Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Лодки и двигатели

Share
    noemis

Брой мнения : 872
    Местожителство : Бургас

Re: Лодки и двигатели

Писане  noemis on Нед Фев 08 2015, 19:58

Булти, един въпрос!
    Излизал ли си някога с плаваща котва в прибой, голям прибой?
    Питам, защото поведението на плаващата котва в течение и при излизане в прибой е коренно различно (замисли се и ще се сетиш защо).
    По-горе в примера не казах защо двамата с уфимката използваха плаващата котва, а причината е защото излизаха на каменист бряг (случката стана близо до фара Шабла). При излизане при тези условия на плажна ивица/пясък е по-добре да се използва обикновена котва с подходяща дължина на въжето. С кофа вързана за лодката е много вероятно вълната да засили кофата върху лодката още при първото обръщане в прибоя.
    При каменист бряг котвата все някъде ще захапе, а няма да се сурка по пясъка.

По принцип използването на плаваща котва (за обсъждания случай) с какъвто и да е размер не е добра идея (вълната като я хване, я засилва по-бързо и от лодката), но понякога просто няма избор. Виждал съм рибарите в Шабла какво носят, но не съм го виждал в действие. Откачат котвата от веригата и поставят на нейно място 2-3 кг топуз и като наближат прибоя го хвърлят с не много дълго въже зад борда - работи еднакво добре и при пясък и при камъни.
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496

Писане  Булти on Нед Фев 08 2015, 20:05

... уважавам опита и наблюденията ти .... и съм благодарен , че ги споделяш ...

ръкостискане

... запомни обаче едно от мен - в Прибой - най лесно се влиза и излиза с мотор ....инак ...

удавник

п.с. останеш ли на гребла , морето винаги ще намери чалъм да те завърти на борд ... освен ако не си майстУр кът мен ....

удавник удавник удавник

ха-ха-ха
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 08 2015, 20:12

Монкиса написа:По принцип използването на плаваща котва (за обсъждания случай) с какъвто и да е размер не е добра идея (вълната като я хване, я засилва по-бързо и от лодката), но понякога просто няма избор

- решението е едно - доста по дълго въже за плаващата котва - 50 - 100 метра ....

Idea
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 08 2015, 20:12

Монкиса написа:По принцип използването на плаваща котва (за обсъждания случай) с какъвто и да е размер не е добра идея (вълната като я хване, я засилва по-бързо и от лодката), но понякога просто няма избор

- решението е едно - доста по дълго въже за плаващата котва - 50 - 100 метра ....

Idea
    noemis

Писане  noemis on Нед Фев 08 2015, 20:31

Бултитроникса написа:...
    ... запомни обаче едно от мен - в Прибой - най лесно се влиза и излиза с мотор ....инак ...
    ....
    Това е така, но ако двигателят ти няма достатъчно мощност, че да се движи поне с една идея по-бързо от вълните какво правим!?!
    (Освен че си гарантираш почти удавен двигател).

Вдигаме двигателя, обръщаме с носа към вълните, хвърляме нещо с надеждата да ни държи с носа към тях (и не позволява обръщането и през носа) и се надяваме, че когато ни залива вълната (през цялата лодка по дължината и) двигателя най-отзад остава сравнително сух. Нали, говорим си само за много силен вятър и вълнение при невъзможност да излезем на друго по-защитено място.

Бултиплаващият с котви написа:

Idea
    Идеята за плаваща котва със 100 м въже е добра, но трябва да си сигурен, че зоната на прибоя е по-къса от тези 100 (или повече) метра, иначе ... удавник
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Писане  Ribarina on Нед Фев 08 2015, 22:14

Аз като излизах в прибоя  оставих капитана на лодката,сложих плавниците и взех котвеното въже вързано за хълка отзад на лодката. Плувах до брега около 200 м. И започнах да  дърпам. Капитана с греблото държеше носа срещу вълните. Най важното е да издебнеш вълната,а най лошото е да се зачудиш и да те удари в момента на разбиването си. Тогава шанс няма. Вземе ли те на борд пак си на кълбета.
    С плаващата котва не знам дали имаш как да избягаш от мястото където почва да се обръща вълната.
    100 метра въже освен в моята лодка другаде не съм виждал.

Решението е : е..ш му майката на двигателя, следиш вълните и при първа възможност газ  към брега.  Удавен двигател се оправя, удавен Симеон не.

Един път се случи така че с голямата лодка влязохме в прибоя в 2 посред нощите и да ви кажа насирането е най малкият проблем. Капитана тогава успя да извади лодката от прибоя като караше под ъгъл на вълните. Когато се случеше така че да ни удари централно  лодката направо се изправяше,а падането беше ужас.  Първата вълна дето ни удари на борд сигурно вкара поне половин тон вода в лодката

Последната промяна е направена от Ribarina на Пон Фев 09 2015, 08:49; мнението е било променяно общо 1 път
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 08 2015, 22:57

йессс

... не се засягайте , Приятели ... но не познавам живи хора с повече опит от мен в Прибоя ...

опело опело опело

.... там ми е пъпа Фърлен ....

... там ситуацията е - или летиш - или потъваш ....

.... време за размисъл няма ...

....нито за предварителен План ...

....всичко се случва , не така както си обмислял ..и за части от секундата ...

... както каза Рибарков - най ценен е живота ...

ръкостискане

Булти
    Admin

Писане  Булти on Нед Фев 08 2015, 23:09

Монкича написа:Това е така, но ако двигателят ти няма достатъчно мощност, че да се движи поне с една идея по-бързо от вълните какво правим!?!

- движи се - вервай - щом моя Костенурчо се движи - кво остава за другите ...

... в БургасЪ , повече от 70 процента , излизанията ми бяха в шибан прибой ....

... ще се повторя ( нещо написано в старите теми , с разните му там приключения  Very Happy  ) - излизаш перпендикулярно на брега , газ до дупка , докато не опре или не заоре  витлото в пясъка - не спираш мотора - ще разбереш и по звука ...  държиш ръчката , понякога до болка , така че транеца ти  , да е точно срещу вълната ... понякога вълната директно ме мята върху брега брега ....

... Лятото не влизам в Бургас на Плажа , щото привечер е пълно с деца и хора .... и когато има Прибой - не мога да изляза на макс . ход - требе да ги пазя ... и тогава става кофти - и за тях и за мен ...

ръкостискане
    noemis

Писане  noemis on Пон Фев 09 2015, 01:34

Булти написа:
    Монкича написа:Това е така, но ако двигателят ти няма достатъчно мощност, че да се движи поне с една идея по-бързо от вълните какво правим!?!

- движи се - вервай - щом моя Костенурчо се движи - кво остава за другите ........

От миналата година в Тюленово с моята лодка - знаеш с каква скорост се движи:

noemis on Пон Сеп 08, 2014 12:45 pm написа:В Тюленово за една седмица успях да вляза само четвъртък вечерта за два часа - голямо джаскане (над 2 м вълни) голям прибой ... Общо взето най-полезното беше експериментално установения факт, че лодчицата понася с успех дори вълна която в момента на излизане на брега се обръща точно под нея! удавник

На влизане как да е успях да вляза в затишие и между вълните, но на излизане е много по-трудно да се прецени с какви вълни си имаш работа ... но щом не успя да влезе вода вътре... Малко като сърфист ме понесе на гребена, но на 15 м от скалите успях да се измъкна от вълната и всичко свърши само с повечко адреналин в кръвта(през цялото време двигателя работеше).

Поне направих доста снимки и филмчета на скалите, пещерите и няколко скални църкви и параклиса - като ми остане време, ще ги пусна в темата за дивите брегове.

Да допълня, че през цялото време двигателя беше на макс!
    Понякога извън големи заливи като бургаския, вълните се движат доста по-бързо от това което може да развие един 2,6 к.с. двигател.
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Фев 09 2015, 09:08

Ето един герой дето цял живот е бил рибар и на почти 70 години от лакумия дапродаде шамандури на плажа в Отманли  се наигра в прибоя.

Янко Цънцъра е младежа. Хвърли предвидливо котва доста преди прибоя,но и тя не помогна. Клипа е от следващият ден,но прибоя не беше много по голям когато потъна. Снимките са от деня на потъването.
    Най ме ядоса това че когато отидох да му помогна той се държеше като голям мореплавател и се наложи да го попитам как след 50 години в морето се наигра като първият глупак и си отидох да си правя плажа с лапето. Лодката стоя там още седмица . Както виждате заради приказките му предният ден само кибици и един дето после разбра че не се помага на човек дето те псува (туй на клипа) Първият ден в момента на потъването бяхме около 15 човека всички готови да помогнат.

Ей тоя на левият борд е Янко Цънцъра

Ден втори

Ето го и клипчето

От лодката накрая нищо не ставаше,чак рубката беше потрошена и всичко това заради голямо самочувствие и голяма уста.
    Можехме да му извадим лодката още преди да излезе на брега ако не беше псувал
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 09 2015, 13:05

Симеон написа:Да допълня, че през цялото време двигателя беше на макс!
    Понякога извън големи заливи като бургаския, вълните се движат доста по-бързо от това което може да развие един 2,6 к.с. двигател.

- не могат да се движат по бързо , след като аз съм на гребена на вълната ...

pirat pirat pirat
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 09 2015, 13:10

... пропуснах да отбележа , че по същия десантен начин , освен в Бургас - около 8  години , излизах и на открития , северен плаж на Бяла - почти цяло лято ....

потупване
    alexanderson

Брой мнения : 95

Писане  alexanderson on Пон Фев 09 2015, 15:04

Пристигна една количка за мотора и се наложи да го разопаковам

тук вече е яхнал количката

и накрая намерих едни колела за транеца ,сега ще мисля как да ги монтирам
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пон Фев 09 2015, 15:47

Браво!!! супер супер супер

Колега, от България ли купи маторя и ако не е тайна на каква цена ???
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Фев 09 2015, 15:56

Еха той много нов Браво !
    alexanderson

Писане  alexanderson on Пон Фев 09 2015, 16:06

Jorestes написа:Браво!!! супер супер супер

Колега, от България  ли купи маторя и ако не е тайна на каква цена  ???

от Тедо на http://www.zanderbg.com/ сега е на промоция мисля ,че 2250 лв.
    Jorestes

Брой мнения : 3566
    Местожителство : София

Писане  Jorestes on Пон Фев 09 2015, 16:18

Благодаря, ще мина тези дни през тях. ръкостискане

Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 09 2015, 18:29

Честито комшо !!!

заря заря заря

Чиърз
    Ribarina

Писане  Ribarina on Пон Фев 09 2015, 18:39

Вече спокойно може да се проведе регата в блатото
    alexanderson

Писане  alexanderson on Пон Фев 09 2015, 22:47

Еми ще трябва да почерпя така ,че може да се организираме и..... надраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Пон Фев 09 2015, 23:24

... нямаш грижи ...

... тва е най малкото ...

...не моем , те мислЪ обачИ ...

...как ши чекаш , още два , три месеца ...

... да влезеш У Морето ...

въххх

Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Фев 11 2015, 17:53

Не е ли време да пийнем малко на Ронера ?
    nikibg

Брой мнения : 132
    Местожителство : БургасЪ

Писане  nikibg on Сря Фев 11 2015, 18:59

Че то от кога за пийването си се чака "време" наздраве
    Ribarina

Писане  Ribarina on Вто Мар 24 2015, 19:23

Минах на нова вълна :