирам не много често – в пънчето има няколко кухини. Вътрешният глас подсказва едно от наименованията и' – кестенова.

Това си е най-обикновена брезовка и изглежда непроядена

Size does matter (размерът има значение)

И размерът на пачия крак има значение, нали ?

Тези масловки май няма да ги уважа – в тази жега няма как да са недокоснати

Един умен човек от Тетевен ме светна – пачия крак расте и под иглолистни дървета. И тук е така

Още няколко манатарки

В някои части на тези гори (бих казал дебри) дори и в най-слънчев ден е сумрачно, фотоапарата е на автоматичен режим и сам преценява кога да включва светкавица и кога не.

Както се пееше в една песничка – вече се стъмнило, слънцето се скрило – зад Витоша.
    Снимката създава илюзия за нощен мрак - всъщност е правена срещу светлината на залязлото вече слънце.

...слънцето се скрило ... и луната се показала

Виж ти – все още свежа пърхутка

На здрачаване тук става още по-шеметен аромата на борова гора смесен с прецъфтяващи мащерка, равнец, кантарион, планински чай, мента и други незнайни треви, наоколо тишината е оглушителна, а луната става все по-ярка

В събота и неделя тук ще пушат огньове, ще бумти чалга, ще форсират мотори, ще се надвикват любители на чистия въздух и на тишината, но сега все още ги няма.

Скромният резултат : час и половина в един друг свят, сред упойващия аромат на този извънземен въздух и малко гъби (и този път липсват пироговки и орландовки) които уж не стигат за буркани, но едната сърнела е като капак на тенджера и трети ден са на трапезата – разбира се с ш-ш-шуменско.

Наздраве.
    ......................................

Началото на септември – два дни преди обещания дъжд. Вътрешният глас казва – смени гората. Сменям я . И още на първите 10-на крачки :

За съжаление в този момент установих, че имам проблем - ключовете и gsm са в заключената кола - трябваше да прекратя събирането на гъби, да стигна някак до с. Железница (5-6 км), да пътувам без билет, да изчакам да се прибере сина ми и с неговата кола посред нощ – обратно към Плана. През деня е сравнително лесно да си намериш автомобила, но през нощта - там някъде - на една от ливадите - зад едни храсти...  

.......................................

Началото на септември – ден преди обещания дъжд. Пак в новата гора – брезовките просто чакат да мина покрай тях

Сърненка, нали ?

Сигурен съм, че това е т.н. „дъбарка”, но сега само ще я снимам.

Нямало гъби, а ? За съжаление не снимах едно все още сочно карминено керино ухо, което беше съвсем наблизо

Тази манатарка със сигурност има кухини в пънчето

Тук очевидно е царството на сърненката

Е, и брезовки не липсват

Казват, че за италианците този овчи нос е деликатес

Хм, за италианците деликатес са и водните пъдпъдъци ... не, засега не възнамерявам да консумирам нито обикновен, нито бакърен овчи нос

Тази кестенява манатарка почти наполовина покрива дъното на кофата

А сърненките тук са в стихията си

Това нещо пораснало върху полуизгнил клон май е лъжливия пачи крак. В сравнение със съседната гора (от миналата седмица) – и географската ширина уж е същата, и надморската височина, и дърветата са същите, и влагата си я бива, но тук не срещнах нито един пачи крак – може би почвата не е подходяща ? Или вече са обрани ? Кой знае

Сега някой пак ще попита – а бе как намираш тия гъби в тъмнината ? Не е тъмнина, гората е доста усойна и почти при всяка снимка камерата автоматично включва светкавица, която осветява само на 3-4 метра, всичко останало изглежда доста тъмно. Ето една снимка правена със светкавица, на която се вижда слънчев лъч (успореден на наведения клон), а през гъстите дебри прозира края на гората. Там – на около 50-на метра сега все още е близо 30-градусова жега.

Аз мисля, че не е достатъчно гората да е гъста и усойна. Изглежда подпочвени води поддържат подходящо за гъбите ниво на влажност. Цвета на зеленината, сред която намирам тези манатарки и сърненки е достатъчно красноречив

Какво виждат очите ми ? Оказва се че не съм сам в гората

Тя също е тръгнала да събира гъбки, но си признава, че не е съвсем наясно кои стават и кои не. В съвсем непринудена горска беседа се опитвам да и’ посоча най-значимите външни белези на гъбите, които срещаме тук-там. Подчертавам, че те изглеждат различно през отделните етапи на своя растеж и давам, доколкото мога, нагледни примери, с които гората е пълна. По едно време минахме покрай една полуизсъхнала сърнела и Червената шапчица попита с невинен поглед – а как изглежда тази прекрасна гъба в по-ранни стадии на своето развитие ? Съсредоточени в търсенето на достатъчно пораснала, но все още не напълно разтворила се сърнела пообиколихме доста, но уви... Сушата си казваше тежката дума. Опитах се – доколкото мога – с ... ааа ... с подръчни средства да илюстрирам как изглежда Macrolepiota procera в напреднала, но все още пуберитетна възраст. Моята горска спътничка се оказа изключително талантлива ученичка. Увлечени в задълбочено обучение не забелязахме как настъпи вечерния мрак.
    Вълнуващо е да си в нощната гора с жадната за знания Червена шапчица.

Когато по никое време се прибрах – установих, че ми няма почти пълната с чистени манатарки и сърненки кофа.

................................
    Краят на ноември: печурки + рижики от ливадите и горите над Гургулят.

Последната промяна е направена от chpetrov на Чет Фев 20 2014, 13:29; мнението е било променяно общо 1 път
    Ватус

Брой мнения : 1175

Писане  Ватус on Вто Яну 07 2014, 18:02

Малеееееееей, тоз матриал с илюстрации, направо си е учебник по гъбарство.. с художественно сатиричен нюанс на повествование.. Very Happy 
    Аз лично не се увличам по гъбарството, но щом мен ме изкефи репортажа, колегите на които им е страст, ще се наакат от кеф като го прочетат. йессс 

супер супер супер колега!!!
    Jorestes

Писане  Jorestes on Вто Яну 07 2014, 18:13

Жесток и нагледен урок по Гъбарство, Браво!!!

супер  супер  супер 

kuins

Писане  kuins on Вто Яну 07 2014, 18:58

Наистина прекрасно описано приключение, поднесено с изящен словоред, тънко чувство за хумор и добра илюстрация на идеята.
    Както казва Админа - опасен Агент, който влиза с летящ старт във форума.
    Добре дошъл, приятелю, не си сгрешил -тук е интересно, по моето скромно мнение.
    Преди години, у Гречко, при вторият си риболов на калмари от пристанищен кей, хванах за един излет 18 калмара, вкл. 2-3 като първият в редицата от първия ти репортаж.
    На следващият ден, византийците ме гледаха с уважение и само казваха така:
    - Мастор, мастор...  Very Happy Very Happy 
    На теб колега, също казвам:
    - Мастор,мастор...
    Да си жив и здрав!
     наздраве 
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 07 2014, 19:08

...майку-у-у-у ...

въххх 

....аз повече в тая тема няма да пиша ...от срам...с моите пикливи гъбки ...

рева 

Браво , колега !!!

йессс
    chpetrov

Писане  chpetrov on Вто Яну 07 2014, 21:30

[quote="Булти"]...аз повече в тая тема няма да пиша ...от срам...с моите пикливи гъбки.../quote]

Колега Булти, след като видях снимките на онази грозна жълта сбръчкана гъба - ти казвам - мно'о си напред с матриала, дишаме ти праха.

Сега остава да намериш трюфел и за дълго ставаш недостижим.

Отдавна мечтая да намеря смръчкула, но - признавам - не съм я търсил - когато и където трябва. А кой не играй - той няма как да пичели.
    Подходящото време за намиране на смръчкули може би е през март (или февруари - ако е топло) и април (или май ако е студено). Мястото/местата би трябвало да са някъде в южна България - източни Родопи, Сакар, Странджа. Може би около Кулата/Петрич. Всъщност подходящи условия може да има навсякъде (е, не на Мусала и на Вихрен), но трябва да познаеш точно къде и точно кога.

Сега е сезона на кладниците. Няма начин в Странджа да няма кладници. А при вас си е най-топло. Сигурно има доста влажни гори - например около Ропотамо. Вие сте.

Пичове, аз съвсем буквално възприех основната идея на този форум - да споделяме един с друг. Затова и надрасках тези спомени за гъби.

Трябва да призная, че най-много гъби съм виждал в Странджа - през септември 2001 г. Между Синеморец и Резово някога имаше кльон и КПП на шосето в гората над Силистар. През 2001 г. вече нямаше ни кльон, ни КПП. Там от полуразбитото шосе около бившия кльон се отделяха вляво и вдясно черни горски пътища. Е там след едни есенни дъждове беше направо гъбен Клондайк - манатарки, булки, пачи крак.
    Дъбовите гори са си там. Почвата си е същата. Остава през април-май да завали хубав крайморски дъжд и след 2-3 дни - стой та гледай. Важното е да сте ПЪРВИ !

Успехи !
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 07 2014, 21:46

...приятелю , аз намерих още десетина смръчкули - пак там на Баира  Very Happy - явно  са тръгнали да се размножават Idea  ....но да ти кажа честно - ПО ТРУДНО Е ДА СЕ  НАМЕРЯТ ПРИЯТЕЛИ КАТО ВАС , ОТКОЛКОТО ТИЯ РЕДКИ ГЪБИ ...

ръкостискане
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Вто Яну 07 2014, 21:53

....много ми е ценно тва - което се случва тук ....да си кажа честно - не съм и се надявал ...

ръкостискане 

п.с . моето куче го обучавах да търси трюфели ...и в крайна сметка все на кравешки фъшкии налиташе - явно не съм бил добър треньор  ...

смях
    kuins

Писане  kuins on Сря Яну 08 2014, 08:40

Запален от активирането на "новата" стара тема и аз реших да видя на връх Богоявление едно от любимите ми гъбарски места - гората на 5-6 км след с. Маринка.
    Вижте какво намерих:

Коментарът оставям на вас...

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Чет Юни 29 2017, 03:28