Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти

Камери , карти , лоция , навигация ...

Share
    Ribarina

Брой мнения : 1596
    Местожителство : Burgas

Re: Камери , карти , лоция , навигация ...

Писане  Ribarina on Сря Ное 12 2014, 17:13

А бе странно нещо е съзнанието на Бултито бия се

Миналата година аз разчитах на една Нокия с компас и GPS естествено картата само в синьо и жълто,но знаеш на къде се движиш.
    Че карам си зад един приятел с голяма лодка,понеже той имал хубав GPS и по едно време гледам един голям Танкер насреща.Голям късмет че не бях набримчил лодката инъче щях да го потопя.После с моята Нокия намерихме Булщевик и минахме от стараната към Атия да не сме на фарватер. Обяснението на моят приятел с хубавият уред е че той тъй си минавал на 5 метра от танкерите. Да бе на-на-на ще влезеш в пристанището.
    Сега имам някакъв Самсунг и още не съм му пробвал GPS-то в реални условия,само един път с noemis малко си поиграх но нищо сериозно.
    Булти
    Admin

Брой мнения : 8496
    Местожителство : Бургас

Писане  Булти on Сря Ное 12 2014, 20:27

В твоя случай е проработило това, че често влизаш на това място и си си изградил едно не лошо пространствено усещане (шесто чувство Very Happy ) + помощта от компаса.

- бре вий как така , сте си плюли в устите бре ...

смях смях смях смях смях

- сменихте си и мненията и така н.т. - кое написа Рибарина , кое Ноемврис

Very Happy

- за мен - акваторията на Поморие е тотално непознат район ...вероятно затуй и не хващам ....все още риби , както хората тук ....

... в БургасЪ , рибата сама идва при мене ...

... засега тук , съм в процес на Учене ...

...чекайте малькУ ...

Very Happy

.... всеки от нас има Заложбите да се справи ... с чужда , непозната и трудна среда ...

... най важното е - да няма ПаникЪ ...

наздраве
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 12 2014, 20:37

... тва за менията ви - че сте ги разменили - може и да бъркам - последно видях , че е писал Рибарина и съм прочел мнението на Ноемис ... ми суперкомпютъра също греши - просто бачкъ мноу бързо ....

Very Happy
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 12 2014, 20:44

... корабите , плаващи по Фарватера , също надуваха сирените постоянно , затуй се оглеждах на всички страни , но звука над водата , също не се движи праволинейно ( Ноемиса може да обясни Very Happy ) ... по някое време в Нищото - демек - в Мъглата - чувах човешки говор и смях - сякаш са до мен ... но уви ...

... истината е , че в Мъглата просто можеш да полудееш ...

... около теб се чуват ... само призрачни гласове ...

... които може би са на километри далеч ...

What a Face
    Ribarina

Писане  Ribarina on Сря Ное 12 2014, 20:46

като се прибера и седна на по удобно ще ви напиша как една вечер се събуждам оглеждам се и питам братовчеда къде сме,а той вика Созопол,пък то Лозонец се оказа и как не успяхме да намерим кея на Аркутино и влязахме в прибоя
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Сря Ное 12 2014, 20:53

noemis написа:
    Според мен, местоположение по компас е твърде рисковано да се определя!

Най-малкото защото не е възможно да караш в морето по права линия.
    Пример: дори с GPS, когато искам да отида от т.А до т.В, ми се налага да правя непрекъснати корекции на курса заради вятъра, вълните и течението, които оказват много силно влияние на леките гуменетки.

Дали по компас ще спазиш посоката? Вероятно да, но в никакъв случай няма да се движиш по права линия и съответно няма да ти е възможно да изчислиш колко разстояние си изминал. Разходът на гориво също не е критерий - сигурен съм че знаеш каква голяма разлика в разстоянието и скоростта оказват вятъра, вълните и течението (при еднакво количество гориво и ралични посоки на движение). Накратко: при твърде много променливи, съчетано с невъзможност за определяне на точните им стойности във всеки един момент, прави мисията за определяне на изминатия път и точното местоположение невъзможна дори за суперкомпютър.

За точно местоположение ти трябва още едно уредче, но то се ползва при наличие на ясно небе. В мъгла компасът помага за посоките (все пак трябва да си наясно и с магнитните аномалии в района - знаеш, че в бургаския залив си имаме една такава). В твоя случай е проработило това, че често влизаш на това място и си си изградил едно не лошо пространствено усещане (шесто чувство Very Happy ) + помощта от компаса. Помогнало е изключително много и доста спокойното море през този ден - ако те беше завлякло някое много силно течение (силен вятър в мъгла е малко вероятен), и компас нямаше да ти помогне (в най-добрия случай караш на запад и се надяваш да не излезеш на километри от където си тръгнал).

Цялата тази тирада беше само за да те убедя да не се предоверявяш единствено на компаса за определяне на координатите си в моментите, когато не виждаш никакви ориентири около себе си. За посоките върши отлична работа с уговорката от по-горе за магнитните аномалии (то има ралика между магнитния и географския север, ама да не задълбаваме чак толкова).

- баси , бЕх сигурен , че тва мнение , го е написал Рибарина ... и си викам : - Аре и тоА , го объркаА в БолницатЪ ... не за другУ , ми РибаринУ , нема да седне да напише едно толкова дългУ мнениЙ -  виж ку качи нещо голЬо - тогази - ДА !!!

ръкостискане

скок
    Marinero

Брой мнения : 111
    Местожителство : Las Burgas

Писане  Marinero on Сря Ное 12 2014, 22:41

Има и други начини за определяне на географския север. Достатъчно е да разполагате с точен аналогов (стрелки) часовник. Но за точна навигация не може да се разчита само на компаса (норда)
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Ное 13 2014, 00:41

... с аналогоФ чИсоФник , моЙ се определят посоките , само ако има Сльнце - в зависимост от часа , географската ширина , сезона  и височината на Соле Мио ....

... а древните мореплаватели , как са пътували и ловили риба ...

.... а ....

What a Face

... в крайна сметка , когато знаеш , че те чакат ... винаги ще намериш начин да се върнеш ...
    Ribarina

Писане  Ribarina on Чет Ное 13 2014, 08:02

По важно е някой да знае къде отиваш,че да те търсят после там
    Ribarina

Писане  Ribarina on Нед Ное 16 2014, 09:38

И така .Прибрах се. Не знам дали тук е мястото,но ще го напиша,а после Админа ще мести където сметне за по уместно.
    Ето я и историята за навигацията на нашият Капитан Георги и братовчеда ми Росен

Вече седмица бяхме в морето около Ропотамо,Аз,Брат ми и капитан Георги.Риболова вървеше с пълна сила и слизахме на брега само да разтоварим рибата и да вземем провизии.Паламудите минаваха всяка вечер по един и същ път и нарастващата луна ни даваше големи шансове за успех.
    Към Петък или Събота,вече не помня,телефона на брат ми извъня някак си така на скандал.Понеже той беше зарязал жена си с двете деца,едното на годинка, Буля му не се радваше много.След разговора и една-две псувни стана ясно че ще оставаме двама на лодката. Проблем !!! Работата е много за двама,няма да се справим.След кратък преглед на кандидатите единственият по луд,който ще иска да остане с нас неопределено време се оказа Росен-моят братовчед.

И така,на следващият ден акустирахме на Аркутино и Росен зае мястото на брат ми.Последва гаден ден със силен вятър и големи вълни.
    Привечер морето се успокои малко и остана само сулгана,хубав и мазен,над метър (поне така ми се струваше). От яденето на консерви и сандвичи с компот силно се бях привързал към една кофа и успешно се обезводнявах при всяко от ползванията и. Беше ми лошо.
    Към 16 часа поехме към Шофьорският плаж за първа узакма,искахме да хванем развалени води . Хубаво ама сулгана голям,вятъра обърна от запад и духна доста силно.Решихме да минем мидарниците и да пуснем мрежата на ход.

Мрежата беше 1000 или 1500 метра (не помня дали свалихме едната част поради авария по ранно през седмицата,но как да е),плаваща със сигнално мигаща червена светлина на края.Пуснахме я и аз пак се усамотих с кофата.

Като за първа вечер и тъй като капитана предната седмица беше в болницата с перфорирана язва,а аз обезводнен Росен трябваше да поеме първата смяна и да наблюдава къде отиваме и да държи задницата на лодката далеч от мрежата. А тук е мястото да спомена че мрежата е завързана за носа на лодката и ни влачи според течението,а вятъра се опитва да завърти лодката,понеже духа отзад в ляво на борд.

Някъде около 23 часа чух странно думкане по корпуса на лодката,помислих че сме се забили в шамандурите на мидарника. Излязох от каютата и гледам Росен и Георги гребат.

-Какво става? - Питах аз
    -Обръщаме лодката,че вятъра ни завъртя около мрежата - беше отговора на Росен.

Хубаво,огледах се. Нищо познато не видях.Нито в очертанията на брега,нито в светлините,които се виждаха там.

- Къде сме ? - попитах аз
    -Пред Созопол.- отговори капитана и започна да подготвя кувертата за вадене на мрежата.

Да ама не.
    Поогледах се от моето място,което даваше видимост само на зад и видях в далечината фара на Маслен нос,а малко по в дясно светлините на Созопол,които си бяха доста далеч. Изправих се и погледнах вече към носа на лодката. Странно?!? От ляво тъмно а отпред в дясно започват някакви светлини и вървят по брега доста голямо разстояние.Почнах да осъзнавам че Созопол хич не е Созопол,а е Лозенец отпред и в дясно,а другите светлини са Китен и Приморско.

-А как стигнахме до тук? -беше следващият ми въпрос
    -По вятъра - отговори братовчеда

Хубаво. Течение обратно на часовниковата стрелка,западен вятър,поне 5 м/с и как сме стигнали Созопол ?
    След малко спорове и псувни след уточняване на местоположението с GPS-a на Нокията потеглихме назад.Отне ни час и половина да се върнем на изходна позиция - пред Змииският остров

От тогава на капитана и на братовчеда никаква вяра за посоките и местата.Въпреки че сме ходили за попчета и капитана гледа нейде из морето,хвърля котва и казва " Готово върху камъка сме" че и наистина е така,как го прави си остава загадка.

На следващата сутрин се наложи и аз да прекратя риболова,понеже жената беше доста забременяла и искаше да ме прави баща на женско след ден два.
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 13:18

Преди време ви питах дали има "разработка" на Навионикс. Оказа се че има - инсталира ми се и си работи супер ако ви се занимава ето http://www.ipmart-bg.com/showthread.php?51614-Navionics-Marine-Europe-v2.0-up-to-v2.5.4&s=6731090eeeeadfb4c12667c5a599c8f6
    sea_dragon
    Admin

Брой мнения : 390

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 13:38

Marinero написа:Преди време ви питах дали има "разработка" на Навионикс. Оказа се че има - инсталира ми се и си работи супер ако ви се занимава ето http://www.ipmart-bg.com/showthread.php?51614-Navionics-Marine-Europe-v2.0-up-to-v2.5.4&s=6731090eeeeadfb4c12667c5a599c8f6

kolega mnogo blagodarq ste dade6 li kratko info kak se instalira to4no na telefona, parvo se svalq na komputara i posle ? ili ? mersi
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 13:47

Дал съм линк към форума за андроид софтуер. Във форума има линкове за download. Използвайте последните линкове ако сте с по нови версии на андроид. Отваряте линка след товая се появява страница с надпис lisit link - чукате върху него и се появява страница с надпис в нея download - чукате и сваляте приложението. След това записвате приложението в паметта на телефона или на SD картата на телефона. От менюто на телефона отваряте приложението и то се инсталира само. Това е. наздраве
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 13:49

sega ste probvam, mersi :) s android 4.2.2 sam dano da stane :) наздраве
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 13:55

Тогава изтегли от този линк http://www.linkdecode.com/?maemoaZsYGKflpqTX5ahX6GsYFZTi32Im2V%2BZ4ZTloyggat3dZuckouhpZaaZItnenShgqmLoHeIh4akiZ5oZXamm3anc4RpZQ%3D%3D
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 13:59

tam kade trqbva da klikna po to4no che vsi4koto sa linkvoe ?? :) toq setup 2.1 ne mi go otvarq Sad
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 14:01

namerih go versiq 3.1 dano tq da stane
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 14:01

Използвай версия 3.1 - това е което съм ти дал в предния линк
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 14:03

telefona ne go otvarq... Sad
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 14:05

Какъв тел. е . При мен върви на SG4. Не се инсталира или не се отваря?

Последната промяна е направена от Marinero на Чет Ное 20 2014, 14:06; мнението е било променяно общо 1 път
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 14:06

Cubot C11
    Marinero

Писане  Marinero on Чет Ное 20 2014, 14:08

Някой чипсети имат проблеми с такива приложения. Почети в този форум или по добре питай направо някой там има доста запознати хора и ще ти кажат решението за твоя телефон
    Булти
    Admin

Писане  Булти on Чет Ное 20 2014, 14:17

... Маринеро ... много благодарим ...

ръкостискане ръкостискане ръкостискане

... за моя телефон стаа въпрос ....

либоф-ф-ф либоф-ф-ф либоф-ф-ф

.... благодарим и на колегата - другото Админ ...

Браво !

... дано да стане ....
    sea_dragon
    Admin

Писане  sea_dragon on Чет Ное 20 2014, 14:31

ot google shopa se intalira idealno :) sega nqkoi ako kaje kak da instaliram i platenata versiq kak se kazva prilojenieto greshka nqma da ima
    noemis

Брой мнения : 872

Писане  noemis on Чет Ное 20 2014, 14:32

Marinero написа:Преди време ви питах дали има "разработка" на Навионикс. Оказа се че има - инсталира ми се и си работи супер ако ви се занимава ето http://www.ipmart-bg.com/showthread.php?51614-Navionics-Marine-Europe-v2.0-up-to-v2.5.4&s=6731090eeeeadfb4c12667c5a599c8f6

Не знам за кой път вече ще се повторя - версията на Навионикс за която ЕДИНСТВЕНО има сонарна карта на дъното се казва Навионикс + и това не е тази карта!!!

Всички други карти на Навионикс имат добри функции, но не показват контурите на дъното в детайли, а само най-общо.

Sponsored content

Писане  Sponsored content

В момента е: Съб Сеп 23 2017, 21:25